POLSKA I ŚWIAT

Premier Beata Szydło: Polska i Wielka Brytania to sojusznicy

Marcin Jankowski  •  28 listopada 2016 (21:31)
W poniedziałek odbyły się konsultacje polsko - brytyjskie międzyrządowe pod przewodnictwem Premier RP Beaty Szydło oraz Premier Wielkie Brytanii Theresy May. Po wspólnych konsultacjach obie Panie Premier zapewniały, że Polska i Wielka Brytania to bliscy sojusznicy w Unii Europejskiej i zamierzają wzmacniać więzy między obu krajami.
Premier Beata Szydło: Polska i Wielka Brytania to sojusznicy
Zdjęcie: © P. Tracz / KPRM   

Konsultacje międzyrządowe Polski i Wielkiej Brytanii


Premier Beata Szydło poinformowała, że podczas konsultacji poruszane były m.in. kwestie relacji gospodarczych, obronnych, naukowych, kulturalnych oraz sprawy dotyczące Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Prezes Rady Ministrów poinformowała, że polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe będą kontynuowane w przyszłym roku.

- Dla Polski Wielka Brytania jest partnerem strategicznym, bez względu na to, czy jest, czy będzie już poza Unią Europejską – zadeklarowała premier Beata Szydło po sesji plenarnej konsultacji międzyrządowych. Jak poinformowała polska szefowa rządu, kolejne konsultacje odbędą się w Warszawie.

Premier Beata Szydło deklarowała, że Brexit nie był podstawowym tematem rozmów na konsultacjach. Dzisiejsza wizyta była przede wszystkim poświęcona stosunkom dwustronnym. Jednocześnie, polska szefowa rządu dodała, że Theresa May poinformowała ją jakie kroki są podejmowane przez Wielką Brytanię jeśli chodzi, o kwestię Brexitu. Negocjacje w tej sprawie będą się odbywały w formule Unia Europejska-Wielka Brytania.

Antoni Macierewisz, szef MON w Londynie


Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz również wziął udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych. w poniedziałek 28 listopada w Londynie.
Podczas spotkania szefa polskiego resortu obrony z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem zostanie omówiona dwustronna współpraca wojskowa ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania decyzji szczytu NATO w Warszawie. Ministrowie będą również rozmawiali o aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Mateusz Morawiecki w Londynie na konsultacjach polsko-brytyjskich


Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wziął udział w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Londynie pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i Theresy May. Przy okazji rozmów plenarnych wicepremier Morawiecki spotkał się z ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu, energii i strategii Przemysłowej Gregiem Clarkiem.

Głównym tematem rozmów z brytyjskimi ministrami były możliwości zacieśniania współpracy w obszarze handlu i inwestycji oraz sytuacja w gospodarce europejskiej i światowej. - Zapewnienie konkurencyjności unijnej gospodarki pozostaje obecnie priorytetem i jednym z głównych wyzwań w całej Unii Europejskiej. Polska i Wielka Brytania mają zbieżne stanowisko w tym obszarze. Kluczowe jest zapewnienie równych i konkurencyjnych uwarunkowań dla funkcjonowania biznesu. Możliwa jest specjalizacja w różnych segmentach rynku między poszczególnymi krajami europejskimi, która będzie wzmacniała konkurencyjność całej Europy. Z zadowoleniem przyjmuję przyśpieszenie inicjatyw wynikających ze strategii europejskiego jednolitego rynku. Pogłębianie współpracy w obszarze swobody przepływu usług, pozostaje ważną dziedziną naszej aktywności – zadeklarował wicepremier Morawiecki.

Istnieje wiele zbieżnych interesów między oboma krajami, co było w kilku obszarach podkreślane przez ministrów. Swobodny przepływ usług, znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw dla gospodarki i społeczeństw, współpraca w zakresie walki z unikaniem opodatkowania oraz współpraca na polu edukacyjnym pozostają kluczowymi tematami wysoko umiejscowionymi na agendzie priorytetów obu krajów. Jak podkreślił szef resortów rozwoju i finansów, Polska jest inicjatorem wznowienia rozmów w sprawie wzmocnienia działań w obszarze europejskiego przemysłu, które mają przyczynić się do uwzględnienia potrzeb tego sektora we wszystkich obszarach polityki gospodarczej.

Wicepremier Morawiecki wyraził także nadzieję na sprawną realizację strategii jednolitego rynku cyfrowego. - Z zadowoleniem przyjmuję inicjatywy podejmowane w zakresie poprawy dostępu do usług cyfrowych – podkreślił. Jak dodał, Polska jest zainteresowana współpracą w zakresie wymiany dobrych praktyk i doświadczeń związanych z kreowaniem otoczenia sprzyjającego prowadzeniu innowacyjnego biznesu. Oba kraje duże znacznie przywiązują do doprowadzenia do utrzymania i rozwoju start-upów w Europie i będą współpracowały w tym zakresie, w szczególności w odniesieniu do pozabankowego finansowania inwestycji.

Tematem konsultacji międzyrządowych była m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach. Szefowe oraz członkowie obu rządów rozmawiali także o współpracy w dziedzinie edukacji oraz o zapobieganiu przestępstwom z nienawiści. Rozmowy dotyczyły również tematów grudniowego szczytu unijnego, na którym szefowie państw i rządów omówią kwestie migracji, problemy Partnerstwa Wschodniego, sytuację na linii Rosja-Ukraina oraz zagadnienia obronności i bezpieczeństwa w Europie.

Wicepremier Morawiecki wziął także udział w spotkaniu z Polakami mieszkającymi na Wyspach, które odbyło się z udziałem obu premier.

To pierwsze w historii konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła premier Beata Szydło podczas wizyty szefowej brytyjskiego rządu w Warszawie w lipcu tego roku.

MSZ: Witold Waszczykowski i Boris Johnson omówili kwestie współpracy dwustronnej


Ministrowie spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski i Boris Johnson, omówili dziś kwestie współpracy dwustronnej, sytuacji w Rosji i na Ukrainie. Rozmawiali także o przyszłości relacji UE i konsekwencjach referendum brytyjskiego. Wśród tematów dyskusji znalazły się również zagadnienia polityki bezpieczeństwa, problematyki bliskowschodniej, w tym Syrii, migracji i wyborów prezydenckich w USA. Ważnym tematem rozmów był status polskich obywateli zamieszkałych na Wyspach Brytyjskich po jej wyjściu z Unii Europejskiej. Minister Waszczykowski podkreślił, że ochrona praw Polaków i zagwarantowanie im bezpieczeństwa należą do priorytetów rządu i resortu spraw zagranicznych. – Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski w Europie. Konsultacje międzyrządowe to widoczny znak naszych długoletnich, bliskich relacji, które podnosimy dziś na wyższy i ambitniejszy poziom. Dzisiejsze spotkanie ma wymiar historyczny – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dziękując za pomoc władz brytyjskich w walce z incydentami o podłożu ksenofobicznym minister Waszczykowski zwrócił uwagę na potrzebę wspólnej pracy na rzecz podnoszenia świadomości na temat wkładu Polaków w rozwój Wielkiej Brytanii.

Minister Waszczykowski wziął także udział w sesji plenarnej ministrów podsumowującej obrady oraz w przyjęciu dla liderów polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii wydanym przez premier May. Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z ministrem ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, z którym omówił przygotowania Wielkiej Brytanii do wyjścia ze wspólnoty. Na zakończenie konsultacji międzyrządowych podpisana została wspólna deklaracja podsumowująca rozmowy.

Bezprecedensowe spotkanie i działania na rzecz Polonii


Premier Beata Szydło podziękowała za dwa symboliczne gesty brytyjskiej premier. - Dziękuję, że mogłyśmy wspólnie złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterskich polskich lotników, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, walcząc o wolność Wielkiej Brytanii, ale też o wolność Europy, nas wszystkich. Dziękuję, że mogłyśmy również porozmawiać z weteranami II wojny światowej, którzy tam razem z nami się spotkali – powiedziała.

O drugim geście premier powiedziała: - Bezprecedensowym dla mnie wydarzeniem jest zaproszenie tutaj, do siedziby na Downing Street 10, przedstawicieli liderów polskiej społeczności mieszkającej w Wielkiej Brytanii. To jest niezwykle istotne dla Polaków, którzy tutaj mieszkają, dla nas wszystkich, którzy przyjechaliśmy, ale i naszych rodaków. Dziękuję za to docenienie Polski, za docenienie Polaków. W spotkaniu wzięła również udział premier May.

Chcę też podziękować pani premier za pomoc i wsparcie, jakie otrzymali nasi obywatele mieszkający w Wielkiej Brytanii – powiedziała szefowa rządu o natychmiastowej reakcji premier May na akty agresji wobec Polaków. Dzisiaj razem prowadzimy działania, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii byli bezpieczni – podkreślała Beata Szydło.
FACEBOOK
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
TAGI
#londyn #beataszydlo #premier #polska #uk #wielkabrytania #theresa #may #konsultacje #msz #mon #ue #uniaeuropejska #rzad
WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
NEWSY
Powstanie Warszawskie 1944: 73. Rocznica Wybuchu i Wydarzenia
POLSKA I ŚWIAT

Powstanie Warszawskie 1944: 73. Rocznica Wybuchu i Wydarzenia

Czym jest Zielona Karta dla Twojego samochodu?
PORADNIKI

Czym jest Zielona Karta dla Twojego samochodu?

Łask: Survival Wrak Race 2017 wspólne wyścigi na Holiday Wrak
ŁASK

Łask: Survival Wrak Race 2017 wspólne wyścigi na Holiday Wrak

Łask: Groźny Wypadek z Udziałem Motocyklisty i Samochodu
ŁASK

Łask: Groźny Wypadek z Udziałem Motocyklisty i Samochodu

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi
ŁASK

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska
ŁÓDŹ

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska

FIRMY
 •  Wrocław  •  Łódź  •  Wałbrzych  •  Jelenia Góra  •  Legnica  •  Lubin  •  Piotrków Trybunalski  •  Pabianice  •  Świdnica  •  Zgierz  •  Głogów  •  Tomaszów Mazowiecki  •  Skierniewice  •  Bełchatów  •  Radomsko  •  Zduńska Wola  •  Sieradz  •  Bolesławiec  •  Zgorzelec  •  Kłodzko  •  Oława  •  Kutno  •  Dzierżoniów  •  Oleśnica  •  Wieluń  •  Łowicz  •  Aleksandrów Łódzki  •  Bielawa  •  Lubań  •  Rawa Mazowiecka  • 
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24