ŁÓDZKIE

Przyczepy Samochodowe: Pielęgnacja i Konserwacja Pojazdu

Marcin Jankowski  •  26 kwietnia 2017 (12:24)
Ażeby przyczepa samochodowa w każdej chwili była gotowa do użytku powinna być regularnie konserwowana. Założeniem dla udzielenia gwarancji jest dotrzymanie warunków eksploatacji. Gwarancja zostaje przyznana na okres 24 miesięcy od dnia sprzedaży wyrobu użytkownikowi końcowemu, przy czym dowodem gwarancji jest paragon i wypełniona karta gwarancji.
Przyczepy Samochodowe: Pielęgnacja i Konserwacja Pojazdu
Zdjęcie: © Kolumna24/Sprzedaż Przyczep Lekkich Neptun   

Czyszczenie i przechowywanie przyczepy samochodowej


Czyszczenie wodą jest koniecznie wymagane po zakończeniu transportu agresywnych środków. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z częściami zaczepu kulowego, piastą koła, łożyskami koła i oświetleniem. Mogą Państwo w celu ochrony pokryć burty i dyszel warstwą neutralnego wosku.

Zaczep kulowy. Regularnie czyścić zaczep kulowy. Sprawdzić czy nie ma luzu, który trzeba koniecznie skorygować. W przypadku luzu pomiędzy kulą i zaczepem kulowym należy sprawdzić przyczepę i wymienić natychmiast zużyte elementy. Nie używać uchwytu zaczepu, aby ciągnąć lub prowadzić przyczepę. Zaczep kulowy musi być zawsze nasmarowany. Hak musi być zgodny z normą ISO1103 (50mmm) a zaczep kulowy z dyrektywą 94/20.

Przechowywanie przyczepy. Jeżeli przyczepa ma być unieruchomiona przez dłuższy okres zaleca się:

- umyć i zabezpieczyć cienką warstwą produktu konserwującego blachy
- umieścić przyczepę pod dachem a aby nie zajmowała ona dużej powierzchni można przyczepę postawić pionowo na utwardzonym gruncie opierając na specjalnych nośnikach umieszczonych (w niektórych wersjach) z tyłu przyczepy lub postawić ją na kozły. Do przechowywania wymagana jest stabilna i sucha powierzchnia. Proszę unikać wilgoci i zalegającej pokrywy śnieżnej. Wszelkie wyposażenie dodatkowe (jak plandeka ze stelażem) muszą zostać zdemontowane. Odstawienie przyczepy musi odbywać się przy udziale drugiej osoby. Prosimy uważać na ostre krawędzie przyczepy. Czynności dokonywać w rękawicach roboczych.

Uwaga! Dotyczy przyczepy samochodowej Neptun N7-263 ptw Ze względów gabarytowych nie zalecamy ustawiać przyczepy samochodowej na tylnej belce. Jeśli już zajdzie taka potrzeba czynności te muszą wykonać minimum dwie osoby. Przy ustawianiu zwrócić szczególną uwagę na palce, czynności te najlepiej nie wykonywać przy silnym wietrze. Przyczepę ustawić w miejscu wolnym od podmuchów wiatru i bardzo dobrze podeprzeć aby zabezpieczyć przed jej opadnięciem.

Wymiana żarówek. Dostęp do żarówek jest możliwy po odkręceniu wkrętów mocujących elementy optyczne od oprawy i odłączeniu przewodu elektrycznego zasilającego przyczepy. Wymianę żarówki należy dokonać w nastepujący sposób:

- odkręcić klosz lampy
- wymienić żarówkę
- sprawdzić styki
- przykręcić klosz

Zestawienie żarówek:

- kierunkowskazy, lampa przeciwmgłowa - 12V/21W
- lampy tylne + stop, oświetlenie tablicy rejestracyjnej 12V/21W/5W
- lampy przednie, oświetlenie tablicy rejestracyjnej (jeśli osobna lampa) - 12V/5W

Podłączenie kabli. Chronić wtyczki przed brudem. Unikać wilgoci, żeby styki nie korodowały. Zawsze uważać, żeby kabel był przymocowany do podwozia za pomocą zacisków. Jeśli wtyczka została uszkodzona do naprawy może posłużyć załączony schemat. Wszystkie materiały oświetlenia mają ograniczoną żywotność. Także wtyczka i kabel podlegają naturalnemu zużyciu i muszą wg potrzeby zostać wymienione.

Zmiana koła. Przy uszkodzeniu opony podczas załadowanej przyczepy należy postępować następująco:

- zabezpieczyć przyczepę samochodową przed przeduwaniem: zaciągnąć hamulec ręczny w pojeździe oraz zablokować przeciwległe koło
- zluzować śruby mocujące koło (około jednego obrotu)
- ustawić podstawę podnośnika na twardym i podeprzeć w centralnym punkcie ramy lub osi
- odkręcić śruby mocujące i zdjąć koło (chronić gwint przed zabrudzeniem)
- zamontować nowe koło
- lekko dokręcić śruby mocujące koło, równomiernie na krzyż
- opuścić przyczepę i wyjąć podnośnik
- dokręcić śruby mocujące koło, równomiernie na krzyż- sprawdzić ciśnienie w oponie w wymienionym kole

Po zmianie koła zaleca się jego wyważenie w stacji obsługi.

Ochrona antykorozyjna. Po zakończeniu jazdy drogami posypanymi solą należy umyć przyczepę i nanieść ochronną warstwę wosku. W przypadku ubytków powłoki cynku, odpryski, wżery należy je odtłuścić, oczyścić, wysuszyć i nanieść na nie 2 lub 3 warstwy środka do cynkowania na zimno (np. cynk w aerozolu). Wszystkie metalowe elementy przyczepy samochodowej są chronione warstwą cynku. Celem jest ochrona przed korozją. Ponieważ cynk wchodzi w długotrwałą reakcję z tlenem znajdującym się w powietrzu, niektóre powierzchnie ciemnieją. Jest to wynik procesów oksudacyjnych i jednocześnie nie stanowi to żadnej wady. Warstwa ochronna nie jest odporna na działanie kwasów, soli i niektórych chemicznych środków. Korozja cynku, tzw. "biała korozja" nie powoduje w żadnym wypadku zmniejszenia właściwości antykorozyjnych.

Zaleca się dokonać oględzin stanu technicznego przed każdorazowym użyciem a w szczególności sprawności zaczepu kulowego, układu jezdnego i zabezpieczenie przechyłu dyszla. Regularnie oczyszczać i smarować przegub kulowy oraz miejsca ułożyskowania zaczepu. Utrzymywać ciśnienie w oponach według wskazówek producenta oraz dokonywać bieżącej kontroli stanu ogumienia. Co 500 kilometrów należy dokonywać przeglądów stanu technicznego przyczepy samochodowej.
Lokalizacja Centrum Przyczep na mapie:
#przyczepy #konserwacja #neptun #sprzedaż #czyszczenie #przegląd #stantechniczny #gwarancja
instrukcja obslugi eksploatacja przyczepy lekkie neptun
ŁÓDZKIE

Instrukcja obsługi i eksploatacji przyczep lekkich Neptun

przyczepy samochodowe na OLX nowe lekkie sprzedaz
ŁÓDZKIE

Przyczepy Samochodowe na OLX: nowe lekkie pojazdy do transportu

wypozyczalnia przyczep samochodowych i lawety w lasku
ŁÓDZKIE

Wypożyczalnia Przyczep Samochodowych i Lawety w Łasku i okolicy

Przyczepki Samochodowe: przewóz materiałów zgodnie z prawem
ŁÓDZKIE

Przyczepki Samochodowe: przewóz materiałów zgodnie z prawem

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24