POŻYCZKI

Jak wyglądają procedury odzyskiwania wierzytelności dla pożyczek?

Marcin Jankowski  •  5 stycznia 2017 (21:37)
W przypadku problemów ze zwrotem wierzytelności należy zgłosić się do pożyczkodawcy od razu – najlepiej na kilka dni przed upływem terminu. Możliwe jest wspólne ustalenie na drodze mediacji nowego planu spłaty zobowiązania finansowego. Porozumienie w sprawie wydłużenia terminu, rozłożenia płatności na raty bądź nowa umowa są w zasięgu ręki. Trzeba jedynie wykazać się chęcią współpracy i nie unikać kontaktu z instytucją finansową.
Jak wyglądają procedury odzyskiwania wierzytelności dla pożyczek?
Zdjęcie: © Domena publiczna/Zdjęcie ilustracyjne   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Czy można refinansować pożyczkę


Zobowiązanie finansowe wobec konkretnej firmy można refinansować (ze szczegółami można zapoznać się np. na viasms.pl). Przedstawiciel firmy zewnętrznej ustala z klientem nowy termin spłaty. Stosownie do wysokości zadłużenia oblicza wysokość kwoty, którą należy uiścić na jej konto. Po otrzymaniu wpłaty bądź przelewu nowa firma spłaca za dłużnika zobowiązanie, które podjął u pierwotnego pożyczkodawcy. Dług jest aktualnie zaciągnięty u kolejnej instytucji finansowej.

Jakie są konsekwencje braku płatności zadłużenia w terminie


Brak spłaty zadłużenia w wyznaczonym umową terminie ma negatywne konsekwencje. Firmy rozpoczynają upominanie się o należność: przesyłają dodatkowo płatne monity SMS-ami, e-mailami oraz drogą pocztową, co zwiększa zadłużenie. Warto zapoznać się z polityką takich instytucji na stronach internetowych. Jest tam dokładnie opisane postępowanie w przypadku wszelkich opóźnień w płatnościach.

Jak wygląda postępowanie wobec dłużnika


Pożyczkodawca ma obowiązek dbania o interesy firmy i monitorowania terminowości zadłużeń. Sprawa osoby, która nie reguluje swoich zobowiązań finansowych w terminie, trafia do działu windykacji. Procedura ta generuje kolejne koszty. Dłużnik zostaje wpisany do Krajowego Rejestru Długów i Biura Informacji Kredytowej. Jeśli procedura windykacyjna nie skutkuje zwrotem pożyczki, sprawa kierowana jest do sądu.

Postępowanie sądowe


Na sprawie sądowej osoby zalegającej ze spłatą należności w stosunku do pożyczkodawcy weryfikowana jest jej historia kredytowa oraz zasadność długu. Uznane za słuszne roszczenia wierzyciela stanowią podstawę do wezwania pożyczkobiorcy do zwrotu zobowiązania. W przypadku uchylania się od spłaty długu wystawiony zostaje tytuł egzekucyjny.

Obowiązki komornika


Nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności skutkuje przekazaniem sprawy bezpośrednio do komornika. Egzekucja komornicza bywa dosyć kłopotliwa i przestaje być kwestią dobrowolną. Urzędnik wykonuje swoje obowiązki w dni powszednie oraz w soboty w godzinach 7.00–21.00. Na pracę poza wyznaczoną pora musi posiadać specjalne pozwolenie sądowe. Aby dług mógł zostać całkowicie spłacony, komornik ma prawo zająć majątek dłużnika. Zalicza się tu między innymi:

- samochód,
- wynagrodzenie za pracę,
- lokaty bankowe,
- nieruchomości, np. mieszkanie lub dom.

Procedura odzyskania raz zajętych dóbr materialnych jest czasochłonna i nie zawsze skuteczna. Za ukrywanie posiadanego majątku grożą kary. Jeśli komornik dodatkowo udowodni przed sądem zaciągnięcie pożyczki w momencie świadomości faktu własnej niewypłacalności (działanie celowe), można trafić do więzienia.
Obserwuj nasz profil społecznościowy na Facebook - Kolumna24!. Wszystkie wiadomości aktualizowane na bierząco zaraz po opublikowaniu.
#pożyczka leasingowa jak księgować #pożyczka leasingowa koszty #pożyczka łódź #pożyczka łódź bez bik #pożyczka łomża #pożyczka łańcut #pożyczka łarr #pożyczka łapy #pożyczka łódzkie #pożyczka łuków #pożyczka łacina #łatwa pożyczka bez bik #pożyczka mbank #pożyczka mieszkaniowa #pożyczka mieszkaniowa z zfśs #pożyczka między firmami #pożyczka margonem #pożyczka morska #pożyczka millennium #pożyczka między podmiotami powiązanymi #pożyczka msp #pożyczka moneyman #m-pożyczka #m-pożyczka opinie #mbank pożyczka #mbank pożyczka opinie #m&m szybka pożyczka #pożyczka na raty #pożyczka na dowód #pożyczka na oświadczenie #pożyczka na 60 dni #pożyczka na raty bez bik #pożyczka na samochód #pożyczka na klik ing #pożyczka na święta #pożyczka na rozpoczęcie działalności #pożyczka na pesel #pożyczka online bez bik #pożyczka ok # #pożyczka orzeł #pożyczka od udziałowca #pożyczka oddłużeniowa #pożyczka optima #pożyczka od 18 lat #pożyczka od udziałowca pcc #pożyczka oprocentowanie #o pożyczkach
Szybkie i łatwe pożyczki Monedo Now nawet do 10 000 złotych
POŻYCZKI

Szybkie i łatwe pożyczki Monedo Now nawet do 10 000 złotych

Pożyczka 2000 zł za darmo przez internet w Lendon
POŻYCZKI

Pożyczka 2000 zł za darmo przez internet w Lendon

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?
POŻYCZKI

Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Pozabankowe pożyczki online – co warto o nich wiedzieć?
POŻYCZKI

Pozabankowe pożyczki online – co warto o nich wiedzieć?

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24