WIADOMOŚCI

Zdrowie Miasto gniewu

Przeczytasz w 4 min  •  22/Czerwiec/2020 (12:02)
Czy tak łagodna i dobrotliwa czynność jak dokarmianie ptaków może mieć w ogóle coś wspólnego z gniewem czy nienawiścią? Może. Przekonała się o tym dobitnie córka mojej znajomej, która to oddawała się w pewnym wielkim mieście równie łagodnej i dobrotliwej czynności, jaką jest wyprowadzanie ukochanego psa na spacer.
Kolumna24.pl Zdrowie Miasto gniewu© Zdjęcie: Fot. PAP

Zdrowie Miasto gniewu


Pech chciał, że na tym spacerze pies rzucił się na wysypywane właśnie na trawnik przez pewną starszą panią suchary, resztki chleba znaczy, które to miały być strawą dla gołębi, wróbli i innych naszych skrzydlatych braci mniejszych. Rzucając się na suchary piesek niestety zbyt mocno szarpnął za smycz i niemal przewrócił nieszczęsną córkę mojej znajomej, która odzyskawszy równowagę zwróciła się do starszej pani z takim oto rzeczowym komentarzem: „Czy Pani nie wie, że ptaków nie karmi się suchym chlebem? To im szkodzi!”. (dodajmy od razu, że wyrzucanie resztek chleba na trawnikach, skwerach czy w parkach przyczynia się też m.in. do rozwoju populacji miejskich szczurów).Riposta dokarmiającej ptaki babuni była nadspodziewanie cięta, żeby nie użyć mocniejszego słowa: „Pier**l się ty stara kur*o!”. Tak wypaliła starowinka po czym, jak gdyby nigdy nic odwróciła się na pięcie i wróciła do swojej równie starej jak ona kamienicy.Jaki morał wypływa z tej historii i dlaczego w ogóle warto wspominać o niej na łamach Serwisu Zdrowie? Tak naprawdę są dwa morały. Pierwszy jest taki, że córka mojej znajomej miała rację: gołębi, kaczek czy wróbli nie powinno się dokarmiać chlebem, bo to może im bardzo zaszkodzić. Na szczęście, informacje na ten temat można znaleźć na specjalnych tablicach w coraz większej liczbie miejskich parków w Polsce. Widać wspomniana starowinka nie miała szczęścia jeszcze w takim „wypasionym” i „postępowym” parku miejskim być.Drugi morał jest jednak dużo ważniejszy i głębszy, bo tyczy się nas - ludzi i naszego zdrowia, głównie psychicznego. Chodzi o gniew, agresję, frustrację i inne tym podobne reakcje, które wyzwoliły się wtedy, w tej błahej z pozoru sytuacji, a także ich potencjalne, mocno destrukcyjne skutki. Jeśli spokojne i zasadne zwrócenie uwagi drugiemu człowiekowi spotyka się z tak gwałtowną i nieadekwatną reakcją, to aż strach pomyśleć co może się zdarzyć w innych, trudniejszych i bardziej emocjonujących sytuacjach, w jakich każdy z nas może się znaleźć…Z pewnością każdy z Was, czytających ten felieton, doświadczył już w swoim życiu kiedyś, podobnie zresztą jak i autor tego tekstu, podobnych aktów agresji, nienawiści czy hejtu, jak to się dziś nazywa. Chodzi tu jednak szczególnie o ataki nieuzasadnione, bezpodstawne, bezsensowne, a więc te najbardziej zaskakujące. To one bolą nas najbardziej i wyrządzają największe szkody.Niestety śledząc bieżące doniesienia medialne na temat różnego rodzaju wydarzeń w kraju i za granicą, zwłaszcza tych o podtekście politycznym, choć nie tylko, można odnieść ponure wrażenie, że żyjemy w czasach coraz bardziej ogarniętych właśnie przez gniew i ślepą nienawiść. Przybierają one oczywiście różne, czasem mocno zawoalowane, formy i maski. Z reguły jednak ich owocami są ferment, konflikty, podziały społeczne, destabilizacja, zamęt, stres i cierpienie. To wszystko niestety, bezpośrednio lub pośrednio, odciska swoje piętno na naszym zdrowiu, zarówno psychicznym, jak i somatycznym.Jątrzące tytuły doniesień prasowych, chwytające za gardło, prowokacyjne posty w mediach społecznościowych, nienawistne, oskarżycielskie transparenty pojawiające się w czasie różnych wieców oraz manifestacji, czy wreszcie wulgarne hasła wypisywane na murach i chodnikach - to tylko niektóre przejawy postępującego zdziczenia obyczajów, na podstawie których można niestety dojść do wniosku, że nasze miasta, zwłaszcza te największe, są dzisiaj miastami wprost kipiącymi od gniewu! Przesada? Niekoniecznie.W tym kontekście warto przypomnieć pewien głośny swego czasu amerykański film fabularny: „Crash”. Polski tytuł tego obsypanego Oscarami oraz wieloma innymi nagrodami dramatu brzmi dokładnie tak, jak tytuł tego felietonu: „Miasto gniewu”.Film ten może być dla nas przestrogą. Pokazuje bowiem, w niezwykle dosadny i poruszający sposób - żeby nie powiedzieć brutalny – do jakich dramatów ludzkich mogą doprowadzić tlące się wkoło nas napięcia, nieporozumienia i konflikty społeczne. Dodajmy, że wciskająca widza w fotel akcja tego filmu rozgrywa się nie gdzie indziej, jak tylko w słynnym „Mieście Aniołów”, czyli Los Angeles. Ukazanym w nim zwykłym ludziom - z powodu uprzedzeń, frustracji, gniewu i nienawiści - do „anielskiego stanu” jest jednak niezwykle daleko…Próbując zrozumieć fenomen „bezinteresownej agresji”, z którą coraz częściej się stykamy na ulicach naszych miast lub w internecie, warto też zajrzeć do słownika terminów psychologicznych. Z jego lektury można się dowiedzieć np. skąd w ogóle bierze się w nas gniew, a także agresja. Przejdźmy zatem do konkretów:Z pewnością warto pochylić się nad tymi terminami. Warto częściej uwzględniać je na lekcjach w szkołach, na uczelniach, a nawet w przedszkolach. Warto o nich jak najwięcej rozmawiać, a także promować praktyczną wiedzę na temat technik radzenia sobie ze stresem, frustracją i różnego rodzaju „negatywnymi" stanami emocjonalnymi. Dzięki temu wszystkiemu, a więc nowoczesnej edukacji i rozwojowi osobistemu oraz promowaniu kultury dialogu, życie nas wszystkich może stać się lepsze.Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.plPS.Źródła:„Słownik Psychologii”, red. J.Siuta, wyd. Zielona SowaStrona internetowa poświęcona tematyce filmowej z recenzją dramatu filmowego „Miasto gniewu".

WSZYSTKIE ŁASK ZDROWIE PSYCHE GNIEW WARTO TEMAT GNIEWU MOJEJ MIASTO NIESTETY MOCNO NAPIĘCIA ZNAJOMEJ ZDROWIE OGÓLE GNIEW NIEZWYKLE DRAMATU CHLEBA
SKLEP

Neptun Multi N7-305 multi [GN152] przyczepka samochodowa

3250.00 zł/2 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rtr resor [GN192] przyczepka samochodowa

3050.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-236 rtr resor [GN190] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2750.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2500.00 zł/3 produkty dostępne
Wszystkie przyczepy...
ODKRYWAJ

Policja KPP Wieluń: Tragiczny wypadek w miejscowości Wygoda gm. Skomlin

Prasówka Łódź 29.06.2020 (Poniedziałek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Wieluń: Śmiertelny wypadek w Wieluniu. Nie żyje 31- letni kierowca forda

Prasówka Łódź 30.06.2020 (Wtorek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Zduńska Wola: Włamali się do szkoły i zabrali sprzęt komputerowy

Policja KPP Łask: Pijany z zakazem uciekał przed Policją

Łódź: Piotrkowska otwarta. Branża kosmetyczna i fryzjerska zaprasza

Mielno czeka na turystów

Policja KPP Sieradz: Śmiertelny wypadek w Bujnowie

Mój Łask negatywnie o Burmistrzu Łasku, Laskonline kopiuje Facebooka: przegląd prasy!

Policja KMP Łódź: 7 nietrzeźwych kierujących zatrzymanych jednego dnia

Łódź: Łódź buduje Mediatekę. W budynkach przy ul. Moniuszki trwają zaawansowane prace

Iran: 162 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu doby, najwięcej od wybuchu epidemii

Policja KPP Opoczno: Tragedia nad zalewem w Miedznej Murowanej

Łódź: Zamienił Wrocław na Łódź i wygrał 100 tysięcy złotych!

Prasówka Łódź 01.07.2020 (Środa), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Łódź: Piłkarze znowu zawiedli

W dobie pandemii zyskują inteligentne rozwiązania do zdalnej obsługi i monitoringu. Może być to rewolucja w najmie krótkoterminowym i hotelach

Łódź: UKS Anilana Łódź mistrzem Polski!

Policja KPP Bełchatów: Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Łódź: TME Grot SMS bez Pucharu Polski

Policja KPP Radomsko: Wypadek na K-1

Policja KPP Radomsko: Zginął jadąc wozem konnym

Policja KPP Łask: Tragiczny wypadek w Orchowie

Wszystkie wiadomości...
POWIATY
Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowicki
Łask Wiadomości Popularne wiadomości Pogoda Łask Magazyn Wydarzenia

Zakupy Rankingi produktów Mapa kategorii Market budowlany

Powiat łaski Powiat pabianicki Powiat sieradzki Powiat bełchatowski Miasto Łódź Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Ogłoszenia samochody

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Szpitale łódzkie Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Biznes Urzędy skarbowe Kursy walut Transport kolej

Przyczepy sklep Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Praca Łask Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Zakupy ❖  Popularne ☈