WIADOMOŚCIFINANSEŁASKPOGODAPRZYCZEPYOGŁOSZENIA
REGIO WARSZAWA/ŁÓDŹ/ŁASK

Łask po Burzy: Armagedon w Kolumnie, Dobroń Z Ogromnymi Stratami

Marcin Jankowski 28 czerwca 2017 (18:00), aktualizacja 8 listopada 2017 (12:38)
Okres wakacyjny 2017 roku zapisał się w naszym regionie jako czas wielu anomalii pogodowych, których nie pamiętają nawet starsi mieszkańcy Łasku, Dobronia i okolicznych miejscowości. Duże opady deszczu i silne wiatry połączone z burzami, wyrządziły ogromne straty w systemie leśnym oraz w gospodarstwach domowych. Nie sposób wymienić wszystkich zdarzeń z tego roku, przy których musiała interweniować straż pożarna, jednak najbardziej w pamięci pozostały wydarzenia z lipca tego roku. To był prawdziwy armagedon!

Armagedon w Kolumnie i Dobroniu: Ogromne Straty po Wichurze, Połamane Drzewa, Zerwane Dachy z Domów


Poranna nawałnica z 10 sierpnia 2017 roku, która przeszła około godziny 5 nad ranem, spowodowała w regionie łódzkim ogromne straty. W pasie pomiędzy Łask-Kolumną a Dobroniem połamanych zostało bardzo wiele drzew oraz pozrywanych linii energetycznych, co skutkowało brakiem dostaw prądu dla mieszkańców przez kilka kolejnych dni. Ilość wyrządzonych szkod była tak duża, że do Łask-Kolumny zadysponowano okoliczne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z całego powiatu, w tym także Wojskową Straż Pożarną oraz ekipy energetyczne, które od samego rana usuwały skutki nocnej wichury. Podobna sytuacja panowała w okolicznych miejscowościach - szczególnie w Dobroniu, oraz w innych regionach województwa.

POGODA DLA ŁODZI, WARSZAWY i INNYCH MIAST...

Sprawdź jaka czeka Cię pogoda w Łodzi i innych miejscowościach województwa łódzkiego. W naszym serwisie meteorologicznym publikowana jest także pogoda długoterminowa na 10 dni dla większości miast w Polsce! Aktualna temperatura, ciśnienie, opady deszczu lub śniegu czy wiejące wiatry sprawdzisz na Kolumna24.
Sprawdź Pogodę Teraz!


Tamtego dnia, duże utrudnienia czekały na kierowców nad ranem, jadących drogą wojewódzką 482 z Łasku do Dobronia. Połamane drzewa wzdłuż drogi całkowicie zablokowały przejazd dla podróżnych i ruch musiał zostać tymczasowo zorganizowany objazdem przez drogę ekspresową S8 Warszawa - Wrocław. W tym czasie droga była udrożniana przez służby miejskie oraz zastępy straży pożarne. Nieświadomi kierowcy, którzy postanowili mimo wszystko jechać drogą wojewódzką, musieli oczekiwać w długiej kolejce na przejazd około 40 minut.

W okolicach Łasku, największe straty były jednak w samej Kolumnie (zalesionej dzielnicy Łasku), gdzie od rana ściągnięto większość jednostek OSP z gminy Łask. Silny wiatr, powyrywał całe drzewa z korzeniami, a te położyły się m. in. na budynkach mieszkalnych oraz pozrywały linie energetyczne. W okolicach Placu Gwiaździstego złamane drzewa spadły wprost na zaparkowane samochody osobowe. Zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnej z terenu gminy Łask i sąsiadujących, usuwały skutki porannych burz z sierpnia i zabezpieczały miejsca zdarzeń przez kilka kolejnych dni. Część drzew były usuwane przy użyciu podnośników co jeszcze bardziej wydłużało czas interwencji.

Do poważniejszych zniszczeń doszło w pasie na południe od Łask-Kolumny i Dobronia, gdzie interweniowali strażacy przy zerwanych dachach i powywracanych drzewach. Poranna burza wraz z silnym wiatrem i deszczem, która przeszła nad regionem, w ciągu nie całej godziny wyrządziła ogromne szkody. Na szczęście, w całym tym nie szczęściu, brak było sygnałów o osobach bezpośrednio poszkodowanych w wyniku nawałnic. Na wysokości zadania stanęły służby energetyczne, które pracowały od samego rana, aby udrożnić przesył energii na głównych liniach przesyłowych a następnie do zabudowań.

Mieszkańcy Kolumny mówią, że takiej nawałnicy jaka miała miejsce tamtego pamiętnego dnia, jeszcze nie pamiętają. Około 500 nad ranem rozpętała się burza a do tego doszedł silny wiatr, dochodzący nawet do 100 km/h i silne opady deszczu. Momentami widoczność była zerowa a co chwilę na niebie widać było wyładowania atmosferyczne, jedno po drugim.

Gwałtowne Burze na Zachodzie. W Dobroniu Kolejne Nocne Działania


Następnego dnia, po tamtych pamiętnych wydarzeniach z Łask-Kolumny, pojawiły się kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Z piątku na sobotę, nad zachodnią częścią Polski przeszła gwałtowna burza, która wyrządziła również wiele szkód. Strażacy z tamtego rejonu Polski, także interweniowali setki razy. Na szczęście, nasz region łódzkiego nawałnica ominęła, jednak chwilowo mocne podmuchy wiatru wyrządziły kolejne szkody. W Baryczy - gmina Dobroń - strażacy zabezpieczali zniszczony budynek gospodarczy przez spadający konar ze spruchniałego drzewa.

Około 2200 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Dobronia, Orpelowa i Mogilna zostały zadysponowane do zabezpieczenia budynku gospodarczego w miejscowości Barycz położonej w gminie Dobroń. Na drewniany budynek spadł konar drzewa, który całkowicie zniszczył poszycie dachu. Zabezpieczyli oni płachtami zgromadzoną w środku słomę przed ulewnymi deszczami. Na miejscu pojawił się także Wójt Dobronia - Robert Jarzębak, który osobiście nadzorował akcję ratowniczą.

OSP Kolumna: Usuwanie Skutków Burzy w Łask-Kolumnie, Zalane i Nieprzejezdne Ulice


Armagedon w Łask-Kolumnie i Dobroniu był jedynie dopełnieniem tego co działo się we wcześniejszych miesiącach. Czerwiec i Lipiec obfitował w burze z silnymi opadami, które przechodziły nad regionem łódzkim, co powodowało wieloktrone interwencje straży pożarnej przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic oraz pozalewanych ulic. W Łask-Kolumnie, jak po każdej większej nawałnicy, nieprzejezdne staje się skrzyżowanie ulic Lubelskiej i Pięknej z drogą wojewódzką 482. Na miejsce pechowego skrzyżowania, wzywane są specjalistyczne jednostki straży pożarnej.

Tak było w pierwszych tygodniach czerwca, kiedy to strażacy z KSRG Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolumnie przy miejscowym zagrożeniu zalegającej wody opadowej działali blisko 4 godziny, od 530 do 930 aby udrożnić przejazd dla samochodów osobowych. Zaraz potem zostali zadysponowani do zabezpieczenia przejazdu kolumny kolarzy w ramach 28. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2017 na trasie Pabianice - Łask.

Z podobnym problemem zalanej ulicy po burzach, muszą się męczyć także kierowcy jeżdżący ulicą Sportową w Łask-Kolumnie. Zagłębienie w profilu jezdni, tuż obok skrzyżowania z ulicą Ogrodową, sprawia że po każdej ulewie, cała droga jest zalana. Na dodatek, w okolicach tworzącej się kałuży znajduje się skrzynka elektryczna usadowiona bezpośrednio na podłożu ziemnym, co może być w przyszłości powodem nie szczęścia.

Tragiczny Bilans Sierpniowych Burz w Polsce. Cztery Osoby Zginęły, 28 Rannych, 500 tys. bez Prądu


Cztery osoby zginęły w nocy z piątku na sobotę po nawałnicach, które przechodziły przez Polskę w sierpniu: dwie z nich to uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku na Pomorzu, pochodzące z łódzkiego – poinformował PAP rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak. W sumie rannych zostało 28 osób.

Bez prądu jest ok. 500 tys. odbiorców, najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim.

Mamy za sobą bardzo dramatyczną noc, po przejściu burz, które jeszcze występują w niektórych regionach. Zaczęły się od strony południowej Polski i objęły województwo dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy, najwięcej w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim (po 2 tys. interwencji w obu regionach) - powiedział Frątczak.

Nie żyją cztery osoby. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowości Suszek, gdzie był zorganizowany obóz harcerski, zginęły dwie przygniecione przez drzewa osoby, są ranni. Jak powiedział Frątczak, do miejsca nie można dojechać; komendant główny straży pożarnej skierował tam trzy grupy poszukiwawczo-ratownicze z Gdańska, Łodzi i Warszawy, po oraz słuchaczy szkół pożarniczych z Warszawy i Bydgoszczy.

W Konarzynach na Pomorzu drzewo przewróciło się na budynek zabijając kobietę; w Małych Swornegaciach na polu namiotowym drzewo przygniotło mężczyznę. Są ranni, m.in. w miejscowości Suminy i w Kłodnie.

Na Pomorzu najbardziej ucierpiały trzy powiaty: chojnicki, człuchowski i bytowski, także samo miasto Gdańsk.

Na Kujawach i Pomorzu, w Murczynie poszkodowani zostali dwaj kierowcy, w Żninie kobietę uderzył dachówka i w Ugodzie - ranny został strażak. Najwięcej zniszczeń jest w powiatach żnińskim, nakielskim i sępoleńskim - tutaj także miejscowych strażaków wzmocnili strażacy z okolicznych województw. Tylko w dwóch powiatach - żnińskim i nakielskim - jest ok. 300 zerwanych dachów - poinformował Frątczak.

Jak dodał, w całym kraju jest ok. 500 tys. osób bez prądu, najwięcej bo 230 tys.. na Kujawach i Pomorzu.
TAGI
łask kolumna łódzkie armagedon burza wichura pspłask ospkolumna psp osp strażpożarna pogoda ulewy deszcz burze barycz dobroń ospdobroń orpelów mogilno polska wakacje
Galeria Łask po Burzy: wszędzie pozalewane ulice, połamane drzewa
KOMENTARZE
Napisz Komentarz:*
Wpis dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Opracowane Przez Polaków Czujniki Podczerwieni Wykryją Ogień Zanim Zmieni Się W Pożar
›  Łask i Nordic Walking: Otwarcie Nowych Ścieżek Biegowych
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  ADS Lutomiersk zwycięzcą II Turnieju w siatkówkę
›  Łask: 17 grudnia wyścigi Survival Wrak Race 2017 samochodów
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Konkurs fotograficzny dla najaktywniejszych kibiców MULKS Łask
›  Coca-Cola Właśnie Otworzyła Kolejną Inwestycję W Radzyminie Wartą 24 Mln Zł
›  Projektanci W Tym Sezonie Stawiają Na Niebanalne Połączenia Z Lekkimi Materiałami
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Symulator Wirtualnej Rzeczywistości Rozwinie Umiejętności Młodych Chirurgów
›  Pracownicy Poczty Polskiej Dostaną W Tym Roku Drugą Podwyżkę
›  Stomatologia Jest Coraz Bardziej Innowacyjna
›  98 proc. czterolatków ma niedobory witaminy D w diecie
›  Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
›  TVP Ponownie Stawia Na Zakopane
›  Jarmark Łaski 2017: CLEO, Hyży i Schroeder wystąpią w Łasku
›  Na łuszczycowe Zapalenie Stawów Choruje 40 Tys Polaków
›  Samochody Elektryczne Nawet 3,5 Razy Ekonomiczniejsze Niż Auta Spalinowe
›  Zarobki Polskich Programistów Są Bardzo Zróżnicowane
›  Michał Żebrowski: Gdy Otwierałem Teatr 6
›  Dawid Woliński: Każdy Powinien Znaleźć W Sobie Iskierkę Dobroci
›  W Ciągu 13 Lat Automatyzacja Może Pozbawić Pracy Nawet Jedną Trzecią Pracowników
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi
›  W Polsce Powstanie Trzecia Co Do Wielkości Sieć Badawcza W Europie
›  40% Kierowniczych Stanowisk Zajmują Kobiety
POGODA

PROGNOZA POGODY POLSKA

Sprawdzaj aktualną prognozę pogody długoterminowej dla większości miejscowości w Polsce. Pogoda aktualizowana jest każdego dnia. Znajdziesz tam prognozę temperatury na kolejne 10 dni, ciśnienie, siłę wiatru oraz prognozowane opady...
Pogoda Teraz!
OPINIE
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety? przez kolumna24
›  Pliki DAV: Jak Otworzyć Video DAV z Kamer Przemysłowych CCTV? przez anonimowo
›  Co czwarty Polak umiera na raka przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez oewonga
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  PKO BP chce pomagać małym i średnim firmom w wychodzeniu na zagraniczne rynki przez anonimowo
›  PKO BP chce pomagać małym i średnim firmom w wychodzeniu na zagraniczne rynki przez anonimowo
BANKI
Finanse dla Ciebie Banki Bełchatów Banki Opoczno Banki Pabianice Banki Piotrków Trybunalski Banki Tomaszów Mazowiecki Banki Zgierz Banki Łask Banki Łódź
WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O Serwisie Prywatność Regulamin Mapa Serwisu Kontakt Pomoc
© 2017 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
Facebook  /  Zaloguj się  /  Załóż Konto
GAZETA//KOLUMNA
24