Łódź S14: powstanie zachodnia obwodnica miasta przez Zgierz

Marcin Jankowski, 04.12.2016 11:24
Mimo wcześniejszych niepokojących informacji jakie docierały do mieszkańców zachodniej strony Łodzi, jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła drugi etap przetargu na budowę drogi ekspresowej S14. Tym samym mamy zapewnienia strony rządowej o dofinansowaniu tego projektu i jego realizacji na najbliższe lata. Dzięki budowie drogi S14 zwanej Zachodnią Obwodnicą Łodzi dopełni się ring drogowy wokół miasta ze wszystkich stron.

Łódź: kolejny etap przetargu na budowę drogi ekspresowej S14


Na początku grudnia 2016 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o przesłaniu zaproszeń do wykonawców S14, którzy zakwalifikowali się do II etapu przetargu na Zachodnią Obwodnicę Łodzi i Zgierza. Budowa drogi ekspresowej S14 została podzielona na dwa odcinki z czego na pierwszy odcinek do przetargu zakwalifikowało się 19 firm i konsorcjów a dla drugiego odcinka 18 firm i konsorcjów. Z informacji podanych przez GDDKIA przewiduje się, że umowy z wykonawcami zostaną podpisane w połowie 2017 roku.

Szacuje się, że budowa dwóch odcinków składających się na drogę ekspresową S14 będącą zachodnią obwodnicą Łodzi i Zgierza pochłonie 1,8 mld złotych a prace zostaną zakończone w 2020 roku.

- Decyzja nie była łatwa, ponieważ limit funduszy na inwestycje drogowe wynosił 107 miliardów zł, a potrzebujemy blisko dwustu. Wielokrotnie rozmawialiśmy z premierem Piotrem Glińskim oraz parlamentarzystami i w końcu znaleźliśmy rozwiązanie, by zbudować S14. Dzięki tej drodze Łódź będzie pierwszym miastem w Polsce z w pełni ukończonym systemem obwodnic - podkreślił wiceminister Szmit, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Łódź: budowa zachodniej obwodnicy Łodzi S14 z problemami


Do tej pory z zachodniej obwodnicy Łodzi oznaczonej jako droga ekspresowa S-14 udało się wybudować jej fragment od węzła Róża przy drodze ekspresowej S8 praktycznie do południowych krańców Łodzi w okolicach obecnego Centrum Handlowego Port. Na najbliższe lata natomiast zaplanowano budowę 28,5 kilometrowego odcinka drogi na północ od węzła Lublinek aż do drogi krajowej nr 91 w miejscowości Słowik i autostrady A2. Ukończenie tej inwestycji pozwoli w całości zamknąć tzw. ring wokół miasta Łódź, która na dzień dzisiejszy jest otoczona obwodnicamy z trzech stron. Od północy autostradą A2, od wschodu autostradą A1 oraz od południa drogą ekspresową S8.

Zasadniczo prace nad budową zachodniej obwodnicy Łodzi ruszyły pod koniec 2015 roku, co było poprzedzone wcześniejszymi konsultacjami społecznymi. 8 października 2015 roku Wojewoda Łódzki Jolanta Chełmińska przekazała dyrektorowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi Iwonie Zatorskiej – Sytyk, decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi ekspresowej S-14 – zachodniej obwodnicy Łodzi, odcinek I węzeł Łódź Lublinek – węzeł Łódź Teofilów. Jest to pierwszy z dwóch odcinków drogi ekspresowej S-14 o długości 12 km, realizowany na obszarze prawie 652 działek. Natomiast 18 listopada 2015 roku została wydana decyzja o budowie II odcinka drogi ekspresowej S-14 od węzła Łódź Teofilów do drogi krajowej nr 91 w miejscowości Słowik. Odcinek liczy 16,3 km i będzie realizowany na około 658 działkach.

Komunikacja w regionie dzięki drodze ekspresowej S14


Planowana droga ekspresowa S-14 - odcinek od węzła Lublinek do miejscowości Słowik na DK-91 - będzie znaczącym ułatwieniem dla podróżujących od strony Kolumny w kierunku Łodzi oraz dalej na północ. Dotychczasowy odcinek S14 znacząco ułatwił podróżowanie do miasta Łodzi. Obecnie czas przejazdu skrócił się z około jednej godziny do 30 minut w zależności od natężenia ruchu. Już nie trzeba jechać przez Pabianice i Ksawerów aby szybko dojechać do centrum Łodzi od zachodniej strony.

Powstanie zachodniej obwodnicy Łodzi (S-14) to także bardzo dobra wiadomość dla samorządów gmin, przez które będzie ona przebiegała. Już teraz mówi się o zwiększeniu ich znaczenia jako terenów inwestycyjnych. Dodatkowo zostanie rozwiązany problem zatłoczenia miejscowości po zachodniej stronie Łodzi przez samochody ciężarowe. Przykładem tego jest droga ekspresowa S-8, po otwarciu której cały transport prowadzony przez samochody ciężarowe znikł z takich miast jak Sieradz, Zduńska Wola czy Łask.
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!