ŁASK

100-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku im. Kościuszki

Marcin Jankowski  •  7 czerwca 2016 (19:01)
W tym roku przypada 100-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, które powstało w 1916 roku z przekształcenia istniejącego Progimnazjum Filologicznego w szkołę średnią. Z tej okazji w Łasku zorganizowano marsz upamiętniający powstanie szkoły przez uczniów, nauczycieli i sympatyków szkoły. Została także udostępniona wystawa tematyczną o I LO w Łaskim Domu Kultury dla zwiedzających oraz już 11 czerwca odbędzie się VI Zjazd i Bal absolwentów.
Video:
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Początki istnienia I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku


28 maja 1916 roku Rada Miejska w Łasku podjęła uchwałę, na mocy której Progimnazjum Filologiczne zostało przekształcone w szkołę średnią. Jej pierwszym dyrektorem w latach 1916 - 1918 był Roman Racięski. Pamiętając o tamtych wydarzeniach nauczyciele, obecni uczniowie oraz absolwenci i sympatycy szkoły średniej w Łasku obchodzą 100-lecie jej istnienia.

Program obchodów 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku


11 czerwca 2016 roku przewidziano Zjazd absolwentów z oficjalnymi obchodami 100-lecia a następnie Bal absolwentów, który będzie okazją do odnowienia starych znajomości i powspominania starych lat z okresu szkolnego. Bal absolwentów, dzień wcześniej będzie poprzedzony wspólną chwilą zadumy nad grobami łaskich nauczycieli o godzinie 1600 na łaskim cmentarzu.

W dniu Zjazdu obchody rozpoczną Mszą św. o godzinie 1100 w Kolegiacie Łaskiej. Następnie o godzinie 1400 w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki odbędzie się oficjalne rozpoczęcie Zjazdu, które potrwa około 2 godzin.

Natomiast w Łaskim Domu Kultury dostępna jest dla zwiedzających do końca czerwca 2016 roku wystawa przedstawiająca "Zamiłowania Kulturalne Uczniów i Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Łasku w Stuleciu Szkoły ...i nie tylko...". Wystawę można oglądać w godzinach od 1200 do 1630 w Galerii z Fortepianem Łaskiego Domu Kultury, która została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej oraz ŁDK.

Historia I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku


Początkowo, w okresie I wojny światowej nauczanie w szkole odbywało się w domu drukarza Abrama Kępińskiego oraz w oficynie przy ulicy Warszawskiej. W 1919 roku przeniesiono szkołę do nowego budynku przy ulicy Piotrkowskiej, dzięki czemu znacznie poprawiły się warunki lokalowe a co za tym idzie możliwości nauczania. Znaczący rozwój szkoły średniej miał miejsce w 1921 roku dzięki wcześniejszemu przejęciu placówki z rąk Urzędu Miejskiego w Łasku na rzecz Sejmiku Powiatu Łaskiego. Dyrektorem wtedy został Jan Porębski a w szkole stworzono siódmą klasę, tym samym szkoła stała się "Powiatowym Gimnazjum Koedukacyjnym". Pod koniec lat 20. XX wieku w szkole wybudowano wielofunkcyjną salę z zapleczem, która pełniła rolę auli oraz sali gimnastycznej jednocześnie.

Od 31 maja 1931 roku szkoła stała się placówką prywatną a tytuł własności został przekazany na rzecz Stowarzyszenia 8-klasowego Gimnazjum Koedukacyjnego w Łasku, które następnie zmieniło swoją nazwę na Stowarzyszenie Szkoły Średniej w Łasku.

Okres II wojny światowej to tragiczny moment w historii polskiej oświaty. Niemcy hitlerowskie zaprzestały nauczania ludności polskiej. Zajęcia odbywały się więc potajemnie i były prowadzone przez nauczycieli. Dlatego tak ważny był trud łaskich nauczycieli, którzy zaraz po wyzwoleniu Miasta, podjęli się na nowo uruchomienia szkoły średniej. Pd 1948 roku nosiła ona nazwę Liceum Ogólnokształcącego. Wcześniej placówka była formalnie szkołą prywatną. 18 stycznia 1964 roku oddano do użytku nowy budynek szkoły jako 735 Szkołę Tysiąclecia w kraju. Ogółem w latach 1945 - 1987 szkoła wypuściła 2 366 absolwentów z maturą.

Zdjęcie główne: I Liceum Ogólnokształcące w Łasku/Przemarsz uczniów z okazji 100-lecia szkoły
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
#100lecie #łask #liceum #ogólnoksztalcące #rocznica #uczniowie #zabawa
Galeria 100-lecie I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku im. Kościuszki
Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi
ŁASK

Łask: Pożar Samochodu Dostawczego na S8 w Kierunku Łodzi

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska
ŁÓDŹ

Łódź: Wypadek Drogowy na A1 w Kierunku Gdańska

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!
ŁASK

Łask: Stacja Benzynowa Przy Kauflandzie Zmieni Nazwę. Rabaty!

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem
ŁASK

Łask: TIR z naczepą wjechał w drzewo na drodze pod Bałuczem

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24