WIADOMOŚCI KRAJ ŚWIAT

Indie walczą z malarią w czasie epidemii koronawirusa

Przeczytasz w 3 min  •  1/Sierpień/2020 (12:05), aktualizacja 1/Sierpień/2020 (13:13)
Władze Indii walczą z rosnącą falą epidemii koronawirusa. Zdaniem ekspertów i lekarzy odbywa się to kosztem zaniedbywania malarii, która co roku przychodzi wraz z monsunem. Według brytyjskich badaczy może to kosztować kraj tyle samo ofiar co koronawirus.
Kolumna24.pl Indie walczą z malarią w czasie epidemii koronawirusa© Zdjęcie: jewhisperer/PixaBay

Indie walczą z malarią w czasie epidemii koronawirusa


Kiedy w drzwiach mieszkania Poonamy Sharmy stanął mężczyzna ze służb miasta, 50-letnia kobieta zamarła. „Zamykają nas? Koronawirus?” - spytała, obawiając się zamknięcia budynku lub całego kwartału.
Sąsiedzi Sharmy z dzielnicy Malviya Nagar w południowym Delhi, co chwilę powtarzają informacje o nowych zakażeniach i izolowanych od świata ulicach, gdzie wykryto nowe przypadki koronawirusa. W Delhi jest już ponad 130 tys. przypadków, a w całych Indiach ponad 1,5 mln zakażonych. Na świecie więcej chorych jest tylko w USA i Brazylii.

Mężczyzna pospiesznie złożył dłonie do „namaste”, mówiąc, że chodzi o malarię i dengę. Sharma odetchnęła z ulgą. Co roku kilka miesięcy przed porą deszczową inspektorzy z 3,5 tys. delhijskich oddziałów zwalczających malarię, odwiedzają ponad 20 mln mieszkańców metropolii.

Dziennie muszą zapukać do 60-70 domostw, sprawdzając, czy w pomieszczeniach nie ma warunków sprzyjających wylęganiu się komarów przenoszących chorobę. Szukają zalegającej wody na tarasach i balkonach, otwartych zbiorników na wodę. Rozdają środki do oczyszczenia zbiorników, które zabijają larwy. Czasami trzeba zarządzić spryskiwanie i okolicę spowija biała chmura pestycydów.

„Spytałam inspektora, dlaczego przychodzą tak późno? - opowiada pani Sharma. - Powiedział, że od pięciu miesięcy są przydzieleni do zadań związanych z Covid-19”.

W miesięczniku „Caravan” inspektor Debanand Sharma, który od ponad 20 lat pracuje przy prewencji antymalarycznej, przyznaje, że służby mają zajmować się walką z koronawirusem i jednocześnie malarią. Jego zdaniem nie jest to możliwe. „Ludzie nie zapraszają nas do domów, ponieważ boją się (zakażenia) koronawirusem” - podkreślił.

„A problem malarii i dengi, czy innych chorób zakaźnych nie zniknął” - powiedział PAP dr Yogesh Kalkonde ze szpitala w Gadchiroli, w stanie Maharasztra, w centralnych Indiach. „A przecież spędziliśmy dużo czasu i środków, żeby mocno ograniczyć malarię w Indiach” - przypomina.

Delhijskie jednostki prewencji antymalarycznej powołano po epidemii malarii w 1996 r. Podobne programy wprowadzono niemal w całym kraju. Według danych rządowych i WHO w 2018 r. odnotowano ok. 4,7 mln zachorowań i 9,6 tys. przypadków śmiertelnych - dekadę temu było ich trzy razy więcej.

Według badaczy londyńskiego Imperial College cały wysiłek włożony w zahamowanie malarii, wirusa HIV i gruźlicy, może zostać zaprzepaszczony w czasie epidemii koronawirusa. „W krajach obarczonym wysokim ryzkiem występowania malarii, gdzie panuje epidemia wirusa HIV i gruźlicy, nawet krótkoterminowe zakłócenia mogą mieć dewastujące konsekwencje dla milionów ludzi, którzy są uzależnieni od programów rządowych zwalczających i leczących te choroby” - agencja Reutera cytuje prof. Timothy’ego Halletta, którego zespół opublikował badania na łamach prestiżowego pisma naukowego „Lancet”.

Zespół naukowców szacuje, że w biedniejszych krajach w ciągu następnych 5 lat przez zaniedbania w czasie epidemii Covida-19 liczba zmarłych po zakażeniu wirusem HIV wzrośnie o 10 proc., z powodu gruźlicy o 20 proc, a malarii o 36 proc. Model opracowany przez brytyjskich badaczy przewiduje, że wzrost liczby zmarłych ma być bliski liczbie ofiar koronawirusa w tych krajach.

Naukowcy obawiają się przede wszystkim przerw w dostawach leków przeciw HIV i m.in. braku moskitier nasączonych środkami przeciw owadom. Badacze ze wschodniego stanu Orisa w raporcie dla lokalnego rządu ostrzegają przed wstrzymaniem dystrybucji moskitier, które trafiły do najbardziej potrzebujących trzy lata temu. Większość nie jest już zdatna do użytku.

„Służba zdrowia i generalnie administracja na indyjskich wsiach jest słaba” - mówi PAP dr Kalkonde, którego szpital Shodgram znajduje się jednym z najbiedniejszych regionów Indii. Najbliższe laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa znajduje się 200 km od szpitala. Doktor przypomina, że na wsiach mieszka dwie trzecie populacji Indii, a pracuje tam ok. 40 proc. indyjskich lekarzy. Większość pacjentów dra Kalkonde idzie do szpitala kilka dni.

Okręg Gadchiroli znajduje się na obszarze endemicznego występowania malarii. „Dzięki naszej pracy w wioskach ludzie trochę więcej wiedzą o malarii” - opowiada, dodając, że w czasie wielomiesięcznej, ogólnokrajowej kwarantanny spadła liczba wizyt w szpitalu. „A alternatywą dla szpitala są zazwyczaj znachorzy” - przyznaje. (PAP)

autor: Paweł Skawiński

pas/ kar/


W treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera pozwala rozwijać serwis informacyjny Kolumna24.
WSZYSTKIE ŁASK BLOG MALARII KORONAWIRUSA EPIDEMII SZPITALA CZASIE HIV SHARMA KALKONDE GRUŹLICY INDIACH BADACZY MALARIĘ ZNAJDUJE INDII POWIEDZIAŁ
SKLEP

Neptun Multi N7-305 multi [GN152] przyczepka samochodowa

3250.00 zł/2 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rtr resor [GN190] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2750.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2500.00 zł/2 produkty dostępne
Wszystkie przyczepy...
ODKRYWAJ

Bejrut minuta po minucie! Ogromna eksplozja w Libanie, straty sięgające 5 miliardów dolarów

Policja KPP Łask: Śmiertelny wypadek na trasie S8

Mielno czeka na turystów

Mój Łask negatywnie o Burmistrzu Łasku, Laskonline kopiuje Facebooka: przegląd prasy!

Prasówka Łódź 04.08.2020 (Wtorek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Prasówka Łódź 31.07.2020 (Piątek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Bejrut: Ogromna eksplozja w stolicy Libanu zabiła kilkadziesiąt osób

Liban: wybuch w Bejrucie przypomina wojnę nuklearną

Kursy walut 28.07.2020 (Wtorek), ile kosztuje euro, dolar czy frank szwajcarski?

Prasówka Łódź 01.08.2020 (Sobota), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Letnie promocje i wyprzedaże w sierpniu w sklepach internetowych! Super okazje zakupowe online...

Prasówka Łódź 28.07.2020 (Wtorek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Łódź: Są wyniki egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Czy 8-klasista może zmienić wybraną szkołę średnią?

Policja KPP Zgierz: Trwają poszukiwana 87-latka

Łódź: Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach - wideokonferencja

Łódź: Letnie Koncerty w Altanie Parku Źródliska I

Policja KWP Łódź: Ślubowanie nowo przyjętych policjantów

Policja KMP Łódź: Bracia odpowiedzą za posiadanie narkotyków

Policja KPP Zduńska Wola: Postrzelił z wiatrówki psa sąsiadki

Łódź: Co zmieni się w łódzkim sporcie dzięki projektom złożonym do Budżetu Obywatelskiego?

Prasówka Łódź 03.08.2020 (Poniedziałek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Sieradz: Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek

Łódź: Arturówek i inne projekty

Łódź: KS Olimp zaprasza na bezpłatne zajęcia

Wszystkie wiadomości...
POWIATY
Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowicki
Łask Wiadomości Popularne wiadomości Pogoda Łask Magazyn Wydarzenia

Zakupy Smartfony Rankingi produktów Market budowlany

Powiat łaski Powiat pabianicki Powiat sieradzki Powiat bełchatowski Miasto Łódź Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Ogłoszenia samochody

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Szpitale łódzkie Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Biznes Urzędy skarbowe Kursy walut Transport kolej

Przyczepy sklep Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

Polski English

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Zakupy ❖  Popularne ☈