HISTORIA REGIONU

Westerplatte - 7 dni obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej

Marcin Jankowski  •  29 sierpnia 2016 (19:15), aktualizacja 27 września 2016 (18:14)
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, pokonane Niemcy zostały zmuszone do rozbrojenia i zwrotu części ziem zagarniętych. Jednak kiedy Adolf Hitler doszedł do władzy w 1933 roku wszystko uległo zmianie. Jego agresywna polityka miała na celu odbudowanie potęgi militarnej Niemiec. Europa patrzyła na to zboku próbując ratować pokój za wszelką cenę co w konsekwencji doprowadziło do wybuchu II wojny światowej.
Video: © Kolumna24.pl/Westerplatte

Westerplatte na przestrzeni wieków


Większości osób półwysep Westerplatte kojarzony jest z wybuchem drugiej wojny światowej oraz obroną WST. Mimo tego półwysep ma swoją 300 letnią historię, która została przedstawiona w formie elektronicznej na stronie internetowej www.westerplatte1939.pl przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w oparciu o materiały archiwalne a także w oparciu o wystawy na terenie Westerplatte. W latach 2009 - 2011 na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej powstała specjalna ścieżka edukacyjna z planszami informująca o istniejących oraz już zniszczonych obiektach znajdujących się w danym miejscu. Ponadto na obszarze Westerplatte przygotowano stałą ekspozycję o historii tego miejsca od jego powstania po dzień dzisiejszy, na którą składa się blisko 200 zdjęć, map i planów.

Wybuch II wojny światowej oraz sytuacja Westerplatte do 1939 roku


1 września 1939 roku wojska niemieckie bez uprzedniego wypowiedzenia wojny zaatakowały Polskę. O godzinie 445 rozpoczęła się siedmiodniowa obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Według traktatu pokojowego po 1918 roku powołano do życia Wolne Miasto Gdańsk, które znajdowało się pod opieką Ligi Narodów. Jednocześnie zezwolono Polsce na transport sprzętu wojskowego przez Gdańsk a miejscem składowania broni i amunicji był półwysep Westerplatte zaraz u ujścia kanału portowego do Zatoki Gdańskiej.

Od 1924 roku, 60 hektarowy obszar Westerplatte, aż do 1939 roku przygotowywano do przechowywania sprzętu wojskowego rozbudowywano obiekty wojskowe oraz obsadzono pracownikami cywilnymi oraz załogą wojskową, których przełożonym wszystkich osób przebywających na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej był Komendant Westerplatte - od 3 sierpnia 1938 roku do 7 września 1939 roku był nim mjr Henryk Sucharski.

Walki zbrojne w obronie WST na Westerplatte od 1 do 7 września 1939 roku


1 września nad ranem po pierwszej salwie z niemieckiego pancernika "Schleswig Holstein" w kierunku polskiej placówki na Westerplatte posypał się grad kul z karabinów maszynowych oraz dział. Polacy spodziewali się takiego obrotu sprawy i od lata 1939 roku na terenie WST utrzymywano stan gotowości bojowej a od sierpnia zwiększył się skład osobowy załogi do 205 żołnierzy.

Pierwszy atak Niemców w dużej sile ruszył na placówkę "Prom", która znajdowała się nieopodal głównej bramy. Szybka odpowiedź i opór polskich żołnierzy sprawił, że mimo próby zaskoczenia niemiecka piechota poniosła duże straty i tylko nieliczni powrócili, skąd przyszli. Po kolejnej nieudanej próbie zajęcia placówki "Prom" dzięki szybkiej odpowiedzi polskich moździeży, Niemcy zdecydowali się na ostrzał artyleryjski półwyspu od godziny 535 do 900. W jego wyniku zniszczono jedyne polskie działo a żołnierze z placówki "Prom" wycofali się do koszar i na Wartownię nr 1.

Po zakończonym ostrzale, Niemcy jeszcze dwukrotnie przypuszczali atak na Westerplatte ale również bezskutecznie. Po pierwszym dniu po stronie polskiej było 4 zabitych i wielu rannych, natomiast u Niemców było 82 poległych żołnierzy i również wielu rannych.

2 września Niemcy zaskoczeni niepowodzeniami z dnia poprzedniego postanowili złamać polską obronę silnymi ostrzałami artyleryjskimi oraz nalotami bombowymi. W międzyczasie piechota niemiecka dwukrotnie ruszała do ataku bez powodzenia co było zasługą postawy polskich żołnierzy, którzy skutecznie odpierali ataki. Drugi dzień obrony Westerplatte przyniósł stratę 8 polskich żołnierzy, zniszczono część polskich obiektów wojskowych a cały teren półwyspu był usiany lejami po bombach.

W kolejnym dniu, 3 września Niemcy podejmowali próby zajęcia Westerplatte. Zwiększono siły niemieckie oraz planowano wprowadzić ciężki sprzęt. Popołudniowy atak piechoty na polskie placówki był poprzedzony kilkukrotnym ostrzałem artyleryjskim w ciągu dnia. Również nocna próba zajęcia wartowni na Westerplatte została odparta. Utrzymanie pozycji obronnych okupione było wieloma rannymi tego dnia.

4 września Niemcy nie radząc sobie w dotychczasowych atakach próbowali zająć półwysep od strony morza. Dlatego w pobliżu Westerplatte pojawił się niemiecki torpedowiec "T-196" oraz okręt "Von der Groeben". W godzinach porannych ostrzelano z nich polskie pozycje obronne. Część pocisków spadła na pozycje niemieckie w związku z czym podjęto decyzje o rezygnacji zdobycia Westerplatte w ten sposób. Mimo skutecznej obrony polskich żołnierzy, sytuacja na Wojskowej Składnicy Tranzytowej stawała się coraz trudniejsza. Wiele schronów po zmasowanych atakach artyleryjskich przestało posiadać jakąkolwiek wartość bojową. Do tego dochodziło zmęczenie, brak wody pitnej oraz ogólny fakt przygnębienia po informacjach jakie docierały z frontu.

5 września przyniósł dalsze zniszczenia polskich obiektów wartowniczych spowodowanych ostrzałem artyleryjskim oraz ciężkich moździeży. Tego dnia, dopiero w nocy Niemcy postanowili przypuszczać ataki piechotą ale mimo ciężkich walk nadal strona niemiecka nie odniosła zamierzonych celów.

6 września Niemcy dwukrotnie próbowali zdobyć półwysep Westerplatte sposobem. Planowali oni podpalić las poprzez wtoczenie torami cystern wypełnionych benzolem. Za pierwszym razem cysterna nie dotarła w wyznaczone miejsce, ponieważ polscy żołnierze jeszcze pierwszego dnia rozkręcili tory a za drugim razem podpalenie cystern nie przyniosło zamierzonego skutku. W późnych godzinach wieczornych niemiecka piechota i artyleria ruszyły do ataku. Mimo tragicznej sytuacji na polskich pozycjach obronnych, nadal należały one do Polski.

7 września, pomijając pierwszy dzień ataku na Westerplatte należał do najcięższych dni w ciągu tej siedmiodniowej obrony Westerplatte. Po dotychczasowych, kompromitujących niepowodzeniach ataków, Niemcy ściągnęli wszystkie posiadane siły łącznie z ciężkim sprzętem. Od godziny 400 na przemian, teren półwyspu ostrzeliwany był ciężką artylerią oraz atakowany przez piechotę niemiecką. Ostatecznie o godzinie 1015 Komendant mjr Henryk Sucharski zarządził przerwanie walk i wywieszenie białej flagi. Decyzja ta była podyktowana ogólną sytuacją na froncie oraz kończącą się amunicją obrońców którzy na dodatek nie posiadali moździerzy i byli skrajnie wyczerpani.

Westerplatte (1967) - film poświęcony żołnierzom w garnizonie Westerplatte


W artykule osadzony został film Westerplatte z 1967 roku opowiadający historię żołnierzy broniących półwyspu Westerplatte w pierwszych dniach II wojny światowej. Produkcja, do której scenariusz napisał Jan Józef Szczepański, została wyreżyserowana przez Stanisława Różewicza.

Westerplatte, 31 sierpnia 1939 roku, ostatni dzień i ostatnia noc przed wybuchem wojny. Stanowiska ogniowe są w pogotowiu bojowym, ponieważ w porcie cumuje niemiecki pancernik Schleswig Holstein, który przybył z kurtuazyjną wizytą. Rankiem 1 września pod murem wartowni eksploduje niemiecka mina. Rozpoczyna się nierówna walka. Placówka, dowodzona przez majora Sucharskiego, mimo nierównowagi sił, zamiast przez 12 godzin broni się 7 dni. Kończą się zapasy amunicji i żywności, przybywa rannych, dlatego dowódca w poczuciu odpowiedzialności za swoich ludzi, przekonany, że żywi przydadzą się ojczyźnie bardziej niż jako martwi bohaterowie, decyduje się poddać Westerplatte. 7 września dochodzi do podpisania kapitulacji.
Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych polskich filmów wojennych: militarne zwycięstwo zastępuje pozbawiona nadziei, nierówna walka, męską przygodę - wojenna codzienność, znój i cierpienie, a czarno-białe schematy - szacunek dla przeciwnika.

W opinii społeczności serwisu internetowego Filmweb, film ten ma bardzo wysoką ocenę wynoszącą 7,5. Świadczy to o tym, że do dzisiaj stanowi ciekawą pozycję wartą obejrzenia, która wiernie oddaje realia tamtych pamiętnych dni. Na wyróżnienie zasługuje scenariusz i scenografia, które wiernie rekonstruują wydarzenia z września 1939 roku.

Pole Bitwy na Westerplatte zostało uznane pomnikiem historii


Ze względu na swój charakter oraz duży walor historyczny znaczna część półwyspu została uznana rozporządzeniem Prezydenta RP z sierpnia 2003 roku pomnikiem historii. Dzięki tej decyzji obszar ten będzie chroniony w celu zachowania jego unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących heroizm i waleczność żołnierza polskiego w okresie II wojny światowej - największej z wojen XX wieku.

Zdjęcia: zdjęcie główne pozostałości koszar na terenie Westerplatte/Kolumna24; W galerii znajduje się plakat do filmu Westerplatte (1967) a także Westerplatte w dniu 8 września 1939 roku/Bundesarchiv, Bild//CC 183-2008-0513-500

Opracowano na podstawie:

1. Tadeusz Jurga, "Druga wojna zaczęła się w Polsce", WSiP, Warszawa 1979.
2. Zygmunt Bielecki i Ryszard Dębowski, "36 dni 1.IX - 6.X. 1939 roku", Wydawnictwo MON, Warszawa 1971.
3. Stanisława Górnikiewicz-Kurowska, "Westerplatte", Wydanie II, Wydawnictwo Marpress, Gdańsk.
4. red. nauk. Eugeniusz Kozłowski, "Wojna obronna Polski 1939", Warszawa: Wydaw. Min. Obrony Narodowej 1979
FACEBOOK
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
TAGI
#2wojnaświatowa #wojnaświatowa #polska #niemcy #westerplatte #obrona #kampaniawrześniowa #1939 #ciekawemiejsca
ZDJĘCIA
Galeria Westerplatte - 7 dni obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej
WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
NEWSY
Powstanie Warszawskie 1944: 73. Rocznica Wybuchu i Wydarzenia
POLSKA I ŚWIAT

Powstanie Warszawskie 1944: 73. Rocznica Wybuchu i Wydarzenia

Czym jest Zielona Karta dla Twojego samochodu?
PORADNIKI

Czym jest Zielona Karta dla Twojego samochodu?

Łask: Survival Wrak Race 2017 wspólne wyścigi na Holiday Wrak
ŁASK

Łask: Survival Wrak Race 2017 wspólne wyścigi na Holiday Wrak

Łask: Groźny Wypadek z Udziałem Motocyklisty i Samochodu
ŁASK

Łask: Groźny Wypadek z Udziałem Motocyklisty i Samochodu

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi
ŁASK

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska
ŁÓDŹ

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska

FIRMY
 •  Wrocław  •  Łódź  •  Wałbrzych  •  Jelenia Góra  •  Legnica  •  Lubin  •  Piotrków Trybunalski  •  Pabianice  •  Świdnica  •  Zgierz  •  Głogów  •  Tomaszów Mazowiecki  •  Skierniewice  •  Bełchatów  •  Radomsko  •  Zduńska Wola  •  Sieradz  •  Bolesławiec  •  Zgorzelec  •  Kłodzko  •  Oława  •  Kutno  •  Dzierżoniów  •  Oleśnica  •  Wieluń  •  Łowicz  •  Aleksandrów Łódzki  •  Bielawa  •  Lubań  •  Rawa Mazowiecka  • 
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24