Tanie laptopy online - Laptopy dla graczy gamingowe i laptopy dla biznesu oraz do domu!

W naszym serwisie znajdziesz specyfikacje różnych laptopów, gdzie polecamy całą gamę sprzętu elektronicznego z różnych sklepów internetowych - gotowych do pracy w biurze w firmie czy do wykorzystania w domu do rozrywki! Już teraz możesz się zapoznać z obszerną bazą laptopów i ich parametrów (dokładną specyfikacją poszczególnych konfiguracji), które kupisz w wyselekcjonowanych sklepach internetowych w niskich cenach. W naszym zestawieniu najlepszych laptopów do grania czy superwydajnych laptopów z wysokimi ocenami procesorów przyjęliśmy, że użytkownik chce otrzymać gotowy produkt do ręki. Pominęliśmy zupełnie w tym zestawieniu składanie komputera gamingowego tzn. użytkownik nie będzie musiał dokupowywać poszczególnych podzespołów i składać swoje wymarzone cacko na własną rękę. Prześledziliśmy ogólnodostępne sklepy internetowe i wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze i w dodatku tanie laptopy nie tylko do grania. Znajdziesz tutaj także specyfikacje techniczne - opisy i parametry - różnych laptopów, które dostępne są na rynku od wielu miesięcy i cieszą się uznaniem wśród wielu użytkowników.

Laptopy dla graczy - potencjał rozrywki z laptopami - specyfikacje laptopów z wysokimi ocenami karty graficznej!


Tym razem prezentujemy ranking laptopów gamingowych specjalnie dla graczy, gdzie istotnym parametrem jest wysoka ocena karty graficznej. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takich laptopów, przejdź do konkretnego modelu i sprawdź oferty z polecanych sklepów internetowych. Poniżej znajdziesz wybrane laptopy, gdzie z upływem czasu ta lista będzie się zwiększała o kolejne pozycje laptopów do grania z mocnymi kartami graficznymi. Na stronie zebraliśmy praktyczną wiedzę i wskazówki dla niewtajemniczonych o budowie laptopa oraz jego poszczególnych podzespołów - porównanie podzespołów, dobór odpowiednich kart graficznych dla graczy, płyt głównych oraz procesorów w jednym miejscu! Sprawdź ceny poszczególnych laptopów dla graczy, aby wybrać najlepszy dla siebie i cieszyć się rozrywką... Lista obemuje 9 najlepszych laptopów z mocnymi kartami graficznymi. Więcej modeli znajdziesz przechodząc do wszystkich produktów z naszej bazy!

Tongfang GM7ZG8P
Asus ROG Strix Scar 17 G733
Asus ROG Zephyrus Duo 15
Tongfang GM5NG8W
Asus ROG Strix Scar 17 G733
MSI Gaming GE76
Tongfang GM5ZG8Y
Tongfang GM7ZG8M
MSI Gaming GE66


Superwydajne laptopy z mocnym procesorem (chipset) - laptopy dla biznesu - specyfikacje laptopów z wysokimi ocenami procesora głównego!


Potrzebujesz mocnego laptopa biznesowego, którego wykorzystasz w pracy w swojej firmie? Przedstawiamy 9 modeli laptopów i ich specyfikacje, które mają bardzo wysokie oceny zamontowanego procesora głównego. Laptopy dla biznesu sprawdzą się w przypadku, kiedy potrzeba realizować wiele zadań na laptopie i potrzeba odpowiedniej mocy obliczeniowej.

MSI Gaming GT76 Titan DT
Clevo X170KM
Clevo X170SM
Asus ROG Strix Scar 17 G733
Asus ROG Strix G17 G713
Asus ROG Zephyrus Duo 15
Asus ROG Strix Scar 17 G733
Asus ROG Strix Scar 15 G533
Asus ROG Strix Scar 17 G733


Dobry i tani laptop - na co zwrócić uwagę? Polecane atrakcyjnie cenowo laptopy dostępne w sklepach internetowych!


Dzisiejsze oferty sklepów internetowych są tak bogate w sprzęt komputerowy, że nie sposób nie znaleźć czegoś dla siebie w przystępnych cenach. Powiedzmy sobie, że granica cenowa 3000 zł jest już na tyle wysoka, aby udało się znaleźć dobry laptop. Przeglądając oferty laptopów do gier czy do codziennej pracy w domu można dopatrzeć się, że najbardziej trafne oferty - stosunek ceny do jakości są właśnie w przedziale od 2000 zł do 3000 zł. Laptopy do gier poniżej progu 2000 zł to raczej pojedyncze przypadki, natomiast droższe zestawy to raczej rozwiązania dla osób, które faktycznie spędzają ogromną ilość czasu przed komputerem i one raczej poszukują rozwiązań dedykowanych do własnych potrzeb.

Dobry komputer do gier musi posiadać standardowo wydajną kartę graficzną i procesor, który sprosta wyzwaniu oraz wystarczającą ilość pamięci. W tym poradniku postaram się po części omówić gotowe zestawy komputerowe oraz samo działanie poszczególnych podzespołów jak wskazane wcześniej urządzenia - karty graficzne, procesory czy pamięć RAM.

Przedstawiamy ranking wydajnych laptopów z wysoką oceną całkowitą końcową, które z powodzeniem można wykorzystać do gier oraz do zaawansowanych prac w firmie! Dzisiejsze urządzenia przenośne charakteryzują się dużą szybkością, mocą obliczeniową i wydajnością na wysokim poziomie przez co z powodzeniem można je wykorzystać do gamingu. Jak widać nie tylko komputery i konsole do gier wideo są domeną graczy.

Gigabyte Aero 17
Gigabyte Aero 15 OLED
Asus ROG Zephyrus Duo 15
Gigabyte Aero 17
MSI Gaming GT76 Titan DT
MSI Gaming GE66
MSI Gaming GS66
Gigabyte Aero 15 OLED
Gigabyte Aorus 17G
MSI Creator 15 A10
Clevo X170SM
Gigabyte Aorus 17G
Gigabyte Aero 15
Gigabyte Aero 17
MSI Creator 15 A10
MSI Gaming GE66
MSI Creator 17 A10
Asus ROG Zephyrus Duo 15
Tongfang GM7ZG8P
Asus ROG Strix Scar 17 G733
Gigabyte Aorus 15G
MSI Creator 17 A10
Asus ROG Zephyrus G15 GA503
Tongfang GM5NG8W
Gigabyte Aero 15 OLED
Asus ROG Strix Scar 17 G733
MSI Gaming GE76
MSI Gaming GS66
Gigabyte Aero 15 OLED
Asus ROG Zephyrus Duo 15 GX550
MSI Creator 15 A10
Razer Blade 15 2020
MSI Workstation WS66
Razer Blade 15 2021
Dell Alienware m15 R4
MSI Creator P65
Asus ROG Strix Scar 15 G533
MSI Gaming GS66
MSI Gaming GE66
Gigabyte Aero 15S OLED
MSI Workstation WS75
Razer Blade 15 Studio Edition
Tongfang GM5ZG8Y
MSI Gaming GE76
Asus ROG Strix Scar 17 G733
Gigabyte Aero 15 OLED
MSI Gaming GT75
MSI Gaming GE66


Wszystkie specyfikacje laptopów


Marki laptopów i specyfikacje poszczególnych modeli według producentów Kolumna24


LAPTOPY DELLLAPTOPY HPLAPTOPY LENOVOLAPTOPY ASUSLAPTOPY APPLELAPTOPY ACERLAPTOPY SAMSUNGLAPTOPY VAIOLAPTOPY FUJITSULAPTOPY MSILAPTOPY GIGABYTELAPTOPY MICROSOFTLAPTOPY PANASONICLAPTOPY CLEVOLAPTOPY RAZERLAPTOPY LGLAPTOPY DYNABOOKLAPTOPY PORSCHE DESIGNLAPTOPY MEDIONLAPTOPY XIAOMILAPTOPY HUAWEILAPTOPY GOOGLELAPTOPY QUANTALAPTOPY TONGFANGLAPTOPY CHUWILAPTOPY GETACLAPTOPY AVITALAPTOPY BMORN

Nasze zestawienie najlepszych komputerów dla gracza do 3000 zł powstało na bazie trendu jaki panuje w ostatnim czasie. Chcemy przekazać naszym czytelnikom wiedzę i praktyczne wskazówki. Nasze zestawienie w najbliższym czasie będzie na bieżąco aktualizowane, tak aby każdy miał wgląd w aktualną ofertę sklepów internetowych ze sprzętem elektronicznym dla graczy.

Procesor główny czy mikroprocesor nazywany także jednostką CPU - stanowi istotny element archiektury każdego komputera osobistego jak również laptopa, i nie tylko. To właśnie ten skomplikowany układ scalony montowany na płycie głównej, odpowiedzialny jest za wykonywanie wielu dużych obliczeń arytmetycznych i logicznych, co w rzeczywistości pozwala pracować na komputrze - na zbiorze danych pod każdą postacią. To własnie jednostka centralna CPU (zwana przez każdego użytkownika komputera procesorem) w połączeniu z płytą główną i magistralami wpływa na wydajność każdego laptopa czy komputera.

Procesor jest skomplikowanym układem scalonym, który zbudowany jest z krzemowej płytki i dużej ilości tranzystorów. I tak w samym procesorze możemy wyróżnić kolejne jednostki - nie jako wewnętrzne, które odpowiedzialne są za jego pracę. CU to układ sterowania procesora poszczególnymi blokami. W procesorze wyróżniamy jesdnostkę ALU czyli arytmetyczno logiczną. To ona pracuje na liczbach binarnych i zwraca wyniki swoich obliczeń. W procesorze CPU wyróżniamy także jednostkę odpowiedzialną za obliczenia na liczbach zmiennoprzecinkowych. Jednostka ta nazywa się FPU lub koprocesorem. Następnie należy wyróżnić różne rejestry w procesorze CPU, które ułatwiają przeprowadzania operacji. Są to rejestry odpowiedniej instrukcji, bloków pamięci oraz zwracanych wyników. Ponadto procesor ma swoją pamięć zwaną cache do przechowywania wyników najczęściej wykonywanych operacji.

Tak jak wspomniałem wcześniej, procesor CPU to krzemowa płytka, jednak dla zachowania jej żywotności stosuje się różne obudowy procesorów CPU w zestawach komputerowych. Zazwyczaj z obudowy procesora wychodzą różne stopki mocujące w gnieździe na płycie głównej (socket). Obudowy dla procesorów są oczywiście ustandaryzowane tzn. w skrócie należy dobrać odpowiedni procesor do płyty głównej lub płytę główną dla procesora. Jest to ważne ponieważ wystające piny z obudowy procesora po zamontowaniu w gnieździe płyty głównej odpowiedzialne są za przesyłanie danych do innych podzespołów komputera - pamięci, dysków, kart graficznych itp. za pośrednictwem magistrali. Nie będę w tym miejscu wymieniał rodzajów socketów i sparowanych procesorów ponieważ jest to obszerna ilość danych, a w dodatku informacje te zmieniają się wraz z wydaniem kolejnej generacji. Pozostawiam to do sprawdzenia dla osób bardziej zainteresowanych.

W przypadku budowy komputera mówimy także bardzo często o magistralach, które są niczym innym jak specjalnymi ściażkami umożliwiającymi komunikację pomiędzy sobą różnych komponentów składowych. Oczywiście każdą magistralę możemy scharakteryzować dwoma wartościami to jest szerokością wyrażoną w bitach oraz szybkością, która wyrażona jest w Hz. Im większe wartości tym oczywiście lepiej. Wyróżniamy cztery rodzaje magistrali - magistralę danych, adresową, pamięci i sterującą.

Karta graficzna jako urządzenie odpowiadające za obraz w trakcie pracy na komputrze


Karta graficzna to element budowy komputera czy laptopa dla graczy oraz jednostkach biurowych, która jest odpowiedzialna za przesyłanie informacji pomiędzy monitorem/wyświetlaczem, a samym komputerem. System poprzez kartę graficzną wysyła odpowiednie sygnały do monitora, które odpowiedzialne są wyświetlanie znaków na monitorze. Wraz z rozwojem kart graficznych, zostały one wzbogacone o nowe rozwiązania, akceleratory i inne elementy, które stanowią o sile tych urządzeń.

Kartę graficzną czyli układ GPU w laptopie lub komputerze stacjonarnym montuje się na dwa sposoby. Albo dostępna jest ona jako oddzielny element składowy, który wkłada się w odpowiednie gniazdo na płycie głównej i przesyła ona dane odpowiednio magistralą, bądź jest już zintegrowana z płytą główną. W tej części naszego artykuły promującego laptopy gamingowe dla graczy zajmiemy się przede wszystkim budową i działaniem kart graficznych w zestawach komputerowych, dostępnych na rynku. Oczywiście przeglądając oferty kart graficznych trafimy na bardzo różne rozwiązania, jednak ich podstawowa budowa oraz funkcje są takie same. Jest to element niejako podstawowy wyposażenia laptopa czy komputera stacjonarnego, jeśli planujesz w najbliższym czasie nabyć sprzęt gamingowy.

Przechodząc do konkretów, na budowę karty graficznej składa się procesor graficzny oznaczany jako GPU, pamięć podręczna RAM karty graficznej, konwerter cyfrowo analogowy, BIOS karty graficznej oraz odpowiednie złącza magistrali i wyjścia. Elementy te także charakteryzują daną kartę graficzną poprzez podane parametry. Wszystkie te elementy to standardowe składniki budowy współczesnych kart graficznych. Im wyższe parametry kart graficznych - taktowania procesora, pamięci i mniejsze zużycie mocy karty graficznej będą w skali całego podzespołu wpływały na jej wydajność podczas użytkowania. Jest to o tyle istotne, że dzisiejsze karty graficzne muszą sprostać w renderowaniu gier video oraz podczas strumieniowania video. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy w dobie internetu przeglądamy wysokiej jakości filmy na komputerach, laptopach czy urządzeniach przenośnych. Rodzaj karty wpłynie ostatecznie na cenę całego zestawu komputerowego.

W przypadku standardowych laptopów do domu czy sprzętu biurowego wystarczy standardowa zintegrowana karta graficzna. Zazwyczaj osoby pracującego na edytorach tekstowych nie potrzebują wydajnych komponentów do obróbki video, zdjęć czy gamingu. Oczywiście w niektórych przypadkach możemy skorzystać z zewnętrznych kart graficznych, ale trzeba pamiętać że podpina się je pod specjalne gniazdo USB-C Thunderbolt 3.

Bardzo wiele mówi się o parametrach karty graficznej pod kątem jej wydajności, jednak w wielu przypadkach zapomina się o odpowiednim chłodzeniu naszego podzespołu składowego. Oprócz odpowiednio zaktualizowanego oprogramowania w naszym systemie operacyjnym obsługującym kartę graficzną, musimy jej zapewnić także odpowiednie chłodzenie wewnątrz obudowy laptopa czy komputera stacjonarnego.

Karty graficzne do komputerów i laptopów - budowa i działanie kart graficznych


W naszym zastawieniu opisującym budowę komputera i laptopa po części zwróciliśmy uwagę, z czego składa się każda karta graficzna i jak jest mocowana na płycie głównej sprzętu elektronicznego. W tej części zwrócimy jednak szczegółową uwagę jak funkcjonuje karta graficzna i jakimi parametrami się charakteryzuje. Będzie to istotne wskazanie dla osób, które planują zakupić wydajną kartę graficzną do swojego zestawu komputerowego do grania lub jedynie do pracy domowej albo biurowej.

W karcie graficznej umieszczony jest procesor graficzny GPU, który stanowi jej najważniejszą część, ponieważ to procesor wpływa na wydajność danej karty graficznej. Dlatego jeśli planujecie wzbogacić swój komputer gamingowy o ten element przeczytaj dalej nasze wskazówki w pasażu handlowym Kolumna24. I tak montowany procesor graficzny na karcie jest po to, aby wszystkie obliczenia renderowanej grafiki 2D i 3D nie obciążały podstawowej jednostki CPU. Jak się domyślasz, im lepszy procesor graficzny GPU na karcie grafiki w Twoim komputerze tym szybciej będzie wyświetlana grafika dwuwymiarowa i trójwymiarowa na monitorze zestawu. O ile w przypadku prac biurowych nie odgrywa to większej roli, o tyle dla graczy stanowi ważny czynnik wpływający na komfort spędzania czasu przy różnych grach video. Jednak nie można zapominać, że dzisiaj karty graficzne muszą mieć odpowiednią wydajność, aby ich praca nie zakłucała oglądanie filmów w dużej rozdzielczość (filmy HD czy 4K). Jako, że budowa komputera i poszczególnych podzespołów ewoluuje dlatego dzisiejsze karty graficzne ze swoimi procesorami GPU mogą być o wiele wydajniejsze i przeprowadzają wiele więcej obliczeń matematycznych niż standardowe procesory CPU do zarządzania systemem. Wśród znaczących producentów kart graficznych obecnych na dzisiejszym rynku należy wymienić firmy - ATI/AMD, Nivida, Intel, VIA czy MSI.

Oprócz oddzielnego procesora graficznego, karta graficzna posiada także własną pamięć RAM stanowiącą jej pamięć roboczą. W zasadzie im karta graficzna ma większą pamiąć RAM, tym lepsza grafika będzie wyświetlana naszym oczom na monitorze, ponieważ wpływa ona na jakość grafiki (danej tekstury na tworzonym elemencie). Ponadto szybki przesył danych pomiędzy pamięcią RAM i procesorem graficznym umożliwia magistrala. Im szyna magistrali może przesyłać większą partię danych, tym praca całej karty graficznej będzie wydajniejsza. Patrząc na pamięć RAM w karcie graficznej nie można także ominąć faktu, żę producenci tych podzespołów w najnowszych produktach montują pamięć DDR5 SDRAM oznaczoną jako parametr GDDR. W karcie graficznej znajdziemy także przetwornik RAMDAC odpowiedzialny za zamianę sygnałów cyfrowych na analogowe, przez co obraz może być wyświetlany na monitorach starszego typu CTX. Obecnie Video RAM w karatach graficznych to specjalnie dedykowane rozwiązania, które posiadają czterokrotne buforowanie. Początkowo stosowano podwójne buforowanie czyli jednoczesny zapis danych do pamięci karty graficznej i jej odczyt. Pozwala to na jednoczesne granie i wyświetlanie obrazu na monitorze. Producenci kart graficznych zauważyli pewne niedociągnięcia w podwójnym buforowaniu pamięci i opracowali technologię czterokrotnego buforowania, która rozwiązywała wcześniejsze problemy.

Przejdźmy teraz do aspektu bardziej technicznego czyli montowania karty graficznej na płycie głównej komputera czy laptopa gamingowego. Zazwyczaj montuje się je jako dodatkowe rozszeżenie na płycie głównej w odpowiednim gnieździe, mówiąc bardziej technicznym językiem w połączeniu z odpowiednią magistralą wejścia - wyjścia. Dostępne są także karty graficzne zintegrowane z chipsetem czyli już zespolone z płytą główną. Magistrale łączą daną kartę graficzną z procesorem CPU oraz pamięcią operacyjną RAM komputera czy laptopa. Zazwyczaj w naszym zestawie komputerowym spotkamy tylko jedną kartę graficzną o dużej wydajności. Są jednak dostępne rozwiązania, które umożliwiają pracę kilku kart graficznych jednocześnie, które wysyłają ostatecznie jeden wspólny sygnał. Gniazdem wykorzystywanym dzisiaj do montania karty graficznej na płycie głównej jest PCI Express czyli najnowszy standard szybkiego przesyłania danych. Dotychczasowe wcześniejsze gniazda wyszły całkowicie z użycia w zestawach komputerowych. Złącze PCI Express v3.0 prędkość x16 umożliwia przesył danych z prędkością 16 GB/s.

Podobnie jak płyta główna komputera również karta graficzna wyposażona jest w swój własny BIOS i pamięć ROM czyli zestaw podstawowych instrukcji, dzięki którym komunikuje się z systemem operacyjnym. Ten element będzie istotnie interesujący dla twórców oprogramowania.

Jak generowany jest obraz przez kartę graficzną i wyświetlany dla gracza? Co wpływa na jego jakość i szybkość działania samej karty graficznej?


Na początku z grubsza omówiliśmy konstrukcję każdej karty graficznej. Teraz natomiast przyszedł czas na bardziej szczegółowe zagłębienie się w ten element budowy naszego zestawu komputerowego dla graczy, który będzie spełniał oczekiwania każdego z nas.

Jaka karta graficzna dla graczy? - na co warto zwrócić uwagę budując zestaw gamingowy!


Będąc przy kartach graficznych w komputerach do grania, warto zwrócić uwagę, że warto wybierać z tych produktów, które możemy samemy wpinać w płytę główną. W zasadzie odpada nam zupełnie kategoria kart graficznych zintegrowanych. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakie gry chcemy grać, ale dzisiejsze produkcje to rozbudowane i wymagające dużej wydajności gry video. Ponadto dzisiejsze karty graficzne ze swoimi procesorami GPU przewyższają standardowe jednostki CPU do pracy systemowej. Tym samym wymaga to posiadania dobrzze dobranej pamięci RAM, procesora standardowego CPU oraz zasilacza, który sprosta zapotrzebowaniu na odpowiednią ilość prądu. W zasadzie dzisiejsze karty graficzne z procesorami graficznymi GPU to ogromne kombajny, potrafiące wykonać biliony operacji.

Wybierając więc produkt do kupna musimy przy kartach graficznych zwrócić na kilka elementów - oczywiście im wyższe wartośći tym lepiej - mowa tu o procesorach strumieniowych wpływających na wydajność karty graficznej. Paramter TDP - tutaj im mniej tym lepiej - określa w rzeczywistości maksymalny pobór mocy przez układ do renderowania grafiki. Ponadto musimy także zwrócić uwagę na częstotliwość taktowania rdzenia i pamięci. I tutaj ponownie, im większe wartości tym lepiej. Do tych czynników, które wpływają na wybór karty graficznej, należy zaliczyć także pamięć video RAM (VRAM). Oprócz tego, że im jest więcej tym lepiej, to jeszcze musi się ona charakteryzować szubkością przesyłu na magistrali. Im większa wartość tym lepiej - 192 Gb/s czy nawet 384 Gb/s. Ponadto zwracamy na taktowanie naszej pamięci VRAM w karcie graficznej. Oprócz tego wyróżniamy także typy pamięci - obecnie warto zwracać uwagę na GDDR5 i GDDR6 (więcej o pamięci RAM w kartach graficznych przeczytasz wyżej).

Budowa i działanie komputera oraz laptopów - jaki sprzęt kupić i na co zwrócić uwagę?


W dzisiejszych czasach komputer stanowi jeden z ważniejszych elementów wspomagających naszą pracę, naukę oraz spędzanie wolnego czasu. Rozróżniamy wiele odmian komputerów, w zależności od konstrukcji, wykorzystywanych podzespołów czy przeznaczenia. Jego popularną przenośną odmianą są laptopy, które można traktować na równi z jednostkami stacjonarnymi. Swego czasu można zauważyć także wykorzystywane tablety w codziennej pracy, jednak są to produkty dość niszowe. Oprócz tego należy także wskazać, że w wielu dzisiejszych urządzeniach AGD i RTV mamy do czyniena z komputerami lub ich prostymi wersjami opartymi na procesorze i podstawowych podzespołach. W zasadzie po upływie wielu lat, dzisiejsze telefony (smartfony) to tak naprawdę już rozbudowane komputery, różniące się rozmiarem wyświetlacza oraz gabarytami. Choć początkowo służyły jedynie do nawiązywania połączeń głosowych, dzisiaj pełnią także rolę urządzenia do codzienej pracy oraz rozrywki. W pierwszej kolejności podejmiemy się wyzwania opisania w tym miejscu najpopularniejszej odmiany tego urządzenia czyli komputera osobistego.

Rozpoczynając naszą przygodę z komputerami warto wcześniej poznać architekturę współczesnego komputera czyli prościej mówiąc jego budowę. Dzięki temu każdy kupujący nowy sprzęt będzie wiedział na jakie parametry zwrócić uwagę. Każdy komputer osobisty składa się z kilkunastu standardowych podzespołów, które stanowią jego serce i są nieodłączne. Mogą się one różnić parametrami jednak we wszystkich komputerach dostępnych na rynku ich działanie jest takie samo. W komputerze osobistym wyróżniamy przede wszystkim procesor CPU, który jest głównym układem odpowiedzialnym za wykonywanie poszczególnych poleceń. Jest to najważniejszy element budowy komputera wpływający na jego zdolność do wykonywania szybkich obliczeń.

Drugim ważnym elementem architektury komputera osobistego jest pamięć, gdzie możemy wyróżnić jej dwa rodzaje - pamięć zmienna (do zapisywania bieżących wyników obliczeń, działania programów oraz danych) oraz pamięć stałą, gdzie zapisany jest BIOS. Trzecim elementem budowy są enigmatycznie określane układy wejścia/wyjścia czyli podzespoły zapewniające łączenie przesyłanie danych z i do komputera (karty graficzne, monitory, klawiatury itp.).

Podchodząc bardziej szczegółowo do budowy komputera należy wskazać, że wszystkie te elementy łączą się ze sobą za pośrednictwem tzw. magistrali czyli prościej mówiąc kanałów odpowiedzialnych za przesyłanie danych. Im magistrala jest szersza tym więcej danych może przesłać jednocześnie (32 bity/64 bity). Zwykły użytkownik komputera czy laptopa nie będzie na to zwracał uwagi, nie zagłębiając się w samo działanie sprzętu komputerowego ponieważ nie będzie mu to aż tak potrzebne. Każdy procesor w komputerze jest bardzo ważnym elementem jak nie najważniejszym, ponieważ to on ma wpływ na wydajność całego zestawu komputerowego/laptopa. Proces dzięki swojej bardzo skomplikowanej budowie, umożliwia pracę na danych zapisanych w pamięci. Wszelkiego rodzaju operacje aytmetyczne i logiczne wykonywane są w skomplikowanej strukturze, a efekty tych działań przesyłane są poprzez magistrale do poszczególnych podzespołów. W efekcie na naszym komputrze możemy pracować, oglądać filmy, pisać teksty czy w końcu korzystać z przeglądarek internetowych.

Kiedy na rynek wchodziły pierwsze komputery osobiste brakowało tak rozbudowanej oferty jak dzisiaj. Dopiero z upływem lat mamy możliwość wybierać wśród setek odmian podzespołów i konfiguracji laptopów. Tak samo dostępna jest szeroka gama pamięci RAM (zmiennych). W pamięciach podręcznych czy przenośnych zapisywana są dane, które mogą być wynikiem działania jakiegoś programu, ustawień systemu operacyjnego lub naprzykład nasz dysk twardy, gdzie przechowywane są pliki tekstowe (lub dowolne inne). Wśród parametrów pamięci wpływających na jakość pracy należy wyróżnić czas dostępu do określonych danych w pamięci (czas odczytu danych od momentu rozpoczęcia tego procesu), cena pamięci to także istotny czynnik mający wpływ na wybór odpowiedniego podzespołu. Kiedyś stosowano bardzo często dyskietki lub płyty CD/DVD, ponieważ były tanie i pojemne w stosunku do dysków twardych. W komputerze montowano jedynie średniej wielkości dysk twardy do instalacji systemu operacyjnego, natomiast większość danych przenoszono pomiędzy stacjami roboczymi na tego typu pamięciach. Dzisiaj zamiennikiem dysków twardych, a na pewno płyt CD/DVD oraz dyskietem są dyski w chmurze (dostępne poprzez wszelkiego rodzaju sieci komputerowe). I trzecim ważnym parametrem jest już wcześniej wspomniana pojemność. Oczywiście im większa pamięć tym jest droższa, natomiast z drugiej strony mamym mniejsze pojemności, ale za to tańsze. W dzisiejszych komputerach osobistych stosuje się jednocześnie kilka rodzajów pamięci. Jeśli kmputery mają być wykorzystywane jedynie do pracy biurowej nie wymagających dużych zasobów warto pokusić się o zakup wolniejszych pamięci ale za to tańszych. Jednak jeśli nasza stacja robocza ma być wydajna, np. do prac graficznych czy gier to warto przekalkulować nasze możliwości finansowe i zakupić droższy, ale wydajniejszy sprzęt komputerowy/laptop.

Wiele osób opisując budowę komputera osobistego wykorzystuje w tym celu terminologię medyczną, przyrównując poszczególne składowe do ludzkiego ciała. Oczywiście nie ma tego w bardziej technicznych opracowaniach. Ma to na celu pomóc zrozumieć, jakie elementy jaką mają wartość składową dla całego zestawu komputerowego. W moim odczuciu nie jest to dobra droga do prezentacji poszczególnych komputerów, ponieważ wszystkie jego elementy odgrywają ważną rolę i usprawniają jego działanie. Idąc jednak tym tokiem myślenia, zrobiłbym conajwyżej podział na te podzespoły, które są niezbędne oraz na podzespoły dodatkowe.

Skupiając się na elementach podstawowych, warto więcej opowiedzieć o płytach głównych w komputerach. Jest to fizyczny element znajdujący się wewnątrz obudowy komputera lub laptopa, na której znajdują się podłączone wszystkie podzespoły komputera. To na powierzchni płyty głównej znajdują się wejścia/wyjścia i zamocowane są pamięci oraz proceso, a także karta graficzne czy karta sieciowa. W związku z tym, że wszystkie urządzenia podłączone do płyty głównej muszą się wzajemnie ze sobą komunikować, dlatego na płycie znajduje się chipset, który jest specjalnym układem kontrolującym. Wyróżniamy kilka rodzajów płyt głównych w zależności od rozmiarów oraz umiejscowienia wszystkich przyłączy itd.

Systemy chłodzące w laptopach lub komputerach to niezbędne elementy ich konstrukcji, ze względu na dużę liczbę układów w dzisiejszych komputerach, które wytwarzają ciepło. W dzisiejszych komputerach jako zestawy chłodzące stosuje się radiator oraz wentylatory. Radiatorem są to metalowe bądź wiedziane blaszki przylegające do danego układu scalonego, które odbierają wytwarzane ciepło i przekazują je dalej, najczęściej na zewnątrz obudowy komputera. Żeby wzmocnić siłę radiatora, stosuje się odpowiednio zamontowane wentylatory.

Internet - informacja jako najcenniejszą rzeczą w dzisiejszym świecie


Większość dzisiejszych komputerów i laptopów jest niejako z automatu połączona do globalnej sieci komputerowej czyli internetu. Część z osób, która ma odpowiednie łącze, większość zadań wykonuje na aplikacjach webowych, gdzie również dane przechowywane są w chmurze. Czasy kiedy wszystkie programy były zapisywane na dysku twardym komputera, a możliwość połączenia z internetem była szcześciem, dawno już minęły. Obecnie użytkownicy smartfonów posiadają takie pakiety danych, że praktycznie nie wyłączają połączenia z internetem. Jednak czym tak naprawdę jest sieć komputerowa? Skąd się wzięła i jakie można odnieść korzyści.

Z czasem gdy komputery stały się popularne i zaczęto je wykorzystywać na dużą skalę, zwłaszcza w wojsku oraz na płaszczyźnie naukowej, zauważono potrzebę przenoszenia danych pomiędzy poszczególnymi stacjami roboczymi. W pierwszych latach wykorzystywano do tego celu różnego rodzaju pamięci przenośne jak dyskietki czy płyty CD. Było to jednak rozwiązanie nie efektywne i obarczone utratą przenoszonych danych. Wtedy rozpoczęto prace nad łączeniem kilku komputerów w jedną sieć za pomocą przewodu. W pierwszych latach wiązało się to ze sporymi kosztami, jednak efekt i korzyści były tego warte. Z upływem lat okazało się, że tworzenie sieci komputerowych jest wydajne i poniesione koszty są niwelowane zyskami wynikającymi z korzystania z sieci komputerowej. Dzisiaj jak każdy wie internet jest oddzielną gałęzią biznesu i wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do internetu, na który składają się mniejsze sieci komputerowe lub pojedyncze stacje robocze (komputery, laptopy, smartfony, urządzenia agd i rtv, a nawet samochody itp.). W trakcie korzystania z sieci komputerowych na dużą skalę opracowywane dedykowane rozwiązania jak bazy danych, serwery www czy serwery pocztowe.

Nie zagłębiając się szczegółowo w strukturę budowy sieci komputerowej oraz urządzeń jakie są przy tym wykorzystywane, dochodzimy do wniosku, że to informacja rozumiana jako coś całkowitego, zdominowała potrzebę wytworzenia internetu. Informacja, którą można zapisać, odczytać i przekazać drugiej osoby za pośrednictwem odpowiednich technologii. Okazuje się, że właśnie informacja czasem jest cenniejsza od naszego komputera...

Wiadomości Euro2021 Newsroom Wybory2023 Łódź Sieradz ZduńskaWola Zdrowie Biznes Samochody

Zdrowie Placówki medyczne Poradniki zdrowie Ochrona zdrowia Zakupy zdrowie

Biznes i finanse Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Zakupy i oferty Zegarki Meble Dom i ogród Survival Zdrowie i uroda

Laptopy Magazyn Dell MSI Samsung Lenovo Wszystkie modele

Przyczepy samochodowe Magazyn o przyczepach Regiony sklep Caravaning

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Polityka prywatności Regulamin serwisu Artykuły Kategorie Produkty Regiony Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2021 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Samochody   •   Meble •   Euro2021 •   Przyczepy •   Regiony •   Praca •   Biznes •   Zdrowie•   Zakupy •   MagLap •   Laptopy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  MagLap