MAGAZYN//KOLUMNA24

Rozwój szkolnictwa w Łasku i regionie po II wojnie światowej

Marcin Jankowski  •  13/Kwiecień/2020 (19:40), aktualizacja 14/Kwiecień/2020 (14:32)
Zakończenie II wojny światowej i nowe realia polityczno - gospodarcze doprowadziły do wielu przeobrażeń w życiu codziennym mieszkańców Łasku i okolic. Dużym wyzwaniem było w pierwszych latach przygotowanie odpowiedniej infrastruktury społecznej miasta, a także rozwój oświaty - szkolnictwa podstawowego i średniego - dla społeczności miejskiej oraz wiejskiej, która stanowiła ważną część społeczności ówczesnej gminy Łask.

Pierwsze lata szkolnictwa w Łasku po II wojnie światowej i rozwój naukczania

Pierwsze lata szkolnictwa w Łasku po II wojnie światowej i rozwój naukczania© Zdjęcie: Szkoła w Kolumnie/Kolumna24.plPo wyzwoleniu Łasku w 1945 roku, udało się w mieście uruchomić w pierwszej kolejności jedną szkołę podstawową, którą zarządzał Stefan Przyrowski. Jej siedzibą był budynek przedwojennej szkoły powszechnej przy ulicy Piłsudskiego (9 Maja). Pod koniec roku, a dokładnie w listopadzie 1945 roku uruchomiono drugą szkołę powszechną nr 2 w tym samym budynku, którą zarządzał Franciszek Rybak. Możemy sobie wyobrazić, że początki szkolnictwa w Łasku zaraz po zakończeniu II wojny światowej były ciężkie, klasy były przepełnione, a poziom nauczania był na niskim poziomie. Wynikało to także z braku odpowiedniej kadry nauczycielskiej, a dodatkowo prowadzono także nauczanie dla uczniów starszych wiekiem.

Okres II wojny światowej nie sprzyjał dokształcaniu się, a wręcz były ograniczane takie możliwości przez okupanta niemieckiego. Dlatego w nowej Polsce było bardzo dużo osób z analfabetyzmem. Próbowano z tym walczyć, dlatego do końca 1949 roku wprowadzono obowiązek nauki dla wszystkich w wieku szkolnym oraz prowadzono także dodatkowe kursy dla dorosłych z analfabetyzmem. Pod koniec roku w całym kraju wprowadzono nawet obowiązek bezpłatnej nauki dla analfabetów i półanalfabetów, który zniesiono dopiero w połowie 1951 roku. W Łasku zarejestrowano aż 250 osób niepiśmiennych, z czego 127 takich osób zwolniono z obowiązku dokształcania się z powodu przekroczenia wieku.

Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia wśród dorosłych mieszkańców Łasku, to tylko 0,9% mogło się pochwalić wykształceniem wyższym, 4,8% społeczeństwa miało wykształcenie średnie, a aż 85,8% podstawowe.
Wszystkie felietony...
SKLEP

Neptun Nordica N13-263 2 kps [GN156] przyczepka samochodowa

6280.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/2 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2650.00 zł/1 produkt dostępny
Wszystkie przyczepy...
Łask Wiadomości Pogoda Łask Magazyn Ogłoszenia #ŁódzkieDni Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Zdrowie Poradniki zdrowie Szpitale łódzkie

Przyczepy sklep Biznes Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Zawody praca Ogłoszenia samochody

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Konto @  Ogłoszenia ☈ 
Sklep przyczepy samochodowe moto części akcesoria do kupienia Kolumna24
REKLAMA