WIADOMOŚCIFINANSEŁASKPOGODAPRZYCZEPYOGŁOSZENIA
REGIO WARSZAWA/ŁÓDŹ/ŁASK

Zachodnia obwodnica Łodzi S14 dopiero w 2021 roku?

Marcin Jankowski 9 stycznia 2016 (03:03), aktualizacja 28 września 2016 (19:25)
W 2015 roku bardzo głośno było o priorytetowym potraktowaniu budowy zachodniej obwodnicy Łodzi oznaczonej jako S14, która to inwestycja drogowa została ujęta w Programie budowy dróg krajowych na latach 2014–2023. Dzięki owej decyzji podjętej na szczeblu rządowym Łódź, największe miasto w centralnej Polsce, po zrealizowaniu tej inwestycji zostanie w całości domknięta systemem obwodnic i powstanie tzw. ring wokół miasta.

Realizacja Zachodniej Obwodnicy Łodzi S14


Nawet dzisiaj nie wiadomo kiedy zostanie w całości ukończona budowa zachodniej obwodnicy S14 ze względu, że jest to zbyt poważna inwestycja aby potraktować ją ulgowo. Znając doświadczenia drogowców z poprzednich lat chcą oni podejść do budowy S14 bardzo rzetelnie i już od samego początku eliminować pojawiające się trudności a to wymaga czasu.

POGODA DLA ŁODZI, WARSZAWY i INNYCH MIAST...

Sprawdź jaka czeka Cię pogoda w Łodzi i innych miejscowościach województwa łódzkiego. W naszym serwisie meteorologicznym publikowana jest także pogoda długoterminowa na 10 dni dla większości miast w Polsce! Aktualna temperatura, ciśnienie, opady deszczu lub śniegu czy wiejące wiatry sprawdzisz na Kolumna24.
Sprawdź Pogodę Teraz!


Do tej pory z zachodniej obwodnicy Łodzi oznaczonej jako droga ekspresowa S-14 udało się wybudować jej fragment od węzła Róża przy drodze ekspresowej S8 praktycznie do południowych krańców Łodzi w okolicach obecnego Centrum Handlowego Port. Na najbliższe lata natomiast zaplanowano budowę 28,5 kilometrowego odcinka drogi na północ od węzła Lublinek aż do drogi krajowej nr 91 w miejscowości Słowik i autostrady A2. Ukończenie tej inwestycji pozwoli w całości zamknąć tzw. ring wokół miasta Łódź, która na dzień dzisiejszy jest otoczona obwodnicamy z trzech stron. Od północy autostradą A2, od wschodu autostradą A1 oraz od południa drogą ekspresową S8.

Zasadniczo prace nad budową zachodniej obwodnicy Łodzi ruszyły pod koniec 2015 roku, co było poprzedzone wcześniejszymi konsultacjami społecznymi. 8 października 2015 roku Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska przekazała dyrektorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi Iwonie Zatorskiej – Sytyk, decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi ekspresowej S-14 – zachodniej obwodnicy Łodzi, odcinek I węzeł Łódź Lublinek – węzeł Łódź Teofilów. Jest to pierwszy z dwóch odcinków drogi ekspresowej S-14 o długości 12 km, realizowany na obszarze prawie 652 działek. Natomiast 18 listopada 2015 roku została wydana decyzja o budowie II odcinka drogi ekspresowej S-14 od węzła Łódź Teofilów do drogi krajowej nr 91 w miejscowości Słowik. Odcinek liczy 16,3 km i będzie realizowany na około 658 działkach.

Od obydwu decyzji ZRID zostały do Ministra Infrastruktury i Budownictwa wniesione zostały odwołania. W przypadku odcinka I takich odwołań było 12, natomiast dla odcinka II - 17. Na mocy ustawy, nieruchomości bądź ich części położone w terenie objętym liniami rozgraniczającymi drogi ekspresowej, staną się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa w dniu, w którym decyzje ZRID staną się ostateczne. Na ich podstawie wprowadzane są zmiany w ewidencji gruntów i budynków oraz księgach wieczystych.

Również na początku października 2015 roku ogłoszono przetarg na budowę "S-14 Zachodniej Obwodnicy Łodzi" o długości 28,5 km podzielonego na dwa odcinki. Wybór firmy obłożony jest dużym ryzykiem dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała rok 2016 na znalezienie odpowiedniego wykonawcy tej inwestycji. Zakres przetargu, łącznie dla dwóch odcinków, obejmuje między innymi: budowę dwujezdniowej trasy o nawierzchni bitumicznej wraz z przynależną infrastrukturą techniczną, w tym: 7 węzłów drogowych, budowę kilkudziesięciu wiaduktów i mostów, przebudowę odcinków dróg istniejących w zakresie kolizji z drogą ekspresową, budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz likwidację licznych kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną (taką jak: sieci wodno-kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne, urządzenia melioracyjne itp.).

Przewidywany okres ukończenia inwestycji jaką jest budowa S14 planowany jest wstępnie na rok 2020 (bądź 2021). Mając jednak na uwadze problemy jakie się pojawiają w polskich realiach podczas tego typu działań na podstawie innych inwestycji możemy wnioskować, że będzie to czasochłonna procedura a o ostatecznym terminie będziemy mogli mówić dopiero za dwa, trzy lata. Wykonawcą całej dokumentacji S14 jest biuro projektowe "Mosty-Katowice", której przygotowanie będzie kosztowało blisko 3,5 miliona złotych.

Komunikacja w regionie dzięki drodze ekspresowej S14


Planowana droga ekspresowa S-14 - odcinek od węzła Lublinek do miejscowości Słowik na DK-91 - będzie znaczącym ułatwieniem dla podróżujących od strony Kolumny w kierunku Łodzi oraz dalej na północ. Dotychczasowy odcinek S14 znacząco ułatwił podróżowanie do miasta Łodzi. Obecnie czas przejazdu skrócił się z około jednej godziny do 30 minut w zależności od natężenia ruchu. Już nie trzeba jechać przez Pabianice i Ksawerów aby szybko dojechać do centrum Łodzi od zachodniej strony.

Powstanie zachodniej obwodnicy Łodzi (S-14) to także bardzo dobra wiadomość dla samorządów gmin, przez które będzie ona przebiegała. Już teraz mówi się o zwiększeniu ich znaczenia jako terenów inwestycyjnych. Dodatkowo zostanie rozwiązany problem zatłoczenia miejscowości po zachodniej stronie Łodzi przez samochody ciężarowe. Przykładem tego jest droga ekspresowa S-8, po otwarciu której cały transport prowadzony przez samochody ciężarowe znikł z takich miast jak Sieradz, Zduńska Wola czy Łask.

Docelowo droga ekspresowa S-14 będzie połączona z obwodnicą Pabianic i autostradą A2 oraz drogą krajową nr 91 w miejscowości Słowik. Inwestycja ta od strony zachodniej zamknie ring dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi. Po drodze będą znajdowały się węzły komunikacyjne umożliwiające łatwy zjazd w Łodzi do dzielnic Retkinia i Teofilów. Ponadto węzły będą się znajdowały także w okolicach Konstantynowa Łódzkiego, Aleksandrowa Łódzkiego oraz miejscowości Lućmierz.

Odcinek A1 Stryków - Tuszyn Wschodnią Obwodnicą Łodzi


1 lipca 2016 roku oddano do użytku 40 kilometrowy fragment autostrady A1 od Strykowa do Tuszyna, który w zamierzeniu jest jednocześnie wschodnią obwodnicą Łodzi. Nowo otwarty odcinek autostrady pozwoli na wyprowadzenie całego ruchu tranzytowego i częściowo lokalnego ruchu ciężkiego z centrum Łodzi i znakomicie odciąży całą aglomerację łódzką. Należy przyjąć, że oszczędności czasu przejazdu będą wynosiły, w zależności od pory dnia od 1,5 – 2,5 godziny. Najbardziej odczują je przewoźnicy. Oznacza to także radykalną poprawę życia mieszkańców Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Aleksandrowa i Zgierza (zanieczyszczenie powietrza, hałas, zatory). Nie tylko zmieni się więc komfort codziennego egzystowania ale także wzrośnie poziom bezpieczeństwa na ulicach każdego z miast. Dzięki nowemu fragmentowi trasy będziemy mogli dojechać autostradą bezpośrednio z Piotrkowa Trybunalskiego do Trójmiasta. Co ciekawsze nowa trasa ma nawierzchnię betonową, której trwałość (bez gruntownego remontu ) ocenia się na 30-40 lat.

Program budowy dróg krajowych na lata 2014–2023 mało realny


– Program budowy dróg krajowych na lata 2014–2023 z perspektywą do 2025 roku, który został uchwalony jeszcze przez poprzedni rząd we wrześniu, jest mało realny. Myślę, że trzeba zrobić przegląd tego programu zarówno pod względem rzeczowym, jak i finansowym – mówi Barbara Dzieciuchowicz, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.


Program budowy dróg krajowych na latach 2014–2023 będzie realizowany przy wykorzystaniu zarówno środków unijnych, jak i wkładu krajowego, który pochodził będzie z Krajowego Funduszu Drogowego. W opinii ekspertów od strony finansowania krajowego jest zbyt optymistyczny. Środki mają pozwolić na zbudowanie blisko 4 tys. kilometrów autostrad i dróg szybkiego ruchu, a także 57 obwodnic miejskich. Jak ocenia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, inwestycje planowane w programie obliczone są na kwotę 107 mld zł, a zapisano na ich realizację blisko 190 mld zł.

W naszej galerii zamieszczonej poniżej znajdują się plany inwestycji - ostateczna wersja mapy z przebiegiem drogi S14 a także wizualizacje zachodniej obwodnicy Łodzi. Ze względu na duże rozmiary plików graficznych ich czas ładowania może się wydłużyć.

Źródło: redakcja/(C) NEWSERIA/GDDKiA/Urząd Wojewódzki Łódź
TAGI
łódzkie łódź droga samochody motoryzacja budowa gddkia obwodnica ring komunikacja region inwestycje wojewoda gddkia łask pabianice konstantynów a2 autostrada
Galeria Zachodnia obwodnica Łodzi S14 dopiero w 2021 roku?
KOMENTARZE
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Opracowane Przez Polaków Czujniki Podczerwieni Wykryją Ogień Zanim Zmieni Się W Pożar
›  Łask i Nordic Walking: Otwarcie Nowych Ścieżek Biegowych
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  Łask: 17 grudnia wyścigi Survival Wrak Race 2017 samochodów
›  ADS Lutomiersk zwycięzcą II Turnieju w siatkówkę
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Konkurs fotograficzny dla najaktywniejszych kibiców MULKS Łask
›  Coca-Cola Właśnie Otworzyła Kolejną Inwestycję W Radzyminie Wartą 24 Mln Zł
›  Projektanci W Tym Sezonie Stawiają Na Niebanalne Połączenia Z Lekkimi Materiałami
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Symulator Wirtualnej Rzeczywistości Rozwinie Umiejętności Młodych Chirurgów
›  Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
›  Pracownicy Poczty Polskiej Dostaną W Tym Roku Drugą Podwyżkę
›  Stomatologia Jest Coraz Bardziej Innowacyjna
›  98 proc. czterolatków ma niedobory witaminy D w diecie
›  TVP Ponownie Stawia Na Zakopane
›  Jarmark Łaski 2017: CLEO, Hyży i Schroeder wystąpią w Łasku
›  Samochody Elektryczne Nawet 3,5 Razy Ekonomiczniejsze Niż Auta Spalinowe
›  W Ciągu 13 Lat Automatyzacja Może Pozbawić Pracy Nawet Jedną Trzecią Pracowników
›  Na łuszczycowe Zapalenie Stawów Choruje 40 Tys Polaków
›  Michał Żebrowski: Gdy Otwierałem Teatr 6
›  Zarobki Polskich Programistów Są Bardzo Zróżnicowane
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi
›  Dawid Woliński: Każdy Powinien Znaleźć W Sobie Iskierkę Dobroci
›  40% Kierowniczych Stanowisk Zajmują Kobiety
›  W Polsce Powstanie Trzecia Co Do Wielkości Sieć Badawcza W Europie
POGODA

PROGNOZA POGODY POLSKA

Sprawdzaj aktualną prognozę pogody długoterminowej dla większości miejscowości w Polsce. Pogoda aktualizowana jest każdego dnia. Znajdziesz tam prognozę temperatury na kolejne 10 dni, ciśnienie, siłę wiatru oraz prognozowane opady...
Pogoda Teraz!
OPINIE
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety? przez kolumna24
›  Pliki DAV: Jak Otworzyć Video DAV z Kamer Przemysłowych CCTV? przez anonimowo
›  Co czwarty Polak umiera na raka przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez oewonga
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  PKO BP chce pomagać małym i średnim firmom w wychodzeniu na zagraniczne rynki przez anonimowo
›  PKO BP chce pomagać małym i średnim firmom w wychodzeniu na zagraniczne rynki przez anonimowo
BANKI
Finanse dla Ciebie Banki Bełchatów Banki Opoczno Banki Pabianice Banki Piotrków Trybunalski Banki Tomaszów Mazowiecki Banki Zgierz Banki Łask Banki Łódź
WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O Serwisie Prywatność Regulamin Mapa Serwisu Kontakt Pomoc
© 2017 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
Facebook  /  Zaloguj się  /  Załóż Konto
GAZETA//KOLUMNA
24