REGIO WARSZAWA/ŁÓDŹ/ŁASK

Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna

Marcin Jankowski 14 grudnia 2017 (19:21), aktualizacja 28 grudnia 2017 (02:00)
W czwartek w godzinach wieczornych do akcji gaśniczej na terenie Łask-Kolumny zadysponowane zostały po raz kolejny jednostki straży pożarnej z Łasku, Kolumny oraz Dobronia. Ogniem zajął się niewielki drewniany domek letniskowy usytuowany w środku lasu z wjazdem od ulicy Sandomierskiej, nieopodal dawnego sklepu U króla. Na miejscu okazało się, że pożar w zasadzie objął cały budynek bez zagrożenia dla okolicznych zabudowań, które znajdują się w znacznym oddaleniu.

Pożar pustostanu o charakterze letniskowym. Budynek uległ całkowitemu spaleniu.


Całkowitemu spaleniu uległ jeden z drewnianych bydynków usytuowanych w terenie leśnym, jakich wiele na obszaże Łask-Kolumny. W chwili przyjazdu strażaków na miejsce akcji w budynku nikogo nie było, a sam domek pełnił rolę letniskową. Oprócz straży pożarnej na miejscu pojawiła się również policja, która będzie wyjaśniać przyczyny pożaru.

PUBLIKUJ NA LIVE//BLOG

Załóż własne konto w serwisie Kolumna24 i publikuj interesujące posty na Live//Blog. Może dodawać tekst, zdjęcia, linki oraz dowolne hashtagi. Ponadto Live//Blog umożliwia linkowanie do dowolnych profili.
Zacznij już teraz!


Tuż przed godziną 1800 do straży pożarnej trafiło zgłoszenie od mieszkańców o pożarze na terenie Kolumny przy ulicy Sandomierskiej. Do akcji gaśniczej zadysponowanych zostało kilka jednostek ochrony przeciwpożarowej - Państwowa Straż Pożarna Łask, OSP Kolumna oraz OSP Dobroń (gmina Dobroń). Akcja gaszenia budynku skupiała się głównie na tym, aby ogień nie rosprzestrzenił się na poszycie leśne, a następnie na zdławieniu płomieni łatwo widocznych od strony głównej drogi przelotowej przez Kolumnę - Leśników polskich.

Domek znajdował się w głębi opuszczonej prywatnej posesji i otoczony był gęstym lasem. Możliwe było, że w środku znajdowały się osoby postronne dlatego po zakończonych działaniach gaśniczych przeszukano jeszcze zgliszcza pod tym kątem.

Ze względu na brak hydrantów w okolicy pożaru, poszczególne jednostki udawały się na tankowanie do pobliskiej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łask-Kolumnie.

Łask: Pożar na terenie zakładu produkcyjnego w Orchowie. Paliły się materiały poprodukcyjne składowane wokół hal magazynowych.


19 sierpnia 2017 roku, późnym wieczorem, zostały zadysponowane jednostki straży pożarnej do jednego z zakładów produkcyjnych w Orchowie. Na miejscu okazało się, że palą się składowane tuż obok hali magazynowej na skraju posesji, odpady po produkcyjne popakowane w pojemniki. Od samego początku na miejsce ściągane były kolejne zastępy strażaków z ciężkimi samochodami gaśniczymi.

Zgłoszenie o pożarze trafiło do Państwowej Straży Pożarnej po godzinie 2300. Od razu na miejsce w celu rozpoznania zostały zadysponowane pierwsze jednostki. Gdy okazało się, że palą się odpady na terenie jednej z firm, do akcji włączono ciężkie zastępy z wodą i pianą z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

W pierwszych minutach ogień objął także halę magazynową wykonaną z blachy trapezowej, która pod wpływem wysokiej temperatury częściowo uległa zniszczeniu. Szybka akcja strażaków zapobiegła rozprzestrzenieniu się ognia na dużej powierzchni, ponieważ spora część placu zastawiona została łatwopalnym materiałem w okolicach źródła ognia. Pierwsze płomienie zostały zdławione po kilkudziesięciu minutach od przyjazdu pierwszych jednostek. Dalsza akcja straży pożarnej na terenie firmy w Orchowie - gmina Łask - polegała na przelewaniu zgromadzonych materiałów wodą i pianą oraz zabezpieczeniu reszty materiałów składowanych w okolicy.

Strażacy z gminy Łask, od czwartkowych wichur w ubiegłym tygodniu, nie mają chwili wytchnienia. Co róż wzywani są do kolejnych zdarzeń związanych albo z usuwaniem miejscowych zagrożeń jak połamane drzewa albo do pożarów czy wypadków.

Opracowane przez Polaków czujniki podczerwieni wykryją ogień zanim zmieni się w pożar. Urządzenia trafią na rynek w ciągu roku.


Opracowane przez polskich naukowców innowacyjne czujniki podczerwieni pozwolą wcześniej wykrywać pożary. Urządzenia najnowszej generacji mają trafić na rynek w ciągu roku. Dotychczas stosowane czujniki nie mogły być dostępne w powszechnej sprzedaży, ze względu na użycie do ich produkcji szkodliwych substancji. Głównym zastosowaniem czujników jest wykrywanie pożarów, ale sprawdzą się także w medycynie, nauce czy ochronie środowiska.​

– Znaczenie techniki podczerwieni wynika przede wszystkim z powszechności występowania promieniowania podczerwonego. Te niewidzialne dla ludzkiego oka fale elektromagnetyczne niosą wiele informacji o obiektach, ich położeniu w przestrzeni, temperaturze, właściwościach powierzchni, a także informacje o atmosferze, w której się rozchodzą, o składzie chemicznym tej atmosfery – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje kpt. dr inż. Małgorzata Kopytko z Zakładu Fizyki Ciała Stałego Wojskowej Akademii Technicznej.

Jednym z podstawowych zastosowań czujników promieniowania podczerwonego jest wykrywanie pożarów. Specjaliści z WAT rozwijają własne czujniki, immersyjne wysokotemperaturowe detektory. Urządzenia te są zintegrowane z soczewką immersyjną – optyczną soczewką, która skupia promieniowanie i powoduje dodatkowo wzrost czułości tego przyrządu.

– Aby wykryć pożar, detektor reaguje na wyższą temperaturę. Już w pierwszej fazie pożaru reaguje na zmianę temperatury – przekonuje kpt. Małgorzata Kopytko.

Klasyczne detektory podczerwieni, ogólno dostępne na rynku, muszą być chłodzone do niskich temperatur w celu zmniejszenia szumów termicznych. Przyrządy opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej mogą pracować w temperaturach zbliżonych do temperatury otoczenia.

– Poprzednio nasza technologia opierała się na materiale tellurku kadmowo-rtęciowego, lecz niestety ze względu na zawartość rtęci materiał ten jest niestabilny temperaturowo, nie jest odporny na narażenia środowiskowe. Najnowsze detektory są zbudowane w oparciu o arsenek galowo-indowy. To materiał bardziej stabilny, dzięki temu przyrządy te mogą być bardziej odporne na narażenia środowiskowe – zapewnia przedstawicielka WAT.

Urządzenia są wytwarzane metodą epitaksji z wiązek molekularnych. W ten sposób na arsenku galu osadzana jest struktura detekcyjna. Następnie urządzenie poddawane jest całemu szeregowi procesów produkcyjnych, takich jak trawienie, nanoszenie różnych warstw, cięcie. W końcu otrzymujemy gotowy produkt.

Czujniki podczerwieni są stosowanie nie tylko do wykrywania pożarów. Już w temperaturze kilku kelwinów ciała zaczynają emitować promieniowanie podczerwone. Dzięki urządzeniom wykrywającym to promieniowanie możemy wykorzystać je do pomiarów odległości, przesyłania danych, obserwacji kosmosu, badania zabytków czy wykonywania zdjęć satelitarnych.

– Zakres zastosowań tych przyrządów jest szeroki, w cywilnych zastosowaniach służą one do zdalnego pomiaru temperatury. Są także wykorzystywane w medycynie, w nauce i w ochronie środowiska. Zastosowania militarne to główny obszar zastosowań tych przyrządów. Rynek detektorów podczerwieni rozwinął się dzięki zastosowaniom militarnym. Służą one np. do naprowadzania pocisków – wymienia ekspertka.

Naukowcy czy wojskowi używają niezwykle złożonych wykrywaczy podczerwieni, które ze względu zarówno na swoją cenę, jak i inne cechy, na przykład wykorzystanie toksycznych materiałów, nie znajdowały dotychczas szerokiego zastosowania na rynku cywilnym. Jednak dzięki pracy ekspertów z WAT wkrótce może się to zmienić.

– Nowością jest to, że przyrządy te nie zawierają rtęci i kadmu, czyli pierwiastków szkodliwych, co może rozszerzyć szczególnie zastosowania cywilne tych przyrządów. Do tej pory powszechnie stosowane detektory z tellurku kadmowo-rtęciowego nie mogły znajdować powszechnych zastosowań cywilnych, głównie znajdowały zastosowania militarne. Planujemy wprowadzenie tych przyrządów pod koniec przyszłego roku – twierdzi kpt. Małgorzata Kopytko.

Według raportu Markets & Markets pt. „Flame Detectors Market - Global Forecast to 2020” w 2020 roku wartość światowego rynku czujników płomienia ma sięgnąć 3,2 mld dol., a średnioroczny wzrost w ciągu najbliższych trzech lat będzie wynosił na tym rynku 6 proc.

Drony wykorzystujące termowizję ratują życie ludziom i zwierzętom. Zastosowanie znajdują m.in. w straży pożarnej i rolnictwie


Do 2021 roku na rynek ma trafić 30 milionów dronów. Bezzałogowe, niewielkie statki powietrzne sterowane za pomocą joysticka zyskują zupełnie nowe znaczenie, dzięki umieszczonych w nich kamerom termowizyjnym. Wychwytywanie źródła ciepła pozwala operatorowi maszyny zlokalizować np. człowieka pod gruzami lub gromadę zwierząt na polu, na które za moment może wjechać kombajn. Drony z termowizją mogą być wykorzystywane przez strażaków, rolników i inspektorów budowlanych. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki.

Termowizja, czyli możliwość zobaczenia w obrazie kamery źródła ciepła, jest coraz częściej wykorzystywana w tandemie z najnowszymi technologiami. Zamontowana w dronie kamera termowizyjna pozwala w zupełnie nowy sposób wykorzystywać latające statki powietrzne, które do tej pory głównie były wykorzystywane w celach rozrywkowych.

– Drony z termowizją to tak naprawdę zwykłe drony, które są wyposażone dodatkowo w kamerę termowizyjną. Kamera zamontowana jest z tyłu drona i w momencie, kiedy podlatujemy do obiektu i wciskamy jeden przycisk, dron obraca się o 180 stopni i przełączamy się na obraz z kamery termowizyjnej. Jesteśmy wówczas w stanie obserwować obraz połączony, zarówno z kamery zwykłej, jak i termowizyjnej, więc widzimy nie tylko krawędzie obiektów, lecz także to, co najważniejsze – temperatury i hotspoty – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Dominik Wójcik, menadżer ds. sprzedaży w firmie Parrot.

Połączenie możliwości dronów i termowizji pozwala łatwo, szybko i tanio zajrzeć w miejsca, do których dotychczas dostęp był utrudniony i kosztowny. Można przeprowadzić dokładną inspekcję budynków i przekonać się, gdzie ucieka ciepło. Można przeprowadzić przegląd farm słonecznych i bardzo szybko sprawdzić, które z ogniw nie działają. Zastosowań dronów z termowizją jest znacznie więcej.

– Termowizja ma szerokie spektrum możliwości, pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, to zastosowanie przez straż pożarną. Urządzenia pomagają im w momencie, kiedy przyjeżdżają na akcję sprawdzić, czy np. do danego obiektu można się już zbliżyć, czy nie ma przypadkiem tak wysokiej temperatury, że jest to niebezpieczne dla pracowników. Wykorzystywane są przy poszukiwaniu ludzi bądź zwierząt – mówi Dominik Wójcik.

Znaczenie dronów dla gospodarki będzie rosło. Zdaniem analityków z Business Insider Intelligence wartość usług i prac wykonanych przez drony w dziale infrastruktury wyniesie w najbliższych latach 45 mld dol., w rolnictwie będzie to 32,4 mld dol., w transporcie – 13 mld dol., a na rynku bezpieczeństwa wartość tę szacuje się na 10 mld dol. W rolnictwie zastosowanie znajdują także drony z termowizją.

– Mieliśmy niedawno ciekawy przykład rolników w Niemczech, którzy kupowali drony z kamerą termowizyjną, aby przed rozpoczęciem prac dużymi maszynami, kombajnami, móc sprawdzić, czy przypadkiem gdzieś nie przebywają zwierzęta na polu. Oni po prostu sprawdzają, czy nie ma zbiorowiska zwierząt, które należałoby najpierw przegonić, bo duże maszyny potrafią rozgonić i rozdzielić np. rodzinę – opowiada ekspert.

Analitycy z BI Intelligence przewidują, że cywilny rynek dronów będzie rósł w średniorocznym tempie 7,6 proc., a jego wartość zwiększy się z 8,5 mld dol. w ubiegłym roku do 12 mld dol. w 2021 roku.

Eksperci przewidują, że do 2021 roku na rynek konsumencki trafi 29 mln dronów, a na rynek przedsiębiorstw zostanie zakupionych 805 tys. takich urządzeń.

Program wsparcia finansowego dla straży pożarnych w Polsce


PKN Orlen wraz z Fundacją ORLEN - Dar Serca zorganizował w 2016 roku po raz 16. Program Wsparcia Finansowego dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski. W 2015 roku w ramach programu pomocy blisko 150 jednostek straży pożarnej - PSP oraz OSP, otrzymało darowizny w wysokości prawie jednego miliona złoych. Podczas dotychczasowej działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa, rozdano darowizny w wysokości 8 milionów złotych. PKN Orlen wspiera jednostki straży pożarnej nie tylko w najbliższej okolicy Płocka, ale także w całej Polsce, wiedząc o ich dużym zaangażowaniu w poprawę lokalnego bezpieczeństwa.

Środki pieniężne otrzymane z programy pomocy dla straży pożarnych można w całości przeznaczyć na sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, sprzęt ratownictwa drogowego i technicznego, sprzęt ratownictwa medycznego, sprzęt ratownictwa chemicznego, sprzęt ratownictwa ekologicznego, sprzęt ratownictwa wysokościowego, sprzęt łączności oraz wyposażenie osobiste strażaków.

W 2016 roku PKN Orlen również uruchomił taki program, w którym każda jednostka Państwowej Straży Pożarnej czy to Ochotniczej Straży Pożarnej może w dniach od 19 stycznia do 7 lipca 2016 roku złożyć wniosek w formie elektronicznej o dofinansowanie bieżących działań. Wyniki zostaną ogłoszone w III kwartale 2016 roku.

(c) Newseria Innowacje/Redakcja/Materiały prasowe
POGODA
Wszystkie miasta Pogoda Łask Pogoda Łódź Pogoda Pabianice Pogoda Płock Pogoda Zakopane Pogoda Bukowina Tatrzańska Pogoda Szczyrk Pogoda Warszawa Pogoda Kraków Pogoda Poznań Pogoda Wrocław Pogoda Bełchatów Pogoda Jasło Pogoda Widawa Pogoda Sędziejowice Pogoda Buczek
TAGI
pożar łask kolumna 998 998 łask straż pożarna ospkolumna ospdobroń pspłask orchów firma odpady magazyn psp osp ogień domek letniskowy pustostan łódzkie policja podczerwieni czujniki przyrządów zastosowania detektory zastosowań rynku dzięki względu pożarów rynek małgorzata czujników promieniowanie urządzenia innowacje technologia biznes newseria praca polska firmy tech video gazeta kolumna24 drony dronów dol mld rynek sprawdzić zastosowanie wartość wykorzystywane pozwala z termowizją dominik z kamery kamera polu fundacja darserca pknorlen płock
KOMENTARZE
anonimowo
Żenada żeby nie było hydrantów.
anonimowo
Żenada żeby nie było hydrantów.
anonimowo
Podobna sytuacja z zaopatrzeniem w wodę była podczas pożaru dawnego sklepu U króla. Zresztą temat hydrantów na terenie gminy Łask to temat "tabu", który był podnoszony wielokrotnie, ale póki co podobna sytuacja panuje na terenie całej gminy...
anonimowo
Żenada, że tyle błędów ortograficznych w artykule.
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się. Zarejestrowani użytkownicy mogą utworzyć publiczny profil i publikować posty oraz bezpłatne ogłoszenia.
POPULARNE
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Lahti 2017: reprezentanci Polski na Mistrzostwa Świata Finlandia
›  Nadchodzą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  Ponad 80% Polaków skarży się na ból kręgosłupa
›  Łask i Nordic Walking: I Bieg Leśny 2017 w Teodorach za nami
›  Konkurs fotograficzny dla najaktywniejszych kibiców MULKS Łask
›  ADS Lutomiersk zwycięzcą II Turnieju w siatkówkę
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Sklepy elektroniczne i dyskonty najwięcej na reklamę przed świętami
›  Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
›  Luki bezpieczeństwa dotkną nawet 90% nowoczesnych smartfonów
›  Monitoring ze sztuczną inteligencją rozpozna zasłoniętą twarz
›  Łódź: Khalidov powróci na KSW w walce wieczoru z Narkunem
›  Większość polskich przedsiębiorców samodzielnie zarządza siecią
›  Najnowsze technologie wkraczają do myjni samochodowych
›  Już nie tylko narty i snowboard
›  Technologia 5G wkracza do Polski, pierwsze testy jeszcze w tym roku
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna
›  Jaga Hupało: Styl wegański to nie tylko moda
›  Dowód rejestracyjny auta jeszcze w tym roku będzie cyfrowy
›  Grecja numerem jeden wśród kierunków wakacyjnych
›  Poczta Polska wdraża rozwiązania skracające czas dostawy przesyłek
›  Hanna Bakuła zapowiada kontynuację powieści „Singielka i Otello
›  Polscy naukowcy odgrywają ważną rolę w rewolucji grafenowej
OPINIE
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce przez kolumna24
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O SERWISIE PRYWATNOŚĆ REGULAMIN MAPA SERWISU KONTAKT POMOC
© 2015 - 2018 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
KOLUMNA
24
ZALOGUJ