WIADOMOŚCI KRAJ ŚWIAT

Dr Sutkowski: dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z trzech czynników

Kolumna24.pl Dr Sutkowski: dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z trzech czynników© PixaBay/domena publiczna
Przeczytasz w 3 min  •  24/Listopad/2020 (19:50)  •  Twitter Facebook Pin!


Dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z trzech czynników - podkreślił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Wymienił w tym kontekście: zadziałanie obostrzeń, rozszerzenie "szarej strefy" oraz mniejszą ilość wirusa w środowisku.
 
Pasaż handlowy Kolumna24 online
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.
Sklepy

Dr Sutkowski: dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z trzech czynników


"Moim zdaniem na spadek dobowej liczby przypadków wpływają trzy czynniki. Po pierwsze, zadziałały obostrzenia. To już ten czas, gdy realnie mogą być obserwowane ich skutki i to się dzieje. Po drugie, powiększa się tzw. +szara strefa+, czyli liczba osób, które celowo nie zgłaszają się na testy. Po trzecie, w moim odczuciu wirusa w środowisku jest obecnie jakby nieco mniej" - ocenił ekspert.

Pytany, czy jest go mniej, gdyż w niemal całej Europie obserwowane są spadki zakażeń i może występuje pewna "sezonowość" w zakażeniach, nie udzielił odpowiedzi potwierdzającej bądź zaprzeczającej.

"Nigdy nie będziemy tego do końca pewni. Być może rzeczywiście wirus działa cyklami, ale i lockdowny są cykliczne. Bardzo trudno więc powiedzieć jednoznacznie, który z tych elementów jest decydujący. Będziemy to mogli ocenić w kolejnym sezonie, jeżeli dojdzie wcześniej do masowych szczepień. Jeżeli w jednym kraju zaszczepi się 80 procent obywateli, a w drugim np. 20 procent i w obu miejscach nie będzie obostrzeń, to jak na dłoni widać będzie różnice w działaniu wirusa w populacji" - wskazał dr Sutkowski.

Jako huraoptymistyczną uznał teorię, że być może w całej Europie kraje nie były w stanie przebadać większości zakażonych, a co za tym idzie, doszliśmy do takiego momentu, iż wektorów (potencjalnych przenosicieli) wirusa jest coraz mniej, gdyż większość ludzi ma już odporność.

"Nie ma dowodów na potwierdzenie takiej tezy. W moim odczuciu obostrzenia dały sporo, a część ludzi +wypłaszcza+ krzywą także przez swoje unikanie jakiegokolwiek kontaktu ze stworzonym systemem potwierdzania zakażeń" - powiedział.

Zaapelował do osób z tzw. "szarej strefy", że jeżeli już nie chcą być diagnozowani, to niech przynajmniej zostaną w domach i nie roznoszą wirusa dalej.

W jego ocenie jest trochę tak, że im więcej ludzie wiedzą o wirusie, tym bardziej go lekceważą.

"Społeczeństwo, tak jak politycy, myśli trochę życzeniowo. Po prostu wszyscy dość gremialnie dostrzegamy w otaczającym nas świecie to, co pozytywne, a powinniśmy być w oglądzie epidemii bardziej stonowani. Jutro wynik będzie np. na poziomie 18 tysięcy, a nie 10 jak dzisiaj i znów będziemy zmieniali swoje oceny. A zdecydowanie istotniejsze jest to, że na COVID-19 nadal dziennie umiera 500 osób, a śmiertelność jest nieporównywalna do tej, którą obserwujemy przy grypie i wynosi 2,5 procent, a u ludzi powyżej 80. roku życia nawet 20 procent" - dodał dr Sutkowski.

Jako nie do końca przemyślany ekspert uznał pomysł włączenia POZ w używanie testów antygenowych.

"To spowoduje przemieszanie pacjentów w przychodniach. Te testy słabo wychodzą u osób bez objawów. Jeżeli chcemy system POZ włączyć w użycie testów antygenowych - to można to zrobić sensownie na dwa sposoby. Pierwszy jest taki, że stawiamy przed każdą przychodnią namiot i tam wojskowego, który pobiera wymaz. Drugi, moim zdaniem rozsądny, to umożliwienie zróżnicowania zleceń przez lekarzy POZ. Po prostu każdy lekarz rodzinny powinien po wywiadzie z pacjentem ocenić, czy ten w punkcie drive-thru powinien zostać przetestowany testem genetycznym, czy antygenowym. Jeżeli to testowanie ma się odbywać w POZ, to w dwa tygodnie zapchamy te przychodnie. I co? Po każdym wyniku pozytywnym będziemy zamykali drzwi i dezynfekowali budynek? Tego po prostu nie da się bezpiecznie przeprowadzić. Po to jest sieć poboru wymazów, żeby tam to robić" - stwierdził dr Sutkowski. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mhr/WSZYSTKIE BLOG KRAJ EPIDEMIEIZARAZY SZPITALEIPRZYCHODNIE WIRUSA BĘDZIEMY ZAKAŻEŃ PROCENT POZ OSÓB PROSTU LUDZI MNIEJ SUTKOWSKI LICZBY SPADEK OCENIĆ CZYNNIKÓW OBOSTRZENIA POL POLSKA MAZOWIECKIE WARSZAWA PAP
ZAKUPY

Pasaż handlowy Kolumna24 dla czytelników wiadomości Dr Sutkowski: dobowy spadek liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wynika z trzech czynników!


Od teraz masz dostęp do pasażu handlowego Kolumna24 z wyselekcjonowanymi produktami z różnych sklepów internetowych! Bogaty asortyment produktów w jednym miejscu z różnych kategorii, dostępnych do kupienia przez internet z dostawą prosto do domu.

Sporty

Łazienka + Sypialnia

Fitness Cardio

Sport

Sporty

Kuchnia + Jadalnia

Kuchnia + Jadalnia

Dekoracje + Akcesoria

Łazienka + SypialniaELEKTRONIKA DOM I OGRÓD SPRZĘT SPORT OBUWIE ODZIEŻ ZABAWKI SURVIVAL IT ZDROWIE I URODA AGD MOTOCYKLE RANKINGI
ODKRYWAJ

MEiN: testy na koronawirusa przeprowadzono u blisko 134 tys. nauczycieli, 2422 osoby miały wynik pozytywny

Zimowe wejście na K2 - wszyscy zdobywcy szczytu są już bezpieczni w bazie

Dworczyk: ok. 180 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer dotrze do Polski w poniedziałek

Aleksiej Nawalny zatrzymany na lotnisku po powrocie z Niemiec

AFP: Covid-19 zabił jak dotąd ponad 2 mln osób, zakaziło się ponad 94 mln

KPRM: do tej pory w Polsce wykonano ponad 457 tys. szczepień przeciw COVID-19

Wyprzedaż części motoryzacyjnych do przyczep samochodowych 2020/2021

Pożyczka długoterminowa nie tylko w banku. Zobacz, jak łatwiej i nie drożej pozyskać pieniądze

Co wyróżnia niemieckie środki czystości?

Anna Nowak-Ibisz o programie „Patent na dom”: Dla Krzysztofa trudne do zaakceptowania było to, że jest u mnie w programie. Myślał, że jestem jego asystentką

Policja KPP Zduńska Wola: Pijany kierujący nie zatrzymał się do kontroli drogowej

Jakie Depilatory Ipl - Pielęgnacja Ciała - Uroda warto kupić na wrzesień 2020? [Raport Top 10 Depilatory Ipl - Pielęgnacja Ciała - Uroda 2020]

Policja KPP Rawa Mazowiecka: Zainteresowała się leżącym mężczyzną – prawdopodobnie uratowała mu życie

RCB ostrzega: w nocy temperatura może spaść nawet do -25 st. C

Łódź: Co stało się z wnioskami miasta Łodzi o dofinansowanie inwestycji w ramach rządowego funduszu inwestycji lokalnych?W treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera pozwala rozwijać serwis informacyjny Kolumna24.

 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Wybory2023 Wybory PE Pogoda Łask Łódź Sieradz

Zakupy i oferty Książki online Rankingi produktów Smartfony Komputery Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Zakupy WarszawaZakupy ŁódźZakupy Sieradz Edukacja

Przyczepy samochodowe Magazyn o przyczepach Ubezpieczenia Regiony sklep Caravaning

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

© 2021 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Pogoda  •   Wybory2023•   Regiony •   Przyczepy •   Sport •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Zakupy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Szukaj  
KUPUJ SANKI I ŚLIZGACZE
Sklepy online