POLSKA I ŚWIAT

Mateusz Kijowski i pieniądze KOD. Czy społeczny ruch to wytrzyma?

Marcin Jankowski  •  11 stycznia 2017 (01:30)
W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o społecznym ruchu KOD (Komitet Obrony Demokracji) i to nie za sprawą jego działalności społeczno - politycznej a w związku z dużymi nadużyciami jego głównej postaci Mateusza Kijowskiego. Choć ruch KOD jest tworem społecznym i finansowanym głównie z publicznych zbiórek, to jak się okazało, jego główna postać, wspomniany Mateusz Kijowski nic sobie z tego nie robił i szczodrze finansował własną firmę. To jednak może być nie wszystko bo na światło dzienne wychodzą kolejne sprawy.
Mateusz Kijowski i pieniądze KOD. Czy społeczny ruch to wytrzyma?
Zdjęcie: Domena Publiczna/Mateusz Kijowski w Warszawie   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Działacze KOD zaczynają mówić głośno o finansach


Z biegiem funkcjonowania Komitetu Obrony Demokracji na jej głównego lidera wyrósł Mateusz Kijowski. To on został "twarzą" tego ruchu mimo, że w różnych demonstracjach organizowanych przez KOD udział brały inne znane osoby w tym liderzy partii opozycyjnych. To ruch, z którym sympatyzuje blisko kilkanaście tysięcy osób.

Jak się nie dawno okazało, Mateusz Kijowski jest również wspólnie z żoną, właścicielem firmy zajmującej się działalnością z zakresu IT. To ta firma prowadziła bieżącą obsługę strony internetowej KODu i nią zarządzała. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że faktury wystawione przez firmę MKM Studio Sp z o.o. na rzecz Stowarzyszenia KOD opiewały na kwotę przeszło 15 000 złotych miesięcznie. W dodatku Mateusz Kijowski jako lider KODu wcześniej informował publicznie o tym, że nie pobiera żadnych pieniędzy za swoją działalność społeczną w Komitecie Obrony Demokracji.

Po tych doniesieniach medialnych, Zarząd oraz Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia Komitetu Obrony Demokracji, podjęli decyzję o przeprowadzeniu audytu finansowego oraz procedur w Stowarzyszeniu. Ponadto przeprowadzona zostanie także kontrola prawidłowości wydatkowania środków z Komitetu Społecznego KOD, który prowadził nadzór nad środkami pochodzącymi ze zbiórek publicznych. Wyniki tego audytu zostaną opublikowane do publicznej wiadomości niezwłocznie po jego przygotowaniu przez firmę zewnętrzną.

Afera goni aferę. Nie ucichły echa poprzedniej sprawy z finansowaniem firmy Mateusza Kijowskiego a na światło dzienne wychodzą kolejne sprawy. 9 stycznia 2016 roku Mateusz Kijowski w raz z żoną, złożyli zawiadomienie do Komendy Stołecznej Policji w Warszawie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa pomówienia przez Macieja Klawickiego. Jest to jeden z koordynatorów KODu we Francji, który na swoim profilu społecznościowym na Facebooku opublikował informację o tym, że rzekomo Mateusz Kijowski wraz z żoną, podczas ich wspólnego pobytu we Francji kupował ubrania i perfumy w sklepach w Paryżu za pieniądze pochodzące ze składek uiszczanych na rzecz Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji. Na potwierdzenie tych informacji, M. Klawicki w najbliższym czasie ma opublikować rachunki potwierdzające jego rewelacje...

Po całych zajściach swoje oświadczenie opublikował Mateusz Kijowski na profilu Facebook - Dałem okazję do ataków na KOD, co obciąża tysiące zaangażowanych i aktywnych działaczy i sympatyków. Bardzo Was wszystkich za to przepraszam. W najbliższych dniach przedstawię informacje i dokumenty wyjaśniające okoliczności sprawy. Jestem przekonany, że pozwolą one wszystkim zrozumieć, co się faktycznie wydarzyło - dodając w kolejnym - Stanowczo zaprzeczam rozpowszechnianym przez niektóre media kłamstwom o rzekomych zakupach we Francji, moich i mojej żony. Nie wydaliśmy tam ani złotówki z KOD-u. Mój prawnik złoży jeszcze dzisiaj zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pomówienia.

Czym jest KOD i jak powstał ten ruch?


Komitet Obrony Demokracji to oddolna inicjatywa społeczeństwa, zrzeszająca osoby niezadowolone z panujących zjawisk w życiu publicznym po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Jedną z pierwszych osób, która włączyła się w tworzenie KODu był Mateusz Kijowski. To on założył konto społecznościowe na jednym z portali, które połączyło kilkanaście tysięcy osób mających podobne zdanie na sytuację panującą w Polsce. W zamyśle twórców KODu ruch ten ma być zaproszeniem do działania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy i wyznanie.

Z czasem ruch ten stał się społeczną opozycją dla zwolenników partii Prawa i Sprawiedliwości, po czym był wspierany przez różnych polityków, intelektualistów i społeczników określających się jako opozycja.
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
#polska #kod #polityka #komitet #demokracja #pis #nowoczesna #po #faktury #finanse #społeczeństwo #ruch #obrona
Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi
ŁASK

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska
ŁÓDŹ

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!
ŁASK

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem
ŁASK

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24