Mentalny Logo

Mentalny

Interesuje się szeroko pojętą przedsiębiorczością i biznesem. Staram się poszerzać swoją wiedzę z zakresu inwestycji, oszczędzania oraz reklamy online. W wolnych chwilach prowadzę kilka serwisów o tematyce finansów i biznesu (m.in. soskredyt.pl - forum o mądrym pożyczaniu i oddłużąniu, kantorywalut.pl - porównywarka internetowych kantorów walut oraz skarbnica wiedzy z zakresu wymiany walut, kwop.pl - portal o tematyce podatków i niskiej kwoty wolnej od podatku oraz e-bs.pl - portal o finansach osobistych), gram w piłkę nożną, skacze ze spadochronem oraz spotykam się ze znajomymi. Moim wielkim marzeniem jest osiągnięcie pasywnego przychodu z wynajmu mieszkań, a także posiadanie firmy, zatrudniającej minimum kilkunastu pracowników :)
 
OPINIE

Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o naszej emeryturze?

Osoby rozpoczynające swoją pierwszą pracę, bardzo rzadko myślą co stanie się za 40-50 lat. Młodzi ludzie mają wtedy zupełnie inne priorytety. Są nimi założenie rodziny, kupno mieszkania czy nowego samochodu. Cieszymy się że mamy pracę, własne pieniądze i staramy się je jak najszybciej wydawać. Lecz czy jest to postępowanie właściwe? Można z tym polemizować. Albowiem każdy człowiek, powinien chociaż przez chwilę zastanowić się, co stanie się gdy za X lat zakończy swoją aktywność zawodową i przejdzie na zasłużoną emeryturę.
Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o naszej emeryturze?
Zdjęcie: © mentalny/ilustracyjne   
Żyjemy w społeczeństwie, w którym współcześni emeryci jakoś sobie radzą. Nie otrzymują oni może jakichś wysokich świadczeń, pozwalających na wyjazdy na wakacje, zmiany samochodów itp. Emerytury wystarczają na codzienne wydatki i w miarę normalne życie. Więc każdy z młodych ludzi myśli, że tak będzie wiecznie. Niestety prognozy ekspertów finansowych mówią, że wszystko to się zmieni. A wszystko na skutek zmian demograficznych, których jesteśmy świadkami. Nasze społeczeństwo powoli się starzeje i przechodzi na emeryturę, natomiast młodych ludzi, którzy pracują i płacą składki emerytalne jest coraz mniej. W związku z tym, w budżecie państwa pojawia się ogromna dziura i zaczyna brakować pieniędzy na wypłatę emerytur. Gdy dodamy do tego fakt, że duża część młodych Polaków wyjechało pracować do innych krajów i w związku z tym tam płacą pieniądze na swoją emeryturę, nie ma się co dziwić, że zaczyna się wielki problem z emeryturami. Jak powiadają wspomniani eksperci finansowi, za kilkanaście lat, po zakończeniu pracy zawodowej, nasze świadczenia emerytalne będą wynosiły zaledwie 30% naszej ostatniej pensji. A przecież nasze rachunki nie zmniejszą się o 70%, w sklepach ceny w dalszym ciągu pozostaną na niezmienionym poziomie itp. Jeżeli więc nie pomyślimy o naszych emeryturach wcześniej, możemy popaść w spore tarapaty finansowe.

Co więc zrobić, aby na emeryturze nasze życie pod względem finansowym nie uległo pogorszeniu? Musimy zacząć samodzielnie oszczędzać na naszą emeryturę. Mamy na to wiele sposobów. Możemy wpłacać pieniądze na lokaty bankowe, możemy oszczędzać w ramach Indywidualnych Kont Emerytalnych lub IKZE, możemy wpłacać pieniądze do funduszy inwestycyjnych. Każdy sposób jest dobry, który prowadzi do celu, czyli do szczęśliwego życia na emeryturze. I musimy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym mamy większą szansę na uzbieranie kwoty, która w zupełności pokryje nasze potrzeby, związane z codziennym życiem po zakończeniu aktywności zawodowej.

Artykuł przygotowany przez portal E-BS.pl - finanse, lokaty, oszczędzanie, inwestycje
WSZYSTKIE POSTY
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!