MAGAZYN PRZYCZEPY I PODRÓŻE

Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie

Kolumna24.pl Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie© Zdjęcie:
Przeczytasz w 2 min  •  28/Listopad/2019 (16:26), aktualizacja 4/Kwiecień/2020 (11:04)
Do dzisiaj naukowcy i archeolodzy odkrywają antyczne tajemnice ludów europejskich i prowadzą badania w różnych rejonach świata nad tym jak wyglądało pradawne życie i od kiedy zamieszkiwane są różne rejony świata. Podobnie jest w Andorze gdzie po części wiemy jak kiedyś i przez kogo były zamieszkane doliny Pirenejów w tym regionie, jednak nie ma co do tego stuprocentowej pewności. W zasadzie pewność mamy obecnie co do historii Andory od około X wieku kiedy pojawiły się już źródła pisane. Wcześniejsze czasy opieramy bardziej na domysłach i częściowo mają one pokrycie w badaniach archeologicznych prowadzonych na terenach Księstwa Andory oraz w rejonie Pirenejów na styku południowej Hiszpanii i północnej Francji.
 
Sklep przyczepki samochodowe Kolumna24
Nowe przyczepki Neptun do kupienia. Akcesoria. Gwarancja na przyczepki.
Pojazdy

Czym może nas zaskoczyć antyczna Andora i jak się rozwijały te regiony na styku różnych kultur?


Jeśli interesuje Cię historia tego malowniczego zakątka skrytego w górskich szczytach Pirenejów, odkryj ją śledząc dalszą część artykułu poświęconą antycznej Andorze od czasów najdawniejszych wzbogaconą ciekawymi zdjęciami ilustrującymi miejsca gdzie były one zamieszkane i pozostały po nich pewne ślady. Postaram się w dość przystępny sposób dla przeciętnego czytelnika wprowadzić go do współczesnych dziejów Kraju Dolin, który nie ma pełnej płynności w temacie historii państw Morza Śródziemnego.

Przez tysiąclecia w czasach przed Chrystusem i kilka wieków po jego narodzinach, przez tereny Pirenejów przechodziły liczne grupy społeczności, które odcisnęły swoje piętno pozostawiając namacalne znaleziska odkrywane w trakcie badań archeologicznych. Czasy te są mniej lub bardziej znane naukowcom i historykom, jednak o faktycznym kształtowaniu się pierwszych zrębów państwowości Andory możemy mówić dopiero od przełomu IX i X wieku kiedy to pojawiły się pierwsze zapiski w dokumentach.

1

Grota Margineda w parafii Sant Julià de Lòria

Grota Margineda w parafii Sant Julià de Lòria© Creative CommonsProwadzone badania archeologiczne w Andorze potwierdziły, że grota Margineda to najstarsze zamieszkane miejsce na obszarze całego kraju. Naukowcy twierdzą, że grota ta była zamieszkana już 8 000 lat temu, a na dodatek w tym miejscu znaleziono szkielet kobiety, która żyła tam około 4 000 lat temu. Badania w Andorze potwierdziły, że społeczność zamieszkująca tutejsze doliny Pirenejów była na tyle rozwinięta, że wytwarzała własne naczynia ceramiczne z dekoracjami w postaci muszli oraz umieli robić narzędzia z kamienia i kości. Ponadto pradawna społeczność zamieszkująca dzisiejsze tereny Andory dokonywała także pochówku zmarłych.

Grota Margineda (Balma de la Margineda) znajdująca się w parafii Sant Julià de Lòria jest położona na wysokości 970 metrów n.p.m. Powstała ona w górze z łupków morfologicznych, a jej wyjście skierowane jest widokiem wprost na dolinę. Stanowisko archeologiczne Balma de la Margineda zostało odkryte przez Pere Canturri w 1959 roku i stało się jednym z najważniejszych zabytków prehistorii Andory i Pirenejów.
2

Antyczne dolmeny (kamienne grobowce) z okolic Sornas i Sorteny w Andorze

Antyczne dolmeny (kamienne grobowce) z okolic Sornas i Sorteny w Andorze© Vall de Sorteny (Ordino)/Angela Llop/WikipediaW okolicach Sornas i Sorteny w Andorze znajdziemy pozostałości kamiennych grobowców zwanych dolmenami, które świadczą o tym, że ludy wędrujące prawdopodobnie z północnej Afryki na północ miały już potrzebę grzebania zmarłych w ziemi. Wędrówki różnych społeczności po Półwyspie Iberyjskim około 2000 lat p.n.e. doprowadziły ich w okolice pasma górskiego Pirenejów ze względu na łatwy dostęp do pożywienia, którego nie brakowało w tych rejonach.

Przeważnie jak w całej Europie pierwsze osady budowano w okolicach rzek dlatego również w Andorze tereny wzdłuż rzeki Valkiri były dogodnym miejscem na tworzenie pierwszych skupisk ludzkich. Wykreowały one dość charakterystyczną kulturę tworząc unikalne naczynia ceramiczne w kształcie dzwonów. Zajmowali się oni obróbką różnego rodzaju metali, w początkowej fazie miedzi a potem brązu. Odkrycia w tych okolicach różnych specyficznych narzędzi świadczą o tym, że na te czasy przypada także rozwój rolnictwa. Dalszy szlak wędrówki prowadził te ludy do południowej Francji, gdzie również zakładali oni swoje stałe osady.
3

Malowidła naskalne El Roc de les Bruixes w Prats

Malowidła naskalne El Roc de les Bruixes w Prats© Boigandorra/Wikipedia/Creative CommonsNaskalne malowidła El Roc de les Bruixes (w tłumaczeniu Skała Czarownic) na południe od wioski Prats położonej w parafii Canillo w Andorze powstały prawdopodobnie w okresie epoki brązu. Badacze nie są pewni co one dokładnie przedstawiają, ale możliwe że jest to coś w rodzaju bitwy. Na wyrytych w kamieniu rysunkach można rozpoznać człowieka na koniu oraz inne zwierzęta. Autorami tych malowideł mogą być starożytne ludy, które przywędrowały na te tereny z innych zakątków świata. Odkrywcy interpretują El Roc de les Bruixes także jako sanktuarium grobowe epoki brązu a na pewno malowidła stanowią dowody na pierwsze formy piśmiennictwa w Andorze.

Ryciny te były przez długi czas zaniedbywane przez ludność małego kraju Pirenejów. Dopiero w 1962 roku rozpoczęto szczegółowe prace inwentaryzacyjne tego miejsca. Według legendy mieszkańców wioski Prats miejsce to symbolizuje ślady pozostawione przez demona, który wspierał czarownice z Canillo i siłą został wypędzony. Jest to żywa legenda ponieważ jeszcze w XIX wieku była wiara w czarownice.
4

Skalna osada Roc de l'Oral w parafii Encamp i ślady starożytności

Skalna osada Roc de l'Oral w parafii Encamp i ślady starożytności© Kościół Sant Romà de Vila, Encamp/Ferran LLorens/CC BY-SA 3.0W starożytnej osadzie skalnej Roc de l'Oral, która znajduje się na obszarze parafii Encamp powyżej wioski Vila odnaleziono różnego rodzaju naczynia i narzędzia, które świadczą o tym, że ludy po różnych stronach Pirenejów na okres około 2000 p.n.e - 1000 p.n.e miały już nawiązane wspólne kontakty. Osada skalna w kształcie wysuniętego cypla Roc de l'Oral miała cechy obronne, co podkreśla że czasy te były niespokojne i wymagały od koczowniczych ludów ibero-rzymskich dbania o swoje bezpieczeństwo. Ich charakterystyczną cechą była kremacja zmarłych przez spalenie a spopielone szczątki zamykano w glinianych naczyniach.

Podcza badań archeologicznych odkryto w tym miejscu naczynia ceramiczne kultury rzymskiej i iberyjskiej, wisiorki i amulety oraz narzędzia z brązu. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku odkrytu u podnóża Roc de l'Oral malowidła ścienne oraz fragmenty naczyć ceramicznych. Miejsce to zostało opuszczone przez ich mieszkańców w pierwszym wieku naszej ery co pozwala zrozumieć, że ówczesna ludność Andory przestała być narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i nie potrzebowała już trudno dostępnego schronienia.

Od połowy 2003 roku starożytna osada skalna Roc de l'Oral na północ od wioski Vila w parafii Encamp znajduje się na chronionym obszarze archeologicznym.
5

Dolina Segre, w której zatrzymano wojska Hannibala

Dolina Segre, w której zatrzymano wojska Hannibala© WikipediaWedług rzymskiego historyka Polibiusza w dolinie Segre miały być zatrzymane wojska Hannibala, który w 218 roku p.n.e. szedł na Rzym. W swoich kronikach Polibiusz pisze, że pierwsi mieszkańcy dzisiejszej Andory mieli także dostęp do różnego rodzaju naczyń, które pochodziły z wybranych rejonów starożytnego Rzymu, w tym m. in. z dzisiejszych Włoch.
6

Starożytne monety znalezione w Sant Julià de Lòria

Starożytne monety znalezione w Sant Julià de Lòria© Sant Julia de Loria/Joan Valls/WikipediaOdkrycie dużej ilości monet w miejscowości Sant Julià de Lòria świadczą o tym, że w początkowych latach naszej ery tereny te były w mniejszych lub większym stopniu pod wpływem kultury Rzymskiej oraz rzekomo innych ludów iberyjskich, które pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim. Starożytnym miejscowość ta była znana jako Lauredia.
7

Puig d'Enclar z pierwszymi budowlami z VIII wieku

Puig d'Enclar z pierwszymi budowlami z VIII wieku© Pireneje w Andorze/PixabayW południowo - zachodniej części Andory w miejscowości Puig d'Enclar odkryto ślady pierwszych budowli z VIII wieku. To ważna osada na mapie Andory ponieważ świadczą o tym inne odkrycia, jak znalezione tutaj zdobione naczynia ceramiczne różnymi wzorami i pierwsze naczynia szklane z końca epoki rzymskiej. Ponadto społeczność tej osady tworzyła pierwsze groby wykute w granitowej skale.
8

Czasy Saracenów - podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów

Czasy Saracenów - podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów© Karol Wielki/Wikipedia/domena publicznaW średniowieczu Saracenami nazywano wszystkich Arabów a nawet wyznawców Islamu. Podboje arabskie rozpoczęły się od początku VII wieku aż do upadku kalifatu czyli do około IX wieku. Wyruszyli oni z Półwyspu Arabskiego na wschód oraz zachów w kierunku północnej Afryki, a następnie od połowy VII wieku aż do VIII wieku skierowali się na Półwysep Iberyjski, zajmując tym samym dzisiejszą Portugalię i Hiszpanię. Arabowie nie poprzestali na tym i przeszli na północną stronę Pirenejów i dalej w drugiej połowie VIII wieku kontynuowali podbuj południowej Francji. Najbardziej znaną bitwą tego okresu był pojedynek pomiędzy Frankami a Arabami pod Poitiers w 732 roku. Była to bitwa wygrana przez króla Karola Młota, która jest uznawana przez część historyków jako najważniejszy pojedynek, który zachamował podbój całej Europy przez Arabów. Był to także punkt zwrotny, który ostatecznie pozwolił wyprzeć najeźdźców z południowej Francji do połowy VIII wieku oraz z Półwyspu Iberyjskiego w kolejnych latach.

Dla Andory były to czasy trudne, bo naturalne było, że zostali oni podbici przez Saracenów. Po ich klęsce we Francji, Karol Wielki wnuk Karola Młota miał osobiście odwiedzić Andorę i wyprzeć stąd Arabów. Na pamiątkę tych wydarzeń słowa hymnu tego małego kraju wychwalają z wdźięczności frankońskiego króla. TO nie był koniec problemów Andorczyków z Saracenami, ponieważ Ci ponownie powrócili na te tereny w IX wieku. Ostatecznie udało się ich pokonać i wyprzeć z pomocą Katalończyków i pomocy Karola Wielkiego.

To właśnie w tamtym okresie czasu czyli około 806 - 809 roku miało dojść do przekazania Andory hrabiom Urgell przez Karola Wielkiego. Mogło to być także w formie przywilejów, które nadano ówczesnym i przyszłym biskupom Urgell. Do dzisiaj nie zachował się żaden autentyczny dokument wskazujący na ten fakt. Wzmiankowana informacja ma bardziej charakter legendy, która ma przypominać o dziedzictwie Andory.
ODKRYWAJ

Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?

Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić konwerter na AVI?

Przyczepa samochodowa resorowana z amortyzatorem czy osi skrętnej?

Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?

Przyczepy kempingowe Niewiadów - kultowa N126 i N132 z Polski

Gdzie kupić viaTOLL do przyczep samochodowych i kempingowych?

Targi caravaningowe Camper Caravan Show Warszawa 2020

Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących

Najważniejsze wydarzenia kampanii wrześniowej 1939 roku w II wojnie światowej

Lidl w Łasku: Kiedy otwarcie sklepu spożywczego w Vendo Park?

Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody

Gdzie na wakacje w 2020 roku kamperem lub przyczepą kempingową?

Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E

Hamulec najazdowy AL-KO w nowych przyczepach samochodowych Neptun

Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych

Wszystkie publikacje...
 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Karabach 2020 Wybory2023 WyboryUE Łódź Pabianice Sieradz Bełchatów

Zakupy i oferty Smartfony Rankingi produktów Cyberpunk2077 Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Przyczepy samochodowe Akcesoria do przyczep Magazyn o przyczepach Regiony sklep Transport

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   CP2077   •   Pogoda •   Regiony •   Przyczepy •   Samochody •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  Zakupy  
PASAŻ HANDLOWY 24H ›
Sklepy online