WIADOMOŚCI KRAJ ŚWIAT

ECDC rekomenduje wdrażanie środków przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa

Kolumna24.pl ECDC rekomenduje wdrażanie środków przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa© PixaBay/domena publiczna
Przeczytasz w 3 min  •  24/Wrzesień/2020 (14:15)  •  Twitter Facebook Pin!
Środki takie jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczek czy wprowadzenie kwarantanny powinny być natychmiastowo wdrażane w miejscach, gdzie dochodzi do wybuchu nowych ognisk koronawirusa - rekomenduje w swych wytycznych Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
 
Pasaż handlowy Kolumna24 online
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.
Sklepy

ECDC rekomenduje wdrażanie środków przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa


Najnowszy raport unijnej agencji pokazuje, że liczba przypadków SARS-CoV-2 stale rośnie w UE i Wielkiej Brytanii od sierpnia, a podjęte środki nie zawsze były wystarczające, aby zmniejszyć lub utrzymać pod kontrolą pandemię.

"Dzisiejsza, nowa ocena ryzyka jasno pokazuje, że nie możemy obniżyć naszej czujności. Niektóre państwa członkowskie odnotowują wyższą liczbę przypadków niż podczas szczytu w marcu, dlatego bez wątpienia nie mamy kryzysu za sobą" - oświadczyła w czwartek prezentując raport w Brukseli komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakidu.

Jej zdaniem jesteśmy w decydującym momencie, dlatego władze krajowe muszą działać zdecydowanie i korzystać z wszystkich dostępnych narzędzi, by ograniczać transmisję koronawirusa.

"Wszystkie państwa członkowskie muszą być gotowe do wprowadzenia środków kontroli natychmiast przy pierwszych oznakach potencjalnych nowych ognisk. To może być nasza ostatnia szansa na uniknięcie powtórki z wiosny" - ostrzegła komisarz.

Ocena ryzyka przeprowadzona przez ECDC wykazała, że niefarmaceutyczne środki, takie jak dystans fizyczny, higiena i stosowanie maseczek ochronnych, okazały się niewystarczające, aby zmniejszyć lub kontrolować groźbę zakażenia. Pokazuje to przykład Belgii, która zaostrzyła w połowie sierpnia restrykcje wprowadzając m.in. obowiązek noszenia maseczek w miastach, a mimo wszystko liczba zakażeń od tego czasu znacznie się zwiększyła.

ECDC odnotowuje, że rozwój pandemii jest jednak nierównomierny. W niektórych państwach wzrost liczby zakażeń odnosi się głównie do osób młodszych (w wieku od 15 do 49 lat), skutkując głównie łagodnymi i bezobjawowymi przypadkami. W innych krajach wzrost jednak prowadził do większej liczby zgonów wśród osób starszych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli uważa, że obecna sytuacja epidemiologiczna stwarza coraz większe niebezpieczeństwo dla grup ryzyka i pracowników służby zdrowia, dlatego konieczne są natychmiastowe działania.

"Obecnie obserwujemy niepokojący wzrost liczby przypadków Covid-19 w Europie. Dopóki nie będzie dostępna bezpieczna i skuteczna szczepionka, to szybka identyfikacja, testowanie i kwarantanna osób z grupy wysokiego ryzyka należą do najbardziej skutecznych środków ograniczających przenoszenie wirusa" - mówiła podczas konferencji prasowej dyrektor ECDC Andrea Ammon.

Jak zaznaczyła wciąż niewielka część Europejczyków ma przeciwciała, poza wyjątkowymi regionami, gdzie koronawirus był bardzo rozpowszechniony wiosną; jest to około 15 proc. populacji.

ECDC wskazało w swojej ocenie ryzyka kilka opcji reagowania na obecną sytuację. Pierwszą rekomendacją jest wzmocnienie potencjału opieki zdrowotnej i ukierunkowanie działań na osoby w trudnej sytuacji medycznej i pracowników służby zdrowia.

Agencja wezwała też do zwiększania liczby testów, śledzenia kontaktów, stosowania 14-dniowej kwarantanny i odpowiedniego informowania o ryzyku różnych grup społecznych. Ammon zwracała uwagę, że inne przesłanie powinno być kierowanie do osób starszych, a inne do młodzieży, bo ludzie młodzi uważają, że skoro nie są narażeni, to również nie roznoszą koronawirusa, co jest nieprawdą.

W swych wytycznych dotyczących niefarmaceutycznych interwencji przeciwko Covid-19 ECDC przedstawiła dostępne opcje takich interwencji w różnych scenariuszach epidemiologicznych. W krajach, regionach, czy gminach, które doświadczają wzrostu transmisji agencja zaleca władzom odpowiednie stosowanie środków niefarmaceutycznych i upewnienie się, że są one odpowiednio wdrażane przez społeczności.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ap/WSZYSTKIE BLOG ZAGRANICA EPIDEMIEIZARAZY ORGANIZACJEMIĘDZYNARODOWE ECDC RYZYKA OSÓB LICZBY ŚRODKÓW POKAZUJE PRZYPADKÓW KONTROLI MASECZEK ŚRODKI KORONAWIRUSA OGNISK NOWYCH WZROST SIERPNIA

W treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera pozwala rozwijać serwis informacyjny Kolumna24.

ZAKUPY

Pasaż handlowy Kolumna24 dla czytelników publikacji ECDC rekomenduje wdrażanie środków przy pierwszych oznakach nowych ognisk koronawirusa!


Nie wychodzisz z domu? Nie ma problemu ponieważ od teraz masz dostęp do pasażu handlowego Kolumna24 z wyselekcjonowanymi produktami z różnych sklepów internetowych. Blisko 500 000 produktów w jednym miejscu z różnych kategorii dostępnych do kupienia przez internet z dostawą prosto do domu. Dbaj o swoje zdrowie i innych ograniczając kontakt z postronnymi osobami!

CYBERPUNK 2077 ELEKTRONIKA DOM I OGRÓD SPRZĘT SPORT OBUWIE ODZIEŻ ZABAWKI SURVIVAL IT ZDROWIE I URODA AGD MOTOCYKLE RANKINGI
ODKRYWAJ

Strajk Kobiet przedstawił plan marszu Na Warszawę, który odbędzie się w piątek

Zmarł bp Józef Zawitkowski - biskup pomocniczy senior diecezji łowickiej

GIS: trwa epidemia, zwracam się do protestujących o inne metody niż zgromadzenia

Premier: pod koniec przyszłego tygodnia 31-32 tys. łóżek dostępnych dla chorych na COVID-19

Kanclerz Merkel o zaostrzeniu ograniczeń: jesteśmy w dramatycznej sytuacji

MZ: 20 tys. 156 nowych zakażeń koronawirusem i 301 zgonów – najwięcej od początku epidemii

Francja: stan zagrożenia terrorystycznego w całym kraju po ataku w Nicei

Sejm uchwalił nowelę tzw. ustawy covidowej ws. dodatków dla służby zdrowia

W całej Polsce coraz mniej wolnych respiratorów; pozostała jedna trzecia łóżek covidowych

Brazylia: ponad 26 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby

Szefowa KE: 100 mln euro na zakup 15-22 mln zestawów do testów na koronawirusa

Mer Kijowa Witalij Kliczko zakażony koronawirusem

MZ: z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 11,5 tys. chorych; 911 jest pod respiratorami

MZ: 13 tys. 628 nowych zakażeń koronawirusem i 179 zmarłych - najwięcej zgonów od początku epidemii

Łódź: Łódź edu kul | Pilotaż tutoringu

 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Karabach 2020 Wybory2023 WyboryUE Łódź Pabianice Sieradz Bełchatów

Zakupy i oferty Smartfony Rankingi produktów Cyberpunk2077 Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

EdukacjaBaza szkół

Przyczepy samochodowe Akcesoria do przyczep Magazyn o przyczepach Regiony sklep Transport

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Pogoda   •   Regiony •   Przyczepy •   Samochody •   Edukacja•   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  Zakupy  
PASAŻ HANDLOWY 24H ›
Sklepy online