WIADOMOŚCI KRAJ ŚWIAT

39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród górników PGG, 6 w JSW

Kolumna24.pl 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród górników PGG, 6 w JSW© PixaBay/domena publiczna
Przeczytasz w 3 min  •  29/Październik/2020 (16:07)  •  Twitter Facebook Pin!
Minionej doby potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 6 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przybyło też zakażonych w kopalniach spółki Tauron Wydobycie. Na kwarantannie jest łącznie około 800 górników, głównie z PGG.
 
Pasaż handlowy Kolumna24 online
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.
Sklepy

39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród górników PGG, 6 w JSW


Jak wynika z czwartkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 303 górników z PGG, 49 z JSW, 44 z kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz pięciu ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3661 osób, a wyzdrowiało 3357. Obecnie w PGG chorują 303 osoby wobec 188 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 627 pracowników wobec 525 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalni Piast w Bieruniu (42), a także w kopalni Mysłowice-Wesoła (38), Ziemowit w Lędzinach (34) oraz Murcki-Staszic w Katowicach (27). W pozostałych kopalniach Grupy jest od jednego do 13 przypadków zachorowań. W czwartek w PGG przybyło 39 zakażonych i dwóch ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed ponad dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 49 osób wobec 24 tydzień temu. W czwartek przybyło sześć nowych przypadków SARS-CoV-2 - cztery w kopalni Budryk, po jednym w kopalniach Pniówek i Jastrzębie-Bzie. Trzy osoby wyzdrowiały.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4209 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4160 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 135 osób wobec 92 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według czwartkowych danych - 44 pracowników (wobec 21 przed kilkoma dniami) na ponad 6,5 tys. zatrudnionych. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie ponad 250 pracowników spółki. Prezes spółki Tomasz Cudny podkreśla, że firma wdrożyła zaostrzone procedury bezpieczeństwa i stawia na szeroką profilaktykę.

"Dokładnie przeanalizowaliśmy wnioski z pierwszego etapu pandemii. Tym samym w stosowanych aktualnie działaniach profilaktycznych kładziemy jeszcze większy nacisk na dystans społeczny w miejscu pracy oraz szersze kwalifikowanie do kwarantanny pracowników z kręgów zagrożenia" – powiedział w czwartek PAP prezes Tauronu Wydobycie.

W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, na początku obecnego tygodnia było pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a kilkunastu górników objęto kwarantanną.

Do niedawna woj. śląskie było regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem; od kilku dni region jest pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. W czwartek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 43 tys. 719 – o 1994 więcej niż w środę. W regionie zmarły 864 osoby z COVID-19 – w czwartek poinformowano o 25 kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało ok. 60,5 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (26 tys. 469 osób) – w czwartek w regionie przybyło 500 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 575,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 7,6 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 24,5 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w środę w regionie zajęte było 1329 spośród 1766 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 121 na 145 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w czwartek będą dostępne dzień później.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ dym/

WSZYSTKIE BLOG KRAJ EPIDEMIEIZARAZY INFORMACJEOPRZEDSIĘBIORSTWIE KOPALNIEWĘGLA GOSPODARKA(OGÓLNIE) ZAKAŻONYCH SPÓŁKI OSÓB CZWARTEK PRACOWNIKÓW KOPALNIACH POCZĄTKU OBECNIE PGG KORONAWIRUSEM GÓRNIKÓW WOBEC PRZYPADKÓW PRZYBYŁO EPIDEMII POL POLSKA ŚLĄSKIE PAP OGŁOSZENIA

W treści artykułu mogą zostać wyświetlone linki afiliacyjne dla wybranych produktów, za pośrednictwem których możesz dokonać zakupów w wybranym sklepie internetowym. W momencie przeglądania ofert nie ponosisz żadnych kosztów. Dokonanie zakupów u naszego partnera pozwala rozwijać serwis informacyjny Kolumna24.

ZAKUPY

Pasaż handlowy Kolumna24 dla czytelników wiadomości 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród górników PGG, 6 w JSW!


Nie wychodzisz z domu? Nie ma problemu ponieważ od teraz masz dostęp do pasażu handlowego Kolumna24 z wyselekcjonowanymi produktami z różnych sklepów internetowych. Bogaty asortyment produktów w jednym miejscu z różnych kategorii, dostępnych do kupienia przez internet z dostawą prosto do domu. Dbaj o swoje zdrowie i innych ograniczając kontakt z postronnymi osobami!

BLACK FRIDAY 2020 ELEKTRONIKA DOM I OGRÓD SPRZĘT SPORT OBUWIE ODZIEŻ ZABAWKI SURVIVAL IT ZDROWIE I URODA AGD MOTOCYKLE RANKINGI
ODKRYWAJ

Niedzielski: szczepionki będą dostarczone w bezpieczny sposób

Dworczyk: stanowisko Polski w kwestii budżetu UE reprezentuje premier Morawiecki

W Warszawie odbyła się manifestacja solidarności z Białorusią

WHO: pandemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła mimo wynalezienia szczepionek

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania ws. oświadczenia J. Kaczyńskiego

Kowalski i Krajewski: Zjednoczona Prawica trwa w wecie ws. budżetu UE

Sprawdź krok po kroku, jak samodzielnie wykonać gipsowanie ściany

Katarzyna Bonda – mistrzyni polskiego kryminału

Dopasuj raty do swoich potrzeb – sprawdź, jak spłacać wygodnie

Nawigacja pomysły na prezent pod choinkę w sklepach online? [Raport Grudzień Nawigacja]

Łódź: Nowe trendy na rynku nieruchomości - rozmowa z ekspertem z JLL

Mikołajkowe promocje, dzień darmowej dostawy i grudniowe okazje prezentowe!

Kto ma najwyższe kursy w zakładach sportowych?

Łódź: Marcin Tomaszewski - łódzki architekt po raz kolejny nagrodzony w międzynarodowym konkursie

Hulajnogi Dla Dorosłych pomysły na prezent pod choinkę w sklepach online? [Raport Grudzień Hulajnogi Dla Dorosłych]

 
Pasaż handlowy 24h ›
Bogata oferta e-commerce. 500 000 towarów w jednym miejscu. Dostawa do domu.

Dbaj o zdrowie swoje i swoich bliskich. Zamawiaj przez internet i zostań w domu!
Sklepy online
Temat dnia Polecane Polityka Wybory2023 Wybory PE Pogoda Łask Łódź Sieradz

Zakupy i oferty Książki online Rankingi produktów Smartfony Komputery Części Motocyklowe

Biznes i finanse Podatki Waluty Innowacje Finanse osobiste Pozycjonowanie

Zakupy WarszawaZakupy ŁódźZakupy SieradzSport Samochody Edukacja

Przyczepy samochodowe Akcesoria do przyczep Magazyn o przyczepach Regiony sklep Caravaning

Zdrowie Poradniki zdrowie Wszystkie choroby Sanepid łódzkie Zabiegi medyczne

Apteki Apteki Łask Apteki Sieradz Apteki Łódź Apteki Pabianice Apteki Tomaszów Mazowiecki

Ogłoszenia praca Praca regiony Praca Łódź Praca Pabianice Praca Sieradz Zawody praca

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter

Polski English

© 2020 Kolumna24.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!
redakcja@kolumna24.pl
Kolumna
24
•   Szukaj  •   Ogłoszenia •   Regiony •   Przyczepy •   Sport •   Praca •   Biznes •   Zdrowie •   Książki •   Zakupy Wiadomości •   Menu  •   Zakupy  Szukaj  
PASAŻ HANDLOWY 24H ›
Sklepy online