ŁASK WIADOMOŚCI

Łask po Burzy: Armagedon w Kolumnie, Dobroń Z Ogromnymi Stratami

Marcin Jankowski 28 czerwca 2017 (18:00), aktualizacja 8 listopada 2017 (12:38)
Okres wakacyjny 2017 roku zapisał się w naszym regionie jako czas wielu anomalii pogodowych, których nie pamiętają nawet starsi mieszkańcy Łasku, Dobronia i okolicznych miejscowości. Duże opady deszczu i silne wiatry połączone z burzami, wyrządziły ogromne straty w systemie leśnym oraz w gospodarstwach domowych. Nie sposób wymienić wszystkich zdarzeń z tego roku, przy których musiała interweniować straż pożarna, jednak najbardziej w pamięci pozostały wydarzenia z lipca tego roku. To był prawdziwy armagedon!

Armagedon w Kolumnie i Dobroniu: Ogromne Straty po Wichurze, Połamane Drzewa, Zerwane Dachy z Domów


Poranna nawałnica z 10 sierpnia 2017 roku, która przeszła około godziny 5 nad ranem, spowodowała w regionie łódzkim ogromne straty. W pasie pomiędzy Łask-Kolumną a Dobroniem połamanych zostało bardzo wiele drzew oraz pozrywanych linii energetycznych, co skutkowało brakiem dostaw prądu dla mieszkańców przez kilka kolejnych dni. Ilość wyrządzonych szkod była tak duża, że do Łask-Kolumny zadysponowano okoliczne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z całego powiatu, w tym także Wojskową Straż Pożarną oraz ekipy energetyczne, które od samego rana usuwały skutki nocnej wichury. Podobna sytuacja panowała w okolicznych miejscowościach - szczególnie w Dobroniu, oraz w innych regionach województwa.

Przeglądaj Bezpłatne Ogłoszenia Lokalne na Kolumna24
Autoreklama Serwis informacyjny Kolumna24 to codzienne świeże wiadomości biznesowe oraz regularnie publikowane ogłoszenia wielotematyczne. Przeglądaj nasz katalog ofert z przeszło 200 kategorii od sprzedaży domów, przez oferty tłumaczeń językowych aż po produkty motoryzacyjne. Na Allegro i OLX musisz zapłacić?!! Dołącz do społeczności Kolumna24 i bezpłatnie wystawiaj ogłoszenia!
Szukaj tanich ofert już teraz!


Tamtego dnia, duże utrudnienia czekały na kierowców nad ranem, jadących drogą wojewódzką 482 z Łasku do Dobronia. Połamane drzewa wzdłuż drogi całkowicie zablokowały przejazd dla podróżnych i ruch musiał zostać tymczasowo zorganizowany objazdem przez drogę ekspresową S8 Warszawa - Wrocław. W tym czasie droga była udrożniana przez służby miejskie oraz zastępy straży pożarne. Nieświadomi kierowcy, którzy postanowili mimo wszystko jechać drogą wojewódzką, musieli oczekiwać w długiej kolejce na przejazd około 40 minut.

W okolicach Łasku, największe straty były jednak w samej Kolumnie (zalesionej dzielnicy Łasku), gdzie od rana ściągnięto większość jednostek OSP z gminy Łask. Silny wiatr, powyrywał całe drzewa z korzeniami, a te położyły się m. in. na budynkach mieszkalnych oraz pozrywały linie energetyczne. W okolicach Placu Gwiaździstego złamane drzewa spadły wprost na zaparkowane samochody osobowe. Zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu gminy Łask i sąsiadujących, usuwały skutki porannych burz z sierpnia i zabezpieczały miejsca zdarzeń przez kilka kolejnych dni. Część drzew były usuwane przy użyciu podnośników co jeszcze bardziej wydłużało czas interwencji.

Do poważniejszych zniszczeń doszło w pasie na południe od Łask-Kolumny i Dobronia, gdzie interweniowali strażacy przy zerwanych dachach i powywracanych drzewach. Poranna burza wraz z silnym wiatrem i deszczem, która przeszła nad regionem, w ciągu nie całej godziny wyrządziła ogromne szkody. Na szczęście, w całym tym nie szczęściu, brak było sygnałów o osobach bezpośrednio poszkodowanych w wyniku nawałnic. Na wysokości zadania stanęły służby energetyczne, które pracowały od samego rana, aby udrożnić przesył energii na głównych liniach przesyłowych a następnie do zabudowań.

Mieszkańcy Kolumny mówią, że takiej nawałnicy jaka miała miejsce tamtego pamiętnego dnia, jeszcze nie pamiętają. Około 500 nad ranem rozpętała się burza a do tego doszedł silny wiatr, dochodzący nawet do 100 km/h i silne opady deszczu. Momentami widoczność była zerowa a co chwilę na niebie widać było wyładowania atmosferyczne, jedno po drugim.

Gwałtowne Burze na Zachodzie. W Dobroniu Kolejne Nocne Działania


Następnego dnia, po tamtych pamiętnych wydarzeniach z Łask-Kolumny, pojawiły się kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Z piątku na sobotę, nad zachodnią częścią Polski przeszła gwałtowna burza, która wyrządziła również wiele szkód. Strażacy z tamtego rejonu Polski, także interweniowali setki razy. Na szczęście, nasz region łódzkiego nawałnica ominęła, jednak chwilowo mocne podmuchy wiatru wyrządziły kolejne szkody. W Baryczy - gmina Dobroń - strażacy zabezpieczali zniszczony budynek gospodarczy przez spadający konar ze spruchniałego drzewa.

Około 2200 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Dobronia, Orpelowa i Mogilna zostały zadysponowane do zabezpieczenia budynku gospodarczego w miejscowości Barycz położonej w gminie Dobroń. Na drewniany budynek spadł konar drzewa, który całkowicie zniszczył poszycie dachu. Zabezpieczyli oni płachtami zgromadzoną w środku słomę przed ulewnymi deszczami. Na miejscu pojawił się także Wójt Dobronia - Robert Jarzębak, który osobiście nadzorował akcję ratowniczą.

OSP Kolumna: Usuwanie Skutków Burzy w Łask-Kolumnie, Zalane i Nieprzejezdne Ulice


Armagedon w Łask-Kolumnie i Dobroniu był jedynie dopełnieniem tego co działo się we wcześniejszych miesiącach. Czerwiec i Lipiec obfitował w burze z silnymi opadami, które przechodziły nad regionem łódzkim, co powodowało wieloktrone interwencje straży pożarnej przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic oraz pozalewanych ulic. W Łask-Kolumnie, jak po każdej większej nawałnicy, nieprzejezdne staje się skrzyżowanie ulic Lubelskiej i Pięknej z drogą wojewódzką 482. Na miejsce pechowego skrzyżowania, wzywane są specjalistyczne jednostki straży pożarnej.

Tak było w pierwszych tygodniach czerwca, kiedy to strażacy z KSRG Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolumnie przy miejscowym zagrożeniu zalegającej wody opadowej działali blisko 4 godziny, od 530 do 930 aby udrożnić przejazd dla samochodów osobowych. Zaraz potem zostali zadysponowani do zabezpieczenia przejazdu kolumny kolarzy w ramach 28. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2017 na trasie Pabianice - Łask.

Z podobnym problemem zalanej ulicy po burzach, muszą się męczyć także kierowcy jeżdżący ulicą Sportową w Łask-Kolumnie. Zagłębienie w profilu jezdni, tuż obok skrzyżowania z ulicą Ogrodową, sprawia że po każdej ulewie, cała droga jest zalana. Na dodatek, w okolicach tworzącej się kałuży znajduje się skrzynka elektryczna usadowiona bezpośrednio na podłożu ziemnym, co może być w przyszłości powodem nie szczęścia.

Tragiczny Bilans Sierpniowych Burz w Polsce. Cztery Osoby Zginęły, 28 Rannych, 500 tys. bez Prądu


Cztery osoby zginęły w nocy z piątku na sobotę po nawałnicach, które przechodziły przez Polskę w sierpniu: dwie z nich to uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu, pochodzące z łódzkiego – poinformował PAP rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak. W sumie rannych zostało 28 osób.

Bez prądu jest ok. 500 tys. odbiorców, najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim.

Mamy za sobą bardzo dramatyczną noc, po przejściu burz, które jeszcze występują w niektórych regionach. Zaczęły się od strony południowej Polski i objęły województwo dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy, najwięcej w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim (po 2 tys. interwencji w obu regionach) - powiedział Frątczak.

Nie żyją cztery osoby. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Suszek, gdzie był zorganizowany obóz harcerski, zginęły dwie przygniecione przez drzewa osoby, są ranni. Jak powiedział Frątczak, do miejsca nie można dojechać; komendant główny straży pożarnej skierował tam trzy grupy poszukiwawczo-ratownicze z Gdańska, Łodzi i Warszawy, po oraz słuchaczy szkół pożarniczych z Warszawy i Bydgoszczy.

W Konarzynach na Pomorzu drzewo przewróciło się na budynek zabijając kobietę; w Małych Swornegaciach na polu namiotowym drzewo przygniotło mężczyznę. Są ranni, m.in. w miejscowości Suminy i w Kłodnie.

Na Pomorzu najbardziej ucierpiały trzy powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski, także samo miasto Gdańsk.

Na Kujawach i Pomorzu, w Murczynie poszkodowani zostali dwaj kierowcy, w Żninie kobietę uderzył dachówka i w Ugodzie - ranny został strażak. Najwięcej zniszczeń jest w powiatach żnińskim, nakielskim i sępoleńskim - tutaj także miejscowych strażaków wzmocnili strażacy z okolicznych województw. Tylko w dwóch powiatach - żnińskim i nakielskim - jest ok. 300 zerwanych dachów - poinformował Frątczak.

Jak dodał, w całym kraju jest ok. 500 tys. osób bez prądu, najwięcej bo 230 tys.. na Kujawach i Pomorzu.
Galeria Łask po Burzy: Armagedon w Kolumnie, Dobroń Z Ogromnymi Stratami
OGŁOSZENIA
Autoreklama Porównaj ceny wybranych produktów w ofertach opublikowanych w bezpłatnych ogłoszeniach w serwisie informacyjnym Kolumna24. Wybierz najlepszą ofertę produktów z ogłoszeń lokalnych i skontaktuj się ze sprzedającym. Dodanie nowego ogłoszenia sprowadza się do szybkiego założenia konta i dodania oferty, co nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Wszystkie dodane ogłoszenia są indeksowane w wyszukiwarce Google i usuwane przez użytkowników. Brak limitu czasowego oraz opłat za dodanie oferty!
Dolnośląskie Kujawsko-pomorskie Łódzkie Lubelskie Lubuskie Małopolskie Mazowieckie Opolskie Podkarpackie Podlaskie Pomorskie Śląskie Świętokrzyskie Warmińsko-mazurskie Wielkopolskie Zachodnio-pomorskie
Początkowo serwis informacyjny Kolumna24 powstał jako strona internetowa z regionalnymi wiadomościami o Łasku oraz Łodzi. Z upływem czasu nabrała ona charakteru biznesowego, gdzie publikowane są także wiadomości finansowe oraz nowości produktowe dostępne na rynku. Ponadto w mniejszym stopniu pojawiają się także informacje lifestyle.
TAGI
łask kolumna łódzkie armagedon burza wichura pspłask ospkolumna psp osp strażpożarna pogoda ulewy deszcz burze barycz dobroń ospdobroń orpelów mogilno polska wakacje
KOMENTARZE
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się. Zarejestrowani użytkownicy mogą utworzyć publiczny profil i publikować posty oraz bezpłatne ogłoszenia.
Dodaj Bezpłatne Ogłoszenie na Kolumna24
Autoreklama W serwisie informacyjnym Kolumna24 z wiadomościami biznes i finanse dodasz bezpłatne ogłoszenie z ofertą nieograniczoną czasowo oraz indeksowaną w wyszukiwarce Google. Wybierz odpowiednią kategorię, przygotuj unikalny opis ogłoszenia i kontaktuj się z kupującymi. Kolumna24 to regularnie aktualizowane wiadomości biznesowe oraz katalog www ogłoszeń z przeszło 200 kategoriami - od nieruchomości po motoryzację. Pamiętaj! W serwisie informacyjnym Kolumna24 nie płacisz nic za dodanie ogłoszenia...
Dodaj już teraz!
POPULARNE
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Krzysztof Gojdź: Totalnie wali mnie hejt
›  Łask Policja: wydarzenia, które wstrząsnęły całym regionem
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Łask-Kolumna: otwarcie nowej Kawiarni Jagódka przy Piotrkowskiej
›  Łask: Śmiertelny wypadek na drodze S8 na wysokości Baryczy
›  Łask i Nordic Walking: I Bieg Leśny 2017 w Teodorach za nami
›  Łódź: Khalidov powróci na KSW w walce wieczoru z Narkunem
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi
›  Łask: 17 grudnia wyścigi Survival Wrak Race 2017 samochodów
›  Łask po Burzy: Armagedon w Kolumnie, Dobroń Z Ogromnymi Stratami
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  Wrocław z wystawą Lego na stadionie miejskim 2017/2018 dla dzieci
›  Święto Niepodległości Polski 11 Listopada 2017: Łask i Dobroń
›  Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania Łask-Kolumny
›  Innowacyjny pomysł na start-up to nie wszystko
›  80% polskich firm ma problem z przeterminowanymi płatnościami
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Nowa technologia komunikacji poprzez światło zapewni szybkie i bezpieczne połączenie
›  Polski asystent głosowy Google jeszcze w tym roku
›  Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan
›  Rozwiązania dla inteligentnych wnętrz zyskują na popularności
›  Naukowcy alarmują: oparta na sztucznej inteligencji broń autonomiczna to zagrożenie dla ludzkości
›  Anna Dereszowska: Dla mnie urlop to święto
›  Anna Samusionek uczy kobiety, jak nie poddawać się negatywnym emocjom
›  Nowe typy uzależnień bywają bagatelizowane i niediagnozowane
›  Łask: Groźny Wypadek z Udziałem Motocyklisty i Samochodu
›  Magda Gessler: Lara się nazywa Gessler i to może być powodem każdej nieprawdziwej plotki
OGŁOSZENIA
›  Tłumacz przysięgły języka mołdawskiego
›  Tłumaczenia dokumentów certyfikacyjnych język chiński
›  Tłumacz przysięgły języka łotewskiego
›  Tłumacz przysięgły języka tureckiego
›  Wykonawco! Ocieplasz wełną skalną ROCKWOOL? Masz 6 tygodni na odebranie nagród
›  Tłumacz przysięgły języka mołdawskiego
›  Tłumacz przysięgły języka koreańskiego
›  Tłumacz przysięgły języka tureckiego
›  Rozpoczęcie działalności już dziś?
›  Tłumaczenia dokumentów certyfikacyjnych język chiński
›  Tłumacz przysięgły języka łotewskiego
›  Oferujemy Czyste Spółki
›  Tłumaczenia dokumentów certyfikacyjnych język chiński
›  Tłumacz przysięgły języka łotewskiego
›  Kup od nas Czystą Spółkę
OPINIE
›  80% polskich firm ma problem z przeterminowanymi płatnościami przez anonimowo
›  Zima to dobry moment na rozpoczęcie serii zabiegów depilacji laserowej przez anonimowo
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce przez kolumna24
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu Kontakt Pomoc
© 2018 Kolumna24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
KOLUMNA
24