Kolumna24 Logo

Kolumna24

Strażak Sam
 
OPINIE

Lokaty i konto w BGŻ Optima. Opinia czy warto?

BGŻOptima to jeden z bardziej rozreklamowanych banków nastawionych na oszczędzania. Postanowiłem się nieco bliżej przyjrzeć jak ma się reklamowane oprocentowanie do rzeczywistości.
Lokaty i konto w BGŻ Optima. Opinia czy warto?
Zdjęcie: © tajniak/ilustracyjne   
Obecnie lokaty i konta oszczędnościowe są bardzo mizernie oprocentowane. Dlatego wiele osób szuka, sprawdza rankingi i zastanawia się gdzie ulokować swoje oszczędności. Niestety wszędzie jest podobnie. Atrakcyjne oprocentowanie jest zwykle w reklamie, a w praktyce okazuje się już, że nie wygląda to tak pięknie jak się na początku wydawało.
Zacznijmy może od konta oszczędnościowego w BGŻ Optimie. Otóż wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się opisowi tego konta, żeby zauważyć, że podobnie jak w innych bankach jest to oprocentowanie promocyjne. Jednak nie jest tam tak jak w innych bankach, gdzie mamy podwyższony procent na koncie oszczędnościowym przez 1-2 miesiące, a potem nieco ponad 1% standardowego oprocentowania. Mamy tu bowiem promocję dla nowych środków, która systematycznie się odnawia. Jednak jeżeli środki przestają być nowe to oprocentowanie spada do podstawowego poziomu podobnego jak w innych bankach - czyli na dany moment jest to bodajże 1,5%. Co już jest niezbyt atrakcyjne w stosunku do lokat bankowych. Dlatego te konto niespecjalnie nadaje się do długookresowego lokowania oszczędności.
Przeczytałem jednak w jednej recenzji tego konta Bgżoptima, że konto to dobrze nadaje się do innej roli. W skrócie chodzi o to, że można je wykorzystać do chwilowego przetrzymywania oszczędności, gdy na przykład pieniądze wrócą z lokaty i szukamy kolejnej lub gdy wiemy, że za dwa tygodnie będą nam potrzebne. Osobiście nie inwestuję w instrumenty finansowe powiązane z giełdą, ale dla osób, które to robią również to konto może być ciekawe i przydatne gdy na przykład wycofują pieniądze z funduszu inwestycyjnego. Wszystko po to by nie leżały na koncie osobistym z zerowym oprocentowaniem. Oczywiście na 1-2 dni nie bardzo ma to sens, bo musimy wykonywać przelewy między kontem powiązanym a BGŻ Optimą, bo w tej nie ma kont osobistych. Jednak na przykład na 2 tygodnie lub dłużej to już robi różnicę przy większych kwotach. Dodatkowo środki są nowe więc załapią się na podwyższone oprocentowanie jak na lokatach. Jest to szczegółowo opisane w tej recenzji konta BgżOptima.

Lokaty Bezkarna i Bezkompromisowa

Te dwie lokaty w BGŻOptima są bardzo atrakcyjne. Podobny procent ma tylko lokata Happy w Idea Banku i ewentualnie jej odmiany. Wszystkie lokaty Happy: Pro, Plus i podstawowa są nieco lepsze, bo nie trzeba zakładać konta w Idea Banku. Żeby założyć lokatę Bezkarną lub Bezkompromisową, trzeba założyć konto oszczędnościowe BGŻ Optima. Jednak nie jest to rachunek osobisty. Nie ma żadnych opłat i warunków i można go zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu. Wszystkie te lokaty zarówno Happy jak i Bezkarna i Bezkompromisowa są niestety tylko dla nowych klientów. Kolejne lokaty w BGŻOptima nie są już tak atrakcyjnie oprocentowane. Z resztą podobnie jest w Idea Banku.
Wszystkie są maksymalnie na 3 miesiące. Niestety trudno znaleźć dzisiaj jakiekolwiek formy depozytów bankowych z dobrym oprocentowanie i niestety prawdopodobnie w najbliższym czasie się to nie zmieni. W każdym razie trzeba się sporo naszukać, ale korzystając w wymienionych przeze mnie lokat można zagospodarować oszczędności chociaż na krótki czas w sumie na pół roku, bo w obu bankach można założyć tylko jedną z tych promocyjnych lokat.
WSZYSTKIE POSTY
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!