Łódź: nowe helikoptery dla wojska będą serwisowane w Łodzi

Marcin Jankowski, 20.02.2017 21:13
Był czarny wtorek a jest biały poniedziałek dla Łodzi. Inspektorat Uzbrojenia w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej ogłosił rozpoczęcie przetargu na zakup 16 nowych helikopterów dla polskiej armii. Jednym z wymagań offsetowych wobec oferenta jest utworzenie centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi. Obecnie negocjacje prowadzone są z trzema wykonawcami.

Przetarg na 16 helikopterów i utworzenie centrum serwisowego w Łodzi


W poniedziałek, 20 lutego 2017 roku rozpoczęły się negocjacje z trzema wykonawcami na dostarczenie dla Polskich Sił Zbrojnych 8 śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz 8 maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.

W pierwszym etapie podjęte zostaną negocjacje nad pozyskaniem śmigłowców dla wojsk specjalnych, których pozyskanie jest najbardziej pilne. W związku z tym, że śmigłowce Marynarki Wojennej mogą być używane jeszcze do 2019 roku ich dostawy będą uzależnione od możliwości dostaw oferentów, być może nawet w dwóch transzach po cztery sztuki.

Nowo rozpoczęty przetarg na dostawę helikopterów przygotowano również wymagania offsetowe, które zapewnią ze strony dostawcy zabezpieczenie interesu krajowego przemysłu i zapewni pełne bezpieczeństwo dostaw, napraw i obsługi sprzętu w sytuacjach kryzysowych. W ramach tych oczekiwań przewidziano zobowiązanie dostawcy do utworzenia centrum serwisowego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi - wraz z uwzględnieniem zdolności do remontowania zespołów głównych oraz pozyskanie przez krajowy przemysł możliwości modernizacji (w tym - częściowej modyfikacji) śmigłowców.

Jako, że przetarg ten został zakwalifikowany o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa naszego kraju, negocjacje prowadzone będą w całkowitej poufności. Dopiero po ich zakończeniu zostaną podane szczegółowe informacje do opinii publicznej.

Czarny wtorek dla Łodzi, zerwanie negocjacji z Airbus Helicopters


W ubiegłym 2016 roku, na początku października zerwano poprzednie rozmowy negocjacyjne na dostarczenie śmigłowców wielozadaniowych Caracal od producenta Airbus Helicopters. Jak podało Ministerstwo Rozwoju, główną przyczyną zerwania dalszych rozmów była niedostatecznie korzystna umowa offsetowa. Według strony polskiej w trakcie pojawiły się rozbieżności w stanowiskach uniemożliwiając osiągnięcie kompromisu. Praktycznie chodziło o to, że wartość zobowiązań offsetowych powinna wynieść tyle samo co wartość samego kontraktu.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!