WIADOMOŚCIFINANSEŁASKPOGODAPRZYCZEPYOGŁOSZENIA
PRZYCZEPY SAMOCHODOWE/KEMPINGOWE

Zestaw Pojazdów na 26 Metrów czyli Jak (Nie)Transportować Towarów

Marcin Jankowski 22 listopada 2017 (13:30)
Chciałoby się powiedzieć Polak potrafi ale nie akurat w tym przypadku, który chcę podać jako przykład pomysłowości dwójki kierowców ściągających samochody z Danii. Policja pod Stargardem zatrzymała zestaw pojazdów liczący sobie 26 metrów, na który składały się: autolaweta z lawetą i na niej samochodem z koleji do niej podpiętym samochodem osobowym również z lawetą samochodową a nie niej kolejnym samochodem. Panowie otrzymali oczywiście mandat w wysokości 1150 złotych i zakaz kontynuowania dalszej jazdy. Warto więc poznać wszystkie zasady jakie nas obowiązują podczas transportu i przewożenia towarów ponad gabarytowych.

Przyczepki Samochodowe: o czym pamiętać przed wyruszeniem w drogę?


Jest kilka zasad a w zasadzie przepisów prawnych, które jasną wskazują jak należy przewozić towary na samochodzie dostawczym czy przyczepie samochodowej. Kwestię uprawnień do kierowania zestawem pojazdów samochodowych opisałem w poprzednim artykule, do zapoznania którego zachęcam. W tym poradniku skupię się bardziej na samych zasadach załadunku przewożonych towarów.

OGŁOSZENIA PRZYCZEP NA KOLUMNA24

Publikuj Własne Ogłoszenia Lokalne Bezpłatnie na Stronie Internetowej Gazeta Kolumna24. Promuj Swoje Oferty w Różnych Kategoriach jak Motoryzacja, Praca, Nieruchomości i Inne. Sprzedawaj Przyczepki Towarowe na Internetowej Moto Giełdzie...
Dodaj Ogłoszenie Teraz!


Przed wyruszeniem w trasę zapoznaj się z kilkoma zasadami jak bezpiecznie i nie narażając się na mandaty przewozić wielkogabarytowe ładunki. Pewna część zasad tutaj opisanych tyczy się pojazdów ciężarowych, jednak i tak warto mieć je na uwadze. Kluczową sprawą jest waga przewożonych rzeczy. Masa całego przewożonego ładunku nie może przekraczać masy ładowności jaka została określona przez producenta i jednocześnie wbita w dowód rejestracyjny pojazdu. Uwaga nie mylić tej właściwości z dopuszczalną masą całkowitą pojazdu, która jest sumą masy własnej pojazdu i ładowności. W tym miejscu można wspomnieć jeszcze o tym, że nie każda przyczepa nadaje się do przewożenia wszystkiego ale jest to raczej oczywiste i nie będziemy dalej rozwijać tego wątku.

Ważną uwagą przy załadunku towarów na dowolny pojazd przeznaczony do transportu to umiejętne umiejscowienie przewożonych przedmiotów w taki sposób, aby stateczność przyczepy samochodowej nie została naruszona. Chodzi tu przede wszystkim o to, że ciężkie rzeczy staramy się rozłożyć równomiernie na całej powierzchni skrzyni załadunkowej lub jeśli jest to objętościowo mała rzecz ale ciężka, wkładamy wprost na wysokość osi. Żaden z przewożonych przedmiotów nie powinien zasłaniać Ci widoczności podczas jazdy ani zakrywać wszelkich oznaczeń umieszczonych na pojeździe, w tym świateł.

Nie mniej ważną kwestią podczas transportu towarów ponad gabarytowych jest ich odpowiednie zamocowanie do powierzchni ładunkowej, tak aby nic nie spadło podczas przewożenia. Gwarancją bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy mocujące w przypadku dużych przedmiotów tak aby podczas jazdy towar się nie przesuwał i nie utrudniał Ci jazdy. W przypadku materiałów sypkich, warto od góry przykryć je plandeką aby z koleji nic nie wysypywało się na jezdnię drogi i na samochody jadące za Tobą.

W przypadku towarów długich lub szerokich występują pewne ograniczenia co do ich przewożenia. Pamiętaj o tym, że całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem powinna być mniejsza lub równa 2,55 metra a w przypadku przekroczenia tej wartości nie więcej niż 3 metry. Ponadto przewożąc ładunek na przyczepie samochodowej nie powinien on wystawać po jej obręb więcej niż 23 centymetry z każdej strony. Również z tyłu przewożony ładunek nie może wystawać więcej niż 2 metry. Jeśli okaże się, że taka sytuacja ma miejsce, należy z boku oznaczyć wystający ładunek pomarańczową tarczą a z tyłu tarczą w biało - czerwone pasy. Ładunek, który przewozisz może mieć maksymalną wysokość 4 metry licząc od podłoża jezdni (suma wysokości przyczepy i wysokości ładunku).
TAGI
holowanie lawety przepisy przyczepy samochodowe towary transport
KOMENTARZE
anonimowo
ponad 3 tygodnie temu
Pomysłowość Polaków nie zna granic.
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Przyczepa Kempingowa: O Czym Pamiętać Przed Wyjazdem w Europę?
›  Przyczepy Kempingowe: Jaki Układ Wnętrza Przyczepy jest Najlepszy?
›  Holowanie Przyczepy Przepisy 2017. Kierowcy z Kategorią B Prawa Jazdy.
›  Rejestracja Przyczepy Samochodowej w Wydziale Komunikacji od A do Z
›  Zestaw Pojazdów na 26 Metrów czyli Jak (Nie)Transportować Towarów
›  Caravaning Salon. Święto Podróżowania Przyczepami Kempingowymi w Niemczech
›  Portugalia: Wyjazd Przyczepą Kempingową i Wrażenia z Podróży
›  Przyczepa Samochodowa: Jak Wybrać Najlepszy Model do Naszych Potrzeb
›  Przyczepki Samochodowe: Instrukcja Użytkowania i Konserwacji. Dobre Praktyki Użytkowników
›  Przyczepy Kempingowe: Jaką Przyczepę Kupić? Na co Zwracać Uwagę?
›  Zaczep do Przyczepki Samochodowej i Wtyczka 7 Pin. Rodzaje i Mocowanie na Dyszlu
›  Prowadzenie Przyczepy Samochodowej: Załadowanej Towarem i na Pusto
OGŁOSZENIA
OGŁOSZENIA LOKALNE
Publikuj Własne Ogłoszenia Lokalne Bezpłatnie w Serwisie Informacyjnym Kolumna24. Promuj Swoje Oferty w Różnych Kategoriach Tematycznych jak Motoryzacja, Praca, Nieruchomości i Inne.
Dodaj Ogłoszenie Teraz
OPINIE
›  Zestaw Pojazdów na 26 Metrów czyli Jak (Nie)Transportować Towarów przez anonimowo
›  Przyczepy Kempingowe: Jaką Przyczepę Kupić? Na co Zwracać Uwagę? przez kolumna24
MIASTA
WrocławBydgoszczToruńLublinGorzów WielkopolskiZielona GóraŁódźKrakówWarszawaOpoleRzeszówBiałystokGdańskKatowiceKielceOlsztynPoznańSzczecin
WIADOMOŚCI PRZYCZEPY
O Serwisie Prywatność Regulamin Mapa Serwisu Kontakt Pomoc
© 2017 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
Facebook  /  Zaloguj się  /  Załóż Konto
GAZETA//KOLUMNA
24