WIADOMOŚCI

Zdrowie Nastolatki przestają obawiać się marihuany i haszyszu

Przeczytasz w 6 min  •  29/Czerwiec/2020 (12:47)
35 proc. polskich 15 i 16-latków ocenia dostęp do marihuany i haszyszu jako łatwy, a tylko 28 proc. ocenia ich sporadyczne używanie jako bardzo ryzykowne. To duża zmiana w porównaniu do lat 90., kiedy ponad połowa nastolatków bardzo obawiała się następstw okazjonalnego stosowania tych używek. Tymczasem dla młodych osób stanowią one zwiększone ryzyko wystąpienia psychozy i wielu innych problemów.
Kolumna24.pl Zdrowie Nastolatki przestają obawiać się marihuany i haszyszu© Zdjęcie: Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Zdrowie Nastolatki przestają obawiać się marihuany i haszyszu


Powyższe statystyki dotyczące nastawienia nieletnich Polaków do marihuany i haszyszu to tylko niektóre z wniosków, jakie wypływają z najnowszej edycji ogólnopolskich badań ESPAD, dotyczących używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną – zrealizowanych w 2019 r. przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) przy współpracy Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPiN).  

Jeśli chodzi o zażywanie narkotyków, to z badania wynika, że największy problem stanowią właśnie wyroby z konopi, a więc przede wszystkim marihuana oraz haszysz. 

Kannabinoidy rządzą w polskich szkołachKonkretnie, ze wspomnianego badania wynika, że aż 21 proc. współczesnych 15 i 16-latków próbowało już choć raz w życiu przetworów z konopi. Dla porównania dodajmy, że w 1995 r. odsetek ten wynosił niespełna 10 proc. Ponadto, aż 17 proc. uczniów z tej grupy wiekowej przyznało w badaniu z 2019 r., że używało marihuany lub haszyszu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 9 proc. - w ciągu ostatnich 30 dni. W porównaniu z latami 90. oznacza to duży, ponad 2-krotny wzrost tego rodzaju deklaracji, a w przypadku ostatniej wartości nawet ponad trzykrotny. Co gorsza, aż 35 proc. 15 i 16-latków ocenia dostęp do marihuany i haszyszu jako łatwy, a tylko 28 proc. ocenia używanie ich od czasu do czasu jako bardzo ryzykowne. To zupełnie inaczej niż w latach 90., kiedy to łatwą dostępność do „tzw. zioła” deklarowało „tylko” 19 proc. nastolatków z analizowanej grupy wiekowej, a grubo ponad 50 proc. oceniało możliwe następstwa używania przetworów konopi jako bardzo ryzykowne. 

Nieco lepiej jest z oceną ryzyka regularnego używania przetworów konopi - 61 proc. ankietowanych 15 i 16-latków w 2019 r. oceniło je jako bardzo duże, choć i w tym przypadku percepcja zagrożenia zmieniła się znacząco na niekorzyść w stosunku do roku 1995, kiedy to odsetek osób bardzo obawiających się tego ryzyka sięgał 82 proc.

Marihuana: czy naprawdę jest się czego baćMarihuana budzi wiele kontrowersji, ponieważ w wielu krajach jej preparaty stosuje się jako leki wspomagające leczenie m.in. padaczki lekoopornej czy bólu w chorobach terminalnych. Nie ma jednak wątpliwości, że jej regularne stosowanie przez osoby zdrowe, w tym zwłaszcza młode, może je narażać na problemy.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy naukowej i medycznej, lista możliwych krótkoterminowych oraz długoterminowych, szkodliwych skutków używania marihuany i haszyszu jest dość długa, zwłaszcza dla młodych użytkowników i tzw. regularnych - niezależnie od wieku. Są na niej m.in.: 

Eksperci coraz głośniej ostrzegają też, w kontekście używania przetworów konopi,  przed istotnym wzrostem ryzyka rozwoju lub zaostrzenia zaburzeń psychicznych.

Używanie marihuany a choroby psychiczne„Rozwój psychozy funkcjonalnej (czegoś w rodzaju paranoi) czy rozwój schizofrenii mogą być przyspieszane przez używanie marihuany” – czytamy na stronie internetowej Poradni Narkotykowej On-Line.

Badań na ten temat jest już sporo, bo związek używania marihuany i haszyszu z ryzykiem zaburzeń psychicznych badany jest od lat 70. ubiegłego wieku. Ostatnio, kanadyjski zespół badaczy z University of Montreal, ustalił, że regularne używanie marihuany zwiększa u młodzieży ryzyko wystąpienia psychozy aż o 159 proc.! Badacze przeanalizowali w tym celu dane na temat pięcioletnich obserwacji 4 tys. nastolatków z 31 szkół.

Także z innych doniesień wynika, że regularne zażywanie tego narkotyku może powodować m.in. zaburzenia emocjonalne, zmiany zachowania przypominające chorobę dwubiegunową oraz może być czynnikiem wyzwalającym pierwszy atak schizofrenii (u osób mających do niej predyspozycje).

- Każdy epizod psychotyczny, szczególne w trzeciej dekadzie życia, czyli wieku 20-30 lat, jest znaczącym czynnikiem ryzyka związanym z zachorowaniem na schizofrenię. Zwiększa ryzyko, ale nie jest równoznaczny z chorobą – zaznaczał w ubiegłym roku na łamach Serwisu Zdrowie prof. Piotr Gałecki z Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, krajowy konsultant ds. psychiatrii.

Jak tłumaczył, na schizofrenię choruje ok. 1 proc. populacji, zaś predyspozycje do niej ma 10 proc. z nas. Dlaczego pomimo predyspozycji nie u wszystkich dochodzi do rozwoju tej choroby, nie jest dotąd wyjaśnione.

- Marihuana od dawna jest uważana za jeden z czynników, które mogą wywołać pierwszy epizod psychotyczny – podkreślał prof. Gałecki. 

Na silny związek między używaniem kannabinoidów (substancji psychoaktywnych zawartych w niektórych odmianach konopi), zwłaszcza o dużej mocy, a ryzykiem wystąpienia psychozy, wskazały także wyniki dużych międzynarodowych badań, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym - The Lancet Psychiatry. Zapoznaj się z opisem rezultatów tego badania

Narkotyki: gdzie zgłosić się po pomocJeśli chodzi o inne nielegalne substancje psychoaktywne, to jak wynika z najnowszej edycji badania ESPAD, najczęściej używanym przez polską młodzież tzw. twardym narkotykiem jest amfetamina. Do jej spróbowania choć raz w życiu przyznało się w 2019 r. 4 proc. 15 i 16-latków. Wśród innych, na szczęście jeszcze rzadziej używanych narkotyków, są m.in.: heroina, kokaina czy ecstasy.  Uwaga!Jak chronić młodzież przed nałogami- Pogadanki w szkole o szkodliwości alkoholu, tytoniu czy narkotyków nie wystarczą. Skuteczna profilaktyka to nie samo przekazywanie wiedzy, ale nauka ważnych, praktycznych umiejętności i konkretne działania w środowisku. Dlatego warto sięgać po sprawdzone, rekomendowane programy profilaktyczne opracowane przez ekspertów. Można je znaleźć m.in. na specjalnej stronie internetowej: programyrekomendowane.pl – podpowiada Katarzyna Łukowska, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

- Tak naprawdę profilaktyka powinna zaczynać się od rodziców i to już w okresie prekoncepcyjnym i prenatalnym. Intensywne używanie substancji psychoaktywnych w tym czasie przez rodziców zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia u ich potomstwa różnego rodzaju zaburzeń i deficytów, które mogą predysponować je w późniejszym życiu m.in. do podejmowania zachowań ryzykownych czy rozwoju uzależnień – podkreśla Janusz Sierosławski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Na tym oczywiście nie koniec. Specjaliści podkreślają, że jednym z kluczowych czynników chroniących młodzież przed omawianymi tu problemami jest dobra więź z rodzicami, a więc relacja oparta na szacunku, miłości i zaufaniu.Wojciech Wanat z internetowej poradni dla osób zagrożonych uzależnieniem, uzależnionych i ich bliskich, działającej na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, zwraca uwagę, że uzależnieniem od substancji psychoaktywnych najbardziej zagrożone są te osoby, które:„Tak więc najczęściej biorą narkotyki i uzależniają się osoby, które mają problemy z samooceną, niezaspokojone podstawowe potrzeby i zaburzony system wartości. Jako rodzice powinniśmy więc postarać się, żeby nasze dziecko miało solidny, ugruntowany system wartości, wiedzę na temat tego, co jest dobre, a co złe. Powinniśmy zadbać, żeby jego podstawowe potrzeby były zaspokojone. Jeśli także będziemy wzmacniać poczucie własnej wartości naszego dziecka, to wszystko będzie w porządku: nawet, jeśli zdarzą mu się kontakty z narkotykami, raczej się nie uzależni” – radzi terapeuta w artykule na temat roli rodziców w profilaktyce. 

Na koniec dodajmy, że badania ankietowe dotyczące używania substancji psychoaktywnych (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze) przez młodzież szkolną realizowane są w Polsce od 1995 r. co 4 lata i stanowią część międzynarodowego projektu: „European School Survey Project on Alcohol and Drugs” (ESPAD). Dotyczą one głównie eksperymentalnego i okazjonalnego używania tych substancji. 

Badania te są realizowane na reprezentatywnych losowych próbach uczniów w wieku 15-16 lat oraz w wieku 17-18 lat z całej Polski.

Wiktor Szczepaniak, jw, mw, zdrowie.pap.pl 

Źródła: Konferencja prasowa online pt. „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież w 2019 roku – wyniki badania ESPAD”, zorganizowana przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która odbyła się 25 czerwca 2020 r. Centrum Informacji o Narkotykach i Narkomanii Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.Informacje na temat skutków używania przetworów konopi ze strony Poradni Narkotykowej On-Line.

 

WSZYSTKIE ŁASK ZDROWIE RODZICE MARIHUANA MARIHUANY UŻYWANIA SUBSTANCJI HASZYSZU MŁODZIEŻ UŻYWANIE PSYCHOAKTYWNYCH KONOPI PRZETWORÓW NARKOMANII PRZECIWDZIAŁANIA PROBLEMÓW BADANIA MIN 16LATKÓW
SKLEP

Neptun Rustik N7-263 rtr resor [GN192] przyczepka samochodowa

3050.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-236 rtr resor [GN190] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2750.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2500.00 zł/3 produkty dostępne
Wszystkie przyczepy...
ODKRYWAJ

Policja KPP Wieluń: Tragiczny wypadek w miejscowości Wygoda gm. Skomlin

Prasówka Łódź 29.06.2020 (Poniedziałek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Prasówka Łódź 30.06.2020 (Wtorek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Wieluń: Śmiertelny wypadek w Wieluniu. Nie żyje 31- letni kierowca forda

Prasówka Łódź 27.06.2020 (Sobota), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Zduńska Wola: Włamali się do szkoły i zabrali sprzęt komputerowy

Policja KPP Łask: Pijany z zakazem uciekał przed Policją

Łódź: Piotrkowska otwarta. Branża kosmetyczna i fryzjerska zaprasza

Policja KPP Sieradz: Śmiertelny wypadek w Bujnowie

Łódź: Łódź buduje Mediatekę. W budynkach przy ul. Moniuszki trwają zaawansowane prace

Iran: 162 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu doby, najwięcej od wybuchu epidemii

Policja KMP Łódź: 7 nietrzeźwych kierujących zatrzymanych jednego dnia

Policja KPP Opoczno: Tragedia nad zalewem w Miedznej Murowanej

Łódź: Zamienił Wrocław na Łódź i wygrał 100 tysięcy złotych!

W dobie pandemii zyskują inteligentne rozwiązania do zdalnej obsługi i monitoringu. Może być to rewolucja w najmie krótkoterminowym i hotelach

Policja KPP Łask: Tragiczny wypadek w Orchowie

Łódź: Piłkarze znowu zawiedli

Łódź: UKS Anilana Łódź mistrzem Polski!

Mój Łask negatywnie o Burmistrzu Łasku, Laskonline kopiuje Facebooka: przegląd prasy!

Prasówka Łódź 01.07.2020 (Środa), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Bełchatów: Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Bp Mazur: 500 tys. zł. trafiło do polskich misjonarzy na pomoc w walce z COVID-19

Córka laureata Nagrody im. Sacharowa 2019 Ilhama Tohtiego odebrała nagrodę w jego imieniu

Łódź: TME Grot SMS bez Pucharu Polski

Wszystkie wiadomości...
POWIATY
Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowicki
Łask Wiadomości Popularne wiadomości Pogoda Łask Magazyn Wydarzenia

Zakupy Rankingi produktów Mapa kategorii Market budowlany

Powiat łaski Powiat pabianicki Powiat sieradzki Powiat bełchatowski Miasto Łódź Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Ogłoszenia samochody

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Szpitale łódzkie Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Biznes Urzędy skarbowe Kursy walut Transport kolej

Przyczepy sklep Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Praca Łask Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Zakupy ❖  Popularne ☈