ŁASK

Łask-Kolumna: Poznaj Miasto-Ogród na starych zdjęciach w ŁDK

Marcin Jankowski  •  5 lipca 2016 (17:38)
Od 1 lipca 2016 roku przez kolejne dwa miesiące w Łaskim Domu Kultury będzie można oglądać wystawę prac "Kolumna na starych zdjęciach" zorganizowaną przez Stowarzyszenie Zielona Kolumna. Wernisaż odbędzie się 6 lipca o godzinie 1800 w ŁDK. Z tej okazji przygotowany został krótki wywiad z przedstawicielami Stowarzyszenia aby każdy mógł bliżej poznać ich działalność.
Łask-Kolumna: Poznaj Miasto-Ogród na starych zdjęciach w ŁDK
Zdjęcie:   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Miasto-Ogród-Kolumna - miejscowość letniskowa tętniąca życiem


Poniżej krótki wywiad z organizatorami wystawy i pomysłodawcami profilu na Facebooku, na którym publikowane są historyczne zdjęcia Łask-Kolumny. "Naszym marzeniem jest dotrzeć tą wystawą do jak największego grona odbiorców, wywołać w ludziach miłe uczucia, ożywić pamięć i wspomnienia. Stawiamy sobie za cel uświadomienie społeczeństwa, że Kolumna była i jest wyjątkowa i piękna." - podkreślają członkowie Stowarzyszenia.

Kolumna24: Skąd wogóle wziął się pomysł na zawiązanie Stowarzyszenia Zielona Kolumna i stworzenie Facebookowego profilu "Kolumna na starych zdjęciach", którego jak rozumiem jesteście pomysłodawcami?

Stowarzyszenie Zielona Kolumna: Podobno na początku był chaos, a jeśli o nas chodzi to na początku pojawiła się strona na Facebook'u "Kolumna na starych zdjęciach", a jeszcze wcześniej były "Stare zdjęcia Pabianic", które zainspirowały mnie do założenia podobnego tematycznie profilu o Kolumnie. Dziwiłam się, patrząc na stare fotografie Pabianic, jak bardzo się zmieniły, jak wielu miejsc już nie ma lub ja osobiście nie kojarzę. Pomyślałam, że mogłabym pokazać w ten sam sposób dawną Kolumnę - tę której nie pamiętam, nie znam lub której już nie ma. Miałam parę prywatnych archiwalnych zdjęć, szybko jednak ten zasób się skończył. Zaczęły pojawiać się osoby, które podsyłały swoje rodzinne fotografie, nawiązałam współpracę ze stowarzyszeniem "Las Kolumna", które było i jest nadal w posiadaniu ogromnego archiwum fotografii naszej miejscowości. Strona na Facebooku zaczęła nabierać tempa, wtedy też odezwały się osoby, pragnące pomagać w rozwoju "Kolumny na starych zdjęciach", osoby mające podobne poglądy, marzenia, wizje, zainteresowania. Zaczęliśmy się spotykać - na początku nieformalnie. Następnie założyliśmy stowarzyszenie "Zielona Kolumna". Czemu "zielona"? Bo zielona jest nasza Kolumna, pragniemy by była jeszcze bardziej zielona - pełna lasów, skwerów! (Nie, nie jesteśmy ekologami, jak wiele osób sugeruje. )

Jak długo trwało przygotowanie wspomnianej wystawy zdjęć w Łaskim Domu Kultury i czy było to ciężkie przedsięwzięcie? Czy mogliście, jako Stowarzyszenie, liczyć na pomoc od innych osób czy instytucji?

Przygotowanie wystawy trwało w sumie od początku powstania strony "Kolumna na starych zdjęciach". Liczyliśmy się z tym, że kiedyś nadejdzie dzień i przeniesiemy zasoby wirtualne do rzeczywistości. Jednak taka faktyczna mobilizacja ruszyła całkiem niedawno, Marcin udostępnił nam w Łaskim Domu Kultury termin swojej wystawy i... ruszyło. Oczywiście teraz, na samym końcu, jest najgoręcej - wychodzą jakieś braki, trzeba coś na szybko dodrukować, poprawić. Ale rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać, więc jesteśmy dobrej myśli.

Jako Stowarzyszenie działające w Kolumnie, udało Wam się zapełnić pewną lukę polegającą na opowiadaniu o historii Kolumny za pośrednictwem nowych technologii. Czy jesteście zadowoleni z dotychczasowych osiągnięć?

Kiedy Ania założyła na Facebooku profil "Kolumna na starych zdjęciach", pomyślałam sobie, że ta dziewczyna (wtedy jeszcze się nie znałyśmy) zrealizaowała moje niespełnione marzenie. Szybko zapytałam czy mogę pomóc... Dzięki ogromnemu zaangażowaniu założycielki profilu, jak również przy pomocy wielu osób (nie tylko z naszego stowarzyszenia), udało się zebrać ogromną ilość materiałów. Są to przede wszystkim zdjęcia, ale nie tylko. Dotarliśmy do kilku historycznie cennych przedmiotów, jak również do artykułów i ogłoszeń, dotyczących Kolumny z przedwojennych gazet. Bardzo ważne dla nas są wspomnienia mieszkańców i osób związanych niegdyś z Kolumną, które są przytaczane przy okazji pojawiania się kolejnych zdjęć na profilu. Czy jesteśmy zadowoleni z osiągnięć? Nie zastanawiamy się nad tym... działamy. Najważniejsze dla nas jest, że nasz profil dotarł do tak wielkiej liczby osób, bo już ponad 2 500 użytkowników obserwuje stronę. Co ważne, wiele materiałów pochodzi właśnie od osób "z drugiej strony ekranu", którzy często dzielą się z nami zdjęciami pochodzącymi z archiwów rodzinnych. Sukces tej strony polega na pewnego rodzaju wspólnocie osób, które kochają swoją małą ojczyznę.

Czy inicjatywa Stowarzyszenia Zielona Kolumna kończy się jedynie na organizacji wystawy zdjęć czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się innych ciekawych eventów?

Działamy ponad 3 lata, w tym czasie możemy otwarcie przyznać się, że dużo działo się dzięki nam lub z nami-staramy się cyklicznie organizować społeczne sprzątanie terenów - głównie tzw. Małego Stawu. Pielęgnujemy założoną przez nas różaną rabatkę czy klombik wokół słupa z historyczną tabliczką przy PKP. Pomagaliśmy przy Pikniku Rodzinnym na Orliku, organizowaliśmy wycieczki po Kolumnie dla przedszkoli. To przeszłość. A przyszłość? Mamy w planach stworzenie ścieżki historyczno-edukacyjnej - to taka typowo turystyczna trasa, z tablicami zapełnionymi zdjęciami dawnej Kolumny i jej historią. Marzy nam się ponownie piknik na koniec wakacji. Planów i marzeń mamy jeszcze sporo. Nie chcemy wszystkich zdradzać. Czas zweryfikuje, czy plany staną się rzeczywistością, a marzenia faktem. Najważniejsze to wiedzieć, że jesteśmy otwarci na współpracę i kochamy jak coś się dzieje w Kolumnie.

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o projekcie Rewitalizacji Kolumny oraz wybranych miejsc na terenie gminy Łask. Czy Waszym zdaniem projekt ten ma szanse powodzenia i w związku z tym jakie szanse stoją przed Kolumną dzielnicą Łasku, która jest objęta największym obszarem do rewitalizacji?

Początkowo zachłysnęliśmy się hasłem "rewitalizacja". Nasza wyobraźnia kreowała coraz to nowsze pomysły, wizje. Szybko jednak zeszliśmy na ziemię. Jednak "Zielona Kolumna" mocno zaangażowała się w napisanie projektu mieszkańców dotyczącego rewitalizacji, wiele naszych członków i członkiń uczestniczyło regularnie w spotkaniach jej dotyczących. Szybko jednak zeszliśmy na ziemię. Sądzimy, że nie będzie łatwo zrewitalizować Kolumnę, z różnych przyczyn. Póki co bacznie obserwujemy działania w tym kierunku, jako że kilkoro z nas jest również radnymi w Radzie Dzielnicy Kolumna - jesteśmy z tą sprawą na bieżąco. Szansę mamy, ale myślę, że mieszkańcy nie powinni się spodziewać sytuacji, że nagle oto będziemy mieć Kolumnę naszych marzeń - czystą, z pięknymi drewniakami, z bogatą bazą ekonomiczą i turystyczną. Na pewno wiele można osiągnąć, ale to pokaże czas. Póki co bądźmy wszyscy dobrej myśli, bierzmy udział w konsultacjach, obserwujmy działania władz i bądźmy gotowi do współdziałania a będzie dobrze.

Stowarzyszenie Zielona Kolumna - Kolumna na starych zdjęciach


Stowarzyszenie Zielona Kolumna powstało w 2013r w celu ochrony przyrody i zabytków Kolumny – m. in. drewnianej architektury w stylu szwajcarskim. Działa ono na rzecz zrównoważonego rozwoju lasów, polepszenia warunków życiowych w dzielnicy Kolumna, upowszechniania i pielęgnowania wiedzy na temat jej historii przez pryzmat idei "Miasta – Ogrodu", którą propagował założyciel Kolumny – Janusz Szweycer.

Ponadto stowarzyszenie we własnym zakresie wykonuje działania zmierzające do propagowania lokalnego patriotyzmu wśród mieszkańców Kolumny, organizując różnego rodzaju akcje. Do najciekawszych należy wymienić zorganizowanie wystawy archiwalnych zdjęć i pocztówek Kolumny (podczas pikników na terenie Łasku i dzielnicy Kolumna, na wystawie "od Rudy do Kolumny" w muzeum miasta Pabianic) czy sprzątanie terenów zielonych ( las, staw, linia brzegowa rzeki Grabi). Stowarzyszenie Zielona Kolumna założyło także klomb różany, zrealizowało projekt "Artystyczna aleja Kolumny" – na czterech tablicach umieściliśmy zdjęcia prac wykonanych przez artystów z Kolumny – projekt był współfinansowany przez Gminę Łask oraz Stowarzyszenie Zielona Kolumna. Stowarzyszenie organizuje także wycieczki dla dzieci po Łask-Kolumnie oraz pozyskuje materiały zdjęciowe, wywiady, artykuły, dokumenty dotyczące historii miejscowości i prezentuje je na stronie internetowej www.zielonakolumna.pl oraz profilu na portalu społecznościowym Facebook www.facebook.com/staraKolumna

Współpracujemy także z innymi organizacjami na terenie Kolumny i okolic np.: pomoc w organizacji uroczystości upamiętniającej lokalną potyczkę z okresu Powstania Styczniowego, akcje "sadzenia róż" wraz z chórem Echo Leśne, pomoc w organizowaniu "Pikniku Rodzinnego" razem z nieformalną grupą młodzieży z Kolumny.
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
#wernisaż #wystawa #łask #kolumna #historia #online #miasto #ogród #łódzkie #łask miasto
Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi
ŁASK

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska
ŁÓDŹ

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!
ŁASK

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem
ŁASK

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24