Domowe sposoby na ćwiczenie małej motoryki u dzieci

Marcin Jankowski, 02.01.2017 13:23
Rodzice przedszkolaków często zastanawiają się kiedy ich pociecha zacznie w końcu rysować proste literki, równe kreseczki i przestanie tak strasznie wychodzić za linię. Wszystko to wiąże się oczywiście z wyobraźnią małego ucznia-artysty, ale również z rozwojem małej motoryki, do której zaliczamy umiejętność właściwego trzymania kredki lub ołówka.
Na szczęście nie tylko w przedszkolu dzieci mogą ćwiczyć małe rączki i przygotowywać się do pisania literek. Właściwie to zadanie w głównej mierze zależy od rodziców. To właśnie z nimi maluchy spędzają najwięcej czasu, a sposobów na ćwiczenia pracy paluszków i rąk jest bardzo dużo. Zanim jednak zdecydujesz się na ćwiczenia wspomagające motorykę dziecka, musisz wiedzieć, że takich umiejętności i tak nie da się przyspieszyć. Każdy malec rozwija się w swoim tempie i potrzebuje czasu oraz akceptacji, by spokojnie nauczyć się stawiać pierwsze literki.

Nawlekamy, wiążemy i zapinamy


Jednym z prostszych ćwiczeń domowych są wszystkie czynności związane z nawlekaniem, zapinaniem i wiązaniem. Do tego nie trzeba kupować specjalnych zabawek, wystarczy natomiast sweter lub poszewka z guzikami, buty na sznurówki albo kurtka zapinana na zamek błyskawiczny. Podczas takich ćwiczeń, oprócz precyzji, dziecko nabędzie także bardzo praktyczne umiejętności niezbędne na przykład do samodzielnego funkcjonowania w przedszkolnej szatni.

Lep i ugniataj


Innym ciekawym ćwiczeniem, które również lepiej sprawdzi się w domu, niż w przedszkolu jest ugniatanie. Liderem wśród przyborów do tego zajęcia jest oczywiście sprawdzona plastelina lub równie popularna obecnie ciastolina. Ciastolina ze względu na lżejszą konsystencję daje więcej możliwości lepienia, ale w domu znajdą się także tańsze i równie ciekawe sposoby na ugniatanie. Możesz wraz z dzieckiem przygotować masę solną i ulepić z niej figurki, które po zastygnięciu dają się pomalować farbami i są ciekawą pamiątką po wspólnej zabawie. Możesz również stworzyć domowego gniotka wsypując do nienadmuchanego balonu mąkę i szczelnie go zawiązując. A jeśli jesteś miłośnikiem domowego jedzenia, zaproś swoją pociechę do zagniatania ciasta na pierogi lub szarlotkę. Oprócz ćwiczeń spędzicie wspólnie niezapomniany czas, który zakończy się smaczną kolacją J

Na początek kredki... sojowe


Trzecią możliwością jest malowanie i rysowanie. To nie tylko ćwiczy motorykę, ale również pobudza wyobraźnię małego artysty! Na początek najlepiej wybrać kredki grube i trójkątne. Jeśli rączki twojego dziecka nie są jeszcze gotowe na trzymanie żadnej, nawet najgrubszej kredki, z pomocą przychodzą sojowe kredki Crayon Rocks. To małe, kolorowe kamyczki stworzone w 100% z bezpiecznego wosku sojowego. Dzięki swojemu oryginalnemu kształtowi świetnie nadają się do ćwiczenia najmniejszych nawet rączek. Sojowe kredki posiadają bowiem delikatne trójkątne wgłębienia, a ich kształt wymusza tak zwany chwyt pęsetkowy, który pozwala ćwiczyć mięśnia dłoni potrzebne do późniejszego pisania.

Kredki sojowe od Crayon Rocks nie mają swojego odpowiednika w domowych przyrządach, ale bez problemu znajdziesz je w wielu sklepach internetowych, na przykład na stronie www.bobomio.pl. Są pakowane w małe poręczne woreczki po 8, 16 lub 32 sztuki, w zależności od potrzeb.
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!