WIADOMOŚCI

Na linii Poznań – Wrocław coraz łatwiej można korzystać z kolei

Przeczytasz w 3 min  •  29/Czerwiec/2020 (13:50)
Między Poznaniem a Wrocławiem na modernizowanym odcinku Czempiń – granica woj. dolnośląskiego zwiększyła się liczba stacji i przystanków z nowymi peronami. Pasażerowie mają wygodną obsługę m.in. w Kościanie, Bojanowie, Rawiczu. Bezpieczny dostęp do pociągów zapewnią przejścia podziemne, pochylnie i windy. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z instrumentu CEF „Łącząc Europę” zapewni krótsze podróże.
Kolumna24.pl Na linii Poznań – Wrocław coraz łatwiej można korzystać z kolei© Zdjęcie: PKP PLK

Na linii Poznań – Wrocław coraz łatwiej można korzystać z kolei


Podróżni w miejscu niskich peronów mają dogodny dostęp do pociągów m.in. w Kościanie, Starym Bojanowie, Rydzynie, Kaczkowie, Rawiczu. Wygodę zapewniają wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Zadbano o czytelne oznakowanie. W najbliższych tygodniach podobny standard będzie w Lipnie i Górce Duchownej. W Lesznie, poza nowymi peronami, dogodny dostęp do pociągów umożliwi gruntownie odnowione przejście podziemne. Podróżni mający trudności z poruszaniem się będą mogli skorzystać z wind. Do końca roku tunel zostanie wydłużony o ponad 20 m i połączy dworzec, perony i ulicę Towarową po drugiej stronie torów. Łącznie, w ramach inwestycji Czempiń – granica woj. dolnośląskiego, na 5 stacjach i 6 przystankach perony stają się dostępne dla wszystkich podróżnych.

- Cieszę się, że stacja pasażerska Leszno staje się bardziej przyjazna dla podróżnych, dzięki nowym peronom, windom i przedłużonemu przejściu dla pieszych. Zmodernizowane tory oraz nowy system sterowania i sygnalizacji znacznie zwiększą bezpieczeństwo i usprawnią podróże na odcinku Czempin - Rawicz. Cała inwestycja przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności i dostępności transportu kolejowego w Unii Europejskiej, a tym samym przyczyni się do ekologizacji transportu. Inwestycja korzysta z blisko 1 mld zł wkładu CEF - powiedział Morten Jensen, Head of Unit at INEA - Innovation and Networks Executive Agency.

Między Czempiniem a województwem dolnośląskim wymieniono już 80% - to ponad 110 km, toru i sieci trakcyjnej. Przebudowano wiele ważnych torów na stacjach. Dwutorowa jazda możliwa jest od Leszna do Żmigrodu (z wyjątkiem jednego toru Bojanowo – Rawicz) oraz od Starego Bojanowa do Kościana. Wykonawcy pozostały do zrobienia jednotorowe szlaki Leszno – Stare Bojanowo i Kościan – Czempiń. Równolegle z oddaniem toru są przebudowywane rozjazdy, nowa sieć trakcyjna, system zasilania oraz niezbędne do prowadzenia ruchu pociągów urządzenia sterowania. Wymieniono już 116 z 132 rozjazdów – ważnych elementów linii kolejowej.

- Realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizacja środkowego odcinka linii Wrocław – Poznań od granicy woj. dolnośląskiego do Czempinia uzupełni ofertę dobrych atrakcyjnych podroży regionalnych i dalekobieżnych oraz usprawni przewóz towarów na międzynarodowym korytarzu kolejowym. Inwestycja jest jednym z projektów współfinansowanych z programu CEF Łącząc Europę i zamyka modernizację odcinaka Poznań – Wrocław – powiedział Arnold Bresch członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wzrasta poziom bezpieczeństwa na torach. Działają nowe urządzenia sterowania. Kierowcy szybciej i sprawniej przejeżdżają nad torami nowym wiaduktem drogowym w Klonówcu koło Leszna. W lipcu planowane jest udostępnienie w Lesznie nowego wiadukt drogowego na ul. Wilkowickiej. Dzięki inwestycji kolejowej mieszkańcy miasta i regionu zyskają lepszą komunikację. Dla pieszych wyremontowano już przejście podziemne. Budowane jest przejście pieszo-rowerowe w dzielnicy Zaborowo. Bezkolizyjne skrzyżowania zaplanowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. m.in. w Kościanie i Rawiczu. Dzięki inwestycji łącznie przybędzie 7 bezkolizyjnych skrzyżowań.

Zakończenie zasadniczych prac na linii od Czempinia do granicy Dolnego Śląska przewidywane jest na koniec roku 2020 r. By uzyskać dotychczasowe efekty i kończyć prace Polskie Linie Kolejowe musiały pokonać niespodziewane problemy. Na termin prac wpływały: zmiana wykonawcy, inwentaryzacja prac i wprowadzenie nowej firmy, przebudowa nieokreślonych na mapach podziemnych instalacji, wydłużenie tunelu w Lesznie. Działania PLK zapewniły dotychczasowe efekty i kontynuację ważnej społecznie inwestycji.

Będą atrakcyjne podróże z Poznania do Wrocławia

Dzięki inwestycji prędkość na linii Poznań – Wrocław zwiększy się do 160 km/h. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń najszybsze pociągi pojadą z Wielkopolski na Dolny Śląsk w ok. 1:30 h. Poprawi się przepustowość trasy, która umożliwi przejazdy większej liczby składów. Wzrośnie komfort podróży i bezpieczeństwo. Modernizacja linii zwiększa możliwości sprawnego transportu towarów na międzynarodowym korytarzu kolejowym linii E 59. Podróżni korzystają już z komfortowych peronów i dobrej oferty podroży na zmodernizowanych odcinkach linii: Poznań – Czempin oraz granica woj. dolnośląskiego – Wrocław. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń” za ok. 1,5 mld zł przy współfinansowaniu z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę”(CEF). Wartość dofinansowania wynosi ok. 1,2 mld zł.

Źródło: informacje prasowe PKP PLK

WSZYSTKIE ŁASK TRANS PKP WIADOMOŚCI PKP KOLEJ WIADOMOŚCI KOLEJ POCIĄGI TRANSPORT KOLUMNA24 LINII WROCŁAW POZNAŃ PKP DOLNOŚLĄSKIEGO GRANICA POLSKIE LINIE KOLEJOWE INWESTYCJA WOJ CZEMPIŃ INWESTYCJI POCIĄGÓW DOSTĘP
SKLEP

Neptun Rustik N7-263 rtr resor [GN192] przyczepka samochodowa

3050.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-236 rtr resor [GN190] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2750.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2500.00 zł/3 produkty dostępne
Wszystkie przyczepy...
ODKRYWAJ

Policja KPP Wieluń: Tragiczny wypadek w miejscowości Wygoda gm. Skomlin

Prasówka Łódź 29.06.2020 (Poniedziałek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Prasówka Łódź 30.06.2020 (Wtorek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Wieluń: Śmiertelny wypadek w Wieluniu. Nie żyje 31- letni kierowca forda

Prasówka Łódź 27.06.2020 (Sobota), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Zduńska Wola: Włamali się do szkoły i zabrali sprzęt komputerowy

Policja KPP Łask: Pijany z zakazem uciekał przed Policją

Łódź: Piotrkowska otwarta. Branża kosmetyczna i fryzjerska zaprasza

Policja KPP Sieradz: Śmiertelny wypadek w Bujnowie

Łódź: Łódź buduje Mediatekę. W budynkach przy ul. Moniuszki trwają zaawansowane prace

Iran: 162 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu doby, najwięcej od wybuchu epidemii

Policja KMP Łódź: 7 nietrzeźwych kierujących zatrzymanych jednego dnia

Policja KPP Opoczno: Tragedia nad zalewem w Miedznej Murowanej

Łódź: Zamienił Wrocław na Łódź i wygrał 100 tysięcy złotych!

W dobie pandemii zyskują inteligentne rozwiązania do zdalnej obsługi i monitoringu. Może być to rewolucja w najmie krótkoterminowym i hotelach

Policja KPP Łask: Tragiczny wypadek w Orchowie

Łódź: Piłkarze znowu zawiedli

Łódź: UKS Anilana Łódź mistrzem Polski!

Mój Łask negatywnie o Burmistrzu Łasku, Laskonline kopiuje Facebooka: przegląd prasy!

Prasówka Łódź 01.07.2020 (Środa), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Bełchatów: Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Bp Mazur: 500 tys. zł. trafiło do polskich misjonarzy na pomoc w walce z COVID-19

Córka laureata Nagrody im. Sacharowa 2019 Ilhama Tohtiego odebrała nagrodę w jego imieniu

Łódź: TME Grot SMS bez Pucharu Polski

Wszystkie wiadomości...
POWIATY
Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowicki
Łask Wiadomości Popularne wiadomości Pogoda Łask Magazyn Wydarzenia

Zakupy Rankingi produktów Mapa kategorii Market budowlany

Powiat łaski Powiat pabianicki Powiat sieradzki Powiat bełchatowski Miasto Łódź Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Ogłoszenia samochody

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Szpitale łódzkie Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Biznes Urzędy skarbowe Kursy walut Transport kolej

Przyczepy sklep Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Praca Łask Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Zakupy ❖  Popularne ☈