WIADOMOŚCI

Szef MON: pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych

Przeczytasz w 3 min  •  3/Czerwiec/2020 (00:10), aktualizacja 3/Czerwiec/2020 (00:18)
PINTEREST FACEBOOK TWITTER WYKOP
Pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych; siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak.
Kolumna24.pl Szef MON: pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych© Zdjęcie: DariuszSankowski/PixaBay

Szef MON: pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych


We wtorek w Warszawie odbyła się uroczystość podsumowująca dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z pandemią koronawirusa. Wzięli w niej udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła oraz żołnierze WP i podchorążowie.

Szef MON zaznaczył, że epidemia koronawirusa zmieniła nasze wyobrażenie o współczesnych zagrożeniach. "Cztery ostatnie miesiące pokazały, jak niebezpieczne może być przeciwnik, który nie ma karabinów, czołgów, ani samolotów, przeciwnik, który jest widoczny tylko pod najmocniejszymi mikroskopami" - mówił szef MON. Podkreślił także, że "pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych". "W Wojsku Polskim służą eksperci, którzy potrafią poradzić sobie z każdym rodzajem zagrożenia" - ocenił.

"Dzięki wyszkoleniu i umiejętnościom adaptacji, siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom" - powiedział Błaszczak. Podkreślił także, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest pod kontrolą. "Nie mam wątpliwości, że jest tak również dzięki szybkiej i skutecznej reakcji Wojska Polskiego" - podkreślił.

"Zaczęliśmy działać jeszcze zanim groźny wirus dotarł do Polski. To właśnie wojskowi piloci, personel medyczny, ewakuowali z Wuhan przebywających tam Polaków oraz zapewnili im opiekę po powrocie" - przypomniał szef MON i dodał, że "od tamtej pory zaangażowanie sił zbrojnych rosło z każdym dniem".

Błaszczak podkreślił, że działania wojska podzielone były na dwie operacje: "Tarcza", za którą odpowiadał DORSZ oraz "Odporna Wiosna", którą realizowały Wojska Obrony Terytorialnej.

"Dziś podsumujemy cztery miesiące walki z epidemią, ale nie możemy zapomnieć, że zagrożenie jeszcze nie minęło" - zauważył minister i zapowiedział, że Wojsko Polskie będzie zaangażowane w walkę z pandemią "tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja". Szef MON wskazał, że w najbardziej kluczowych dniach walki z pandemią, dziennie zaangażowanych było ponad 9 tys. żołnierzy i pracowników wojska oraz ok. 1,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, podsumowując działania wojskowej służby medycznej, ocenił że stanęła ona na wysokości zadania. "14 wojskowych szpitali, pięć ośrodków medycyny prewencyjnej, do tego instytuty wojskowe, ale również szpitale polowe przyczyniły się do tego, że dziś możemy śmiało powiedzieć: panie ministrze - daliśmy radę" - mówił Skurkiewicz. Jego zdaniem, polska wojskowa służba zdrowia sprawdza się w sytuacjach zagrożenia i kryzysu. Wiceszef resortu obrony podziękował wszystkim przedstawicielom wojskowej służby zdrowia za dotychczasowe zaangażowanie.

Dowódca Operacyjny RSZ gen. Piotrowski zaznaczył, że główne zadania operacji "Tarcza", to ochrona granic - lądowych i przestrzeni powietrznej oraz wsparcie obrony pozamilitarnej. "Codziennie, bezpośrednio w ochronę granic zaangażowanych było 2 tys. żołnierzy. W pomoc policji - w ramach ochrony i uszczelnienia granic - zaangażowanych było 450 żołnierzy" - poinformował. Gen. Piotrowski wskazał, że w ramach wsparcia pozamilitarnego, WP odpowiedziało na 76 wniosków wojewodów. Poinformował, że pomoc polegała m.in. na transporcie materiałów, ochronie wydzielonych obiektów czy bezpośrednim wsparciu obywateli.

Generał przyznał, że istotne dla niego jest to, że oprócz dedykowania sił i środków w ramach operacji "Tarcza", jednocześnie możliwe było pełne zaangażowanie wszystkich sił i środków, które odpowiedzialne są za rozpoznanie i bezpieczeństwo zewnętrzne. "Również to, co jest bardzo istotne w czasie koronawirusa, byliśmy w stanie utrzymać właściwe tempo i kalendarz rotacji naszych Polskich Kontyngentów Wojskowych" - dodał gen. Piotrowski. Przekonywał, że Polska musi być "wiarygodnym sojusznikiem tam, gdzie się angażuje".

Gen. Piotrowski ocenił też, że polska armia wykazała się w czasie pandemii "niesamowitą" zdolnością adaptacji. "Nasi żołnierze - szeregowi, podoficerowie, oficerowie młodsi, którzy realizowali te zadania, dowodzili patrolami, realizowali zadania na posterunkach pokazali, że są w stanie bardzo szybko się adaptować" - zaznaczył. Stwierdził, że na taką postawę wpływ miały dwa czynniki: dobre wyszkolenie oraz doświadczenie zdobyte na misjach.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że pierwszą linią walki z pandemią było wsparcie służby zdrowia. "Wsparliśmy 361 szpitali i 79 placówek medycznych, uruchomiliśmy 29 przyszpitalnych izb przyjęć, pobraliśmy ponad 71 tys. wymazów, zorganizowaliśmy 21 punktów Test&Go" - poinformował gen. Kukuła. Podkreślił, że żołnierze zaangażowali się również w pomoc Domom Opieki Społecznej. "Udzieliliśmy wsparcia ponad 600 z nich; pobraliśmy w nich ponad 28 tys. wymazów; sześć placówek ewakuowaliśmy w trybie interwencyjnym" - wyliczał gen. Kukuła. (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ gb/ mrr/

PINTEREST FACEBOOK TWITTER WYKOP
WSZYSTKIE ŁASK BLOG GEN SIŁ KORONAWIRUSA MON OBRONY SZEF WOJSKA PIOTROWSKI PODKREŚLIŁ ZBROJNYCH ZADANIA KUKUŁA PANDEMIĄ ZAANGAŻOWANIE ZAZNACZYŁ
SKLEP

Neptun Multi N7-305 multi [GN152] przyczepka samochodowa

3250.00 zł/2 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rtr resor [GN192] przyczepka samochodowa

3050.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-236 rtr resor [GN190] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2750.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2500.00 zł/3 produkty dostępne
Wszystkie przyczepy...
ODKRYWAJ

Mielno czeka na turystów

Trwają prace nad nowym systemem poboru opłat drogowych. Od 2021 roku będzie oparty na geolokalizacji i pozwoli płacić np. smartfonem

Policja KPP Radomsko: Wypadek na K-1

Mój Łask negatywnie o Burmistrzu Łasku, Laskonline kopiuje Facebooka: przegląd prasy!

Policja KPP Radomsko: Zginął jadąc wozem konnym

Łódź: TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Austria ogłosiła ostrzeżenie przed podróżami do Rumunii, Bułgarii i Mołdawii

W. Brytania: Johnson apeluje o odpowiedzialne zachowanie po złagodzeniu ograniczeń

Prasówka Łódź 29.06.2020 (Poniedziałek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Hiszpania: rząd zatwierdził program wsparcia odbudowy gospodarki dotkniętej koronakryzysem

Kursy walut 06.07.2020 (Poniedziałek), ile kosztuje euro, dolar czy frank szwajcarski?

Robot pobiera medyczne próbki z nosów i ust pacjentów

W PGG wyzdrowiało ponad 92 proc. zakażonych koronawirusem górników, w JSW blisko 76 proc.

Cieszyński: wprowadzamy pierwszeństwo w II turze wyborów m.in. dla seniorów i ciężarnych

Komisarz Hahn: UE chce rozprowadzić szczepionkę na koronawirusa na cały świat

Policja KPP Kutno: Czujny policjant udaremnił przemyt kontrabandy

GIS zaktualizował wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli

W Hiszpanii 383 zakażenia w ciągu ostatniej doby, w Portugalii - 443

Malezja: ok. 100 zatrzymanych w pubach i klubach za nieprzestrzeganie dystansu społecznego

Rosja: zmarło 176 osób z Covid-19, przybyło ponad 6 tys. nowych zakażeń

Raport: w Sztokholmie Covid-19 najpewniej najczęstszą przyczyną zgonów w 2020 roku

Uzbekistan wprowadzi drugą kwarantannę w związku z nagłym wzrostem zakażeń

Łódź: niedzielny finał akcji charytatywnej Biegniemy na pomoc

Prasówka Łódź 05.07.2020 (Niedziela), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Wszystkie wiadomości...
POWIATY
Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowicki
Łask Wiadomości Popularne wiadomości Pogoda Łask Magazyn Wydarzenia

Zakupy Rankingi produktów Mapa kategorii Market budowlany

Powiat łaski Powiat pabianicki Powiat sieradzki Powiat bełchatowski Miasto Łódź Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Ogłoszenia samochody

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Szpitale łódzkie Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Biznes Urzędy skarbowe Kursy walut Transport kolej

Przyczepy sklep Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Praca Łask Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

Polski English

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Zakupy ❖  Popularne ☈