WIADOMOŚCI POLSKA EUROPA ŚWIAT

Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek

Przeczytasz w 3 min  •  3/Maj/2021 (23:28)

Prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii podczas debaty na Zamku Królewskim w Warszawie pozytywnie ocenili działania UE podczas pandemii Covid-19. Krytycznie odniósł się do nich natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że w jego kraju udało się zaszczepić dotąd tylko 1 mln osób.
© PixaBay/domena publiczna
 
Pasaż handlowy Kolumna24 online
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.
Sklepy

Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek


Podczas debaty prezydentów pięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanej w poniedziałek z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent Andrzej Duda przytoczył pytania zadane za pośrednictwem internetu przez Polaków, w tym pytanie dotyczące współpracy w ramach UE w czasie pandemii.

W tym kontekście prezydent Łotwy Egils Levits podkreślił, że w UE nie ma peryferii i centrum. Dodał, że wszystkie części Europy powinny być traktowane jako równorzędne. Levits akcentował także konieczność współpracy w różnych dziedzinach, w tym w kwestii ochrony zdrowia czy w polityce zagranicznej państw Wspólnoty.

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid pozytywnie odniosła się do działań UE podczas pandemii. Jej zdaniem to dzięki wspólnemu mechanizmowi zakupu szczepionek udało się zahamować pandemię. Według Kaljulaid państwa Europy Środkowo-Wschodniej w walce z pandemią mogą zaproponować najbardziej dynamiczne podejście, w tym w obszarze nowych technologii, w ramach walki ze skutkami pandemii.

Podkreślała także, podobnie jak Levits, równość państw członkowskich. "Jesteśmy Unią Europejską równych państw, jesteśmy Unią Europejską państw narodowych" - oświadczyła prezydent Estonii.

W kontekście wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek Kaljulaid oceniła, że poszczególne państwa, zwłaszcza mniejsze, nie mogłyby negocjować z producentami szczepionek tak, jak robi to Unia Europejska.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podkreślał z kolei wagę konsensusu w działaniach UE. Według Nausedy instytucje unijne zrobiły tyle, ile mogły zrobić w kontekście walki z pandemią. Także według niego obecny system dystrybucji szczepionek gwarantuje równość.

Prezydent Litwy wspomniał również o możliwości rozszerzenia UE i ocenił, że "rodzina europejska" może stać się jeszcze większa z uwagi na to, że jest atrakcyjna dla państw, które są zainteresowane przystąpieniem do niej.

Natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że na Ukrainie nie ma poczucia "równości" państw europejskich. "Ukraina w tej chwili, mimo porozumienia, które wynegocjowaliśmy, od Unii Europejskiej nie otrzymała nic" - mówił w kontekście szczepionek przeciw Covid-19.

Ukraina otrzymała od UE pierwsze dawki szczepionki w połowie kwietnia. W ramach programu COVAX, który zakłada redystrybucje nadwyżek szczepionki do innych krajów, UE przekazała Ukrainie 117 tys. dawek szczepionki BioNTech/Pfizer.

Prezydent Ukrainy wspomniał, że jego kraj podpisał również porozumienia m.in. z Wielką Brytanią i USA i obecnie udało się zaszczepić jedynie 1 mln ludzi. "Teraz mamy podpisaną umowę na dostawę 20 mln szczepionek, ale otrzymamy je pod koniec roku, w III i IV kwartale" - powiedział Zełenski.

"Myślę, że nie jest to zgodne z wartościami europejskimi. Myślę, że jest to bardzo niesprawiedliwe" - powiedział prezydent Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda wyraził zrozumienie dla krytyki wyrażonej przez Zełenskiego. Zdaniem prezydenta Polski głos Zełenskiego pokazuje, że w przyszłości w UE będzie trzeba omówić także "bolesne doświadczenia" pandemii, aby wyciągać wnioski na przyszłość. Dodał, że problem dystrybucji szczepionek był także zauważalny w krajach UE.

"Natomiast to, co słyszymy od pana prezydenta (Ukrainy) rzeczywiście jest uderzającą, niezwykle bolesną prawdą. To są tematy dla nas na przyszłość bardzo ważne, dla nas jako UE i jej państw członkowskich, a także dla całego programu europejskiego" - powiedział Duda.

Jednocześnie podczas debaty prezydent Ukrainy akcentował, że UE musi być silną organizacją, która zaprasza kraje chcące przystąpić do Wspólnoty. Podziękował prezydentom Polski, Litwy, Łotwy i Estonii za wspieranie Ukrainy. "Nasz kraj walczy teraz o swoją niepodległość, ale też o pokój w Europie" - podkreślił Zełenski w kontekście działań rosyjskich przy wschodniej granicy Ukrainy.

Bezpośrednio po debacie rozpoczęło się dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/WSZYSTKIE BLOG KRAJ POLITYKA SZCZEPIONEK PAŃSTW UKRAINY PREZYDENT KONTEKŚCIE LITWY ŁOTWY ESTONII PANDEMII ZEŁENSKI LEVITS EUROPY POLSKI UDAŁO PODKREŚLIŁ POL POLSKA WARSZAWA PAP

Oprócz tej wiadomości Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek warto, abyś przeczytał najnowsze informacje na portalu Kolumna24 dotyczące innowacyjnych rozwiązań stosowanych w laptopach, połączonych z ofertami cenowymi z różnych sklepów internetowych.

Pasaż handlowy Kolumna24 dla czytelników wiadomości Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek!


Od teraz masz dostęp do pasażu handlowego Kolumna24 z wyselekcjonowanymi produktami z różnych sklepów internetowych! Bogaty asortyment produktów w jednym miejscu z różnych kategorii, dostępnych do kupienia przez internet z dostawą prosto do domu.

Asus 2-in-1 11
Asus 11
Lenovo Ideapad 3 15
MSI Gaming GL65
HP Chromebook 11A G6
Lenovo V14
Lenovo Legion Slim 7i 15
MSI Gaming GP76
Dell Latitude 13 3320
Sprzęt Sportowy
2765
Elektronika
Nowości
187
Akcesoria
Sporty
Dom I Ogród
Kategorie


ELEKTRONIKA DOM I OGRÓD SPRZĘT SPORT OBUWIE ODZIEŻ ZABAWKI SURVIVAL IT ZDROWIE I URODA AGD MOTOCYKLE RANKINGI

Co warto przeczytać oprócz Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek w serwisie Kolumna24?


Oprócz istotnej depeszy Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek, w portalu informacyjnym Kolumna24, przeczytasz kilkanaście najnowszych wiadomości z kraju i ze świata opublikowanych tylko dzisiejszego dnia! Ponadto w serwisie informacyjnym Kolumna24 publikowanych są setki artykułów tematycznych przygotowanych nie tylko w formie depeszy jak Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek!


Zapowiedź weekendu na boiskach Ekstraklasy!

Paleciak używany - czy warto go kupić? Sprawdź!

Szukasz materaca w Zielonej Górze? Sprawdź jaki będzie najlepszy.

PLK uczestnikiem Kongresu 590

Łódź Żabieniec ? windy ułatwią dostęp do pociągów

Łódź: Odszedł Andrzej Możejko

Zapowiedź weekendu na boiskach Ekstraklasy!

Paleciak używany - czy warto go kupić? Sprawdź!

Szukasz materaca w Zielonej Górze? Sprawdź jaki będzie najlepszy.

Nadchodzi przełom w walce z chorobami genetycznymi. Technologia wykorzystana do tworzenia szczepionek pomoże też w opracowaniu terapii na inne choroby

Polski start-up uczy języka angielskiego za pomocą SI. Przyszłością rynku edtech są także rozszerzona i wirtualna rzeczywistość

W czasie pandemii coraz więcej osób inwestuje w kryptowaluty. Mimo rosnącego zainteresowania posiada je tylko 1,5% ludzi na świecie

Inflacja w Polsce jest najwyższa od ponad roku. Napędzają ją głównie wzrost wynagrodzeń i cen energii

Policja KPP Brzeziny wiadomości: Tragiczny wypadek w Brzezinach

Krajowi specjaliści potencjalnym wsparciem dla estońskich inwestycji. Z kolei tamtejszy rynek może być dla polskich firm bramą do SkandynawiiPrzyczepki samochodowe na Kolumna24 dla czytelników wiadomości Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek


Poniżej lista lekkich przyczep samochodowych dostępnych do kupienia w sklepie motoryzacyjnym Kolumna24 zareklamowanych dla czytelników artykułu Prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii zgodnie o działaniach UE podczas pandemii; Zełenski krytycznie o dostawach szczepionek na portalu informacyjnym!

Neptun Rustik N7-236 rtr resor
Neptun Rustik N7-263 rtr resor
Neptun Rustik N7-236 rt
Neptun Rustik N7-263 rt
Neptun Pro N7-236 prr resor
Neptun Pro N7-263 prr resor


Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowickiWiadomości Aleksandrów Kujawski aleksandrowski Wiadomości Augustów augustowski Wiadomości Bartoszyce bartoszycki Wiadomości Będzin będziński Wiadomości Biała Podlaska bialski Wiadomości Białobrzegi białobrzeski Wiadomości Białograd białogardzki Wiadomości Ustrzyki Dolne bieszczadzki Wiadomości Bochnia bocheński Wiadomości Bolesławiec bolesławiecki Wiadomości Brzeg brzeski Wiadomości Busko-Zdrój buski Wiadomości Bytów bytowski Wiadomości Chodzież chodzieski Wiadomości Gorzów Wlkp. gorzowski

W treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera afiliacyjnego pozwala nam zarabiać na otrzymywanych prowizjach rozwijać dalej serwis informacyjny Kolumna24. Oprócz tego w treści/wyeksponowanych boksach znajdują się reklamy produktów dostępnych do kupienia w sklepie stacjonarnym Kolumna24 (asortyment przyczep samochodowych).

 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Wiadomości Newsroom Wybory2023 Łódź ZduńskaWola Zdrowie Biznes i finanse

Zakupy i oferty Zegarki Meble Dom i ogród Survival Zdrowie i uroda Rankingi

Zdrowie Placówki medyczne Poradniki zdrowie Ochrona zdrowia Zakupy zdrowie

Laptopy Magazyn Dell MSI Samsung Lenovo Wszystkie modele

Przyczepy samochodowe Magazyn o przyczepach Regiony sklep

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Artykuły Kategorie Produkty Regiony Rankingi

Polityka prywatności Regulamin serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2021 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Wybory   •   Rankingi •   Przyczepy •   Regiony •   Firmy •   Biznes •   Zdrowie•   Zakupy •   Dom •   Laptopy •   MagLap Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Dom