ŁASK WIADOMOŚCI

Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939

Marcin Jankowski 25 sierpnia 2016 (15:03), aktualizacja 11 grudnia 2017 (03:30)
W pierwszych trzech dniach II wojny światowej na całej linii frontu w Polsce - od północy na południe toczył się zacięty bój graniczny. W efekcie nacierających, w dodatku przeważających sił wroga, front został przerwany, a poszczególne dywizje polskie zaczęły się wycofywać na przydzielone wcześniej w planie obronnym - linie oporu. Do głównych zadań Armii Łódź, przekazanych od marszałka Rydza-Śmigłego, należało osłonięcie kierunku Łódź i Piotrków oraz współdziałanie z Armią Poznań od północy oraz Armią Kraków od południa.
Kolumna24.pl Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
Źródło:

Plan Obronny Armii Łódź: Główna Linia Oporu Wzdłuż Warty i Widawki


Do głównych zadań poszczególnych jednostek wchodzących w skład Armii Łódź w 1939 roku, przydzielonych przez Naczelnego Wodza, należało utrzymanie rejonów Łodzi i Piotrkowa w celu obrony Warszawy. Dowódca Armii Łódź - gen. dyw. Juliusz Rómmel - zakładał przygotować główną obronę na linii rzek Warty i Widawki. Mimo to w momencie wybuchu wojny z Niemcami większość polskich sił została maksymalnie wysunięta o wiele dalej, w kierunku granicy, co miało na celu, od samego początku spowalniać natarcie silnego skupiska wojsk niemieckich na tym kierunku. W składzie Armii Łódź nominalnie miało się znaleźć pięć dywizji piechoty i dwie brygady kawalerii. Jednak do 1 września 1939 roku udało się zmobilizować i przetransportować na wyznaczone wcześniej pozycje jedynie trzy dywizje piechoty (10., 28. i 30.) i Wołyńską Brygadę Kawalerii.

Przeglądaj Bezpłatne Ogłoszenia Lokalne na Kolumna24
Autoreklama Serwis informacyjny Kolumna24 to codzienne świeże wiadomości biznesowe oraz regularnie publikowane ogłoszenia wielotematyczne. Przeglądaj nasz katalog ofert z przeszło 200 kategorii od sprzedaży domów, przez oferty tłumaczeń językowych aż po produkty motoryzacyjne. Na Allegro i OLX musisz zapłacić?!! Dołącz do społeczności Kolumna24 i bezpłatnie wystawiaj ogłoszenia!
Szukaj tanich ofert już teraz!


1 września 1939 roku rano w kierunku pozycji Armii Łódź ruszyły wojska Wechrmachtu z 10. armii, na którą składały się następujące korpusy - 4., 11., 14., 15. i 16. Siły niemieckie tej armii rozwinęły natarcie od Tarnowskich Gór po Wieluń na zaplanowanym wcześniej pasie działań zaczepnych 150 kilometrów szerokości. Natomiast niemiecka 8. armia zabezpieczała natarcie 10. armii od północy - w rejonie Kalisza i na południe od niego, i głównymi siłami ruszyła przez Kępno w kierunku Sieradza. Od samego początku działania 8. armii niemieckiej miały mieć charakter ofensywny. W jej skład weszły dwa korpusy - 13. i 10. oraz pułk zmotoryzowany SS Leibstandarte Adolf Hitler. Do zadań pierwszego należało przemieszczenie się przez Kępno i uchwycenia przepraw na Warcie po obu stronach Sieradza. Natomiast 10. korpus operował na północnym skrzydle 13. korpusu i przez Międzybórz oraz Grabów atakował miasto Wartę. Zakładano, że pas działań 8. armii obejmie około 220 kilometrów szerokości z docelowym kierunkiem działań zaczepnych Sieradz - Łódź - Skierniewice.

W pierwszych godzinach II wojny światowej, niemieckie korpusy po przekroczeniu polskiej granicy napotkały na swojej drodze jednak silny opór żołnierzy wojska polskiego, którzy decyzją dowódcy Armii Łódź zostali ulokowani maksymalnie blisko granicy polsko-niemieckiej. Mimo całodziennych walk 1 września, to do czołowego spotkania Wojska Polskiego i Wehrmachtu w tym rejonie, doszło dopiero kolejego dnia tj. 2 września 1939 roku. Atak sił niemieckich na polskie pozycje został poprzedzony nalotami bombowymi oraz zmasowanym ostrzałem artyleryjskim. W wyniku tej koncepcji obronnej, walki na przedpolu doprowadziły do maksymalnego wyczerpania żołnierzy polskich, którzy walczyli do upadłego. Późnym wieczorem 2 września około godziny 2200, jednostki polskie otrzymały rozkaz z dowództwa Armii Łódź od generała dywizji Rómmla, aby pod osłoną nocy przejść do odwrotu na wcześniej przygotowaną główną pozycję nad Wartę i Widawkę, aby prowadzić tam uporczywą obronę. Jednocześnie jednostki saperów dostały przyzwolenie na zniszczenie mostów drogowych pod Sieradzem i mostów kolejowych oraz polowych na rzece Warcie.

Praktycznie przez cały dzień 3 września 1939 roku trwał odwrót polskich dywizji na wyznaczone pozycje głównej lini obrony. Spowodowane to było atakami zaczepnymi wojsk niemieckich oraz poniekąd brakiem łączności spowodowanym nalotami lotnictwa niemieckiego (Luftwaffe) i zmienianymi co róż rozkazami z dowództwa Armii. Dopiero późnym wieczorem 3 września lub nad ranem 4 września na pozycjach obronnych znalazła się większość polskich sił. Jednak sytuacja w przed dzień głównej bitwy, która miała się rozegrać, była groźna. Większość jednostek Armii Łódź była już wyczerpana i osłabiona dotychczasowymi walkami. W międzyczasie skład Armii Łódź został co prawda uzupełniony o 2. Dywizję Piechoty oraz Kresową Brygadę Kawalerii, jednak łącznie siły te i tak były nie wystarczające, aby przeciwstawić się silnym 12 dywizjom niemieckim z dwóch armii. W dodatku dowództwo Armii Łódź nie miało żadnych dodatkowych sił własnych, które mogło skierować w ten rejon, aby wzmocnić nadwyrężoną obronę.

Armia Łódź: Bitwa o Główną Pozycję Obrony na Rzece Warty i Widawki


Tak jak zakładano wcześniej, bitwa na głównej linii obronnej, rozpoczęła się 4 września 1939 roku. 8. armia niemiecka kierująca się w wyznaczonym dla niej kierunku ataku, nękała co róż wycofujące się wcześniej oddziały polskie. To właśnie w okolicach Sieradza nastąpiło główne uderzenie. Pod koniec dnia spływały meldunki do niemieckiego dowództwa, że zostały uchwycone pierwsze przyczółki na rzece Warcie. Zdawało się, że nie wszystkie polskie oddziały zdążyły się wycofać z przedpola 3 września. Część odcinków północnego skrzydła była nieobsadzona przez co niemieckie oddziały nie miały problemu z przejściem rzeki Warty.

Zacięte walki toczyły się pod Bieleniem gdzie na broniący się 30. pułk piechoty ruszyli żołnierze z niemieckiej 17. dywizji piechoty. Wkrótce udało się Niemcom sforsować rzekę pod Bieleniem mimo oporu i kilkukrotnych walkach wręcz. W efekcie zmasowanych uderzeń niemieckich Armia Łódź znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. W nocy z 4 na 5 września Naczelny Dowódca marszałek Rydz-Śmigły podjął decyzję o przeprowadzeniu kontruderzenia na skrzydłach Armii Łódź - na północy wydzielonymi siłami Armii Poznań oraz na południu wydzielonymi siłami Armii Prusy. Warunkiem powodzenia tej akcji było utrzymanie się przez cały dzień 5 września na pozycji rzeki Warty. W praktyce kontruderzenie to się nie powiodło ponieważ dowódca Armii Prusy często zmieniał swoje decyzje i w zasadzie nie do końca wiedział jak zrealizować powierzone mu zadanie na południowym skrzydle.

Na północnym skrzydle w rejonach Sieradza na linii rzeki Warty, w dniu 5 września mimo prób, nie udało się odrzucić Niemców za rzekę. Około południa, w okolicach Bielenia na odcinek 30. pułku piechoty skierowany został najpierw 4. pułk piechoty a później reszta sił 2. dywizji piechoty w celu odbicia niemieckiego przyczółka z rąk niemieckiej 17. dywizji piechoty. Akcja ta zakończyła się ostatecznie niepowodzeniem. W związku z takim obrotem sytuacji w godzinach popołudniowych około godziny 1800 sztab Armii Łódź podjął decyzję o opuszczeniu pozycji z nad Warty i Widawki i wycofaniu się na linię opóźniającą od Szadku przez Łask na Piotrków. W zasadzie na koniec dnia i z rana kolejnego, tj. 6 września w odwrocie na wschód była cała Armia Łódź.

Klęska Armii Łódź na rzece Warcie i Widawce, decyzje o jej wycofaniu w głąb rejonu działań oraz dalsze niepowodzenie w próbach zatrzymania wroga, otworzyło wojskom Wehrmachtu drogę do ataku na Warszawę. Przełamanie dalszej linii na Wiśle oznaczało klęskę sił zbrojnych i w konsekwencji załamanie się obrony państwa.

Artykuł został przygotowany na Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zaplanowane na 2018 rok. W ramach serwisu informacyjnego Kolumna24 został przygotowany nowy dział Święto Niepodległości.
OGŁOSZENIA
Autoreklama Porównaj ceny wybranych produktów w ofertach opublikowanych w bezpłatnych ogłoszeniach w serwisie informacyjnym Kolumna24. Wybierz najlepszą ofertę produktów z ogłoszeń lokalnych i skontaktuj się ze sprzedającym. Dodanie nowego ogłoszenia sprowadza się do szybkiego założenia konta i dodania oferty, co nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Wszystkie dodane ogłoszenia są indeksowane w wyszukiwarce Google i usuwane przez użytkowników. Brak limitu czasowego oraz opłat za dodanie oferty!
Dolnośląskie Kujawsko-pomorskie Łódzkie Lubelskie Lubuskie Małopolskie Mazowieckie Opolskie Podkarpackie Podlaskie Pomorskie Śląskie Świętokrzyskie Warmińsko-mazurskie Wielkopolskie Zachodnio-pomorskie
Początkowo serwis informacyjny Kolumna24 powstał jako strona internetowa z regionalnymi wiadomościami o Łasku oraz Łodzi. Z upływem czasu nabrała ona charakteru biznesowego, gdzie publikowane są także wiadomości finansowe oraz nowości produktowe dostępne na rynku. Ponadto w mniejszym stopniu pojawiają się także informacje lifestyle.
TAGI
wojnaświatowa łask zduńskawola strońsko beleń kolumna niemcy polska hitler kampaniawrześniowa 1939 wojnaobronna historia ciekawemiejsca łask miasto armia łódź liczebność armia łódź chomikuj armia łódź bitwy armia łódź bunkry armia łódź cena armia łódź armia łódź szlak bojowy armia łódź dowódca armia łódź geneza armia łódź pdf polska armia łódź armia łódź 1939 książki
KOMENTARZE
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się. Zarejestrowani użytkownicy mogą utworzyć publiczny profil i publikować posty oraz bezpłatne ogłoszenia.
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenie na Kolumna24
Autoreklama W serwisie informacyjnym Kolumna24 z wiadomościami biznes i finanse dodasz bezpłatne ogłoszenie z ofertą nieograniczoną czasowo oraz indeksowaną w wyszukiwarce Google. Wybierz odpowiednią kategorię, przygotuj unikalny opis ogłoszenia i kontaktuj się z kupującymi. Kolumna24 to regularnie aktualizowane wiadomości biznesowe oraz katalog www ogłoszeń z przeszło 200 kategoriami - od nieruchomości po motoryzację. Pamiętaj! W serwisie informacyjnym Kolumna24 nie płacisz nic za dodanie ogłoszenia...
Dodaj już teraz!
POPULARNE
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Krzysztof Gojdź: Totalnie wali mnie hejt
›  Łask Policja: wydarzenia, które wstrząsnęły całym regionem
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Łask-Kolumna: otwarcie nowej Kawiarni Jagódka przy Piotrkowskiej
›  Łask: Śmiertelny wypadek na drodze S8 na wysokości Baryczy
›  Łask i Nordic Walking: I Bieg Leśny 2017 w Teodorach za nami
›  Łódź: Khalidov powróci na KSW w walce wieczoru z Narkunem
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi
›  Łask: 17 grudnia wyścigi Survival Wrak Race 2017 samochodów
›  Łask po Burzy: Armagedon w Kolumnie, Dobroń Z Ogromnymi Stratami
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  Wrocław z wystawą Lego na stadionie miejskim 2017/2018 dla dzieci
›  Święto Niepodległości Polski 11 Listopada 2017: Łask i Dobroń
›  Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania Łask-Kolumny
›  Innowacyjny pomysł na start-up to nie wszystko
›  80% polskich firm ma problem z przeterminowanymi płatnościami
›  Nowa technologia komunikacji poprzez światło zapewni szybkie i bezpieczne połączenie
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Polski asystent głosowy Google jeszcze w tym roku
›  Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan
›  Naukowcy alarmują: oparta na sztucznej inteligencji broń autonomiczna to zagrożenie dla ludzkości
›  Anna Dereszowska: Dla mnie urlop to święto
›  Anna Samusionek uczy kobiety, jak nie poddawać się negatywnym emocjom
›  Rozwiązania dla inteligentnych wnętrz zyskują na popularności
›  Nowe typy uzależnień bywają bagatelizowane i niediagnozowane
›  Łask: Groźny Wypadek z Udziałem Motocyklisty i Samochodu
›  Magda Gessler: Lara się nazywa Gessler i to może być powodem każdej nieprawdziwej plotki
OGŁOSZENIA
›  Tłumacz przysięgły języka mołdawskiego
›  Tłumaczenia dokumentów certyfikacyjnych język chiński
›  Tłumacz przysięgły języka łotewskiego
›  Tłumacz przysięgły języka tureckiego
›  Wykonawco! Ocieplasz wełną skalną ROCKWOOL? Masz 6 tygodni na odebranie nagród
›  Tłumacz przysięgły języka mołdawskiego
›  Tłumacz przysięgły języka koreańskiego
›  Tłumacz przysięgły języka tureckiego
›  Rozpoczęcie działalności już dziś?
›  Tłumaczenia dokumentów certyfikacyjnych język chiński
›  Tłumacz przysięgły języka łotewskiego
›  Oferujemy Czyste Spółki
›  Tłumaczenia dokumentów certyfikacyjnych język chiński
›  Tłumacz przysięgły języka łotewskiego
›  Kup od nas Czystą Spółkę
OPINIE
›  80% polskich firm ma problem z przeterminowanymi płatnościami przez anonimowo
›  Zima to dobry moment na rozpoczęcie serii zabiegów depilacji laserowej przez anonimowo
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce przez kolumna24
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu Kontakt Pomoc
© 2018 Kolumna24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
KOLUMNA
24