O zdrowiu człowieka Logo

O zdrowiu człowieka

Interesuje się zdrowiem człowieka, a szczególnie psychologią i zaburzeniami emocjonalnymi.
 
OPINIE

Psychoterapia Gestalt w świetle innych szkół psychologicznych

Każda psychoterapia wygląda nieco inaczej. Przedstawiciele poszczególnych szkół psychoterapeutycznych przekonani są zwykle o największej skuteczności ich metody. Warto przyjrzeć się nieco bliżej jednej z najpopularniejszych, a mianowicie Gestalt. Na czym ona polega, jak postępuje psychoterapeuta i czym terapia ta różni się od innych, a w czym jest do nich podobna?
Psychoterapia Gestalt w świetle innych szkół psychologicznych
Zdjęcie: © ppcc1/ilustracyjne   
Na czym ona polega, jak postępuje psychoterapeuta i czym terapia ta różni się od innych, a w czym jest do nich podobna?

Świat i człowiek to całości

Głównym założeniem zdecydowanie jest twierdzenie, iż człowiek, jak również świat, to całości, składające się co prawda z wielu elementów, które jednak nie są niezależne, ale nierozerwalnie ze sobą połączone, przez co też, całość którą tworzą jest absolutnie wyjątkowa i niepowtarzalna.

W praktyce chodzi o to, że pacjent, który cierpi z powodu zaburzenia psychicznego w jakiś sposób nieprawidłowo postrzega świat. O ile przedstawiciele innych szkół psychoterapii próbowaliby prawdopodobnie znaleźć szczegół, który postrzegany jest nie tak jak trzeba, o tyle psychoterapeuta gestalt podchodzi do problemu postrzegania całościowo.

Jak cel ma psychoterapia?

W przypadku gestalt, celem jest integracja wszystkiego, co składa się na osobowość człowieka. Rzecz w tym, że psychoterapeuta gestalt postrzega problemy pacjenta jako zaburzenie integracji osobowości, wynikające z odrzucenia pewnych jej części. Najczęściej są to jakieś trudne do zaakceptowania emocje, bądź też sądy, z którymi pacjent nie może się pogodzić. Psychoterapia jest często męcząca, gdyż polega na wprowadzeniu do świadomości tego, co znalazło się poza nią.

Podobieństwa do innych szkół psychoterapii

Pod niektórymi względami, Gestalt na pewno jest nieco podobne do psychoterapii humanistycznej. W obu tych szkołach bowiem duży nacisk kładzie się na rozwój jednostki. Ponadto, pomimo iż gestalt było niejako odpowiedzią na psychoanalizę, alternatywą dla niej, również do tej szkoły jest pod niektórymi względami podobne. Chodzi tutaj o kładzenie nacisku na uświadamianie sobie tego, przed czym się ucieka. Różnica polega na tym, że psychoanalityczne wyparcie w gestalt nazywane jest wycofaniem.

Czytaj więcej o psychoterapii metodą Gestalt: Myszkowska-Litwa.pl
WSZYSTKIE POSTY
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!