WIADOMOŚCI KRAJ ŚWIAT

Pogorzelski z ING: druga fala Covid-19 zagrożeniem dla polskiego rynku pracy

Kolumna24.pl Pogorzelski z ING: druga fala Covid-19 zagrożeniem dla polskiego rynku pracy© PixaBay/domena publiczna
Przeczytasz w 2 min  •  19/Październik/2020 (15:30)  •  Twitter Facebook Pin!


Zagrożeniem dla sytuacji na polskim rynku pracy jest druga fala Covid-19 i związane z nią restrykcje administracyjne - wskazał Karol Pogorzelski z ING w komentarzu do danych GUS. Zdaniem ekonomisty można się spodziewać ponownego osłabienia wskaźników rynku pracy, zwłaszcza zatrudnienia.
 
Pasaż handlowy Kolumna24 online
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.
Sklepy

Pogorzelski z ING: druga fala Covid-19 zagrożeniem dla polskiego rynku pracy


Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że we wrześniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 1,2 proc. rdr. Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosło 5371,56 zł, co oznacza wzrost o 5,6 proc. rdr.

Pogorzelski z ING zaznaczył, że odbudowa gospodarki w Polsce po pandemii będzie miała najprawdopodobniej kształt litery „W”. Dodał, że we wrześniu dobiegła końca pierwsza faza odbudowy, czyli "mamy za sobą pierwsze +V+". "Potwierdzają to dzisiejsze dane z rynku pracy" - wskazał.

Ekonomista zauważył, że wzrost wynagrodzeń wyniósł aż 5,6 proc. rdr – dużo więcej niż miesiąc wcześniej (4,1 proc. rdr) oraz więcej niż konsensus prognoz (4,3 proc. rdr).

Zwrócił uwagę, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ograniczyło spadek z -1,5 proc. rdr w sierpniu do -1,2 proc. rdr. W jego ocenie to "dobry rezultat pokazujący odporność polskiego rynku pracy na skutki pandemii Covid-19 oraz w jakiejś mierze też skuteczność tarcz antykryzysowych". "Jednak pozostajemy ostrożni z optymizmem. Sądzimy, że dynamikę wynagrodzeń może podbijać wypłata odpraw przedemerytalnych oraz z programów dobrowolnych odejść" - zastrzegł. To zaś oznaczałoby spadek aktywności ekonomicznej i byłoby "negatywnym sygnałem na przyszłość".

Pogorzelski ocenił, że dużym zagrożeniem dla sytuacji na polskim rynku pracy jest druga fala Covid-19 i związane z nią restrykcje administracyjne, m.in. ograniczenia działalności hoteli, restauracji oraz obiektów sportu i rekreacji. "W efekcie można się spodziewać ponownego osłabienia wskaźników rynku pracy, zwłaszcza zatrudnienia" - podkreślił.

Zdaniem banku drugie „V”, jakie będziemy obserwować na wykresach statystyk gospodarczych, będzie dużo płytsze niż w drugim kwartale, ze względu na płytszy lock-down. "W naszych prognozach założyliśmy, że spowolnienie gospodarcze będzie stanowić 1/6 do 1/3 tego, które obserwowaliśmy na wiosnę a dynamika PKB w całym 2020 r. wyniesie odpowiednio -2,9 do -3,5 proc. rdr." - ocenił. Zastrzegł, że nie wyklucza rewizji danych - najprawdopodobniej w dół. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/WSZYSTKIE BLOG PRACA KRAJ EPIDEMIEIZARAZY WYNAGRODZENIAIŚWIADCZENIAEMERYTALNE WSKAŹNIKIEKONOMICZNE KOMENTARZEANALITYKÓW GOSPODARKA(OGÓLNIE) PRACY RYNKU RDR COVID19 DRUGA FALA ZAGROŻENIEM WRZEŚNIU ING SEKTORZE PRZEDSIĘBIORSTW POGORZELSKI ZATRUDNIENIA ZATRUDNIENIE WYNAGRODZEŃ POL POLSKA WARSZAWA PAP
ZAKUPY

Pasaż handlowy Kolumna24 dla czytelników wiadomości Pogorzelski z ING: druga fala Covid-19 zagrożeniem dla polskiego rynku pracy!


Od teraz masz dostęp do pasażu handlowego Kolumna24 z wyselekcjonowanymi produktami z różnych sklepów internetowych! Bogaty asortyment produktów w jednym miejscu z różnych kategorii, dostępnych do kupienia przez internet z dostawą prosto do domu.

Fitness Cardio

Dla Dziecka

Dom I Ogród

Etui I Pokrowce Do Telefonów

Etui I Pokrowce Do Telefonów

Etui I Pokrowce Do Telefonów

Telefony I Smartwatche

Etui I Pokrowce Do Telefonów

Etui I Pokrowce Do TelefonówELEKTRONIKA DOM I OGRÓD SPRZĘT SPORT OBUWIE ODZIEŻ ZABAWKI SURVIVAL IT ZDROWIE I URODA AGD MOTOCYKLE RANKINGI
ODKRYWAJ

Reuters: AstraZeneca zaoferowała UE przyspieszenie dostaw szczepionek

W. Brytania: zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth

Sąd skazał Kajetana P. na dożywocie za brutalne zabójstwo lektorki j. włoskiego

Dworczyk po spotkaniu w KPRM ws. szczepień: jesteśmy otwarci na merytoryczne propozycje opozycji

Rzecznik MZ: osoby zaszczepione drugą dawką zwolnione z obowiązku kwarantanny

Morawiecki: szczepienia to kwestia ponad wszelkimi podziałami politycznymi

Wyprzedaż części motoryzacyjnych do przyczep samochodowych 2020/2021

Pożyczka długoterminowa nie tylko w banku. Zobacz, jak łatwiej i nie drożej pozyskać pieniądze

Co wyróżnia niemieckie środki czystości?

Anna Nowak-Ibisz o programie „Patent na dom”: Dla Krzysztofa trudne do zaakceptowania było to, że jest u mnie w programie. Myślał, że jestem jego asystentką

Jakie Depilatory Ipl - Pielęgnacja Ciała - Uroda warto kupić na wrzesień 2020? [Raport Top 10 Depilatory Ipl - Pielęgnacja Ciała - Uroda 2020]

Włochy: liczba zgonów od początku pandemii Covid-19 przekroczyła 85 tysięcy

Policja KMP Skierniewice: O krok od tragedii ! Pijany i agresywny pirat drogowy zatrzymany przez skierniewicką drogówkę !

Policja KWP Łódź: Zatrzymany podejrzewany o zabójstwo na Bałutach

W. Brytania: w ciągu doby przeciwko Covid-19 zaszczepiono blisko pół miliona osóbW treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera pozwala rozwijać serwis informacyjny Kolumna24.

 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Wybory2023 Wybory PE Pogoda Łask Łódź Sieradz

Zakupy i oferty Rankingi produktów Smartfony Komputery Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Przyczepy samochodowe Magazyn o przyczepach Ubezpieczenia Regiony sklep Caravaning

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2021 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Pogoda  •   Wybory2023•   Regiony •   Przyczepy •   Sport •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Szukaj  
SPRZĘT FITNESS CARDIO
Sklepy online