Publikuj Najciekawsze Atrakcje w Łódzkim na Kolumna24

Dzięki temu serwisowi wskażesz innym atrakcyjne miejsca, zabytki i lokalizacje z obszaru województwa łódzkiego, które warto zobaczyć. Oceniaj i komentuj opublikowane miejscówki aby inni mogli je również zobaczyć i docenić ich wartość!
Wszystkie Lokalizacje Dodaj Miejsce
ATRAKCJE TURYSTYCZNE I NOCLEGI

Warto zobaczyć: Obelisk oraz Symboliczny Samolot PZL P.37 B Łoś pod Dłutowem

Oceny, komentarze i opinie publikowane przez czytelników
Atrakcje w Łódzkim: Obelisk oraz Symboliczny Samolot PZL P.37 B Łoś pod Dłutowem
OPIS MIEJSCA
4 września 1939 roku samoloty z 212. Eskadry Bombowej zostały skierowane z lotniska w Kucinach pod Aleksandrowem Łódzkim do zbombardowania kolumny wojsk niemieckich w okolicach Wielunia.

Z akcji tej nie powróciły aż 3 bombowce. Zostały one zestrzelone w czasie misji na południe od Pabianic w rejonie Ślądkowic/Dlutowa. Obecnie aby upamiętnić tamto wydarzenie w lesie na zachód od Dłutowa znajduje się symboliczny pomnik ofiar tamtych dni. 6 września 2009 roku na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kolumna odsłonięto obelisk oraz symboliczny samolot PZL P.37 B Łoś wykonany z blachy w skali 1:1 przez kapitana pilota PLL Lot Wojciecha Tomaszewskiego oraz naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie dh Jana Rybaka. W miejscu, w którym obecnie znajduje się pomnik przymusowo musiał lądować samolot PZL P.37 B Łoś o numerze bocznym 72.16 z 212 Eskadry Bombowej. Na miejscu znajduje się także tablica informacyjna opisująca tamto wydarzenie.

Lotnisko w Kucinach pod Aleksandrowem Łódzkim było wykorzystane w Kampanii wrześniowej 1939 roku w dniach od 3 do 5 września 1939 roku, na którym stacjonował X Dywizjon Bombowy w składzie 211. i 212 Eskadry Bombowej. W dniu wybuchu wojny X Dywizjon stacjonował na lotnisku Ułęż pod Dęblinem. Po naleganiach dowódcy Armii "Łódź" rozkazem Naczelnego wodza został on przebazowany właśnie na polowe lotnisko Kuciny-Dzierżanów skąd prowadził działania w kierunku na Kamieńsk-Radomsko-Wieluń.Choć dywizjon stacjonował już od rana 3 września na lotnisku swoje działania bojowe rozpoczął dopiero od poniedziałku 4 września 1939 roku a jego głównym celem było rozpoznanie i atak na XVI Korpus Pancerny w okolicach Wielunia. 5 września od godz. 5 rano rozpoczęto ewakuację ostatnich maszyn z lotniska.

Po przeprowadzonym rozpoznaniu, 211. oraz 212 Eskadra bombowa z X Dywizjonu bombowego wystartowała z lotniska aby zaatakować niemieckie kolumny pancerne posuwające się na przód w kierunkach Wieluń - Szczerców oraz Wieluń - Widawa. Pierw wystartowało 8 samolotów "Łoś" z 211 a po dwóch godzinach 6 samolotów "Łoś" z 212 aby jak najbardziej nękać przeciwnika. W drodze powrotnej ostatnie 3 samoloty bombowe z 212. Eskadry bombowej - PZL P-37B Łoś o numerach: 72.43 pod dowództwem por. obs. Kazimierza Żukowskiego, 72.16 ppor. obs. Kazimierza Dzika oraz 72.91 ppor. obs. Mieczysława Bykowskiego - zostały zaatakowane przez niemieckie myśliwce i w efekcie zestrzelone w okolicach wsi Ślądkowice i Drużbice na południe od Pabianic.
LOKALIZACJA
Miejscowość:
Dłutów
Województwo:
Łódzkie
FACEBOOK
Szukasz innych ciekawych miejsc i obiektów tyrystycznych z całej Polski? Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości oraz wpisy na stronie aktualizowane są na bierząco przez co masz dostęp do najnowszych informacji.
OPINIE
Ocena:
0 ( Brak ocen )
Głosów:
0
GALERIA
Galeria Obelisk oraz Symboliczny Samolot PZL P.37 B Łoś pod Dłutowem
Za obraźliwe komentarze naruszające dobra osobiste osób trzecich odpowiada autor komentarza. Serwis informacyjny Kolumna24 dokłada wszelkich starań w ramach swoich możliwości aby takie komentarze się nie pojawiały. W przypadku komentarzy niezgodnych z polskim prawem, należy je zgłosić administratorowi serwisu na adres redakcja@kolumna24.pl
Musisz być zalogowany aby móc dodać opinię i ocenę!
WSZYSTKIE MIEJSCA
MIEJSCA
Cmentarz z I wojny światowej w Wymysłów Piaski
MIEJSCA

Cmentarz z I wojny światowej w Wymysłów Piaski

Zabytkowa Osada Dwa Młyny w Talarze na rzece Grabi
MIEJSCA

Zabytkowa Osada Dwa Młyny w Talarze na rzece Grabi

Wake Mik Brothers: Wyciąg do Nart Wodnych i Wakeboardu w Rokitnicy
SPORT

Wake Mik Brothers: Wyciąg do Nart Wodnych i Wakeboardu w Rokitnicy

Łowisko Rokitnica - Stawy rybne i Camping z możliwością noclegu
SPORT

Łowisko Rokitnica - Stawy rybne i Camping z możliwością noclegu

NEWSY
Dobroń: Rusza Termomodernizacja Budynków Publicznych w Gminie
DOBROŃ

Dobroń: Rusza Termomodernizacja Budynków Publicznych w Gminie

Bałucz: Pożar Podczas Prac Polowych. Pali się Transport Słomy
ŁASK

Bałucz: Pożar Podczas Prac Polowych. Pali się Transport Słomy

Łask: Pali się Sterta Słomy na Ostrowie. Podpalenie?
ŁASK

Łask: Pali się Sterta Słomy na Ostrowie. Podpalenie?

O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24