Dożynki 2016 w Dobroniu. Święto Plonów powiatu pabianickiego

Marcin Jankowski, 26.08.2016 13:06
W tym roku w Dobroniu, cały powiat pabianicki będzie wspólnie obchodził Święto Plonów zwane popularnie dożynkami. Rolnicy z okolic przywiozą swoje wieńce dożynkowe aby okazać wdzięczność za udane zbiory w tym roku.

Dożynki powiatowo-gminne w Dobroniu 2016


4 września w Dobroniu pojawią się rolnicy z całego powiatu pabianickiego aby wspólnie podziękować za ukończenie zbiorów, w kościele parafialnym a następnie na festynie ludowym. W trakcie zaprezentują swoje wieńce dożynkowe, które symbolizują owoc ich całorocznej pracy. Dożynki powiatowo-gminne w Dobroniu odbędą się 4 września 2016 roku. Pojawią się na nich Wójt Gminy Dobronia Robert Jarzębak, Przewodniczący Rady Gminy w Dobroniu Mieczysław Serwa, Starosta Pabianicki Krzysztof Habura, zaproszeni goście a przede wszystkim rolnicy z naszego regionu.

Uroczystości dożynkowe w Dobroniu rozpoczną się o godzinie 1145 wspólnym przemarszem korowodu uczestników uroczystości do kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha gdzie o godzinie 1215 zostanie odprawiona Msza św. Dożynkowa. Następnie o godzinie 1330 będzie oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Po nich wszyscy będą mogli wspólnie bawić się na festynie ludowym, na którym od godziny 1600 zaprezentują się Zespół Pieśni i Tańca z Dobronia oraz Orkiestra Dęta z Dobronia. Od godziny 1730 w programie dożynek w Dobroniu zaplanowano muzykę góralską z Podhala.

Dożynki mają swoją długą tradycję ludową i od samego początku były obchodzone jako dziękczynienie za ukończenie prac polowych przez rolników. Z biegiem lat zyskały one także charakter religijny gdzie niejednokrotnie organizowane są pielgrzymki dożynkowe do miejsc kultu jak na przykład w Częstochowie. W Polsce, tak jak w kilku innych krajach w Europie są świętem ogólnokrajowym i obchodzone są na przełomie sierpnia i września.
Park Gminny w Dobroniu:
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!