WIADOMOŚCI

Czy szkodzi nam wszechobecny mikroplastik?Zdrowie Czy szkodzi nam wszechobecny mikroplastik?

Przeczytasz w 4 min  •  1/Czerwiec/2020 (13:35)
Mikroplastik jest prawie wszędzie, w wodzie pitnej, soli, powietrzu - pokazują badania. Naukowcy wykryli go także w odchodach ludzi. Jego cząstki mają wielkość liczoną w mikrometrach i powstają z rozpadu plastikowych przedmiotów, w tym śmieci. Czy stwarza zagrożenie dla zdrowia?
Kolumna24.pl Czy szkodzi nam wszechobecny mikroplastik?Zdrowie Czy szkodzi nam wszechobecny mikroplastik?© Zdjęcie: Fot. PAP/P. Werewka

Czy szkodzi nam wszechobecny mikroplastik?Zdrowie Czy szkodzi nam wszechobecny mikroplastik?


Od lat mówi się wiele o gigantycznych wyspach plastikowych śmieci zalegających w oceanach. Ale plastik jest wszędzie - zwłaszcza jeśli myślimy o jego malutkich drobinkach - mikroskopijnych plastikowych cząstek, które powstają z rozpadu czy podczas używania przedmiotów z tworzyw sztucznych. Określa się je mianem mikroplastiku.

Zespół z Uniwersytetu Południowej Danii razem ze specjalistami z Chin przeanalizował 46 badań naukowych dotyczących obecności tych drobinek w środowisku. W przeanalizowanych publikacjach, badacze sprawdzili ponad setkę różnych produktów i zauważyli ogromne różnice między nimi. Skupili się przy tym głównie na badaniach wody pitnej, soli i powietrza. 

- Mikroplastik był znajdowany w wielu miejscach, w tym w różnych typach pożywienia, takich jak miód, mleko, piwo, owoce morza, ale to są produkty, z których można zrezygnować - w przeciwieństwie do soli wody i powietrza, których nie da się uniknąć i dlatego na nich się koncentrujemy - podkreśla prof. Eddy Zeng z chińskiego Uniwersytetu w Jinan.Jeśli np. chodzi o sól, to ilość mikroplastiku różniła się wyraźnie między poszczególnymi krajami. Na przykład dużo go było w soli ze Stanów Zjednoczonych czy Chorwacji i Włoch, a mało - w tej francuskiej czy portugalskiej. O Polsce, niestety, badacze nie wspominają. W soli, jak twierdzą autorzy opracowania, zanieczyszczenie pojawia się w czasie jej suszenia, obróbki, pakowania i transportu.

Analiza wody wskazuje natomiast, że najwięcej mikroplastiku znajduje się w wodzie w butelkach z plastiku poddawanego recyklingowi. Może się do niej dostawiać z samych butelek lub z nakrętek - podają naukowcy. O tej drugiej możliwości świadczy obecność plastikowych cząstek nawet w wodzie w butelkach szklanych. Plastik znajdowany był jednak także w wodzie kranowej. Może on pochodzić z zanieczyszczonego źródła wody, np. jeziora, wody gruntowej czy rzeki, ale drobinki mogą się pojawić także w trakcie procesu uzdatniania. Tutaj naukowcy także mówią o „ogromnych różnicach” między państwami.

Mikroplastik unosi się też w powietrzu. Jako jego źródło naukowcy podają syntetyczne tkaniny, opony i drogowy kurz, a także meble, materiały budowlane, wysypiska i spalane śmieci oraz odpady przemysłowe. 

- Kiedy wdychamy mikroplastik, małe cząstki mogą dotrzeć do płuc i układu trawiennego. Nikt nie wie, jakie to ma znaczenie dla ludzkiego organizmu i zdrowia. Jednak, ponieważ mówimy o trwającej całe życie ekspozycji, pojawia się powód do niepokoju - mówi prof. Elvis Genbo Xu z Uniwersytetu Południowej Danii.

Potrzebne są zatem dokładne badania, które sprawdzą, czy otoczenie z mikroplastikiem stwarza zagrożenie dla zdrowia, a jeśli tak – to jakie.

Mikroplastik w przewodzie pokarmowymObecność plastikowych mikrocząstek stwierdzili w niewielkim badaniu naukowcy z Medycznego Uniwersytetu w Wiedniu. Sprawdzili oni, czy mikroplastik można wykryć w odchodach ośmiu ochotników, z których każdy pochodził z innego kraju - Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Austrii, a także Polski.

Każda próbka zawierała mikroplastik - średnio 20 cząstek na 10 gram pobranego materiału. Cząstki miały wielkość od 50 do 500 mikrometrów, przy czym badacze zidentyfikowali dziewięć rodzajów plastiku. Najczęściej pojawiał się polipropylen i poli(tereftalan etylenu) czyli jedne z najczęściej używanych tworzyw sztucznych. Dzienniki prowadzone przez badanych pokazały natomiast, że wszyscy jedli produkty z plastikowych opakowań i pili wodę z plastikowych butelek. 

- To pierwsze badanie tego rodzaju, i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy, że plastik ostatecznie trafia do jelit ludzi. Podczas gdy największe jego ilości u zwierząt znajdowano w jelitach, najmniejsze cząstki mają zdolność wnikania do krwiobiegu, systemu limfatycznego, a nawet mogą dotrzeć do wątroby. Teraz, odkąd mamy pierwsze dowody na obecność mikroplastiku u ludzi, musimy lepiej zrozumieć, co to oznacza dla zdrowia - mówi autor badania dr Philipp Schwabl.

Bo znowu – nie wiadomo, czy połykanie takich drobinek stwarza zagrożenie dla zdrowia - być może po prostu przechodzą przez układ pokarmowy i na tym koniec. Nadto, ośmiu uczestników badania to naprawdę mikroskopijna próba, która nie pozwala wyciągnąć stanowczych wniosków, a stanowi jedynie wskazówkę, czy warto dany problem zgłębiać.

Społeczne obawy przed mikroplastikiemTymczasem według niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR), ponad 50 proc. niemieckiego społeczeństwa obawia się mikroplastiku w jedzeniu. Na podstawie obecnej wiedzy agencja twierdzi jednak, że mało prawdopodobne jest, aby plastik w żywności stwarzał ryzyko dla zdrowia. Podobne jest stanowisko ma WHO odnośnie wody pitnej. Organizacja przyznaje jednak, że potrzebne są dalsze badania, bo, niestety, jak dotąd nie ma wielu danych na temat wpływu mikroplastiku na zdrowie. 

„Pierwsze badania na temat mikroplastiku zaczęły się dopiero niedawno. Brakuje nam więc podstaw do dostatecznie dokładnej oceny ryzyka” - twierdzi prof. Alfonso Lampen kierujący Wydziałem Bezpieczeństwa Żywności w BfR, na łamach wydanego w ubiegłym roku „The Science Magazine of the German Federal Institute for Risk Assessment”. „Brakuje nam danych na temat tego, co naprawdę z mikroplastiku wchłaniamy i jak długo zostaje to w naszym ciele” - podkreśla specjalista. 

Może bezpieczne?Jedno z pierwszych badań tego typu przeprowadzili specjaliści z BfR. Poddawali oni działaniu mikroplastiku hodowane w laboratorium komórki jelitowe oraz dodawali go do karmy dla myszy. - Nie mamy pojęcia, co te cząstki mogłyby robić - mówi Albert Braeuning, autor badania. 

- Spowodują stan zapalny? Stres oksydacyjny? Nadal pozostają fundamentalne pytania, które wymagają badań - dodaje.

Jego eksperymenty wskazują tymczasem na brak wyraźnego zagrożenia, przynajmniej ze strony polistyrenu (wytwarza się z niego np. styropian), który sprawdził badacz. Komórki co prawda wchłaniały mikrocząstki plastiku, ale sporadycznie, nawet mimo podawania myszom dużych ilości plastiku. A co z innymi tworzywami? Nie wiadomo. 

- Odkryliśmy, że mało prawdopodobne jest, aby cząstki polistyrenu uszkadzały jelita. Jednakże, nie możemy tego z pewnością powiedzieć o innych rodzajach plastiku, np. o PCV” - podkreśla naukowiec. 

Szczególne wyzwanie stanowi dodatkowo tzw. nanoplastik, czyli cząstki mniejsze niż 100 nm (nanometrów). Na temat ich działania wiadomo szczególnie mało, m.in. dlatego, że wyjątkowo trudno się je bada. Na wyniki, które dadzą konkretną wiedzę, trzeba będzie jeszcze poczekać. Tymczasem może lepiej ograniczać kupowanie produktów w plastikowych opakowaniach, przede wszystkim w kontekście ochrony środowiska. To bowiem nie ulega wątpliwościom, że zanieczyszczone środowisko źle działa na zdrowie.

Marek Matacz dla zdrowie.pap.pl

Źródła:

Doniesienie prasowe na temat powszechnej obecności mikroplastiku

Doniesienie prasowe na temat obecności mikroplastiku w odchodach ludzi

Doniesienie prasowe na temat obaw ludzi odnośnie mikroplastiku

The Science Magazine of the German Federal Institute for Risk Assessment - wydanie 2/2019

Informacje WHO

WSZYSTKIE ŁASK ZDROWIE ŚRODOWISKO MIKROPLASTIKU PLASTIKOWYCH CZĄSTKI TEMAT ZDROWIA BADANIA WODY MIKROPLASTIK SOLI NAUKOWCY PLASTIKU UNIWERSYTETU WODZIE LUDZI WSZECHOBECNY
SKLEP

Neptun Multi N7-305 multi [GN152] przyczepka samochodowa

3250.00 zł/2 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rtr resor [GN192] przyczepka samochodowa

3050.00 zł/1 produkt dostępny

Neptun Rustik N7-236 rtr resor [GN190] przyczepka samochodowa

2900.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-263 rt [GN158] przyczepka samochodowa

2750.00 zł/3 produkty dostępne

Neptun Rustik N7-236 rt [GN99] przyczepka samochodowa

2500.00 zł/3 produkty dostępne
Wszystkie przyczepy...
ODKRYWAJ

Policja KPP Wieluń: Tragiczny wypadek w miejscowości Wygoda gm. Skomlin

Prasówka Łódź 29.06.2020 (Poniedziałek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Wieluń: Śmiertelny wypadek w Wieluniu. Nie żyje 31- letni kierowca forda

Prasówka Łódź 30.06.2020 (Wtorek), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Policja KPP Zduńska Wola: Włamali się do szkoły i zabrali sprzęt komputerowy

Policja KPP Łask: Pijany z zakazem uciekał przed Policją

Łódź: Piotrkowska otwarta. Branża kosmetyczna i fryzjerska zaprasza

Mielno czeka na turystów

Policja KPP Sieradz: Śmiertelny wypadek w Bujnowie

Mój Łask negatywnie o Burmistrzu Łasku, Laskonline kopiuje Facebooka: przegląd prasy!

Policja KMP Łódź: 7 nietrzeźwych kierujących zatrzymanych jednego dnia

Łódź: Łódź buduje Mediatekę. W budynkach przy ul. Moniuszki trwają zaawansowane prace

Iran: 162 ofiary śmiertelne koronawirusa w ciągu doby, najwięcej od wybuchu epidemii

Policja KPP Opoczno: Tragedia nad zalewem w Miedznej Murowanej

Łódź: Zamienił Wrocław na Łódź i wygrał 100 tysięcy złotych!

Prasówka Łódź 01.07.2020 (Środa), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Łódź: Piłkarze znowu zawiedli

W dobie pandemii zyskują inteligentne rozwiązania do zdalnej obsługi i monitoringu. Może być to rewolucja w najmie krótkoterminowym i hotelach

Łódź: UKS Anilana Łódź mistrzem Polski!

Policja KPP Bełchatów: Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy

Policja KPP Radomsko: Wypadek na K-1

Łódź: TME Grot SMS bez Pucharu Polski

Policja KPP Łask: Tragiczny wypadek w Orchowie

Prasówka Łódź 28.06.2020 (Niedziela), top 10 wiadomości kraj świat kryminalne

Wszystkie wiadomości...
POWIATY
Wiadomości bełchatowski Wiadomości brzeziński Wiadomości kutnowski Wiadomości opoczyński Wiadomości pabianicki Wiadomości pajęczański Wiadomości piotrkowski Wiadomości poddębicki Wiadomości radomszczański Wiadomości rawski Wiadomości sieradzki Wiadomości skierniewicki Wiadomości tomaszowski Wiadomości wieluński Wiadomości wieruszowski Wiadomości zduńskowolski Wiadomości zgierski Wiadomości łaski Wiadomości łęczycki Wiadomości Łódź Wiadomości łódzki wschodni Wiadomości łowicki
Łask Wiadomości Popularne wiadomości Pogoda Łask Magazyn Wydarzenia

Zakupy Rankingi produktów Mapa kategorii Market budowlany

Powiat łaski Powiat pabianicki Powiat sieradzki Powiat bełchatowski Miasto Łódź Wybory2023 WyboryUE

Motoryzacja Poradniki motoryzacja Ogłoszenia samochody

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Szpitale łódzkie Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Biznes Urzędy skarbowe Kursy walut Transport kolej

Przyczepy sklep Części i akcesoria Rowery wynajem

Ogłoszenia praca Praca Łask Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Tagi Pomoc Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Discord

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
Zakupy ❖  Popularne ☈