WIADOMOŚCI KRAJ ŚWIAT

Inżynierowie z PGG stworzyli program wspomagający sanepid

Kolumna24.pl Inżynierowie z PGG stworzyli program wspomagający sanepid© PixaBay/domena publiczna
Przeczytasz w 3 min  •  26/Październik/2020 (15:19)  •  Twitter Facebook Pin!
Inżynierowie z Polskiej Grupy Górniczej, w której od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 3,5 tys. osób, stworzyli program informatyczny gromadzący dane i wspomagający sanepid w obsłudze spraw dotyczących m.in. planowania wymazów, izolacji czy kwarantanny chorych i ich rodzin.
 
Pasaż handlowy Kolumna24 online
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.
Sklepy

Inżynierowie z PGG stworzyli program wspomagający sanepid


"Oprogramowanie opracowane przez naszych informatyków pomaga znacznie usprawnić komunikację stacji sanepidu w woj. śląskim z największym w regionie pracodawcą, jakim jest Polska Grupa Górnicza. Udostępnione rozwiązanie ujednolica sposób wprowadzania danych, upraszcza procesy związane z obsługą badanych i zakażonych oraz skraca czas tej obsługi" – wyjaśnił w poniedziałek prezes PGG Tomasz Rogala.

Program pod nazwą PSSE Rejestr COVID-19 opracowali inżynierowie z Zakładu Informatyki i Telekomunikacji PGG. System, w którym zarejestrowanych zostało dotąd ok. 17 tys. użytkowników, działa już m.in. w Rybniku i Katowicach, a zainteresowane jego wdrożeniem są kolejne powiatowe stacje sanepidu, nie tylko z woj. śląskiego, ale także dolnośląskiego, małopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

Program scala dane, przechowywane dotąd w rozproszonych źródłach, w jedną bazę osób pozostających pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Automatyzuje proces obsługi tych, których skierowano na kwarantanny i izolacje - nie tylko samych pracowników PGG, ale także osób zatrudnionych w licznych firmach zewnętrznych, świadczących usługi dla kopalń Grupy.

Wśród zalet programu jego twórcy wymieniają przede wszystkim intuicyjną obsługę i wysoki poziom ochrony danych wrażliwych. Opracowane w PGG rozwiązanie zapewnia dostęp m.in. do centralnej kartoteki osobowej, banku informacji o członkach rodzin chorych i zakażonych, a także do ewidencji wymazów, kwarantann, izolacji oraz hospitalizacji osób będących pod nadzorem stacji sanepidu.

"Dzięki informatycznemu kalendarzowi dużo łatwiejsze jest np. planowanie terminów pobierania próbek biologicznych dla setek czy tysięcy osób. Podejmowane przez stacje sanepidu decyzje o objęciu kogoś kwarantanną lub izolacją można wysłać do zainteresowanych jednym kliknięciem, przy użyciu poczty elektronicznej lub SMS-a" - tłumaczy rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Program wspomaga też realizację urzędowych formalności - potrafi np. automatycznie wygenerować - na polecenie uprawnionego pracownika sanepidu - informację o wszczęciu postępowania czy decyzje administracyjne o skierowaniu na kwarantannę lub izolację. Innym przydatnym modułem jest możliwość zestawiania statystyk za dany okres odnośnie ilości osób skierowanych na kwarantannę czy izolację, ilości hospitalizacji czy wymazów wykonanych na potrzeby testów pod kątem SARS-CoV-2.

Bardziej rozbudowane wersje programu pozwalają na wysłanie do zarejestrowanych w systemie osób SMS-ów z ważnymi informacjami np. o terminach i wynikach badań, statusie leczenia oraz wydanych w danej sprawie decyzjach. Program pozwala też odsyłać pocztą elektroniczną potwierdzenia odbioru wydanych decyzji.

Programiści z Zakładu Informatyki i Telekomunikacji pracują teraz m.in. nad dostosowaniem systemu da potrzeb gabinetów lekarskich, chcą też wprowadzić możliwość bieżącego importowania danych o osobach wjeżdżających do kraju z zagranicy.

Pierwszą grupą osób zarejestrowanych w początkowych wersjach programu byli pracownicy Polskiej Grupy Górniczej - na przełomie wiosny i lata tego roku spółka opracowała i wdrożyła program w wybranych stacjach sanepidu, na terenie których działają kopalnie Grupy.

"Pierwszym założeniem było stworzenie narzędzia do monitorowania górników i ich rodzin, bo była to największa grupa osób zakażonych. Potem jednak możliwości i automatyzacja pewnych procesów spowodowały, że znacznie uprościła się obsługa osób zakażonych - cały proces był kontrolowany i w pełni monitorowany, więc można było wykorzystać to narzędzie także dla innych chorych" - wyjaśnił rzecznik PGG.

Jak wynika z poniedziałkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 244 górników z Polskiej Grupy Górniczej, 28 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, 21 z kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz 5 ze spółki Węglokoks Kraj.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowały 3544 osoby, a wyzdrowiało 3300. Obecnie w PGG choruje 244 pracowników wobec 141 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 643 pracowników wobec 381 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (40), Ziemowit w Lędzinach (33) i Piast w Bieruniu (35). W katowickiej kopalni Murcki-Staszic choruje 22 pracowników, a w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych - 14. W pozostałych kopalniach Grupy jest po kilka przypadków zachorowań. Podczas minionego weekendu w PGG przybyło 49 zakażonych i trzech ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.(PAP)

autor: Marek Błoński

WSZYSTKIE BLOG KRAJ INFORMACJEOPRZEDSIĘBIORSTWIE EPIDEMIEIZARAZY INFORMATYKAITECHNOLOGIEINFORMATYCZNE ŚRODKIBEZPIECZEŃSTWA ROZWÓJTECHNOLOGIIINFORMATYCZNYCH GOSPODARKA(OGÓLNIE) PGG OSÓB ZAKAŻONYCH SANEPIDU DANYCH PRACOWNIKÓW OBECNIE MIN GÓRNICZEJ GRUPY POLSKIEJ PROGRAM GÓRNIKÓW SPÓŁKI STACJI POL POLSKA ŚLĄSKIE PAP OGŁOSZENIA

W treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera pozwala rozwijać serwis informacyjny Kolumna24.

ZAKUPY

Pasaż handlowy Kolumna24 dla czytelników wiadomości Inżynierowie z PGG stworzyli program wspomagający sanepid!


Nie wychodzisz z domu? Nie ma problemu ponieważ od teraz masz dostęp do pasażu handlowego Kolumna24 z wyselekcjonowanymi produktami z różnych sklepów internetowych. Bogaty asortyment produktów w jednym miejscu z różnych kategorii, dostępnych do kupienia przez internet z dostawą prosto do domu. Dbaj o swoje zdrowie i innych ograniczając kontakt z postronnymi osobami!

BLACK FRIDAY 2020 ELEKTRONIKA DOM I OGRÓD SPRZĘT SPORT OBUWIE ODZIEŻ ZABAWKI SURVIVAL IT ZDROWIE I URODA AGD MOTOCYKLE RANKINGI
ODKRYWAJ

Senat przyjął uchwałę wzywającą rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu UE

Nie żyje Diego Armando Maradona

Premier: do TSUE można zaskarżyć tylko akt prawny, który został przyjęty

Premier: ulgi w komunikacji, dwa dni wolne w pracy, pakiet konsultacji medycznych dla oddających osocze

Premier: wzrasta liczba ozdrowieńców, w ostatnim czasie to 15 tys. osób

Niedzielski: pracujemy nad rozwiązaniami, które by zmniejszyły liczbę zgonów

Katarzyna Bonda – mistrzyni polskiego kryminału

Dopasuj raty do swoich potrzeb – sprawdź, jak spłacać wygodnie

Zadłużenie firmy – najczęstsze przyczyny, konsekwencje i sposoby na przeciwdziałanie

MZ: 22 812 chorych na COVID-19 leży w szpitalach, 2117 z nich pod respiratorami

Dr Mosiejko: niskie stopy procentowe sprzyjają rozwojowi gospodarczemu

Policja KPP Łódź-Wschód: Zakłócenie ciszy nocnej zakończyło się zatrzymaniem 20–latka z marihuaną

Zakupy Karty Graficzne Black Friday 2020, jakie Karty Graficzne kupić tanio? [RAPORT Listopad 2020]

Nowe województwo mazowieckie bez Warszawy! Czy odbędą się wybory samorządowe?

Zakupy Wkrętarki Akumulatorowe Black Friday 2020, jakie Wkrętarki Akumulatorowe kupić tanio? [RAPORT Listopad 2020]

 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Wybory2023 Wybory PE Pogoda Łask Łódź Sieradz

Zakupy i oferty Książki online Rankingi produktów Smartfony Cyberpunk2077 Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Zakupy WarszawaZakupy ŁódźZakupy SieradzZakupy Pabianice Samochody Edukacja

Przyczepy samochodowe Akcesoria do przyczep Magazyn o przyczepach Regiony sklep Caravaning

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Szukaj  •   Ogłoszenia •   Regiony •   Przyczepy •   Elektronika •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Książki •   Zakupy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Szukaj  
PASAŻ HANDLOWY 24H ›
Sklepy online