Rower: Rychlebskie scieżki - rowerzyści dla rowerzystów

Marcin Jankowski, 03.08.2016 13:07
Jeśli jeździsz od dłuższego czasu na rowerze i jesteś zarazem miłośnikiem MTB, ciekawym miejscem na wypad rowerowy ze znajomymi będą Rychlebskie scieżki rowerowe w Czechach. To różnorodne trasy rowerowe stworzone przez rowerzystów dla rowerzystów.

Rychlebskie ścieżki - traile MTB


Na samym wstępie należy zaznaczyć, że trasy w okolicach Cernej Vody, zwane Rychlebskimi ścieżkami przeznaczone są w większości dla rowerzystów, którzy mają doświadczenie MTB oraz rower przystosowany do jeżdżenia w górach. Grupa czeskich rowerzystów przygotowała w sumie 70 kilometrów tras, które różnią się stopniem trudności. Wszystkie trasy specjalnie oznakowanymi znakami zostały zaprojektowane i przygotowane w taki sposób aby zapewnić jak najwięcej wrażeń z jazdy rowerem górskim.

Punktem wypadowym jest Baza Rychlebskie Ścieżkiw Cernej Vodzie. To tutaj łączą się wszystkie ścieżki rowerowe - łatwe i trudne. W Bazie znajduje się przede wszystkim Centrum Informacji, w którym można zasięgnąć informacji o trasach oraz zakupić mapę turystyczną. Ponadto dostępny jest także sklep i serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów z amortyzatorami oraz restauracja. W Bazie znajduje się także pole namiotowe oraz miejsce dla postoju przyczep kempingowych oraz kamperów.

Baza Rychlebskich Ścieżek otwarta jest od 1 maja do 31 października. Na wiosnę i jesienią tylko w weekendy natomiast w czasie wakacji codziennie.

Jak powstały Rychlebskie Ścieżki?


Rychlebskie ścieżki zostały stworzone przez grupę czeskich rowerzystów w ramach Stowarzyszenia. Wszystkie ścieżki są na bieżąco poprawiane przez cały sezon. Stowarzyszenie opiekuje się wszystkimi trasami aby były one w należytym stanie co widać na miejscu i finansuje ich budowę z środków uzyskanych z prowadzenia Bazy. Dodatkowo każdy może wesprzeć je wykupując specjalną opaskę na rower.

Opinie o Rychlebskich ścieżkach dla rowerzystów


Rychlebskie ścieżki to miejsce, które na pewno sprawi frajdę każdemu rowerzyście lubiącemu MTB. Zalecam na początku realnie ocenić własne możliwości i wybrać odpowiednią trasę aby nie było nie miłych niespodzianek podczas jazdy. Nie ważne którą trasę wybierzesz - trudną czy łatwą podstawą będzie rower z amortyzatorami, kask, rękawiczki oraz ochraniacze. Nawet na łatwej trasie może wydarzyć się wypadek, zwłaszcza przy dużym zmęczeniu. Wskazane jest także wykupienie ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków przed wyjazdem do Czech.

Aby zacząć pokonywać trasę możemy tak naprawdę wybrać dwa miejsca startowe. Dla bardziej zaawansowanych rowerzystów dobrym rozwiązaniem będzie Baza Rychlebskich ścieżek. Rowerzyści, którzy chcą się skupić na łatwiejszych trasach mogą zorganizować swoją bazę w miejscowości Vidnava niedaleko granicy polsko-czeskiej. Wybór Rychlebskich ścieżek to trafne posunięcie dla osób, które mają pewne doświadczenie w MTB i chcą się dalej rozwijać oraz dla doświadczonych rowerzystów ze wskazaniem na czerwone szlaki aby odkrywać nowe ciekawe miejscówki.

Dla osób, które są tam pierwszy raz uczulam na kontrolowanie oznakowań trasy, które w niektórych miejscach są słabo widoczne co prowadzi do małych pomyłek. Jest to minus tej miejscówki.

Bezpieczeństwo rowerzystów na Rychlebskich ścieżkach


W tym miejscu warto poświęcić więcej miejsca na kwestie bezpieczeństwa na Rychlebskich ścieżkach. Przede wszystkim zostały one stworzone dla rowerzystów dlatego piesi pokonujący wspomniane trasy powinni ustępować miejsca. Wybierając się w trasę należy poruszać się po niej zgodnie ze swoimi umiejętnościami. Warto zwracać uwagę na znaki i poruszać się we wskazanym kierunku gdyż trasy są jednokierunkowe. Ze względu na swoje bezpieczeństwo nie jedź po trasie sam. Zatrzymuj się tylko w widocznych miejscach.

Warto pamiętać o odpowiednim sprzęcie jak kask, rękawiczki i ochraniacze. Podczas zjazdu należy obniżyć siodełko dla wygody i używać obydwu hamulców - przedniego i tylnego jednocześnie.

Jaką trasę wybrać w Rychlebskich ścieżkach?


W zasadzie do wyboru mamy cztery odpowiednio przygotowane trasy rowerowe. Dwie o mniejszym poziomie trudności także dla początkujących (niebieski szlak) przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz dwie trasy trudne przeznaczone dla doświadczonych rowerzystów przełajowych.

Szlaki o mniejszym o poziomie trudności

- Vidnawska Trasa Okrężna (Vidnasky okruh): liczy sobie 5 kilometrów długości i jest łatwą relaksacyjną ścieżką odpowiednią dla początkujących.

- Trail wzdłuż Czarnego Potoku (Podel Cerneho potoka): to trasa, która liczy sobie 18 kilometrów długości. Składa się na nią podjazd oraz zjazd. Trasa ta należy do kategorii łatwych, z której mogą korzystać początkujący rowerzyści.

Szlaki dla doświadczonych rowerzystów

- Superflow trail: 18 kilometrów średnio trudnej, zabawowej trasy szczególnie na początku fizycznie wymagającej. Przeznaczona dla doświadczonych rowerzystów przełajowych.

- Traile pod Sokolim vrchem: to już średnio trudne i trudne trasy przeznaczone dla doświadczonych rowerzystów. Długość trasy uzależniona jest od wybranej kombinacji i liczy od 17 do 20 kilometrów.

Na wszystkich trasach obowiązuje nocny zakaz jeżdżenia na rowerach. W zależności od miesiąca ścieżki czynne są do określonych godzin, w sezonie letnio wakacyjnym aż do 2000. Od 1 listopada do 31 marca ścieżki są zamknięte całkowicie.

Zdjęcie główne: Rychlebskie ścieżki/www.rychlebskiesciezki.pl
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!