Łódzkie: niedoszły samobójca na drodze ekspresowej S8

Marcin Jankowski, 05.12.2016 21:59, aktualizacja 06.12.2016 20:58
Do niecodziennego zdarzenia doszło w okolicach Zduńskiej Woli na wiadukcie drogi ekspresowej S8. Przejeżdżający kierowcy zauważyli mężczyznę, który siedział na barierkach jednego z wiaduktów. Zaniepokojeni tym faktem poinformowali dyżurnego Policji, który natychmiast skierował we wskazane miejsce patrol funkcjonariuszy. Na miejscu okazało się, że faktycznie na barierkach znajduje się zdesperowany 34-latek.

Zduńska Wola: zdesperowany mężczyzna chciał popełnić samobójstwo


W miejscowości Paprotnia, na wiadukcie nad ruchliwą drogą ekspresową S8 policjanci znaleźli mężczyznę, który chciał skoczyć z barierek ochronnych wprost na jezdnię. Początkowo mężczyzna widząc zbliżających się policjantów zaczął się zsuwać w dół wprost na przejeżdżające samochody. Funkcjonariusze widząc reakcje mężczyzny postanowili zacząć negocjować z nim aby go uspokoić. W momencie kiedy jeden z policjantów rozmawiał z 34-latkiem, policjantka niepostrzeżenie zbliżyła się do mężczyzny i ściągnęła go z barierek.

Kiedy policjantom udało się bezpiecznie ściągnąć mężczyznę, ze względu na swój stan psychiczny został on następnie przekazany lekarzom z karetki, która pojawiła się na miejscu zdarzenia. Desperat i niedoszły samobójca w kółko powtarzał, że życie straciło dla niego sens i że się zabije. Całe zdarzenie rozegrało się 2 grudnia 2016 roku około godziny 1700 w okolicach Zduńskiej Woli.

Samobójstwa w Polsce według statystyk Policji


Globalizacja na świecie, szybkie tempo życia i pęd za kolejnymi wyzwaniami prowadzi do tego, że pewna grupa osób nie potrafi sobie poradzić z otaczającą ich rzeczywistością. Samobójstwo jako zaplanowane odebranie sobie życia może mieć wiele przyczyn. Zaczynając od problemów psychicznych a kończąc na problemach finansowych. Według statystyk Policji wynika, że na ten krok decyduje się co raz więcej Polaków a w przeważającej ilości są to mężczyźni. Samobójstwa są uznane na świecie za jeden z ważniejszych problemów społecznych przez co często wprowadzane są różnorakie programy mające zapobiec ich popełnianiu.

Według statystyk policji tylko w 2014 roku na 10 207 prób samobójczych aż 6 165 zakończyło się zgonem. Tak jak pokazują statystyki znacząca większość to mężczyźni ponieważ odnotowano aż 8 150 przypadków kiedy chcieli sobie odebrać życie. Najczęściej samobójcy wybierają swoje najbliższe otoczenie jak mieszkanie, budynki gospodarcze bądź piwnice. Rzadziej są to parki i tereny leśne.

Najczęściej samobójcy dokonują zamachu na własne życie wieszając się. W 2014 roku odnotowano aż 6 582 takie przypadki. O wiele rzadziej bo tylko w 856 przypadkach rzucają się z wysokości lub okaleczają się (652 przypadków). Bardzo rzadko wykorzystują do tego różne środki jak gaz czy medykamenty lub broń palną. W wielu przypadkach samobójstw nie da się jasno określić przyczyn jego popełnienia lub nawet jeśli są okazuje się, że się one nakładają na siebie. Z informacji, które udało się ustalić najczęstszą przyczyną są nieporozumienia rodzinna a zaraz potem choroba psychiczna jak depresja czy alkoholizm. Do głównych powodów na targnięcie się na swoje życie zaliczają się także problemy miłosne oraz warunki ekonomiczne danej osoby.

Na samobójstwa narażone są także młode osoby za sprawą tzw. cyberprzemocy czyli wykorzystywania nowych technologii a w szczególności mediów społecznościowych czy komunikatorów do wyśmiewania się ze swoich rówieśników. Zdaniem psychologów tego rodzaju cyberprzemoc może prowadzić do poważnych problemów psychicznych, a nawet samobójstwa. Dla młodych ludzi opinia środowiska, w którym się obracają, jest bardzo ważna i poważnie podchodzą do informacji zwrotnych uzyskiwanych od rówieśników. Dlatego komentarze, pozornie błahe i nieszkodliwe, mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Samobójstwa na świecie: najbardziej znane miejsca


Choć samobójstwa zwłaszcza dla najbliższych stanowią osobliwą traumę, jest na świecie kilka takich miejsc które stanowią symbole samobójstw. Częstokroć dochodzi tam do wielu prób samobójczych jak chociażby most Golden Gate w San Francisco, las Aokigahara w Japonii, urwisko Beachy Head w Anglii oraz wiadukt Bloor Street w Toronto. W celu zredukowania prób samobójczych w różnych potencjalnych miejscach postanowiono zakładać na nich barierki ochronne. Zrobiono tak na wspomnianych mostach, na wieży Eiffla w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku oraz na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!