WIADOMOŚCIFINANSEŁASKPOGODAPRZYCZEPYOGŁOSZENIA
PRZYCZEPY SAMOCHODOWE/KEMPINGOWE

Przyczepa Kempingowa: O Czym Pamiętać Przed Wyjazdem w Europę?

Marcin Jankowski 24 listopada 2017 (13:11), aktualizacja 24 listopada 2017 (15:11)
Caravaning to pewien styl podróżowania, który sprawia wielką frajdę i przyjemność ale wyjazd z przyczepą kempingową za granicę wiąże się również ze spełnieniem kilku formalności. Warto o nich pamiętać, ze względów bezpieczeństwa swojego a także aby w trakcie nie pojawiły się żadne komplikacje, które zepsują zaplanowany czas urlopu. W dalszej części artykułu zwróciłem uwagę na kilka najważniejszych elementów planowania podróży, które mogą nam umknąć w ferworze długo wyczekiwanego wyjazdu.

Jadę z Przyczepą Kempingową w Podróż: O Czym Należy Pamiętać?!


Nie chcę powielać tematu uprawnień do kierowania pojazdem samochodowym z przyczepą, dlatego odsyłam Cię do mojego wcześniejszego artykułu Jaką Przyczepę Samochodową Można Ciągnąć na Kategorię B? Wydaje mi się, że temat ten opisałem jasno i wyczerpująco. Oczywiście mile wskazane każde spostrzeżenia.

OGŁOSZENIA PRZYCZEP NA KOLUMNA24

Publikuj Własne Ogłoszenia Lokalne Bezpłatnie na Stronie Internetowej Gazeta Kolumna24. Promuj Swoje Oferty w Różnych Kategoriach jak Motoryzacja, Praca, Nieruchomości i Inne. Sprzedawaj Przyczepki Towarowe na Internetowej Moto Giełdzie...
Dodaj Ogłoszenie Teraz!


Jeśli jesteśmy przy uprawnieniach do kierowania zestawem pojazdów wspomnę o jednej rzeczy, która nie została opisana. Przed wyjazdem warto sprawdzić jeszcze, przyczepę z jakim DMC możemy ciągnąć naszym samochodem. Informację tę znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu w polu O.1 i O.2. W tym pierwszym mamy wpisane DMC przyczepy z hamulcem najazdowym a w drugim DMC przyczepy bez hamulca najazdowego. Oczywiście są to wartości maksymalne w jakich musimy się zmieścić.

Opłaty drogowe, których raczej nie uda nam się ominąć, niezależnie gdzie wyjeżdżasz (pomijając Szwecję, gdzie przejazd wszystkimi drogami publicznymi jest darmowy).

Tak samo jak w Polsce, również w wielu państwach europejskich, wprowadzone zostały opłaty za autostrady lub inne odcinki dróg ekspresowych oraz krajowych. Przykładowo na Słowacji wprowadzono płatność za winietę tylko elektronicznie. We Włoszech, Francji czy Hiszpanii opłaty za płatne odcinki dróg dokonamy w bramkach ustawionych przed i na końcu autostrady. W Austrii musimy posiadać odpowiednią nalepkę na szybę, którą kupić można w Polsce w oddziałach PZMot lub na stacjach benzynowych już w Austrii. Każdy kraj ma własne zasady więc planując swoją podróż zapoznaj się z zasadami jakie panują w państwach, które odwiedzisz. Wiele z nich wprowadza własne odpowiedniki naszego ViaTolla. Jadąc nawet zestawem poniżej 3.5 tony, wyposażeni w takie urządzenie możemy przejeżdżać przez bramkę do opłat a ta zostanie nam naliczona i pobrana automatycznie.

Nie wiele osób wie, że holując przyczepę kempingową bądź samochodową należy posiadać na wyposażeniu dwa trójkąty ostrzegawcze. Jeden jest przypisany do samochodu a drugi dla przyczepy, na wszelki przypadek, kiedy trzeba będzie ją odczepić od pojazdu i zostawić na poboczu. W niektórych państwach jak Słowacja czy Austria wymagane są również ze względów bezpieczeństwa żółte koszulki odblaskowe dla kierowcy a także dla wszystkich pasażerów podróżujących samochodem. Nie zapomnij także o gaśnicy i zestawie pierwszej pomocy wraz z parą rękawiczek.

Na wszelki wypadek, przed każdym wyjazdem, warto także wykupić jeszcze w Polsce ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu, w razie jakichkolwiek problemów będziemy mogli bez przeszkód skorzystać na miejscu z pomocy medycznej lub pomocy drogowej oraz jeśli będzie taka potrzeba z pomocy prawnej. Cena takiego ubezpieczenia uzależniona jest od ilości osób podróżujących i okresu na jaki jest wykupione ubezpieczenie.

Na sam koniec przypomnę Wam o jeszcze jednej i na dodatek praktycznej rzeczy. Jadąc samochodem z przyczepą kempingową zabierzcie ze sobą dodatkowy zestaw lusterek, które sprawdzają się na drodze podczas wyprzedzania.

Niezależnie w jaki region Europy się wybierasz i jakie obowiązują tam przepisy, warto mieć na uwadze każdą ze wspomnianych uwag aby nic Was potem nie zaskoczyło w podróży. Jeśli macie własne doświadczenia związane z planowaniem wyjazdów turystycznych, podzielcie się z nimi dla innych globtroterów...

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych z przyczepami kempingowymi


Zwróć uwagę również na ograniczenia prędkości jakie obowiązują w poszczególnych krajach w Europie jeśli podróżujesz zestawem samochodu wraz z przyczepą. W większości z nich, tak samo jak w Polsce, limity są bardzo podobne do siebie i różnią się nie znacznie. W naszym kraju, w terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 50 km/h a po zanim 80 km/h bez różnicy czy jedziesz drogą poza miastem, ekspresówką czy autostradą. W innych państwach Europy, prędkość w terenie zabudowanym również została ograniczona do 50 km/h. Poza terenem zabudowanym oscyluje wokół 70 km/h a 80 km/h. Natomiast pewne różnice występują w kategorii dróg ekspresowych i autostrad. Tam limity mogą być zwiększone ale warto takie informacje sprawdzić zawczasu.

Uwaga praktyczna. Na wjeździe do każdego z państw, na granicy lub zaraz za nią, ustawione są tablice informacyjne z limitami prędkości jakie obowiązują dla kierowców.

W praktyce i tak zobaczysz, że jadąc z przyczepą najlepiej utrzymywać prędkość na poziomie 80 km/h a 90 km/h. Przy szybszej jeździe może dojść do nieprzyjemnego efektu rzucania przyczepy na boki - od lewej do prawej krawędzi drogi, co w konsekwencji może skończyć się nawet wypadkiem. Tak jak już pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów, w takiej sytuacji aby wyprowadzić przyczepę na prostą, musisz dodać lekko gazu a następnie delikatnie hamować. Nigdy nie naciskaj od razu hamulca ponieważ tylko zwiększysz niestabilność swojej przyczepy.

***Wypadek Przyczepy Kempingowej przy Dużej Prędkości***


Film znaleziony w internecie, prezentujący realny przypadek wypadku z przyczepą kempingową. Jak zauważycie na filmiku, kierowca w momencie największego efektu pływania przyczepy po drodze, zamiast zwiększyć prędkość, nacisnął hamulec. To spowodowało, że przyczepa wpadła w jeszcze większe turbulencje i w ostateczności pociągnęła samochód ze sobą. Zadziało się to, o czym pisałem wcześniej.

Poniżej znajduje się szczegółowe zestawienie limitów prędkości dla podróżujących samochodem osobowym z przyczepą kempingową po Europie.

Polska

50 km/h - teren zabudowany (5 - 23)
60 km/h - teren zabudowany (23 - 5)

70 km/h - poza terenem zabudowanym

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Austria

50 km/h - teren zabudowany

80 km/h - poza terenem zabudowanym (przyczepy ciężkie DMC powyżej 750 kg)
100 km/h - poza terenem zabudowanym (przyczepy lekkie DMC do 750 kg)

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe (przyczepy ciężkie DMC powyżej 750 kg)
100 km/h - autostrady i drogi ekspresowe (przyczepy lekkie DMC do 750 kg)

Niemcy

50 km/h - teren zabudowany

80 km/h - poza terenem zabudowanym

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Słowacja

50 km/h - teren zabudowany

90 km/h - poza terenem zabudowanym

90 km/h - autostrady i drogi ekspresowe w terenie zabudowanym
130 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Włochy

50 km/h - teren zabudowany

70 km/h - poza terenem zabudowanym

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe
TAGI
przyczepa kempingowa olx przyczepa kempingowa allegro przyczepa kempingowa hobby przyczepa kempingowa wynajem przyczepa kempingowa lekka przyczepa kempingowa niewiadów przyczepa kempingowa nowa przyczepa kempingowa knaus przyczepa kempingowa adria przyczepa kempingowa dwuosiowa przyczepa kempingowa przyczepa kempingowa angielska przyczepa kempingowa airstream przyczepa kempingowa abbey przyczepa kempingowa adria 380 przyczepa kempingowa amerykańska przyczepa kempingowa anglia przyczepa kempingowa anglik przyczepa kempingowa angielski viatoll a przyczepa kempingowa prawo jazdy a przyczepa kempingowa przyczepa kempingowa a oc
KOMENTARZE
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Przyczepa Kempingowa: O Czym Pamiętać Przed Wyjazdem w Europę?
›  Przyczepy Kempingowe: Jaki Układ Wnętrza Przyczepy jest Najlepszy?
›  Holowanie Przyczepy Przepisy 2017. Kierowcy z Kategorią B Prawa Jazdy.
›  Rejestracja Przyczepy Samochodowej w Wydziale Komunikacji od A do Z
›  Caravaning Salon. Święto Podróżowania Przyczepami Kempingowymi w Niemczech
›  Zestaw Pojazdów na 26 Metrów czyli Jak (Nie)Transportować Towarów
›  Portugalia: Wyjazd Przyczepą Kempingową i Wrażenia z Podróży
›  Przyczepa Samochodowa: Jak Wybrać Najlepszy Model do Naszych Potrzeb
›  Przyczepki Samochodowe: Instrukcja Użytkowania i Konserwacji. Dobre Praktyki Użytkowników
›  Przyczepy Kempingowe: Jaką Przyczepę Kupić? Na co Zwracać Uwagę?
›  Zaczep do Przyczepki Samochodowej i Wtyczka 7 Pin. Rodzaje i Mocowanie na Dyszlu
›  Prowadzenie Przyczepy Samochodowej: Załadowanej Towarem i na Pusto
OGŁOSZENIA
OGŁOSZENIA LOKALNE
Publikuj Własne Ogłoszenia Lokalne Bezpłatnie w Serwisie Informacyjnym Kolumna24. Promuj Swoje Oferty w Różnych Kategoriach Tematycznych jak Motoryzacja, Praca, Nieruchomości i Inne.
Dodaj Ogłoszenie Teraz
OPINIE
›  Zestaw Pojazdów na 26 Metrów czyli Jak (Nie)Transportować Towarów przez anonimowo
›  Przyczepy Kempingowe: Jaką Przyczepę Kupić? Na co Zwracać Uwagę? przez kolumna24
MIASTA
WrocławBydgoszczToruńLublinGorzów WielkopolskiZielona GóraŁódźKrakówWarszawaOpoleRzeszówBiałystokGdańskKatowiceKielceOlsztynPoznańSzczecin
WIADOMOŚCI PRZYCZEPY
O Serwisie Prywatność Regulamin Mapa Serwisu Kontakt Pomoc
© 2017 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
Facebook  /  Zaloguj się  /  Załóż Konto
GAZETA//KOLUMNA
24