ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKA 1918/2018

7 Dni Obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte

Marcin Jankowski 29 sierpnia 2016 (19:15), aktualizacja 27 września 2016 (18:14)
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, pokonane Niemcy zostały zmuszone do rozbrojenia i zwrotu części ziem zagarniętych. Jednak kiedy Adolf Hitler doszedł do władzy w 1933 roku wszystko uległo zmianie. Jego agresywna polityka miała na celu odbudowanie potęgi militarnej Niemiec. Europa patrzyła na to zboku próbując ratować pokój za wszelką cenę co w konsekwencji doprowadziło do wybuchu II wojny światowej.
Kolumna24.pl 7 Dni Obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte
Źródło: © Kolumna24.pl/Westerplatte

Westerplatte na przestrzeni wieków


Większości osób półwysep Westerplatte kojarzony jest z wybuchem drugiej wojny światowej oraz obroną WST. Mimo tego półwysep ma swoją 300 letnią historię, która została przedstawiona w formie elektronicznej na stronie internetowej www.westerplatte1939.pl przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w oparciu o materiały archiwalne a także w oparciu o wystawy na terenie Westerplatte. W latach 2009 - 2011 na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej powstała specjalna ścieżka edukacyjna z planszami informująca o istniejących oraz już zniszczonych obiektach znajdujących się w danym miejscu. Ponadto na obszarze Westerplatte przygotowano stałą ekspozycję o historii tego miejsca od jego powstania po dzień dzisiejszy, na którą składa się blisko 200 zdjęć, map i planów.

PUBLIKUJ NA LIVE//BLOG

Załóż własne konto w serwisie Kolumna24 i publikuj interesujące posty na Live//Blog. Może dodawać tekst, zdjęcia, linki oraz dowolne hashtagi. Ponadto Live//Blog umożliwia linkowanie do dowolnych profili.
Zacznij już teraz!


Wybuch II wojny światowej oraz sytuacja Westerplatte do 1939 roku


1 września 1939 roku wojska niemieckie bez uprzedniego wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę. O godzinie 445 rozpoczęła się siedmiodniowa obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Według traktatu pokojowego po 1918 roku powołano do życia Wolne Miasto Gdańsk, które znajdowało się pod opieką Ligi Narodów. Jednocześnie zezwolono Polsce na transport sprzętu wojskowego przez Gdańsk a miejscem składowania broni i amunicji był półwysep Westerplatte zaraz u ujścia kanału portowego do Zatoki Gdańskiej.

Od 1924 roku, 60 hektarowy obszar Westerplatte, aż do 1939 roku przygotowywano do przechowywania sprzętu wojskowego rozbudowywano obiekty wojskowe oraz obsadzono pracownikami cywilnymi oraz załogą wojskową, których przełożonym wszystkich osób przebywających na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej był Komendant Westerplatte - od 3 sierpnia 1938 roku do 7 września 1939 roku był nim mjr Henryk Sucharski.

Walki zbrojne w obronie WST na Westerplatte od 1 do 7 września 1939 roku


1 września nad ranem po pierwszej salwie z niemieckiego pancernika "Schleswig Holstein" w kierunku polskiej placówki na Westerplatte posypał się grad kul z karabinów maszynowych oraz dział. Polacy spodziewali się takiego obrotu sprawy i od lata 1939 roku na terenie WST utrzymywano stan gotowości bojowej a od sierpnia zwiększył się skład osobowy załogi do 205 żołnierzy.

Pierwszy atak Niemców w dużej sile ruszył na placówkę "Prom", która znajdowała się nieopodal głównej bramy. Szybka odpowiedź i opór polskich żołnierzy sprawił, że mimo próby zaskoczenia niemiecka piechota poniosła duże straty i tylko nieliczni powrócili, skąd przyszli. Po kolejnej nieudanej próbie zajęcia placówki "Prom" dzięki szybkiej odpowiedzi polskich moździeży, Niemcy zdecydowali się na ostrzał artyleryjski półwyspu od godziny 535 do 900. W jego wyniku zniszczono jedyne polskie działo a żołnierze z placówki "Prom" wycofali się do koszar i na Wartownię nr 1.

Po zakończonym ostrzale, Niemcy jeszcze dwukrotnie przypuszczali atak na Westerplatte ale również bezskutecznie. Po pierwszym dniu po stronie polskiej było 4 zabitych i wielu rannych, natomiast u Niemców było 82 poległych żołnierzy i również wielu rannych.

2 września Niemcy zaskoczeni niepowodzeniami z dnia poprzedniego postanowili złamać polską obronę silnymi ostrzałami artyleryjskimi oraz nalotami bombowymi. W międzyczasie piechota niemiecka dwukrotnie ruszała do ataku bez powodzenia co było zasługą postawy polskich żołnierzy, którzy skutecznie odpierali ataki. Drugi dzień obrony Westerplatte przyniósł stratę 8 polskich żołnierzy, zniszczono część polskich obiektów wojskowych a cały teren półwyspu był usiany lejami po bombach.

W kolejnym dniu, 3 września Niemcy podejmowali próby zajęcia Westerplatte. Zwiększono siły niemieckie oraz planowano wprowadzić ciężki sprzęt. Popołudniowy atak piechoty na polskie placówki był poprzedzony kilkukrotnym ostrzałem artyleryjskim w ciągu dnia. Również nocna próba zajęcia wartowni na Westerplatte została odparta. Utrzymanie pozycji obronnych okupione było wieloma rannymi tego dnia.

4 września Niemcy nie radząc sobie w dotychczasowych atakach próbowali zająć półwysep od strony morza. Dlatego w pobliżu Westerplatte pojawił się niemiecki torpedowiec "T-196" oraz okręt "Von der Groeben". W godzinach porannych ostrzelano z nich polskie pozycje obronne. Część pocisków spadła na pozycje niemieckie w związku z czym podjęto decyzje o rezygnacji zdobycia Westerplatte w ten sposób. Mimo skutecznej obrony polskich żołnierzy, sytuacja na Wojskowej Składnicy Tranzytowej stawała się coraz trudniejsza. Wiele schronów po zmasowanych atakach artyleryjskich przestało posiadać jakąkolwiek wartość bojową. Do tego dochodziło zmęczenie, brak wody pitnej oraz ogólny fakt przygnębienia po informacjach jakie docierały z frontu.

5 września przyniósł dalsze zniszczenia polskich obiektów wartowniczych spowodowanych ostrzałem artyleryjskim oraz ciężkich moździeży. Tego dnia, dopiero w nocy Niemcy postanowili przypuszczać ataki piechotą ale mimo ciężkich walk nadal strona niemiecka nie odniosła zamierzonych celów.

6 września Niemcy dwukrotnie próbowali zdobyć półwysep Westerplatte sposobem. Planowali oni podpalić las poprzez wtoczenie torami cystern wypełnionych benzolem. Za pierwszym razem cysterna nie dotarła w wyznaczone miejsce, ponieważ polscy żołnierze jeszcze pierwszego dnia rozkręcili tory a za drugim razem podpalenie cystern nie przyniosło zamierzonego skutku. W późnych godzinach wieczornych niemiecka piechota i artyleria ruszyły do ataku. Mimo tragicznej sytuacji na polskich pozycjach obronnych, nadal należały one do Polski.

7 września, pomijając pierwszy dzień ataku na Westerplatte należał do najcięższych dni w ciągu tej siedmiodniowej obrony Westerplatte. Po dotychczasowych, kompromitujących niepowodzeniach ataków, Niemcy ściągnęli wszystkie posiadane siły łącznie z ciężkim sprzętem. Od godziny 400 na przemian, teren półwyspu ostrzeliwany był ciężką artylerią oraz atakowany przez piechotę niemiecką. Ostatecznie o godzinie 1015 Komendant mjr Henryk Sucharski zarządził przerwanie walk i wywieszenie białej flagi. Decyzja ta była podyktowana ogólną sytuacją na froncie oraz kończącą się amunicją obrońców którzy na dodatek nie posiadali moździerzy i byli skrajnie wyczerpani.

Westerplatte (1967) - film poświęcony żołnierzom w garnizonie Westerplatte


W artykule osadzony został film Westerplatte z 1967 roku opowiadający historię żołnierzy broniących półwyspu Westerplatte w pierwszych dniach II wojny światowej. Produkcja, do której scenariusz napisał Jan Józef Szczepański, została wyreżyserowana przez Stanisława Różewicza.

Westerplatte, 31 sierpnia 1939 roku, ostatni dzień i ostatnia noc przed wybuchem wojny. Stanowiska ogniowe są w pogotowiu bojowym, ponieważ w porcie cumuje niemiecki pancernik Schleswig Holstein, który przybył z kurtuazyjną wizytą. Rankiem 1 września pod murem wartowni eksploduje niemiecka mina. Rozpoczyna się nierówna walka. Placówka, dowodzona przez majora Sucharskiego, mimo nierównowagi sił, zamiast przez 12 godzin broni się 7 dni. Kończą się zapasy amunicji i żywności, przybywa rannych, dlatego dowódca w poczuciu odpowiedzialności za swoich ludzi, przekonany, że żywi przydadzą się ojczyźnie bardziej niż jako martwi bohaterowie, decyduje się poddać Westerplatte. 7 września dochodzi do podpisania kapitulacji.
Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych polskich filmów wojennych: militarne zwycięstwo zastępuje pozbawiona nadziei, nierówna walka, męską przygodę - wojenna codzienność, znój i cierpienie, a czarno-białe schematy - szacunek dla przeciwnika.

W opinii społeczności serwisu internetowego Filmweb, film ten ma bardzo wysoką ocenę wynoszącą 7,5. Świadczy to o tym, że do dzisiaj stanowi ciekawą pozycję wartą obejrzenia, która wiernie oddaje realia tamtych pamiętnych dni. Na wyróżnienie zasługuje scenariusz i scenografia, które wiernie rekonstruują wydarzenia z września 1939 roku.

Pole Bitwy na Westerplatte zostało uznane pomnikiem historii


Ze względu na swój charakter oraz duży walor historyczny znaczna część półwyspu została uznana rozporządzeniem Prezydenta RP z sierpnia 2003 roku pomnikiem historii. Dzięki tej decyzji obszar ten będzie chroniony w celu zachowania jego unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących heroizm i waleczność żołnierza polskiego w okresie II wojny światowej - największej z wojen XX wieku.

Artykuł został przygotowany na Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zaplanowane na 2018 rok. W ramach serwisu informacyjnego Kolumna24 został przygotowany nowy dział Święto Niepodległości.

Opracowano na podstawie:

1. Tadeusz Jurga, "Druga wojna zaczęła się w Polsce", WSiP, Warszawa 1979.
2. Zygmunt Bielecki i Ryszard Dębowski, "36 dni 1.IX - 6.X. 1939 roku", Wydawnictwo MON, Warszawa 1971.
3. Stanisława Górnikiewicz-Kurowska, "Westerplatte", Wydanie II, Wydawnictwo Marpress, Gdańsk.
4. red. nauk. Eugeniusz Kozłowski, "Wojna obronna Polski 1939", Warszawa: Wydaw. Min. Obrony Narodowej 1979
POGODA
Wszystkie miasta Pogoda Łask Pogoda Łódź Pogoda Pabianice Pogoda Płock Pogoda Zakopane Pogoda Bukowina Tatrzańska Pogoda Szczyrk Pogoda Warszawa Pogoda Kraków Pogoda Poznań Pogoda Wrocław Pogoda Bełchatów Pogoda Jasło Pogoda Widawa Pogoda Sędziejowice Pogoda Buczek
TAGI
2wojnaświatowa wojnaświatowa polska niemcy westerplatte obrona kampaniawrześniowa 1939 ciekawemiejsca
KOMENTARZE
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się. Zarejestrowani użytkownicy mogą utworzyć publiczny profil i publikować posty oraz bezpłatne ogłoszenia.
POPULARNE
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Lahti 2017: reprezentanci Polski na Mistrzostwa Świata Finlandia
›  Nadchodzą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  Ponad 80% Polaków skarży się na ból kręgosłupa
›  Łask i Nordic Walking: I Bieg Leśny 2017 w Teodorach za nami
›  Konkurs fotograficzny dla najaktywniejszych kibiców MULKS Łask
›  ADS Lutomiersk zwycięzcą II Turnieju w siatkówkę
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Sklepy elektroniczne i dyskonty najwięcej na reklamę przed świętami
›  Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
›  Luki bezpieczeństwa dotkną nawet 90% nowoczesnych smartfonów
›  Monitoring ze sztuczną inteligencją rozpozna zasłoniętą twarz
›  Większość polskich przedsiębiorców samodzielnie zarządza siecią
›  Łódź: Khalidov powróci na KSW w walce wieczoru z Narkunem
›  Najnowsze technologie wkraczają do myjni samochodowych
›  Technologia 5G wkracza do Polski, pierwsze testy jeszcze w tym roku
›  Już nie tylko narty i snowboard
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna
›  Jaga Hupało: Styl wegański to nie tylko moda
›  Dowód rejestracyjny auta jeszcze w tym roku będzie cyfrowy
›  Grecja numerem jeden wśród kierunków wakacyjnych
›  Hanna Bakuła zapowiada kontynuację powieści „Singielka i Otello
›  Poczta Polska wdraża rozwiązania skracające czas dostawy przesyłek
›  Polscy naukowcy odgrywają ważną rolę w rewolucji grafenowej
OPINIE
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce przez kolumna24
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O SERWISIE PRYWATNOŚĆ REGULAMIN MAPA SERWISU KONTAKT POMOC
© 2015 - 2018 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
KOLUMNA
24
ZALOGUJ