Ciekawy sposób na spędzenie wakacji z rodziną na północy Europy

Marcin Jankowski, 08.10.2016 12:39
Caravaning to nic innego jak podróżowanie po świecie z przyczepą kempingową czy kamperem. W Polsce ta forma spędzania wolnego czasu nie jest aż tak popularna jak w krajach skandynawskich czy w innych krajach europejskich ale pomału zdobywa sobie zainteresowanie podróżujących. Z tej formy wypoczynku coraz częściej korzystają nie tylko osoby starsze lub rodziny ale także młodsi globtroterzy.

Podróżowanie po krajach skandynawskich - Norwegia, Szwecja czy Finlandia


Doskonałym miejscem na wakacyjny wyjazd z przyczepą kempingową czy kamperem to kraje skandynawskie - Norwegia, Szwecja czy Finlandia. Objeżdżając te kraje bardzo często można się natknąć na turystów zmotoryzowanych z przyczepami kempingowymi. Skandynawia sprzyja caravaningowi ze względu na swoją przyrodę i otwarte przestrzenie. Dobrze rozwinięta sieć dróg i dalekie odległości do pokonania, liczne jeziora i dużo lasów, które stanowią nieocenione miejsce na postoje. W Szwecji czy Finlandii możemy przenocować w każdym miejscu tak aby nie wyrządzić szkód gospodarzowi. Podstawowa zasada jest taka, że musimy zostawić miejsce w takim samym stanie w jakim je zastaliśmy. Nic nie stoi na przeszkodzie aby podróżować w inne miejsca Europy.

Dla kogo jest caravaning? Tak naprawdę z tej formy wypoczynku mogą korzystać wszyscy. Jednak ten rodzaj zwiedzania wybierają przede wszystkim rodziny z dziećmi czy osoby starsze. Podróżując po świecie kamperem czy z przyczepą kempingową jesteśmy niezależni i to my decydujemy gdzie będziemy nocować i kiedy. Jest to dobry sposób na zwiedzanie wielu miejsc. Każdego dnia możemy się przemieszczać w wybrane miejsce nie tracąc czasu na szukanie innych form transportu czy noclegów.

W Polsce caravaning rozwija się w dobrą stronę. Powstaje coraz więcej firm oferujących sprzedaż czy wynajem przyczep czy kamperów. Również na drogach widać zainteresowanie tą formą turystyki wśród Polaków. Jest to na pewno wygodniejsza forma spędzania wolnego czasu od podróżowania z namiotem.

Szwecja dla turystów nie tylko podróżujących z przyczepami kempingowymi


Szwecja to jedno z najbardziej na północ wysuniętych państw na całym świecie. Leży na Półwyspie Skandynawskim i zajmuje jego wschodnią i południową część. Szwecja zajmuje również Wyspy Alandzkie, Gotlandię oraz Olandię. Liczne są również małe, przybrzeżne wysepki. Ze względu na wyspiarskie położenie kraju istotną rolę w tutejszej komunikacji odgrywają drogi morskie oraz powietrzne. Stałe przeprawy morskie łączą również Szwecję z kontynentalną Europą. Liczne są połączenia promowe, zaś żegluga śródlądowa ma tu ogromne znaczenie. Dla przybywających tu turystów taka forma komunikacji jest bardzo atrakcyjna.

Turystyka w Szwecji rozwija się bardzo dobrze i zajmuje ważne miejsce w gospodarce kraju. Liczne są tu hotele, motele i pensjonaty, gęsta jest sieć campingów oraz schronisk młodzieżowych. Ruch turystyczny koncentruje się tu w kilku najbardziej atrakcyjnych dla podróżnych regionach. To przede wszystkim okolice Sztokholmu oraz sama stolica.

Sztokholm może pochwalić się wyjątkowym położeniem. Położony na licznych wyspach i wysepkach stał się nie bez powodu centrum międzynarodowej turystyki. Można tu zwiedzić pałac królewski oraz stare miasto. Liczne są tu ciekawe muzea. W okolicach Sztokholmu na szczególną uwagę zasługuje Uppsala, która niegdyś była stolicą Szwecji oraz ważnym miastem uniwersyteckim. Dziś jej największą atrakcją jest piękna katedra.
W Szwecji ważnym regionem turystycznym są wybrzeża Zatoki Botnickiej oraz Morza Bałtyckiego. To ważne miejsce wypoczynku dla samych Szwedów, nie brak tu jednak i turystów przybywających z innych państw. Piaszczyste plaże to atrakcyjne miejsce do spędzenia urlopu, zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają morze. Dużym powodzeniem wśród turystów odwiedzających Szwecję cieszy się również wybrzeże zachodnie, gdzie również działa wiele ośrodków wypoczynkowych.

Atrakcyjnym miejscem jest Skania, będąca najdalej na południe wysuniętą częścią Szwecji. Skania to zabytkowe miasta, zamki i inne ważne zabytki. Warto tu zobaczyć Lund oraz Malmo. Ważnym portem i atrakcyjnym miejscem jest również Ystad.

W okresie letnim ważnymi punktami na turystycznej mapie Szwecji stają się wyspy Gotlandia oraz Olandia. Gotlandia jako największa wyspa na Bałtyku, jest dużą atrakcją sama w sobie. Tu koniecznie trzeba zobaczyć dawną stolicę Gotów – Visby. Warto dodać, że Gotlandia jest również idealnym miejscem dla tych, którzy interesują się przyrodą.

Królestwo wędkarzy: podróżowanie na ryby do Skandynawii


Państwa skandynawskie jeszcze do niedawna nie były brane pod uwagę przy planowaniu wczasów. Teraz zaczyna się to zmieniać. Urlop w tamtych rejonach to doskonała alternatywa dla tych, którzy zamiast bezczynnego leżenia na plaży wolą aktywną formę wypoczynku. Ojczyznę wikingów odwiedza coraz więcej fanów wędkarstwa. Zarówno Norwegia jak i Szwecja oferują możliwość takiego spędzenia czasu.

Kraje te przecinają liczne rzeki pełne najróżniejszych gatunków ryb. Równie zadowoleni będą zapaleni karpiarze. Niektóre hotele oferują możliwość połowów na specjalnych łowiskach gdzie 25 kilogramowe sztuki karpia uchodzą za standard. Często zdarza się tak, że hotel, który nastawia się na przyjazd wędkarzy posiada swoje własne zaplecze. Na miejscu możemy wynająć łódkę, motorówkę, a także cały sprzęt niezbędny do rozpoczęcia połowu. Zdecydowana większość hoteli dysponuje własnymi pomostami, lub innymi miejscami specjalnie przygotowanymi dla fanów wędki. Poza połowami w wodach słodkich istnieje możliwość spróbowania swoich sił na morzu. Pod opieką zaprawionych rybaków możemy być pewni, że połów będzie udany.
GALERIA
Copyright © 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Chcesz podzielić się informacją? Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl!