Komputery i Laptopy porównanie - polecane podzespoły komputerowe Kolumna24

Praktyczna wiedza dla niewtajemniczonych o budowie komputera oraz laptopa - porównanie podzespołów, dobór odpowiednich kart graficznych, płyt głównych oraz procesorów! Sprawdź ceny poszczególnych komputerów oraz laptopów, aby wybrać najlepszy dla siebie... Polecamy całą gamę sprzętu elektronicznego - od urządzeń przenośnych do biura i nauki po sprzęty AGD i RTV codziennego użytku w domu.

LAPTOPY LAPTOPY DLA GRACZY KOMPUTERY TABLETY GRAFIKA PROCESORY DYSKI AGD ROBOTY SPRZĄTAJĄCEEKSPRESY

LAPTOPY

Wydajne laptopy dla graczy z dużą mocą obliczeniową - ranking laptopów dla wymagających online


Przedstawiamy ranking wydajnych laptopów, które z powodzeniem można wykorzystać do gier oraz do zaawansowanych zastosowań! Dzisiejsze urządzenia przenośne charakteryzują się dużą szybkością, mocą obliczeniową i wydajnością na wysokim poziomie przez co z powodzeniem można je wykorzystać do gamingu. Jak widać nie tylko komputery i konsole do gier wideo są domeną graczy.


Wszystkie laptopy...
KOMPUTERY

Komputery stacjonarne - potencjał pracy w domu i biurze


Tym razem prezentujemy ranking komputerów stacjonarnych, które zainteresują osoby o sporych wymaganiach. Przechodząc na kartę produktu sprawdzisz krótki opis komputera z jego charakterystyką. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego modelu sprzętu komputerowego, przejdź do polecanego sklepu internetowego.


Wszystkie komputery...
GRAFIKA

Karta graficzna jako urządzenie odpowiadające za obraz w trakcie pracy na komputrze


Karta graficzna to element budowy komputera czy laptopa, która jest odpowiedzialna za przesyłanie informacji pomiędzy monitorem/wyświetlaczem, a samym komputerem. System poprzez kartę graficzną wysyła odpowiednie sygnały do monitora, które odpowiedzialne są wyświetlanie znaków na monitorze. Wraz z rozwojem kart graficznych, zostały one wzbogacone o nowe rozwiązania, akceleratory i inne elementy, które stanowią o sile tych urządzeń.


ASUS GeForce PH GTX 1660 6GB 192BIT GDDR5 DP/HDMI/DVI-D PH-GTX1660-6G

Karty Graficzne

Radeon RX 570 OC 8 GB 256 bit GDDR5 2DVI/HDMI/DP ROG-STRIX-RX570-O8G-GAMING

Karty Graficzne

MSI GeForce GTX 1660 VENTUS XS 6G OC 192BIT DDR6 3DP/HDMI

Karty Graficzne

PALIT GeForce GTX 1660SUPER STORMX 6GB GDDR6 192bit DP/HDMI/DVI-D NE6166S018J9-161F

Karty Graficzne

GIGABYTE GeForce GTX 1660 GAMING OC HDMI/3DP GV-N1660GAMING OC-6GD

Karty Graficzne

ASROCK Radeon RX 5500 XT Challenger D 8G OC 128bit 3DP/HDMI RX5500XT CLD 8GO

Karty Graficzne
Karty graficzne...
PROCESOR

Procesor jako najważniejszy element każdego komputera i laptopa


Procesor główny - jednostka CPU - stanowi istotny element archiektury każdego komputera osobistego i nie tylko. To właśnie ten skomplikowany układ scalony odpowiedzialny za wykonywanie wielu dużych obliczeń arytmetycznych i logicznych, co w rzeczywistości pozwala pracować na komputrze na zbiorze danych pod każdą postacią. To własnie jednostka centralna CPU w połączeniu z płytą główną i magistralami wpływa na wydajność każdego laptopa czy komputera.


Procesor Intel Core i5-9500 BX80684I59500 999F9K (3000 MHz (min); 4400 MHz (max); LGA 1151; BOX)

Akcesoria Komputerowe

Procesor Intel Core i5-10600KF, 4.1GHz, 12 MB, BOX (BX8070110600KF) [outlet]

Procesory

Procesor AMD Ryzen 5 3600 100-100000031BOX (3600 MHz (min); 4200 MHz (max); AM4; BOX)

Akcesoria Komputerowe

PROCESOR CORE i5-10500 4.30GHz FC-LGA14C

Akcesoria Komputerowe

Procesor Intel Core i5-10600, 3.3GHz, 12 MB, OEM (CM8070104290312)

Procesory

Procesor Intel Core i5-9500 BX80684I59500 999F9K (3000 MHz (min); 4400 MHz (max); LGA 1151; BOX)

Akcesoria Komputerowe
Procesory...

Budowa i działanie komputera oraz laptopów - jaki sprzęt kupić i na co zwrócić uwagę?


W dzisiejszych czasach komputer stanowi jeden z ważniejszych elementów wspomagających naszą pracę, naukę oraz spędzanie wolnego czasu. Rozróżniamy wiele odmian komputerów, w zależności od konstrukcji, wykorzystywanych podzespołów czy przeznaczenia. Jego popularną przenośną odmianą są laptopy, które można traktować na równi z jednostkami stacjonarnymi. Swego czasu można zauważyć także wykorzystywane tablety w codziennej pracy, jednak są to produkty dość niszowe. Oprócz tego należy także wskazać, że w wielu dzisiejszych urządzeniach AGD i RTV mamy do czyniena z komputerami lub ich prostymi wersjami opartymi na procesorze i podstawowych podzespołach. W zasadzie po upływie wielu lat, dzisiejsze telefony (smartfony) to tak naprawdę już rozbudowane komputery, różniące się rozmiarem wyświetlacza oraz gabarytami. Choć początkowo służyły jedynie do nawiązywania połączeń głosowych, dzisiaj pełnią także rolę urządzenia do codzienej pracy oraz rozrywki. W pierwszej kolejności podejmiemy się wyzwania opisania w tym miejscu najpopularniejszej odmiany tego urządzenia czyli komputera osobistego.

Rozpoczynając naszą przygodę z komputerami warto wcześniej poznać architekturę współczesnego komputera czyli prościej mówiąc jego budowę. Dzięki temu każdy kupujący nowy sprzęt będzie wiedział na jakie parametry zwrócić uwagę. Każdy komputer osobisty składa się z kilkunastu standardowych podzespołów, które stanowią jego serce i są nieodłączne. Mogą się one różnić parametrami jednak we wszystkich komputerach dostępnych na rynku ich działanie jest takie samo. W komputerze osobistym wyróżniamy przede wszystkim procesor CPU, który jest głównym układem odpowiedzialnym za wykonywanie poszczególnych poleceń. Jest to najważniejszy element budowy komputera wpływający na jego zdolność do wykonywania szybkich obliczeń.

Drugim ważnym elementem architektury komputera osobistego jest pamięć, gdzie możemy wyróżnić jej dwa rodzaje - pamięć zmienna (do zapisywania bieżących wyników obliczeń, działania programów oraz danych) oraz pamięć stałą, gdzie zapisany jest BIOS. Trzecim elementem budowy są enigmatycznie określane układy wejścia/wyjścia czyli podzespoły zapewniające łączenie przesyłanie danych z i do komputera (karty graficzne, monitory, klawiatury itp.).

Podchodząc bardziej szczegółowo do budowy komputera należy wskazać, że wszystkie te elementy łączą się ze sobą za pośrednictwem tzw. magistrali czyli prościej mówiąc kanałów odpowiedzialnych za przesyłanie danych. Im magistrala jest szersza tym więcej danych może przesłać jednocześnie (32 bity/64 bity). Zwykły użytkownik komputera czy laptopa nie będzie na to zwracał uwagi, nie zagłębiając się w samo działanie sprzętu komputerowego ponieważ nie będzie mu to aż tak potrzebne. Każdy procesor w komputerze jest bardzo ważnym elementem jak nie najważniejszym, ponieważ to on ma wpływ na wydajność całego zestawu komputerowego/laptopa. Proces dzięki swojej bardzo skomplikowanej budowie, umożliwia pracę na danych zapisanych w pamięci. Wszelkiego rodzaju operacje aytmetyczne i logiczne wykonywane są w skomplikowanej strukturze, a efekty tych działań przesyłane są poprzez magistrale do poszczególnych podzespołów. W efekcie na naszym komputrze możemy pracować, oglądać filmy, pisać teksty czy w końcu korzystać z przeglądarek internetowych.

Kiedy na rynek wchodziły pierwsze komputery osobiste brakowało tak rozbudowanej oferty jak dzisiaj. Dopiero z upływem lat mamy możliwość wybierać wśród setek odmian podzespołów i konfiguracji laptopów. Tak samo dostępna jest szeroka gama pamięci RAM (zmiennych). W pamięciach podręcznych czy przenośnych zapisywana są dane, które mogą być wynikiem działania jakiegoś programu, ustawień systemu operacyjnego lub naprzykład nasz dysk twardy, gdzie przechowywane są pliki tekstowe (lub dowolne inne). Wśród parametrów pamięci wpływających na jakość pracy należy wyróżnić czas dostępu do określonych danych w pamięci (czas odczytu danych od momentu rozpoczęcia tego procesu), cena pamięci to także istotny czynnik mający wpływ na wybór odpowiedniego podzespołu. Kiedyś stosowano bardzo często dyskietki lub płyty CD/DVD, ponieważ były tanie i pojemne w stosunku do dysków twardych. W komputerze montowano jedynie średniej wielkości dysk twardy do instalacji systemu operacyjnego, natomiast większość danych przenoszono pomiędzy stacjami roboczymi na tego typu pamięciach. Dzisiaj zamiennikiem dysków twardych, a na pewno płyt CD/DVD oraz dyskietem są dyski w chmurze (dostępne poprzez wszelkiego rodzaju sieci komputerowe). I trzecim ważnym parametrem jest już wcześniej wspomniana pojemność. Oczywiście im większa pamięć tym jest droższa, natomiast z drugiej strony mamym mniejsze pojemności, ale za to tańsze. W dzisiejszych komputerach osobistych stosuje się jednocześnie kilka rodzajów pamięci. Jeśli kmputery mają być wykorzystywane jedynie do pracy biurowej nie wymagających dużych zasobów warto pokusić się o zakup wolniejszych pamięci ale za to tańszych. Jednak jeśli nasza stacja robocza ma być wydajna, np. do prac graficznych czy gier to warto przekalkulować nasze możliwości finansowe i zakupić droższy, ale wydajniejszy sprzęt komputerowy/laptop.

Wiele osób opisując budowę komputera osobistego wykorzystuje w tym celu terminologię medyczną, przyrównując poszczególne składowe do ludzkiego ciała. Oczywiście nie ma tego w bardziej technicznych opracowaniach. Ma to na celu pomóc zrozumieć, jakie elementy jaką mają wartość składową dla całego zestawu komputerowego. W moim odczuciu nie jest to dobra droga do prezentacji poszczególnych komputerów, ponieważ wszystkie jego elementy odgrywają ważną rolę i usprawniają jego działanie. Idąc jednak tym tokiem myślenia, zrobiłbym conajwyżej podział na te podzespoły, które są niezbędne oraz na podzespoły dodatkowe.

Skupiając się na elementach podstawowych, warto więcej opowiedzieć o płytach głównych w komputerach. Jest to fizyczny element znajdujący się wewnątrz obudowy komputera lub laptopa, na której znajdują się podłączone wszystkie podzespoły komputera. To na powierzchni płyty głównej znajdują się wejścia/wyjścia i zamocowane są pamięci oraz proceso, a także karta graficzne czy karta sieciowa. W związku z tym, że wszystkie urządzenia podłączone do płyty głównej muszą się wzajemnie ze sobą komunikować, dlatego na płycie znajduje się chipset, który jest specjalnym układem kontrolującym. Wyróżniamy kilka rodzajów płyt głównych w zależności od rozmiarów oraz umiejscowienia wszystkich przyłączy itd.

Systemy chłodzące w laptopach lub komputerach to niezbędne elementy ich konstrukcji, ze względu na dużę liczbę układów w dzisiejszych komputerach, które wytwarzają ciepło. W dzisiejszych komputerach jako zestawy chłodzące stosuje się radiator oraz wentylatory. Radiatorem są to metalowe bądź wiedziane blaszki przylegające do danego układu scalonego, które odbierają wytwarzane ciepło i przekazują je dalej, najczęściej na zewnątrz obudowy komputera. Żeby wzmocnić siłę radiatora, stosuje się odpowiednio zamontowane wentylatory.

Internet - informacja jako najcenniejszą rzeczą w dzisiejszym świecie


Większość dzisiejszych komputerów i laptopów jest niejako z automatu połączona do globalnej sieci komputerowej czyli internetu. Część z osób, która ma odpowiednie łącze, większość zadań wykonuje na aplikacjach webowych, gdzie również dane przechowywane są w chmurze. Czasy kiedy wszystkie programy były zapisywane na dysku twardym komputera, a możliwość połączenia z internetem była szcześciem, dawno już minęły. Obecnie użytkownicy smartfonów posiadają takie pakiety danych, że praktycznie nie wyłączają połączenia z internetem. Jednak czym tak naprawdę jest sieć komputerowa? Skąd się wzięła i jakie można odnieść korzyści.

Z czasem gdy komputery stały się popularne i zaczęto je wykorzystywać na dużą skalę, zwłaszcza w wojsku oraz na płaszczyźnie naukowej, zauważono potrzebę przenoszenia danych pomiędzy poszczególnymi stacjami roboczymi. W pierwszych latach wykorzystywano do tego celu różnego rodzaju pamięci przenośne jak dyskietki czy płyty CD. Było to jednak rozwiązanie nie efektywne i obarczone utratą przenoszonych danych. Wtedy rozpoczęto prace nad łączeniem kilku komputerów w jedną sieć za pomocą przewodu. W pierwszych latach wiązało się to ze sporymi kosztami, jednak efekt i korzyści były tego warte. Z upływem lat okazało się, że tworzenie sieci komputerowych jest wydajne i poniesione koszty są niwelowane zyskami wynikającymi z korzystania z sieci komputerowej. Dzisiaj jak każdy wie internet jest oddzielną gałęzią biznesu i wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do internetu, na który składają się mniejsze sieci komputerowe lub pojedyncze stacje robocze (komputery, laptopy, smartfony, urządzenia agd i rtv, a nawet samochody itp.). W trakcie korzystania z sieci komputerowych na dużą skalę opracowywane dedykowane rozwiązania jak bazy danych, serwery www czy serwery pocztowe.

Nie zagłębiając się szczegółowo w strukturę budowy sieci komputerowej oraz urządzeń jakie są przy tym wykorzystywane, dochodzimy do wniosku, że to informacja rozumiana jako coś całkowitego, zdominowała potrzebę wytworzenia internetu. Informacja, którą można zapisać, odczytać i przekazać drugiej osoby za pośrednictwem odpowiednich technologii. Okazuje się, że właśnie informacja czasem jest cenniejsza od naszego komputera...
Temat dnia Polecane Polityka Wybory2023 Wybory PE Pogoda Łask Łódź Sieradz

Zakupy i oferty Rankingi produktów Smartfony Komputery Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Przyczepy samochodowe Magazyn o przyczepach Ubezpieczenia Regiony sklep Caravaning

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2021 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Pogoda  •   Wybory2023•   Regiony •   Przyczepy •   Sport •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Szukaj  
SPRZĘT FITNESS CARDIO
Sklepy online