MAGAZYN//KOLUMNA24

Życie religijne w Łasku oraz Kolegiata Łaska wraz z kościołem św. Ducha

Marcin Jankowski  •  13/Kwiecień/2020 (23:00), aktualizacja 15/Kwiecień/2020 (14:21)
Jak rozwijało się życie religijne w Łasku od powstania miasta oraz po okresie II wojny światowej. Poznaj historię kolegiaty, kościoła św. Ducha i innych obiektów sakralnych w regionie. Jakie ruchy religijne odgrywały istotną rolę w mieście, ile było wyznawców i która religia była najistotniejsza dla mieszkańców Łasku. To wszystko znajdziesz w poszczególnych publikacjach na lokalnym portalu informacyjnym Kolumna24 z opisem różnych atrakcji dla czytelników.

Pierwszy kościół w Łasku - Kolegiata Łaska i tworzenie się parafii łaskiej

Pierwszy kościół w Łasku - Kolegiata Łaska i tworzenie się parafii łaskiej© Zdjęcie: Kolegiata Łaska/WikipediaOd samego początku Kościół w Łasku pełnił istotną rolę w życiu mieszkańców. Wynikało to przede wszystkim z faktu, że wśród rodu Łaskich było po jednym lub dwu duchownych w każdym pokolejniu. Jeżeli chodzi o same źródła pisane odnośnie Łasku, to najwcześniej pojawiają się dotyczące właśnie kościoła.

Według źródeł historycznych miejscowy kościół został ufundowany przez Łaskich w drugiej połowie XIV wieku, który został erygowany przez arcybiskupa Jarosława ze Skotnik w 1356 roku. Choć według historyków przeważa także rok 1366 jako faktyczna data erygowania miejscowej świątyni. Dokument ten został oficjalnie opublikowany z poprawnym tłumaczeniem dopiero w 1973 roku.

W pierwszym kroku przy budowie kościoła w Łasku rozpoczęto od przekazania ziemi pod obiekt. Jednocześnie teren był także wykorzystany pod stworzenie cmentarza. Po tym wszystkim zwrócono się do władcz kościelnych o erygowanie parafii. Należało więc uzyskać wszelkie zgody, wyznaczyć obszar parafii, a następnie uzyskać wyposażenie dla duchownych i dziesięciny z ról chłopskich i mieszczan. Właściciele folwarków mogli natomiast dowolnie dysponować opłaty.

Dokument potwierdzający erygowanie parafii w Łasku i konsekrowanie jej przez arcybiskupa pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i Św. Michała Archanioła nadał jednocześnie dziesięciny chłopskie z wsi tworzących parafię. Składały się na nią - Łask i Ogrodzona (Wola Łaska). Do parafii w Łasku przyłączono także wsie Dobroń, Gorczyn, Łopatki, Ostrów, Poleszyn i Wronowice.

Oprócz terenu pod cmentarz i kościół, właściciele Łasku, przekazali także miejscowej parafii posiadłość ziemską przekształconą z czasem w Łask Poduchowny. Upływ lat spowodował, że Łascy początkowo podpisywali się jako ród z Krowicy, jednak w kolejnych latach ich głównym miastem, z którym się utożsamiali był właśnie Łask.

Istotną kwestią dla parafii w początkach jej istnienia było uposażenie czyli podporządkowanie wsi, z których wpływały dziesięciny. Ostatecznie wsie Orchów i Wronowice zostały włączone do parafii Łask w 1506 roku, po wyłączeniu z parafii Marzenin, o co toczył się wcześniej spór. Z czasem z Poleszyna Starego wyodrębnił się Poleszyn Mały (Niewólka) i Poleszyn-Orpelów, który w XVI wieku przyjął nazwę Orpelów. Ponadto do początków XVI wieku powstały kolejne wsie - Barycz i Ldzań, a młyn Łętków zyskał status oddzielnego osiedla. W latach 1511 - 1512 w parafii łaskiej wyodrębniły się kolejne wsie Rokitnica, Wierzchy i Wydrzyn, które zostały oficjalnie odnotowane w 1569 roku. W 1772 roku powstała wieś Kolumna, w 1793 roku Utrata i w 1822 roku Teodory. Jakby tego było mało, to do 1880 roku do parafii łaskiej dołączyły kolejne wsie/osady: Mauryca, Nowy Most i Przygoń. Wyłączono z niej jednak Dobroń i Ldzań.
Wszystkie felietony...
SKLEP

Neptun Nordica N13-263 2 kps [GN156] przyczepka samochodowa

6280.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/2 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2650.00 zł/1 produkt dostępny
Wszystkie przyczepy...
Łask Wiadomości Pogoda Łask Magazyn Ogłoszenia #ŁódzkieDni Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Zdrowie Poradniki zdrowie Szpitale łódzkie

Przyczepy sklep Biznes Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Zawody praca Ogłoszenia samochody

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Konto @  Ogłoszenia ☈ 
Sklep przyczepy samochodowe moto części akcesoria do kupienia Kolumna24
REKLAMA