Ubezpieczenia OC i AutoCasco przez internet - porównywarka online dla samochodów Kolumna24

W ostatnich miesiącach zauważalny jest wzrost zainteresowania ofertami ubezpieczeń OC i AutoCasco przez internet. Dlatego postanowiliśmy na portalu informacyjnym Kolumna24 przygotować poradnik o działaniu ubezpieczeń i zestawienie różnych ofert ubezpieczycieli dzięki polecanej porównywarce polis komunikacyjnych. Od dziś w jednym miejscu masz dostęp do różnych ofert ubezpieczeń, które kupisz przez internet bez wychodzenia z domu. Oszczędź czas i koszty dzięki porównywarce ubezpieczeń OC/AC na Kolumna24...

ODKRYWAJ
BMW 1 Seria (5 generacji) BMW 3 Seria (10 generacji) BMW 5 Seria (11 generacji) Audi A3 (7 generacji) Audi A4 (7 generacji) Audi A5 (3 generacji) Audi A6 (8 generacji) Audi A7 (3 generacji) Audi A8 (8 generacji) Opel Astra (8 generacji) Volkswagen Golf (8 generacji) BMW i8 (2 generacji) Volkswagen Jetta (9 generacji) BMW M1 (1 generacji) BMW M3 (5 generacji) Volkswagen Passat (10 generacji) Volkswagen Polo (11 generacji) Audi Q5 (3 generacji) Audi R8 (3 generacji) Audi RS 7 (2 generacji) Volkswagen Scirocco (5 generacji) Volkswagen Sharan (4 generacji) Volkswagen Tiguan (3 generacji) Volkswagen Touareg (5 generacji) Volkswagen Touran (3 generacji) Audi TT (5 generacji) BMW X2 (1 generacji) BMW X3 (5 generacji) BMW X5 (6 generacji) BMW X6 (3 generacji)
Wszystkie samochody...

Co to jest ubezpieczenie i jaka jest jego przyszłość na rynku finansowym? Rodzaje ubezpieczeń i ich charakterystyka, a ubezpieczenia OC i AC!


Do najpopularniejszych ubezpieczeń należą te z gamy motoryzacyjnych czyli wszelkiego rodzaju polisy komunikacyjne, które w większości przypadków są obowiązkowe. Wychodząc jednak poza ramy ubezpieczeń dla samochodów osobowych oraz innych pojazdów, warto wogóle na samym początku wyjaśnić czym wogóle są ubezpieczenia i w jakim celu zostały wprowadzone na globalną skalę.

To jak wiele jest przygotowanych potencjalnych produktów i odmian ubezpieczeń dla klientów może początkowo wprowadzić nie jednego zainteresowanego ochroną własnego zdrowia czy mienia w zakłopotanie. Jednak patrząc na ich odmienność z pozytywnej strony można mieć pewność, że będziemy mogli skorzystać z odpowiedniej oferty dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb. W sumie wyróżniamy ubezpieczenia w zależności od tego jaki posiadają zakres odpowiedzialności, formę zawarcia umowy czy ich objętość. W tym krótkim artykule postaram się omówić podstawy funkcjonowania ubezpieczeń i ich rodzaje, co będzie stanowiło małe wprowadzenie do obszernego tematu i kolejnych artykułów jakim są ubezpieczenia! W tym miejscu także chciałbym wspomnieć, że prawie na każdej podstronie serwisu informacyjnego PrzyczepyMarter znajdują się reklamy prowadzące do partnerskiej porównywarki ubezpieczeń OC i AutoCasco, w której można porównać ofertę polis komunikacyjnych dla większości samochodów osobowych i od razu wykupić ją przez internet bez wychodzenia z domu.

Słowem wstępu chciałbym nadmienić, że w poradnikach o ubezpieczeniach zostaną pominięte wszystkie kwestie związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. W większości przypadków poruszany zostanie problem "ubezpieczeń komercyjnych" (gospodarczych) czyli nieobowiązkowych, z których każdy może skorzystać na własną rękę wykupując je u dowolnego agenta ubezpieczeniowego lub w internecie. Jedynym odstępem od tego będą ubezpieczenia komunikacyjne czyli popularne i zarazem obowiązkowe ubezpieczenia OC dla samochodów.

Dlaczego skupimy się głównie na polisach komunikacyjnych? Ponieważ podyktowane jest to przede wszystkim tematyką tego serwisu informacyjnego, który stanowi ofertę sklepu z przyczepami samochodowymi i tym samym skierowany jest do wszystkich kierowców oraz osób, które po części mają związek z motoryzacją bądź transportem. Ponadto są to ubezpieczenia OC o dużym znaczeniu dla społeczeństwa albo inaczej mówiąc ich powszechność wynika z odpowiedniej ustawy. Dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele podmiotów komercyjnych, które posiadają w swojej ofercie tą kategorię ubezpieczeń. Wychodząc z założenia, że jako zwykli konsumenci mamy prawo do wyboru najlepszej dla oferty, istnieje dobrowolność na podpisanie umowy z wybranym przez nas towarzystwem ubezpieczeniowym, warto wiedzieć jakie oferty będą dla nas przystępne cenowo. Zanim jednak przejdę do konkretów postanowiłem przygotować pierw ten artykuł opisujący czym w ogóle są ubezpieczenia.

Sama instytucja ubezpieczeń jest dobrze znana na rynku finansowym i w różnych formach znanych była od dawien dawna. Ubezpieczenie ogólnie podając można zdefiniować jako narzędzie gwarantujące w aspekcie finansowym grupowe odciążenie poniesionych strat przez jednostkę. Może przecież dojść do zdarzenia losowego jak wypadek czy choroba, gdzie koszty leczenia mogą okazać się ponad nasze siły. Wtedy w przypadku wykupionego ubezpieczenia i opłacaniu składek, zostanie nam wypłaconego odszkodowanie. Będzie ono pokryte ze składek innych osób, które również wykupiły ubezpieczenie ale w ich przypadku nie doszło do żadnego zdarzenia wymagającego wypłaty im odszkodowania. Ubezpieczenie gwarantuje nam przede wszystkim zabezpieczenie w momencie kiedy potrzebujemy dodatkowe wsparcia finansowego w nie przewidzianych sytuacjach, do którego mamy prawo zgodnie z warunkami podpisanej umowy. Według polskiego prawa, ubezpieczenie można zdefiniować następująco: Przez umowę ubezpieczenia zakład ubezpieczeń zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

Dzisiaj można zaobserwować dynamiczne zmiany w tym sektorze i pojawienie się nowych trendów zmierzających w kierunku fintechów, czyli połączenia standardowych rozwiązań offline z narzędziami online. Mam tu na myśli przede wszystkim możliwość zakupu poszczególnych produktów oferowanych przez wyspecjalizowane towarzystwa ubezpieczeniowe przez internet bez potrzeby wychodzenia z domu. Jako przykład można podać wszelkiego rodzaju porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AutoCasco, gdzie każdy właściciel samochodu osobowego po wprowadzeniu określonych danych otrzyma ofertę kilkunastu firm. Następnie może przez internet wykupić konkretny pakiet, który będzie dostosowany do jego potrzeb i możliwości finansowych. Choć w Polsce nadal utrzymuje się tradycyjny sposób zawierania polis komunikacyjnych, pomału widoczny jest trend do zawierania umów online.

Podchodząc do tematu ubezpieczeń bardziej naukowo, na wstępie naszych rozważań należałoby jeszcze wyjaśnić nie rozerwalne w tym zakresie pojęcie ryzyka. Towarzyszy nam ono na każdym etapie naszego życia, w sprawach codziennych czy w biznesie. Pocieszać możemy się faktem, że ryzyko jako nieprzewidziane zdarzenie losowe towarzyszy nam zawsze, ale może a nie musi wystąpić. Trudno więc dokładnie określić czym jest ryzyko i je jednoznacznie zdefiniować, można jedynie pokrótce przybliżyć czym by mogło być. Choć dla każdego człowieka, ryzyko będzie czymś innym w zależności od miejsca, czasu i konkretnego otoczenia. Każdy człowiek jednak dąży do poczucia bezpieczeństwa i tym samym minimalizacji ryzyka czyli w naszym przypadku ograniczenia do minimum wystąpienia negatywnego dla nas zdarzenia np.: wypadku, choroby, utraty życia, pożaru itp. Rozwijając pojęcie ryzyka w zakresie ubezpieczeń, można je utażsamiać z jakąś formą straty.

Jeśli chodzi o zakres ochrony przez konkretne ubezpieczenia to możemy wyróżnić te, które dotyczą majątku oraz te, które są prowadzone w zakresie osób. W zakres ubezpieczeń dla osób wchodzi przede wszystkim to wszystko co można określić jako dobro niematerialne czyli zdrowie, możliwość wykonywania pracy zarobkowej czy życie. W większości przypadków w tego rodzaju ubezpieczeniach - ubezpieczenia wypadkowe, ubezpieczenia chorobowe itp. - odszkodowanie wypłaca się w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Z perspektywy kupującego ubezpieczenie i towarzystwa ubezpieczeniowego są one trudniejsze do wyceny, ponieważ jak można wycenić zdrowie ludzkie czy życie. Tutaj z góry przyjmuje się pewne określone kwoty, na które zgadzają się obie strony zgodnie z podpisywaną umową. gorii produktów możemy wyróżnić bardzo wiele odmian, o których będzie można przeczytać w kolejnych publikacjach ponieważ ich tematyka nieznacznie odbiega od dotychczasowej zawartości tego serwisu informacyjnego.

W naszym przypadku bardziej interesujące będzie omówienie ubezpieczeń majątkowych dotyczących konkretnego mienia, które posiada ubezpieczający i chce mieć rodzaj ochrony na wypadek utraty tego mienia bądź jego zniszczenia w różnych losowych wydarzeniach. Tutaj bardzo ważne jest, że w przypadku strat można je bardzo łatwo przeliczyć na konkretną kwotę pieniędzy od wartości początkowej. To właśnie przede wszystkim odróżnia ubezpieczenia majątkowe od ubezpieczeń osobowych (na życie, w przypadku uszczerbku na zdrowiu czy śmierci ubezpieczonego). Takie ubezpieczenie jedynie rekompensuje poniesione straty w takim stopniu w jakim została wyrządzona szkoda na ubezpieczonym majątku.

Jeśli chodzi o zakres ochrony jakie obejmuje ten rodzaj ubezpieczeń to mowa przede wszystkim w pierwszej kolejności o majątku trwałym, na którym mogą powstać szkody. Czyli chronimy przykładowo swój dom na wypadek poniesionych kosztów po pożarze, powodzi czy wichurach itp. Możemy także wyróżnić popularne ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej - zwłaszcza w motoryzacji - kiedy to my ubezpieczamy się na wypadek spowodowania szkód osobom trzecim, którym będzie należała się odpowiednia rekompensata finansowa za poniesione straty. W tym miejscu, w zakres ubezpieczeń majątkowych, wchodzą także ubezpieczenia finansowe, które obejmują odpowiedzialność ubezpieczyciela w wypłacie odszkodowania na wypadek nie wypłacalności naszego dłużnika czy na wypadek bankructwa.

Kto może skorzystać z ubezpieczeń i w jakiej formie są zawierane?


Oferta na rynku ubezpieczeń w Polsce i na świecie jest bardzo rozwinięta, i tym samym dostępne są produkty o szerokiej skali, które adresowane są do klientów indywidualnych - jak ubezpieczenia dla osób prywatnych i gospodarstw domowych - bądź do klientów instytucjonalnych jak ubezpieczenia dla firm i dużych korporacji. W pierwszym przypadku oferty ubezpieczenia zostały przygotowane dla tych wszystkich osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, natomiast w drugim przypadku są to produkty konkretnie adresowane dla biznesu i jego otoczenia. Z całej palety ubezpieczeń możemy wyróżnić jeszcze te kierowane do samorządów oraz dla osób prowadzących działalność rolniczą.

Ilość rodzaji ubezpieczeń indywidualnych, dla osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej, jest bardzo szeroka. Tutaj przygotowano bardzo różnorodną ofertę gotowych rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć się na wypadek różnych zdarzeń losowych w zakresie ubezpieczenia na życie, od wypadku i choroby czy po porostu ubezpieczyć swój majątek gdzie możemy rozróżnić np.: ubezpieczenie domu, ubezpieczenia komunikacyjne (samochodów) lub odpowiedzialności cywilnej. Natomiast ubezpieczenia dla firm mogą obejmować ochronę na wypadek szkód w majątku firmy - ubezpieczenia budynków czy maszyn. W przypadku sektora przedsiębiorstw zazwyczaj spotykane są rozbudowane produkty ubezpieczeniowe obejmujące kilka zakresów ale za to są one na tyle elastyczne, że można je dostosować do własnych indywidualnych potrzeb związanych z konkretnie prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jeśli chodzi o podział ubezpieczeń pod względem formy zawarcia umowy to można wyróżnić ubezpieczenia indywidualne oraz ubezpieczenia zbiorowe, gdzie w skład tych drugich wchodzą także ubezpieczenia grupowe. Tutaj wyjaśnienie jest proste i zrozumiałe, ponieważ pierwszy rodzaj ubezpieczenia obejmuje ochronę mienia lub zdrowia tylko jednej osoby. W przypadku ubezpieczeń zbiorowych ochrona dotyczy kilku osób lub kilku obiektów jednocześnie, zgrupowanych w ramach jednej umowy. Odmienną formą ubezpieczeń zbiorowych są ubezpieczenia grupowe, które najczęściej obejmują ochronę zdrowia i w przypadku wypadków, gdzie ryzyko określa się zbiorowo dla całej grupy, a nie indywidualnie. Najczęściej tego rodzaju ubezpieczenia możemy spotkać w firmach, gdzie wszyscy pracownicy ubezpieczeni są od ryzyka wystąpienia i skutków nieszczęśliwych zdarzeń.

Szczegółowy podział ubezpieczeń w zależności od ryzyka i rodzaju prezentuje ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracji w swoim załączniku. Według niej rozróżniamy dwa podstawowe działy jak - Ubezpieczenia na życie i Pozostała ubezpieczenia osobowe i majątkowe - które z kolei dzielą się na grupy i podgrupy. Poniżej oficjalna klasyfikacja ubezpieczeń obowiązująca w polskim prawie.

Ubezpieczenia obowiązkowe i ubezpieczenia nieobowiązkowe (powszechne)!


Mając dość szczegółowo sklasyfikowane rodzaje ubezpieczeń, możemy jeszcze rozróżnić pod innym kątem, a dokładnie pod względem obowiązkowości zawierania. Mam tutaj na myśli to, które z nich są obowiązkowe - jak. np.: ubezpieczenia społeczne - oraz takie, które są dobrowolne - np.: ubezpieczenia majątkowe. W większości przypadków na rynku dostępne są ubezpieczenia sprzedawane przez podmioty komercyjne czyli z założenia są one nieobowiązkowe i to sam klient decyduje o ich wykupieniu. W większości artykułów będziemy skupiali się na szczegółowym omówieniu właśnie tej kategorii produktów, które oferowane są przez podmioty publiczne oraz prywatne.

Odstępstwem od zasady nieobowiązkowych ubezpieczeń majątkowych są obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla pojazdów, co wynika z ważnego interesu nas wszystkich. Historia ubezpieczeń OC dla samochodów osobowych wynika z historii motoryzacji i rozwoju pierwszych pojazdów silnikowych. Wiele z nich nie było doskonałych, a nie wszyscy kierowcy posiadali odpowiednie umiejętności do kierowania takimi pojazdami, które dopiero pojawiały się na rynku. Dochodziło wtedy do wielu wypadków, również tych tragicznych. Podjęto wtedy decyzje, aby każdy kierowca był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej i wszystkie straty lub odszkodowania były wypłacane właśnie z jego ubezpieczenia. Do ubezpieczeń obowiązkowych - według odpowiedniej ustawy - zalicza się także ubezpieczenia OC dla rolników od gospodarstwa oraz zdarzeń losowych na budynkach gospodarczych. Zaliczają się tuta również obowiązkowe ubezpieczenia OC dla osób prowadzących określoną działalność gospodarczą z dużą odpowiedzialnością społeczną i obwarowanymi zwiększonym ryzykiem popełnienia błędów i tym samym niekorzystnych skutków dla odbiorców. Inaczej określa je się także, ubezpieczeniami powszechnymi.

Jak Sprzedać Używany Samochód Osobowy przez Internet bez dodatkowych kosztów?!


Planujesz kupić samóch osobowy? Szukasz używanego lub nowego samochodu osobowego, ale nie wiesz jeszcze jaką ofertę wybrać?! A może masz już upatrzoną konkretną markę, jednak szukasz dodatkowych i niezależnych informacji, które ułatwią Ci wybór konkretnego samochodu osobowego?! Na portalu informacyjnym Kolumna24 znajdziesz ogólnodostępną porównywarkę ogłoszeń motoryzacyjnych, dzięki której oszczędzisz swój czas, mając wszystko w jednym miejscu! W tym miejscu znajdziesz także poradnik ogólnodostępny, na co zwrócić uwagę podczas sprzedaży samochodu osobowego na portalu informacyjnym Kolumna24.

Prędzej czy później przychodzi taki moment, że chcemy sprzedać nasz samochód osobowy. Nie będziemy się zagłębiać jaki jest tego powód, ponieważ w większości przypadków są to kwestie indywidualne. W tym miejscu natomiast zajmiemy się wyjaśnieniem zawiłej procedury, która towarzyszy sprzedaży samochodów z pomocą ogłoszeń internetowych. To ile uda nam się odzyskać z za inwestowanych pieniędzy z samochodu osobowego, zależy po jakim czasie podejmiemy decyzję o jego sprzedaży. Według ogólnego osądu, najlepiej dokonać sprzedaży auta po około 5-7 latach jego użytkowania. Po tym okresie każde auto traci najwięcej na swojej bazowej wartości. Wynika to z tego, że kończą się na aucie wszelkiego rodzaju gwarancje jakie udzielają producenci nowych samochodów osobowych.

Kiedy sprzedaje się najwięcej samochodów osobowych? Jak pokazują statystyki w branżowych portalach motoryzacyjnych, najwięcej używanych aut sprzedaje się na jesień, kiedy zakończył się już okres urlopowy i większość osób wróciła z wakacyjnych urlopów. To wtedy podejmują oni decyzję o zakupie kolejnego auta, i mówiąc kolokwialnie, pozbyciu się starego pojazdu, który im dotychczas służył. Niejednokrotnie decyzja ta podyktowana jest narastającymi kosztami użytkowania bieżącego pojazdu, na które głównie składają się naprawy oraz opłaty (przegląd techniczny, ubezpienia i itp.).

Przygotuj odpowiednio samochód osobowy do sprzedaży! Nie zapominaj o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest przygotowanie samochodu, jeśli planujesz go sprzedać na rynku wtórnym. Najważniejszy jest przede wszystkim stan techniczny samochodu. Pewne jest, że nikt go nie kupi jeśli auto będzie uszkodzone, a co gorsze, nie przejdzie badań technicznych. Wtedy zaczną się duże problemu. Za wczasu warto więc zaprowadzić samochodów do mechanika, aby wykonał przegląd i ewentualnie wymienił zużyte elementy. Drugą ważną sprawą podczas sprzedaży samochodu osobowego to stan wizualny. Wiele osób rozglądających się za nowym pojazdem dla siebie zwraca uwagę na to jak się on prezentuje. Warto więc zlecić wykonanie polerowania karoserii. Z upływem czasu na nadwoziu będą widoczne oznaki użytkowania - zarysowania czy wgniecenia. Jeśli Twój samochód ma kilka lat, z problemem uporasz się samemu. Przepoleruj karoserię odpowiednią pastą lub mleczkiem. Za około 200 - 300 zł specjalista odpowiednio zajmie się Twoim samochodem na sprzedaż. Dużym atutem podczas negocjonowania ceny sprzedaży będzie także czyste wnętrze. Wiele osób zwraca uwagę na wszelkiego rodzaju wytarcia, dziury w tapicerce oraz czy we wnętrzu samochodu były palone papierosy. Po pierwsze odkurz dokładnie całe wnętrze. Wypierz odpowiednimi środkami plamy na siedzeniach. W ostateczności możesz skorzystać z dedykowanej usługi mycia i czyszczenia samochodu osobowego do sprzedaży na myjniach.

Jaka cena za używany samochód osobowy na sprzedaż? Pewne jest jedno, że nie uzyskasz już takiej ceny, jaką zapłaciłeś za nowe auto prosto z salonu. Każde auto ulega zużyciu i jego wartość spada, no chyba, że mówimy o samochodach kolekcjonerskich, ale to temat na inny artykuł. Najszybciej będzie ustalić cenę na podstawie innych ogłoszeń samochodów osobowych o podobnych parametrach, biorąc oczywiście pod uwagę stan techniczny naszego pojazdu. Jako sprzedający pamiętaj jednak o tym, że zbyt wysoka cena, ale również zbyt niska cena może odstraszyć potencjalnych kupujących, którzy będą obawiać się ewentualnych usterach w samochodzie. W proponowaną cenę sprzedaży auta, wlicz także ewentualne upusty, które zachęcą kupujących do nabycia Twojego używanego samochodu osobowego.

Internet najpopularniejszą formą sprzedaży samochodów osobowych! Obecnie internet stał się najpopularniejszą formą sprzedaży samochodów osobowych, zwłaszcza jeśli chcemy w tym procesie pominąć pośrednika. Wychodząc z tego założenia, na portalu informacyjnym Kolumna24 przygotowane zostało bezpłatne narzędzie dla osób indywidualnych oraz komisów samochodowych, gdzie można publikować ogłoszenia sprzedaży pojazdów silnikowych bez ograniczeń. Jest to ciekawe, zwłaszcza w dzisiejszych trudnych czasach gospodarczych, gdzie ograniczenie bieżących kosztów ma wpływ na przyszłe zyski! Budując serwis ogłoszeniowy, bazowaliśmy na własnych doświadczeniach, dlatego udostępniając dowolne ogłoszenie sprzedaży samochodu masz możliwość opublikowania dużej ilości zdjęć oraz dowolnego opisu, który wzbudzi zainteresowanie Twoim produktem kupujących. Naszym atutem jest także duży zasięg serwisu z wiadomościami z całego kraju i świata, liczony w kilka tysięcy każdego dnia. Ponadto wykorzystujemy potencjał publikowanych treści do generowania ruchu na poszczególnych podstronach z ofertami sprzedaży samochodów osobowych przez internet na portalu informacyjnym Kolumna24.

Obecnie w naszej bazie samochodów osobowych znajduje się przeszło 3 000 modeli pojazdów, z czego na każdy model przypada kilka generacji samochodów, produkowanych w poszczególnych latach. Do tego dochodzą odmiany nadwozia oraz wersje silników i wyposażenia wnętrza. Łącznie daje to blisko 52 000 pozycji, dzięki którym możesz dodać swoje ogłoszenie i sprzedać dowolny samochód osobowy przez internet z pomocą portalu informacyjnego Kolumna24.
Temat dnia Polecane Polityka Wybory2023 Wybory PE Pogoda Łask Łódź Sieradz

Zakupy i oferty Książki online Rankingi produktów Smartfony Komputery Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Zakupy WarszawaZakupy ŁódźZakupy Sieradz Edukacja

Przyczepy samochodowe Magazyn o przyczepach Ubezpieczenia Regiony sklep Caravaning

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2021 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Pogoda  •   Wybory2023•   Regiony •   Przyczepy •   Sport •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Szukaj  
PASAŻ HANDLOWY 24H
Sklepy online