Dziś obchodzimy święto narodowe uchwalenia Konstytucji 3 maja

Marcin Jankowski, 03.05.2016 00:58
3 maja jest świętem narodowym, które zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia w Polsce pierwszej Konstytucji, która była jednocześnie pierwszą nowożytną konstytucją w Europie a także drugą po amerykańskiej. Uchwałą z dnia 29 kwietnia 1919 roku 3 maja uznano za święto narodowe, które było obchodzone z przerwą w czasach komunistycznych.
Pierwsza Polska konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 roku. Wprowadzała ona wiele zmian w systemie ustrojowym naszego państwa na korzyść jednak jej ustanowienie doprowadziło do niezadowolenia państw ościennych zwłaszcza Rosji. Przez okres zaborów, Konstytucja 3 maja a zwłaszcza dzień jej uchwalenia był symbolem walki o niepodległość naszego państwa.

Centralne obchody Święta Narodowego 3 Maja w Warszawie


Centralne obchody Święta Narodowego 3 Maja odbędą się w Warszawie z udziałem Prezydenta RP. Rozpoczną się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela o godzinie 930. Następnie o godzinie 1100 na Zamku Królewskim odbędzie się Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Po niej równo o 1200 rozpoczną się uroczystości na Placu Zamkowym.

Świętowanie Konstytucji 3 Maja w Łasku


W Łasku Święto Narodowe 3 Maja rozpocznie się w Kolegiacie Łaskiej również Mszą św. o godzinie 1030, po której wszyscy przemaszerują na Placu 11 Listopada. O godzinie 1145 rozpocznie się wszystko złożeniem meldunku przez Dowódcę Garnizonu. Następnie zaplanowane jest podniesie flagi, przemówienie Starosty Łaskiego Teresy Wesołowskiej oraz Dowódcy 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego płk Ireneusza Nowaka, apel pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości oraz defilada.

Zdjęcie główne: obraz Jana Matejki, "Uchwalenie Konstytucji 3 maja"
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!