24
Marcin Jankowski
24 sierpnia 2016 (22:28)

Supremacy 1914 - gra przeglądarkowa o I wojnie światowej

Supremacy1914 to strategiczna gra przeglądarkowa, w której mogą zmierzyć się zawodnicy z całego świata. Po zalogowaniu się i wybraniu konkretnej planszy, system przydziela nas na przywódcę wybranej nacji dostępnej na planszy. Wszystko dzieje się umownie w 1914 roku. I tak możemy pokierować do boju nasze Cesarstwo Niemieckiego czy Królestwo Włoch a może któreś z mniej znaczących państw jak Belgia czy Litwa...
Supremacy 1914 - gra przeglądarkowa o I wojnie światowej
Zdjęcie:

Poradnik Supremacy1914 dla początkujących graczy


Co ciekawe niewiele jest gier, które poruszają tematykę I wojny światowej. Celem podstawowym gry jest pokonanie przeciwnika czyli zajęcie jego prowincji. Początkowo może się wydawać, że gra jest bardzo prosta i nie wiele w niej budynków oraz jednostek. Nic bardziej mylnego. Gra Supremacy1914 ma bardzo rozbudowany system wewnętrzny, dzięki czemu gra nam się nie nudzi. Oczywiście gra ma swoje minusy. Pierwszy to taki, że jeśli ktoś otrzyma do kierowania małą nację jak Belgia, Szwajcaria czy Dania od razu z niej rezygnuje. Nie wielu jest użytkowników, którzy podejmują się gry takimi państwami.

•  Reklama: Szukasz elektroniki? Komputery, Telefony i Akcesoria, Gry Video w jednym miejscu.

Po raz pierwszy gra Supremacy1914 ujrzała światło dzienne w 2009 roku. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Pojawiły się nowe mapy, nowe jednostki. Dopracowano wygląd graficzny interfejsu, który ulegał ciągłym modyfikacjom. Grę tę z powodzeniem można porównać do Hearts Of Iron oraz Europa Universalis. Nie zdziwiłbym się, jeśli twórcy nie inspirowali by się tymi tytułami.

Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że ta gra strategiczna nie jest w Polsce bardzo popularna. Być może brakuje dobrej reklamy. A może Supremacy1914 powinna jeszcze trochę poczekać na dalszy rozwój... Dla mnie to wystarczający produkt aby zaangażować się w niego i poświęcić swój wolny czas. Mimo tego, że to gra w czasie rzeczywistym nie wymaga od nas ciągłego przesiadywania w oknie przeglądarki. Wystarczy zalogować się kilka razy dziennie i dosłownie poświęcić 5-10 minut na analizę bieżącej sytuacji. Każdy kto poświęci więcej czasu będzie miał większą wiedzę na otaczającą go sytuację.

Dostępnych jest kilka plansz - Europa w pomniejszonej ilości państw, powiększona Europa o Stany Zjednoczone i wybrane prowincje Afryki. Ponadto są także plansze z Ameryką Południową oraz Azją. Zasady gry dla każdej planszy są takie same.

W grze Supremacy1914 każda prowincja ma przypisaną do siebie właściwość, która jest odpowiedzialna za produkcję konkretnego surowca. w grze występuje 7 surowców. Każdy z nich w określonej ilości potrzebny jest do utrzymania wojska oraz budowy nowych obiektów odpowiedzialnych za tworzenie armii. Trzeba sobie wprost powiedzieć, że w grze zasadniczym celem jest podbój i do priorytetów należy rozwijanie naszych jednostek wojskowych i opracowywanie strategii zajęcia kolejnych prowincji nie przyjaciela.

Poradnik Supremacy1914: Pierwsze kroki w grze strategicznejPo pierwsze odwiedź stronę Supremacy1914, na której będziesz mógł założyć konto. Wszystko nie zajmie Ci więcej czasu niż 5 minut łącznie z logowaniem. Następnie po zalogowaniu przejdź do bocznej lewej zakładki Gry. Tam znajdziesz listę wszystkich dostępnych gier, aktualnie rozgrywanych...

Na co zwracać uwagę przy wyborze gry. Pierwsze co to oczywiście mapa. Tak jak wspominałem dostępnych jest kilka wersji map. W zasadzie różnią się one tylko ilością państw. W praktyce może to się przełożyć na różne strategie rozgrywania gry. Ja osobiście wybieram zawsze Europę powiększoną, w sumie bodajże 34 państwa. Następnie patrzymy na dzień rozgrywki. Im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Od razu możemy się zabrać za ulepszanie naszych prowincji. Jeśli zdecydujemy się na numer planszy naciskamy JOIN/DOŁĄCZ i zostaniemy przeniesieni do gry. Jeśli chcemy sprawdzić do jakich gier jesteśmy przypisani, bo możemy rozgrywać kilkanaście plansz jednocześnie, należy na górze strony Supremacy1914 znaleźć migający przycisk Graj Teraz.

Po zalogowaniu się do konkretnej planszy po raz pierwszy jesteśmy przydzielani jako rządzący danym państwem. Każde państwo rządzi się swoimi prawami. Sam poznasz je z biegiem czasu. Ja po pierwsze staram się rozbudować piechotę, fortecę i warsztaty. Następnie szukam sojuszy jeśli takie da się zorganizować. Robię to po przez wysłanie prywatnej wiadomości do konkretnych osób.

Piechota to podstawowa jednostka wojskowa w tej grze. Za jej tworzenie odpowiadają dwa budynki: Biuro rekrutacyjne oraz Baraki. Biuro rekrutacyjne wolniej tworzy jednostkę niż Baraki ale za to mniej pobiera Zboża. Zboże to jeden z surowców wymaganych to tego aby Piechota mogła się poruszać. Brak Zboża prowadzi do obniżenia morale a w konsekwencji do wyniszczenia jednostek. Pamiętaj, że na początku ilość Baraków powinna być adekwatna do Twoich możliwości produkcyjnych zboża.

Następnym elementem to Forteca. Jest to element, który utrudnia zdobycie Twojej prowincji i daje ochronę Piechocie. Do niszczenia Fortec najlepiej nadają się takie jednostki jak artyleria. Buduj Fortece na granicy z potencjalnym wrogiem. Następnym elementem, o którym nie zapominam to Warsztat. Postawienie go do drugiego poziomu zajmuje bardzo mało czasu i jest tanie. Mając te elementy możemy produkować jednostkę szybką. Ikona pojazdu. Przyznam się szczerze, że jednostki te nie są wartościowe. Widać to nawet po częstotliwości produkcji ich przez innych graczy. Najlepiej skupić się na tworzeniu jednostek artylerii.

Poradnik Supremacy1914: Kto steruje zawodnikami na planszy?Tak jak wspominałem w Supremacy1914 to realni zawodnicy kierują poszczególnymi państwami. To oni decydują jak ma się rozwijać ich nacja i jak ma się poruszać dana armia. Ale może też tak się wydarzyć, że dane państwo nie zostało przez nikogo wybrane lub zawodnik, który wcześniej nim kierował po prostu zrezygnował z dalszej gry.

Jak sprawdzić kto kieruje danym krajem? Na dole gry mamy ikony a jedną z nich jest koperta. Kliknij ją i wyświetli Ci się lista wszystkich państw na mapie. Następnie w kolumnie AI widnieje ikona żołnierza lub komputer. Jeśli kraj sterowany jest przez sztuczną inteligencję to oczywiście pojawia się komputer. Do ataku najlepiej wybieraj w pierwszej kolejności państwa, które sterowane są przez komputer. Po pierwsze takie państwo nigdy nie pokieruje innych jednostek niż atakowana prowincja a po drugie masz pewność, że państwo takie nie jest w żadnym sojuszu i nikt Cię nie zaatakuje.W pierwszej kolejności staraj się atakować małe państwa/mikro państwa. Są one określane jako dawcy surowców i małym kosztem możesz zwiększyć swoje zasoby.

Poradnik Supremacy1914: Jak i po co zwiększyć morale prowincji czy morale armii?


Morale to jedna z tych opcji, która nie jest widoczna na pierwszy rzut oka ale ma bardzo duży wpływ na rozgrywkę. Tak jak wcześniej wspomniałem do każdej prowincji przypisany jest jakiś surowiec wytwarzany w określonej ilości. To od morale danej prowincji będzie zależało jaka ilość będzie do nas trafiała. Im wyższe morale tym więcej pieniędzy i danego surowca będzie wytwarzała prowincja.

Morale może być w zakresie od 0 - 100%. Od razu padnie za pewne pytanie jak zwiększyć morale naszej prowincji. Hmm na to wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze odległość stolicy od prowincji. Im dalej prowincja jest od stolicy tym jej morale szybciej spada. Ponadto na obniżenie morale prowincji ma też wpływ tocząca się wojna. Również morale danej prowincji obniżane jest przez obecność w niej obcych wojsk. Negatywnie także wpływa na daną prowincję sąsiedztwo z prowincją o niskim morale.

Wniosek aby zwiększyć morale to zakończyć nie potrzebne wojny, lub jak najszybciej podbić obce państwo. Dodam, że zdobycie stolicy przeciwnika zwiększa morale w prowincjach. Jak zwiększyć morale jeszcze? Poprzez budowanie i ulepszanie wybranych budowli. Należy budować i rozwijać: fortecę, port, tory kolejowe, fabrykę. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Morale danej prowincji można zwiększyć dzięki złotym monetom. Możesz je wykupić w grze albo otrzymać je za darmo. Decyzję pozostawiam Tobie...

Również armie posiadają morale. Wiadomo im większe morale tym większa wartość jednostki. Morale takiej jednostki można zwiększać poprzez podbijanie prowincji wroga. Dodatkowo jednostka znajdująca się w prowincji o wysokim morale równa do tej właśnie wartości. Czasem warto połączyć jednostkę z niskim i wysokim morale. Ta z niskim wyrówna z czasem do tej o wyższej wartości morale.

Poradnik Supremacy1914: Używanie artylerii w rozgrywce


W grze możemy kierować wybranymi jednostkami wojskowymi w tym artylerią, którą możemy wykreować w ósmym dniu trwania kampanii. Artylerię tworzy się w Fabryce, czyli obiekt który powstał na bazie Warsztatu (Fabryka powstaje na 3 poziomie).

Z doświadczenia w tej grze powiem, że artyleria to chyba najlepsza jednostka i najbardziej wartościowa na początkowym etapie. Dzięki niej, nie tracąc piechoty możemy podbić dowolną prowincję. Dlaczego? A no dlatego, że jak sami się przekonacie aby atakować artylerią nie trzeba się zbliżać do jednostek przeciwnika. Artyleria ma pewien promień ataku. Jeśli obiekt jest w jej zasięgu oddaje ona strzały na wskazany obiekt.

Pamiętaj, że artyleria powinna być chroniona z przodu do ataku na wybraną jednostkę czy prowincję. Utrata artylerii to bardzo duże marnotrawienie surowców. Atakuj więc artylerią jeśli ma ona wsparcie piechoty. Łatwiej i taniej jest stworzyć piechotę niż artylerię. Podobne właściwości mają też takie jednostki jak statek czy pociąg. Tam zasada działania jest taka sama, zmienia się jedynie promień ostrzału. Dla pociągów jest on bardzo duży ale należy pamiętać, że pociąg może poruszać się jedynie po torach.

Artylerię możemy także wykorzystać do obrony. Najlepiej umieścić ją wewnątrz dobrze ufortyfikowanej prowincji. I właśnie stamtąd atakować nacierające wojska. Możesz także wyjść na niewielką odległość a następnie powrócić do bazy. Efekt niszczący artylerii widać przy kilku takich jednostkach, kiedy musimy wkroczyć do ufortyfikowanego miasta.

Bądź lepszy od swojego przeciwnika i buduj artylerię. Pierw musisz postawić Warsztat, następnie go ulepszyć. 8 dnia rozgrywki z ulepszonego Warsztatu będziesz mógł stworzyć Fabrykę. Wtedy pojawi się możliwość produkcji Artylerii.

Poradnik Supremacy1914: Jak zagrać w grę przeglądarkową?


Jeśli chcesz zagrać w grę, wystarczy tylko przeglądarka - gra Supremacy1914.
gra przeglądarka wojna wojnaświatowa supremacy1914 poradnik czaswolny
Łask: Pożar na Terenie Zakładu Produkcyjnego w Orchowie
ŁASK
Łask: Pożar na Terenie Zakładu Produkcyjnego w Orchowie
Dobroń: Rusza Termomodernizacja Budynków Publicznych w Gminie
DOBROŃ
Dobroń: Rusza Termomodernizacja Budynków Publicznych w Gminie
Międzynarodowy Kongres Miast Ogrodów Łask-Kolumna 2017
ŁASK
Międzynarodowy Kongres Miast Ogrodów Łask-Kolumna 2017
Bałucz: Pożar Podczas Prac Polowych. Pali się Transport Słomy
ŁASK
Bałucz: Pożar Podczas Prac Polowych. Pali się Transport Słomy
Łask: Pali się Sterta Słomy na Ostrowie. Podpalenie?
ŁASK
Łask: Pali się Sterta Słomy na Ostrowie. Podpalenie?
Łask: Usuwanie Skutków Czwartkowej Wichury nad Kolumną
ŁASK
Łask: Usuwanie Skutków Czwartkowej Wichury nad Kolumną
POLECANE SKLEPY
Wybierz Swój Styl. Moda przez Internet dla Każdego
Wybierz Swój Styl. Moda przez Internet dla Każdego
90 000 Produktów w Jednym Pasażu Handlowym Online
90 000 Produktów w Jednym Pasażu Handlowym Online
Inspiracje Dla Domu! Wykończ Wnętrze Swojego Mieszkania
Inspiracje Dla Domu! Wykończ Wnętrze Swojego Mieszkania
Nagła Płatność? Wybierz Odpowiednie Finansowanie
Nagła Płatność? Wybierz Odpowiednie Finansowanie
POPULARNE ARTYKUŁY
Armagedon w Kolumnie: Ogromne Straty po Wichurze Połamane Drzewa
Armagedon w Kolumnie: Ogromne Straty po Wichurze Połamane Drzewa
Łask: Usuwanie Skutków Czwartkowej Wichury nad Kolumną
Łask: Usuwanie Skutków Czwartkowej Wichury nad Kolumną
Bałucz: Pożar Podczas Prac Polowych. Pali się Transport Słomy
Bałucz: Pożar Podczas Prac Polowych. Pali się Transport Słomy
Łask: Pali się Sterta Słomy na Ostrowie. Podpalenie?
Łask: Pali się Sterta Słomy na Ostrowie. Podpalenie?
Łask: Pożar na Terenie Zakładu Produkcyjnego w Orchowie
Łask: Pożar na Terenie Zakładu Produkcyjnego w Orchowie
Poleszyn: Mężczyzna Stracił Rękę Podczas Prac Polowych
Poleszyn: Mężczyzna Stracił Rękę Podczas Prac Polowych
Łask po Burzy: wszędzie pozalewane ulice, połamane drzewa
Łask po Burzy: wszędzie pozalewane ulice, połamane drzewa
Gwałtowne Burze na Zachodzie. W Dobroniu Kolejne Nocne Działania
Gwałtowne Burze na Zachodzie. W Dobroniu Kolejne Nocne Działania
Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
Tragedia w Suszku. Dwie Harcerki Zginęły a 37 Osób Lekko Rannych
Tragedia w Suszku. Dwie Harcerki Zginęły a 37 Osób Lekko Rannych
Buczek: Bankomat z Gotówką Celem Złodziei? Działania Policji
Buczek: Bankomat z Gotówką Celem Złodziei? Działania Policji
OSP Kolumna: usuwanie skutków wieczornej burzy w Kolumnie
OSP Kolumna: usuwanie skutków wieczornej burzy w Kolumnie
Międzynarodowy Kongres Miast Ogrodów Łask-Kolumna 2017
Międzynarodowy Kongres Miast Ogrodów Łask-Kolumna 2017
66 Minutowy Epizod z Pogonią Łask Kolumna. Dziś w FC Barcelona
66 Minutowy Epizod z Pogonią Łask Kolumna. Dziś w FC Barcelona
Zalany Łask po burzy, przejazd jednostek straży pożarnej
Zalany Łask po burzy, przejazd jednostek straży pożarnej
POPULARNE OGŁOSZENIA
Pracownik fizyczny na plac
Pracownik fizyczny na plac
Producent okien oraz drzwi drewnianych
Producent okien oraz drzwi drewnianych
Stała praca w Wypożyczalni Filmów
Stała praca w Wypożyczalni Filmów
KOSZTORYSANT BUDOWLANY – Zdobądź zawód ! Trwają zapisy !
KOSZTORYSANT BUDOWLANY – Zdobądź zawód ! Trwają zapisy !
KOLUMNA
24
O SERWISIE PRYWATNOŚĆ REGULAMIN MAPA SERWISU
Facebook   Twitter   YouTube   Google+   Instagram
KOLUMNA
24
Personalizcja Kolumna24
Powiadomienia Kolumna24