POZYCJONOWANIE

Pozycjonowanie stron: czy domena ma wpływ na pozycję w Google?

Marcin Jankowski  •  15 marca 2017 (23:05)
Jedną z pierwszych czynności przy tworzeniu naszego serwisu informacyjnego jaką robimy jest wybór domeny. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że dobór domeny internetowej może mieć ogromny wpływ na dalszy rozwój naszego bloga a w szczególności na ułatwienie nam pozycjonowania naszej strony internetowej. Nie tylko nazwa domeny ma znaczenie ale kilka innych czynników wpływa na jej wartość dla wyszukiwarki internetowej Google.
Pozycjonowanie stron: czy domena ma wpływ na pozycję w Google?
Zdjęcie: domena publiczna   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Czy warto umieszczać słowo kluczowe w nazwie domeny?


Pierw musisz się zastanowić czy warto umieszczać w nazwie domeny słowo kluczowe czy nie. Załóżmy, że planujesz uruchomić blog o "robotach kuchennych". Logiczne będzie, że najlepszym wyborem dla procesu pozycjonowania byłaby domena - robotykuchenne.pl - ale nie do końca. Kilka lat temu Matt Cuts, jedna z osób w Google odpowiedzialna za techniki antyspamowe poinformowała, że największa wyszukiwarka na świecie wprowadziła zmiany w swoim algorytmie polegające na wyeliminowaniu z wyników wyszukiwania stron, które posiadały domeny ze słowami kluczowymi o wątpliwej treści.

Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli masz zamiar prowadzić bloga z małą ilością treści lub o niskiej wartości merytorycznej a liczysz na wysokie pozycje w Google tylko dlatego, że masz słowo kluczowe w domenie, lepiej zrezygnuj z takiego rozwiązania. Po drugie musisz się zastanowić czy dla zwykłego użytkownika dana domena będzie łatwa do zapamiętania na przyszłość. A co się stanie jeśli Twoja konkurencja zacznie tworzyć stronę pod domeną - praktycznerobotykuchenne.pl. Oczywiście jest to tylko przykład ale powinien Ci uświadomić, że czasem lepiej pominąć słowo kluczowe w domenie i wybrać unikalną nazwę, której nie da się powtórzyć.

Oczywiście ile osób tyle zdań i opinii. Jedni uważają, że należy wstawiać słowo kluczowe w domenie a inni się tego nie podejmują. Ja staram się tworzyć jednak brandowe domeny, czyli takie które nie posiadają słów kluczowych a są unikalną i łatwą do zapamiętania nazwą. Brak fraz kluczowych w samej domenie rekompensują sobie umieszczeniem ich w dalszej części adresu URL podstrony.

Jeśli nadal myślisz o wstawianiu słów kluczowych w domenie to warto umieścić je na samym początku. Wracając do naszego przykładu, jeśli większe znaczenie ma dla nas słowo "robot" umieszczamy je na samym początku domeny.

Pozycjonowanie strony krótkimi nazwami domen z krajowym rozszerzeniem


Wybierając najlepszą Twoim zdaniem domenę musisz jeszcze podjąć decyzję w jakim będzie ona rozszerzeniu. Wszystko będzie uzależnione od tego na jaki rynek będzie ona kierowana. Przykładowo, jeśli planujesz tworzyć bloga dla Polaków warto wtedy wybrać domenę z rozszerzeniem krajowym dla Polski czyli .pl. Natomiast jeśli planujesz uruchomić serwis informacyjny w języku niemieckim i będzie ona geograficznie skierowana dla czytelników z Niemiec, Twoja domena powinna mieć odpowiednio rozszerzenie .de. Wszystko dlatego, że domeny krajowe z określonym rozszerzeniem poprawiają jej widoczność w danym kraju. Łatwiej będzie Ci pozycjonować bloga dla Polaków z adresem domena.pl niż domena.de.

Obecnie najważniejszą domeną i najwyżej w rankingu jest ta z rozszerzeniem .com jeśli myślisz o stworzeniu globalnego serwisu informacyjnego. Jednak jest cała masa innych, pomijając już domeny krajowe. Musisz jednak uważać ponieważ niektóre z nich mogą być z automatu traktowane jako spam - .biz, .info, .ws, .name czy .us.

Zapomnij o używaniu myślnika w nazwie domeny, rozdzielając dwa człony słów. Takie domeny często traktowane są przez Google również jako spam i automatycznie tracą na wartości i są trudne do pozycjonowania. Ważne jest także aby Twoja domena nie była za długa. Przyjęło się, że nazwa domeny powinna się składać maksymalnie z 15 znaków i czym krótsza tym lepsza a to z kilku powodów: będzie łatwa do zapamiętania, łatwa do promowania i udostępniania oraz będą mniejsze szanse na wpisanie pomyłkowo adresu w przeglądarkę przez czytelnika.

Właściwości i historia domeny a wpływ na pozycjonowanie strony


Czy historia domeny internetowej może mieć znaczenie przy pozycjonowaniu domeny? Zależy w jakim przypadku. Jeśli jesteś właścicielem domeny od kilku lat i ciągle rozwijasz na niej serwis informacyjny z wartościową treścią bez żadnych Black Hat SEO technik, domena ta na pewno będzie lepiej traktowana od świeżo co założonej. W przypadku jeśli tylko zakupiłeś domenę, na której wcześniej był prowadzony serwis to nie ma to żadnego znaczenia. Google w momencie zmiany danych o właścicielu adresu w WHOIS automatycznie czyści historię linków w swojej bazie danych.

Możemy rozpatrywać także domenę pod względem okresu na jaki została zarejestrowana. Większość domen kupowana jest na okres jednego roku. W większości przypadków nie są one przedłużane na dłużej ale kiedy domena zostaje zarejestrowana na kilka lat w przód to jest to sygnał dla Google, że serwis jest ważny dla jego właściciela i będzie go rozwijał a zatem warto go promować.

Rozwijaj serwis informacyjny poprzez podfoldery niż subdomeny


Algorytmy wyszukiwarek ciągle się zmieniają a co za tym idzie techniki tworzenia serwisów internetowych. Od zawsze bardzo modne było tworzenie subdomen dla poszczególnych działów tematycznych aby usystematyzować strukturę strony internetowej. Obecnie zaleca się jednak stosować podfoldery zamiast subdomen. Przykładowo lepszym rozwiązaniem dla nawigacji będzie przykładowa struktura serwisu: domena.pl/blog/ zamiast blog.domena.pl.

W przypadku użycia subdomena.domena.pl tworzysz tak naprawdę oddzielną stronę internetową i chcąc sprawić aby była ona wysoko w wynikach wyszukiwania musiałbyś włożyć tyle samo pracy co dla domeny.pl aby znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. W przypadku zastosowania struktury z podfolderami skupiasz całą moc w jednej domenie i nie rozbijasz jej na poszczególne subdomeny. W dodatku zwiększasz objętość w podstrony jeden serwis z dużą ilością tekstów a to pozwala Ci umieścić więcej słów kluczowych w jednym serwisie internetowym.
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
#domena #google #marketing #marka #optymalizacja #seo #pozycjonowanie #serwis #stronawww #wyszukiwarka
Galeria Pozycjonowanie stron: czy domena ma wpływ na pozycję w Google?
Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi
ŁASK

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska
ŁÓDŹ

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!
ŁASK

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem
ŁASK

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24