Jastrzębie Łaskie: niedowierzanie i złość po zniszczonej trasie

Marcin Jankowski, 27.09.2016 13:05
Wielkie niedowierzanie i złość - takie emocje panują wśród grupy rowerzystów klubu rowerowego Jastrzębie Łaskie oraz wszystkich sympatyków, którzy zobaczyli jak wygląda ich trasa XC na Rokitnicy koło Łasku po tym jak przejechał po niej quad.

Jazda quadami - przyjemność z jazdy po trudnym terenie czy niszczenie pracy innych?


To już nie pierwszy taki przypadek na trasie XC Rokitnica w okolicach Łasku kiedy na specjalnie przygotowane ścieżki rowerowe wjeżdża quad. Rowerzyści z grupy Jastrzębie Łaskie wspólnymi siłami z Nadleśnictwem Kolumna oraz innymi sympatykami MTB przygotowali ciekawą trasę w południowej części gminy Łask oraz Dobroń. Zważywszy na fakt, że jest tam pagórkowaty i zalesiony teren doskonale nadaje się on pod wyznaczenie takiej ścieżki rowerowej. Przygotowanie tras rowerowych to nie tylko wyznaczenie fragmentów do jazdy ale także usypanie odpowiednich przeszkód, zabezpieczenie podłoża oraz odpowiednie oznaczenie kierunków jazdy. To przede wszystkim prace ziemne, które wymagają trudu i poświęcenie swojego wolnego czasu. W zasadzie wszystko to zostało zepsute przez jeden przejazd quada i mało odpowiedzialnego kierowcy.

Jest mało prawdopodobne aby w jakikolwiek sposób ukarać osobę, która to zrobiła ale niech będzie to lekcja dla innych, że działając w ten sposób niszczą pracę osób, które chiały przygotować coś dla innych. Patrząc na to z boku może się wydawać, że to kolejne nie potrzebne zamieszanie. Nic bardziej mylnego. Osoby, które aktywnie spędzały czas w okolicach Rokitnicy i jeżdżą na rowerach doceniają dotychczasowe przygotowanie przeszkód oraz usytuowanie samej trasy. Tego typu przedsięwzięcia to doskonałe miejsce na sprawdzenie swoich umiejętności i czerpanie pozytywnych wrażeń z jazdy rowerem. Choć w naszym kraju powstaje co raz więcej specjalnie przygotowanych tras MTB na terenach pagórkowatych co róż narażone są one na dewastacje ze strony osób jeżdżących na quadach.

Dlaczego tak się dzieje? Pytanie to należałoby zadać kierowcom quadów, którzy w bezmyślny sposób niszczą pracę osób, które poświęciły swój czas na stworzenie czegoś ogólnodostępnego i przede wszystkim pomocnego w kształtowaniu umiejętności. Przykładem dobrze rozwiniętego ośrodka rowerowego niech będą Rychlebskie Ścieżki w północnych Czechach tuż przy granicy z Polską, o których pisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Tam możliwości rozwoju są o wiele większe ze względu na fakt, że jest to teren bardziej wypiętrzony. Jednak co się rzucało w oczy to praktycznie każdy fragment trasy był odpowiednio zabezpieczony i utwardzony co w niczym nie odbierało charakteru trasy wymagającej.

Dalsze prace nad rozwijaniem trasy XC Rokitnica oraz ich ponowna odbudowa stoją pod dużym znakiem zapytania i zmuszają do zadania sobie pytania czy jest sens?! Z informacji, które pojawiły się ze strony klubu rowerowego Jastrzębie Łaskie trasa została prawdopodobnie zniszczona w niedzielne późne popołudnie tuż po zorganizowanym tam maratonie MTB. Rowerzyści wystosowali również apel do osób, które mogą przekazać jakąkolwiek cenną informację w celu zidentyfikowania osoby lub osób nieszczących trasę.

Zdjęcie: Jastrzębie Łaskie/trasa XC Rokitnica
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!