MAGAZYN PRZYCZEPY I PODRÓŻE

Andora i Pireneje przewodnik turystyczny z atrakcjami w okolicy

Kolumna24.pl Andora i Pireneje przewodnik turystyczny z atrakcjami w okolicy© Zdjęcie:
Przeczytasz w 13 min  •  26/Listopad/2019 (13:54), aktualizacja 4/Kwiecień/2020 (11:04)
Po wcześniejszym dość ogólnym artykule wprowadzającym do historii i geografii Andory przyszedł czas na przedstawienie bardziej praktycznych wskazówek dla turystów planujących podróż do Andory i odkrywanie jej poszczególnych regionów, położonej w samym sercu Pirenejów. Mimo tego, że Andora to bardzo nowoczesny kraj to jednak tysiącletnia tradycja na styku kultur Hiszpanii i Francji odcisnęła swoje piętno na kulturze i zabytkach tego malowniczego kraju, z możliwością spędzania wolnego czasu nie tylko na świeżym powietrzu. Oprócz dużej liczby hoteli i przeszło 2 000 sklepów przygotowanych dla podróżników, Andora może zaoferować turystom także liczne zabytki zanurzone w stylu romańskim oraz możliwość udziału w festiwalach oraz innych ciekawych wydarzeniach organizowanych w jednym z najmniejszych państw świata.
 
Sklep przyczepki samochodowe Kolumna24
Nowe przyczepki Neptun do kupienia. Akcesoria. Gwarancja na przyczepki.
Pojazdy

Andora dla turystów: wymagane dokumenty, opieka medyczna, komunikacja, warunki drogowe...


Księstwo Andory nie wymaga posiadania wizy przez osoby wjeżdżające do kraju, niezależnie od narodowości turystów. Mimo tego należy pamiętać, że jedyną możliwością wjechania do Andory jest tranzyt przez jeden z krajów sąsiadujących czyli Francję bądź Hiszpanię a te mogą mieć własną politykę wizową. W zasadzie problem ten nie dotyczy wszystkich obywateli Unii Europejskiej (kraje Schengen). Do wjazdu do Andory, wymagane jest na granicy posiadanie paszportu lub tylko dowodu osobistego, dla wszystkich obywateli krajów Schengen. Turyści przewożący zwierzęta przez granicę Andory muszą pamiętać dodatkowo o tym, aby zwierzak posiadał odpowiednią kartę szczepień oraz odpowiedni dokument zwierzęcia (paszport).

Jak dojechać do Andory? Głównym środkiem transportu jakim można dostać się do Andory to samochód oraz autobus. Ze względu na bliskość położenia z dużymi ośrodkami miejskimi w Hiszpanii oraz Francji, można zaplanować swoją podróż przy wykorzystaniu pociągu oraz samolotu. W poprzedniej publikacji wymieniłem wszystkie możliwości aby dostać się do Andory - z Francji funkcjonuje jedno drogowe przejście graniczne oraz trzy od strony Hiszpanii.

Jeśli chodzi o transport lotniczy to Andora nie ma własnego lotniska, ale jest za to położona tylko kilka kilometrów od międzynarodowego portu lotniczego Blagnac w Tuluzie (Francja) lub od hiszpańskiego lotniska El Prat w Barcelonie, Gironie, Alguaire i La Seu d'Urgell in Lleida. Niektóre z nich posiadają bezpośrednie połączenia autobusowe z Andorą a czas dojazdu wynos od 3 do 4 godzin. Podobnie wygląda dojazd pociągiem, ponieważ na terenie Andory nie funkcjonuje transport kolejowy. Istnieje możliwość podróż pociągiem do Barcelony, Lleidy lub Tuluzy, a następnie wybranym połączeniem autobusowym bezpośrednio do Andory.

Komunikacja publiczna w Andorze oraz wynajem samochodów. Poruszanie się po Andorze publicznym transportem nie będzie stanowiło większego problemu. Można skorzystać z aż trzech różnych rodzajów linii autobusowych łączących poszczególne parafie z przystankami przy głównych ruchliwych ulicach, linii ekspresowych w kolorze pomarańczowym gdzie przystanki zlokalizowane są głównie na obrzeżach miast oraz lokalny transport w poszczególnych parafiach łączący najmniejsze miejscowości. Jak w każdym europejskim kraju, również w Andorze dostęne są taksówki oraz istnieje możliwość wypożyczenia samochodu na określony czas. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych lokalnych wypożyczalni samochodów.

Waluta w Andorze! Oficjalną walutą Andory jest euro. W przypadku gdy nie posiadasz akurat tej waluty, możesz skorzystać z dowolnego punktu wymiany walut w banku (kantorze). Wszystkie banki w Andorze otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 900 do godziny 1700 bez przerw w trakcie dnia.

Zdrowie i bezpieczeństwo w Andorze dla turystów. Przyjeżdżając do Andory musisz pamiętać o tym, aby wcześniej wykupić pakiet ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia, Andora posiada podpisane umowy jedynie z Francją, Hiszpanią i Portugalią gdzie można starać się o zwrot kosztów leczenia z Andorskiego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji gdy nie masz wykupionego pakietu medycznego dla turystów w Polsce, wtedy ewentualne koszty opieki medycznej będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Pomoc drogowa w Andorze Każda parafia w Andorze (województwo) posiada własne służby drogowe oraz prywatne firmy zajmujące się kwestiami pomocy na drodze dla zmotoryzowanych. Aktualne warunki na drogach, potencjalne wypadki i utrudnienia oraz widok z kamer znajdziesz na stronie internetowej www.mobilitat.ad. Telefony pomocy drogowej w Andorze w zależności od regionu: Canillo (+376) 346 000, Encamp 162, Pas de la Casa 162, Ordino 163, La Massana 164 / (+376) 321 400, Andorra la Vella 165 / (+376) 730 011, Sant Julià de Lòria 166 / (+376) 744 021, Escaldes-Engordany 167.

Dostęp do internetu w Andorze oraz telekomunikacja. Andora ma bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu w ośrodkach narciarskich, na ulicach głównych miast, w miejscach publicznych i centrach handlowych. Oprócz tego istnieje publiczna sieć z dostępem do internetu o nazwie Andora Wi-Fi po wcześniejszym wykupieniu odpowiedniego pakietu. Dzwoniąc do Andory z zagranicy numer kierunkowy to +376. Poniżej lista telefonów kontaktowych do najważniejszych instytucji dla turystów odwiedzających Andorę.

Policja: (+376) 872 000 - Numer ratunkowy: 110
Straż Pożarna: (+376) 800 020 - Numer ratunkowy: 118
Szpital Nostra Senyora de Meritxell: (+376) 871 000
Pogotowie numer ratunkowy: 116
Górskie służby ratunkowe: 112
Narodowe służby informacyjne: 111
Informacja turystyczna: (+376) 891 190
Freephone z Hiszpanii: 900 83 48 04

Poznaj warunki naturalne Andory: Geografia oraz klimat dla turystów


Andora to górzysty kraj położony w Pirenejach z co najmniej 72 szczytami, z czego blisko połowa ma wysokość ponad 2000 metrów n.p.m. W pierwszym artykule wspomniałem o tym, że najwyższym szczytem Andory jest góra Comapedrosa mająca 2942 metrów wysokości, a najniższa znajduje się na rzece Runer, która stanowi jednocześnie granicę z Hiszpanią i jej wysokość wynosi 838 metrów n.p.m.

Kolejnym fascynującym elementem imponującego krajobrazu Andory są jeziora, których jest przeszło siedemdziesiąt. Stanowią one jedną z atrakcji turystycznych Andory, które warto zobaczyć będąc na miejscu. Jezioro Jucla jest największym jeziorem w Andorze i zajmuje powierzchnię 21,3 hektarów.

Andora ma górzysty klimat śródziemnomorski, z gorącymi latami i mroźnymi zimami z częstymi i obfitymi opadami śniegu. Średnia minimalna temperatura wynosi -2 °C, a maksymalna temperatura wynosi 24°C. Większość opadów przypada na okres od października do maja. Klimat śródziemnomorski połączony z położeniem Andory w Pirenejach sprawia, że znajduje się tutaj bogata różnorodność biologiczna. Wyróżnić można blisko 1500 gatunków flory i fauny, które przekładają się aż na cztery rodzaje roślinności: śródziemnomorskiej, górskiej, subalpejskiej i alpejskiej.

Z ciekawostek należy wskazać, że symbolem narodowym Andory jest kwiat żonkil znany lokalnie jako grandalla lub Narcissus Poeticus. Jest to delikatny kwiat i rośnie na górskich łąkach w okresie wiosennym. Należy on do rodziny żonkili z charakterystycznym samotnym kwiatem otwierającym się pionowo lub lekkim nachyleniem. Jego środkowa korona koloru jasnożółtego i pomarańczowego wyróżnia się na tle płatków czystej bieli, w całości tworząc jasny i idealnie symetryczny kwiat.

Należy wymienić Park Comapedrosa jako właściwe miejsce do uprawiania turystyki pieszej na wysokogrókich szlakach. Turyści mogą doświadczyć imponujących krajobrazów, na które składają się lasy, wodospady i jeziora, a także bogata flora i fauna. Na jego obszarze wytyczono kilka szlaków turystycznych oraz odpocząć w trzech schroniskach. Jedno z nich Comapedrosa posiada możliwość noclegu w okresie letnim oraz świadczy usługi wyżywienia. W parku Comapedrosa istnieje możliwość skorzystania z oferty turystyki konnej oraz zabawy w postaci zbierania skarbów na podstawie określonych punktów GPS.

Ponadto dolina Madriu-Perafita-Claror ze względu na swoje bogactwo pod względem naturalnym i kulturowym została wpisana na listę dziedzictwa Unesco w 2004 roku, dzięki temu że przez ten obszar nie przebiega żadna droga. Dolina oferuje turystom kilka szlaków turystycznych i możliwość odpoczynku w wysokogórskich chatach. Do kolejnych atrakcji turystycznych należy zaliczyć odremontowane chaty pasterskie z charakterystycznymi ścieżkami brukowanymi.

Aby odkryć bogate dziedzictwo Andory możesz także wybrać się na letnie wędrówki do polodowcowych dolin Incles, Enclar, cyrk Pessonów, dolinę Tristaina czy Angonella oraz zobaczyć starą drogę handlową Caminos de los Antiguos Oficios.

Tradycyjne festiwale i święta w Andorze kultywujące lokalną tradycję


Oprócz malowniczych krajobrazów, Andora potrafi zainteresować turystę różnymi lokalnymi wydarzeniami i festiwalami. Wynika to z tego, że Andorczycy są bardzo dumni ze swoich zwyczajów i tradycji narodowych, które pielęgnują. Folklor andorski obejmuje wiele tradycyjnych tańców, które są prezentowane podczas większości uroczystości religijnych i lokalnych festiwali organizowanych przez cały rok. Do najważniejszych wydarzeń należy zaliczyć Aplec de Canòlich i Święto Matki Bożej z Meritxell.

Aplec de Canòlich odbywa się w ostatnią sobotę maja w parafii Sant Julià de Lòria. W zasadzie to wydarzenie religijne o długiej tradycji, dzień w którym spotykają się wszyscy parafianie i wspólnie świętują, odpalają fajerwerki i uczestniczą w różnych imprezach rekreacyjnych. To z tego miejsca pochodzi tradycyjny chlech Canòlich, który rozdawany jest przy sanktuarium i dzielony wśród pielgrzymów.

8 września tradycyjnie obchodzone jest święto Matki Bożej z Meritxell (Dzień świętej z Meritxell), która jest patronką Andory. Jest to najważniejsze święto Księstwa Andory i tradycyjnie obchodzone jest corocznie od 1873 roku. W tym dniu, w całym kraju organizowane są różne wydarzenia religijne oraz rozrywkowe dla mieszkańców i turystów. Najważniejsze z nich to Msza św. na cześć patronki Andory celebrowana przez biskupa Urgell, koncerty dla Dziewicy Maryi z Meritxell i koncert dels Petits Cantors.

Innym tradycyjnym wydarzeniem, którego nie można pominąć będąc akurat w Andorze to festiwal ognia Fallaires - Las Fallaires. W tradycji chrześcijańskiej wigilia św. Jana, noc świętojańska jest świętem obchodzonyn w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca. W Andorze festiwal ognia przybiera formę odpalania pochodni i ich szybkiego obkręcania tak aby wyglądały jak duże kule ognia. Spektakularne pirenejskie pokazy ognia zostały wpisane przez Unesco na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Święta narodowe w Andorze i inne ważne dni w tradycji lokalnej. W całym kalendarzu w Andorze obchodzonych jest kilkanaście świąt i dni publicznych. Warto zwrócić na nie uwagę, mając plany odwiedzin Andory. Trzeba dodać, że Andora to katolicki kraj dlatego w kalendarzu obchodzonych jest bardzo wiele świąt tradycyjnych dla tej religii.

1 styczeń - Nowy rok
6 stycznia - Święto Trzech Króli
Karnawał w lutym
14 marca - Dzień konstytucji
Wielkanocny piątek i poniedziałek
1 maja - Dzień majowy
Maj lub Czerwiec - Biały poniedziałek połączony z wielkanocny weekendem
15 sierpnia - Święto Wniebowzięcia
8 września - Święto Matki Bożej z Meritxell, patronki Andory
1 listopad - Dzień Wszystkich Świętych
8 grudnia - Święto Niepokalanego Poczęcia
25 grudnia - święto Bożego Narodzenia
26 grudnia - Dzień św. Stefana

Andora to miejsce udanych zakupów...


Andora od zawsze słynęła z tanich zakupów zwłaszcza samochodów oraz elektroniki za sprawą niskich podatków oraz nie wysokich cen ustalanych przez sprzedawców w sklepach. Sprawiło to, że wszyscy słyszeli o wysokiej jakości produktów z Andory w konkurencyjnych cenach. Część z turystów odwiedzających Andorę odwiedza ten mały kraj specjalnie wybierając się tylko na zakupy. Co wyróżnia Andorę na tle innych państw pod względem możliwości zakupów? Andora posiada jedną z najdłuższych ulic - dokładnie liczy sobie ona 10 kilometrów, na której można zrobić zakupy w jednym z ponad 2 000 różnego rodzaju sklepów. Znajdziecie tam sklepy z odzieżą i akcesoriami, perfumerie, sklepy sportowe i inne sklepy międzynarodowych marek. Nieopodal The Sopping Mile (najdłuższej ulicy zakupowej) znajduje się także Muzeum Carmen Thyssen, historyczne centrum miasta z muzeum Casa de la Vall. Wzdłuż Fener Boulevard znajdują się za to liczne restauracje i inne punkty gastronomiczne, w których można sobie zrobić przerwę od zakupów.

Jeśli chodzi o handel to dwie parafie są najbardziej rozwinięte pod tym względem - Andorra la Vella i Escaldes-Engordany. To właśnie tutaj koncentruje się większość sklepów z najróżniejszych branż. Również w Pas de la Casa znajdziesz wiele sklepów, podczas gdy w parafii Sant Julià de Lòria znajduje się większość dużych centrów handlowych z szeroką gamą produktów elektronicznych, muzyki, rozwiniętej gastronomi i akcesoriów domowych.

W przeciwieństwie do Polski, wyprzedaże w Księstwie Andory mogą być prowadzone jedynie w wybranych okresach roku. Dlatego jeśli lubisz zakupy, to musisz wiedzieć że Andora ma dwa okresy, w których mogą być prowadzone wyprzedaże z atrakcyjnymi cenami: pierwszy to zimą od końca grudnia do początku marca oraz drugi latem od końca czerwca do początku września. Tutaj wyprzedaże zaczynają się na kilka dni wcześniej niż w sąsiednich krajach Hiszpanii i Francji.

Ze względu na to, że zakupy w Andorze są bardzo celebrowane i traktowane jako jedna z atrakcji tego małego Księstwa, to organizowana są na tą okazję specjalne wydarzenia połączone z imprezami wokół sklepów. Można powiedzieć, że są to swego rodzaju festiwale zakupów w Andorze przypominające trochę nasze wyprzedaże w Black Friday. I tak każdy turysta może wziąć udział w takich wydarzeniach podczas pobytu w Andorze, które obejmują Noche de Compras (Noc zakupów) lub Noche Vivand (Noc Vivanda) w Escaldes-Engordany. Odbywają się one w maju i październiku. W lipcu natomiast w Pas de la Casa ma miejsce Gran Mercado de las Oportunidades (Wspaniały Market Różności). The Snow Experience odbywa się w tym samym miejscu, ale w grudniu. W czerwcu organizowana jest impreza De Copes, która odbywa na starym mieście w stolicy Andorra la Vella. Turyści mogą także zobaczyć w maju i październiku unikalny rynek ubrań i akcesoriów Vide Dressing La Massana. Warto zwrócić uwagę, że tylko produkty o wartości do 900 euro nie zostaną obłożone dodatkowym cłem podczas ich wywozu z Andory.

Przewodnik po regionach Andory i atrakcje turystyczne w parafiach...


Oficjalna nazwa Andory według jej konstytucji to Księstwo Andory w języku katalońskim Principat d’Andorra. Już w pierwszym artykule podkreśla się, że jest państwem niepodległym, praworządnym i demokratycznym. Tradycja i historia Andory zakłada, że głową państwa są wspólnie i niepodzielnie dwaj wspóksiążęta i stanowią najwyższą reprezentację kraju na arenie międzynarodowej. Współksiążętami są biskup diecezji Urgell oraz prezydent Francji. Według obowiązującego prawa kompetencje jednego jak i drugiego są wykonywane na zasadzie równości. Ponadto obydwaj składają przysięgę, że będzie wykonywał swoje obowiązki zgodnie z konstytucją Księstwa Andory. Dla Andorczyków współksiążęta są symbolem i gwarantem trwałości i ciągłości Andory jako państwa, a także jej niepodległości.
Każda parafia w Andorze ma swoje unikalne cechy i atrakcje turystyczne. Poniżej znajdziesz najciekawsze informacje o każdej z nich, dzięki czemu jako turysta zwiedzający Andorę poznasz jej prawdziwy urok i zwyczaje mieszkańców. Już teraz poznaj parafie Andory w przewodniku turystycznym, aby naprawdę cieszyć się prawdziwą Andorą jako turysta spędzający tutaj swój wolny czas.

Parafia Canillo położona jest na wysokości 1526 metrów n.p.m. i zamieszkuje ją 4103 mieszkańców według danych z 2018 roku. W skład parafii Canillo wchodzą następujące miejscowości: Canillo, Meritxell, Prats, l’Aldosa, Ransol, Molleres, El Vilar, El Forn, Els Plans, l’Armiana, Sant Pere del Tarter i Soldeu.
Na terenie tej parafii znajduje się romański kościół Sant Joan de Caselles z XII wieku oraz sanktuarium Meritxell (patronki Andory). To właśnie w tym sanktuarium odbywają się główne uroczystości religijno artystyczne w Dniu Metritxell (8 września). Nieopodal miejscowości Canillo znajduje się prywatne muzeum motocykli (Museu de les Dues Rodes), które prezentuje ich historię i rozwój na przestrzeni lat. Warto także skorzystać ze szlaków turystycznych w dolinach Incles Valley i Coma de Ransol. W północno - wschodniej części parafii Canillo w Andorze, blisko granicy francuskiej, znajduje się największe jezioro Estanys de Juclar o powierzchni 0,21 km2 na wysokości 2300 metrów n.p.m. W okolicach miejscowości Canillo znajduje się taras widokowy Mirador del Roc del Quer z przepięknym widokiem na otaczające góry.

Parafia Encamp położona jest na wysokości 1250 metrów n.p.m. i zamieszkują ją 11525 mieszkańców. W skład parafii Encamp wchodzą następujące miejscowości: Encamp, La Mosquera, Vila, El Pas de la Casa i Les Bons.

Na obszarze tej parafii znajdują się liczne atrakcje architektoniczne, które nawiązują do średniowiecznego dziedzictwa Andory, choćby kościoły Santa
Eulàlia de Encamp and Sant Romà de Les Bons. Warto zobaczenia będąc w Andorze są także bardziej nowoczesne kościoły Sant Miquel, Sant Joan de la Mosquera i Sant Pere del Pas de la Casa. W samej miejscowości Les Bons znajdują się dwa ciekawe muzea. Jednym z nich jest Muzeum motoryzacji (Museu Nacional de l'Automòbil). Każdy kto chce jeszcze lepiej poznać Andorę może odwiedzić także muzeum etnograficzne Casa Cristo. Natomiast jadąc w kierunku południowym po drodze mijamy Muzeum elektryczności (Museu de l'Electricitat Mw Feda) gdzie można zobaczyć jak generowany jest prąd. Dla osób, które są bardziej przywiązane z naturą mogą skorzystać ze szlaków turystycznych na lodowcu Cessque Pessons, Cortals d'Encamp oraz w okresie zimowym znajdziecie tutaj ośrodek narciarski Grandvalira.

Parafia Ordino położona jest w północnej części kraju na wysokości 1298 metrów n.p.m. i zamieszkują ją 4798 mieszkańców. W skład parafii Ordino wchodzą następujące miejscowości: Ordino, Segudet, Sornàs, Ansalonga, La Cortinada, Arans, Llorts and El Serrat.
Na terenie tej parafii w miejscowości Ordino znajduje się dworek Casa d'Areny-Plandolit z 1633 roku, który pełni obecnie rolę muzeum z wystawą XIX-wiecznych mebli i luksusowych przedmiotów. Znajduje się tutaj także romański kościół Sant Martí de la Cortinada z XII wieku i muzeum lokalnej historii pocztowej Museu Postal d'Andorra. Ponadto w Ordino można zwiedzić także Museu de la Miniatura, w której znajduje się wystawa sztuki. W parafii Ordino wyruszysz drogą Verdaguer, żelazną trasą lub odwiedzisz tartak Cal Pal. Region ten jest doskonałym miejscem na uprawianie różnych sportów. Znajduje się tutaj także Rezerwat przyrody Doliny Sorteny oraz jezioro Tristainy.

Parafia La Massana z kolei położona jest w północno - zachodniej części Andory na wysokości 1230 metrów n.p.m. i liczy sobie 9924 mieszkańców. W skład tej parafii wchodzą następujące miejscowości: La Massana, Sispony, Anyós, l’Aldosa, Erts, Pal i Arinsal.
Przyjeżdżając do La Massana nie przegap kompleksu architektonicznego Pal, a także wchodzącego w jego skład romańskiego kościował również z XII wieku pod wezwaniem świętego Climenta. Możesz także odwiedzić Casa Rull i Farga Rosell, gdzie zobaczysz jak społeczeństwo Andory pracowało przed wiekami. Pod względem krajobrozawowym parafia La Massana zachwyca górskimi jeziorami Forcats i Montmantell, rezerwatem przyrody Comapedrosa Valleys oraz kolejką linową Coll de la Botella (wejście do rezerwatu przyrody). Ponadto w tej parafii znajduje się ośrodek narciarski Vallnord - Pal Arinsal, z którego można korzystać przede wszystkim w okresie zimowym w Andorze.

Parafia Andorra La Vella położona jest w południowo - centralnej części Andory i miejscowość o tej samej nazwie jest jednocześnie stolicą tego księstwa. W tym regionie mieszka 22151 osób a w jego skład wchodzą następujące miejscowości: Andorra la Vella, Santa Coloma i La Margineda.
To właśnie w stolicy kraju w miejscowości Andorra La Vella znajduje się główne centrum zakupowe w tym kraju. Warto tutaj także zobaczyć przedromański kościół Santa Coloma oraz średniowieczny most św. La Margineda, który został zbudowany pomiędzy XIII a XIV wiekiem. Dom Casa de la Vall jest z pewnością kolejnym ciekawym miejscem do odwiedzenia w parafii Andory la Vella. Jest to dawny parlament Andory, uważany za najmniejszy w Europie w tym czasie, a teraz służy jako muzeum prezentujące system polityczny Księstwa Andory. Stare centrum miasta to także przykład tego, jak region rozwijał się na przestrzeni wieków.
Parafia Sant Julià de Lòria to region położony na samym południu Księstwa Andory i jednocześnie najniżej położonym na wysokości 908 metrów n.p.m. Parafię Sant Julià de Lòria zamieszkuje 9219 osób według dostępnych danych statystycznych. Na obszarze tego regionu znajduje się kilkanaście miejscowości: Sant Julià de Lòria, Aixovall, Bixessarri, Fontaneda, Aixirivall, la Peguera, els Plans, Juberri, Auvinyà, Nagol, Certers, Llumeneres, Pui d’Olivesa, Aixàs, Mas d’Alins, Les Pardines i La Moixella.

Ciekawym miejscem do zobaczenia przez turystów jest Muzeum Tytoniu oraz różne lokalne winiarnie, które będą miejscem wytchnienia dla strudzonych podróżników górskimi wędrówkami. W regionie znajdują się liczne szlaki turystyczne, punkty widokowe oraz trasy rowerowe. Pod względem dziedzictwa artystycznego i religijnego parafia Sant Julià de Lòria może pochwalić się romańskim kościołem katolickim Sant Serni de Nagol zbudowanym między XI i XII wiekiem. Znajduje się w tym regionie także sanktuarium Mare de Déu de Canòlich, w którym co roku obchodzone jest święto aplec poświęcone Matce Boskiej w ostatnią sobotę maja. Zwieńczeniem święta jest symboliczny podział błogosławionego chleba jako symbol potrzeby hojności i dzielenia się z innymi. W tym regionie znajdują się także liczne atrakcje sportowe i turystyki górskiej, w tym ośrodek narciarstwa biegowego, park zwierząt i najdłuższa zjeżdżalnia alpejska na świecie.

Ostatnią parafią jest Escaldes-Engordany położona w południowo - wschodniej części Andory z 14457 mieszkańcami. Jest to najmniejszy region pod względem powierzchni i obejmuje tylko trzy miejscowości: Escaldes-Engordany, Engolasters i Els Vilars.

Dla turystów odwiedzających parafię Escaldes-Engordany czekają również liczne atrakcje turystyczne, choć tak samo jak stolica jest ona mekką osób szukających ciekawych sklepów. Dzielnica Vivand to główne miejsce kultury i rozrywki stworzone dla osób przyjeżdżających do Andory na zakupy. W tym regionie znajduje się dolina Madriu-Perafita-Claror wpisana przez Unesco na światową listę dziedzictwa. Turyści mogą poświęcić swój czas na odwiedziny w centrum sztuki Centro de Arte d'EscaldesEngordany, Muzeum Andory Carmen Thyssen w Escaldes-Engordany oraz wizytę romańskiego kościoła Sant Miquel d’Engolasters, zbudowanego w XII wieku. W Escaldes-Engordany znajduje się również największe termalne centrum rozrywki w południowej Europie, stanowiące ważne miejsce odnowy biologicznej.

1

Wysokogórskie jezioro na stokach Arcalis w Andorze

Wysokogórskie jezioro na stokach Arcalis w Andorze© domena publicznaAndora to kraj górzysty gdzie występuje duża liczba jezior i wodospadów. Na zdjęcie znajduje się widok na jedno z takich jezior na wzgórzach Arcalis w Andorze w Pirenejach.
2

Wodospady w Andorze wśród masywu Pirenejów

Wodospady w Andorze wśród masywu Pirenejów© domena publicznaAndora może pochwalić się licznymi szlakami turystycznymi, które w okresie letnim są doskonałym miejscem na piesze wędrówki i aktywne spędzanie wolnego czasu.
ODKRYWAJ

Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?

Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić konwerter na AVI?

Przyczepa samochodowa resorowana z amortyzatorem czy osi skrętnej?

Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?

Przyczepy kempingowe Niewiadów - kultowa N126 i N132 z Polski

Gdzie kupić viaTOLL do przyczep samochodowych i kempingowych?

Targi caravaningowe Camper Caravan Show Warszawa 2020

Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących

Najważniejsze wydarzenia kampanii wrześniowej 1939 roku w II wojnie światowej

Lidl w Łasku: Kiedy otwarcie sklepu spożywczego w Vendo Park?

Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody

Gdzie na wakacje w 2020 roku kamperem lub przyczepą kempingową?

Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E

Hamulec najazdowy AL-KO w nowych przyczepach samochodowych Neptun

Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Wszystkie publikacje...
 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Karabach 2020 Wybory2023 WyboryUE Łódź Pabianice Sieradz Bełchatów

Zakupy i oferty Smartfony Rankingi produktów Cyberpunk2077 Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Przyczepy samochodowe Akcesoria do przyczep Magazyn o przyczepach Regiony sklep Transport

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   CP2077   •   Pogoda •   Regiony •   Przyczepy •   Samochody •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  Zakupy  
PASAŻ HANDLOWY 24H ›
Sklepy online