Profil @mondaypr Live Blog

Nazwa profilu

Opis profilu
@mondaypr Live Blog@mondaypr
16:11  •  miesiąc temu
Jak mądrze zaoszczędzić na budowie domu? 10 praktycznych porad!

W 2018 roku chcemy zrealizować wiele nowych postanowień i spełnić marzenia. Dla wielu Polaków będzie to rozpoczęcie budowy wymarzonego domu. To ekscytujący, ale na pewno także stresujący projekt, do którego bez wątpienia należy się odpowiednio przygotować, przede wszystkim poprzez określenie budżetu. Według wyliczeń przeprowadzonych przez Kalkulatory Budowlane, koszt budowy domu w 2018 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym, będzie wyższy średnio o 8 %. Jak w takim razie mądrze zaoszczędzić na budowie domu, by cieszyć się funkcjonalnością, komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata?
1. Projekt gotowy czy indywidualny? – Zakup gotowego projektu kusi inwestorów, ponieważ wybór jest naprawdę ogromny. Taki projekt możesz pokazać architektowi lub fachowcowi, którzy go ocenią i zwrócą uwagę na aspekty, które Ty – początkujący budowniczy – możesz pominąć. Decydując się na takie rozwiązanie, wybierz projekt o jak najprostszej bryle, najlepiej parterowy, z dwuspadowym dachem, bez ozdobników i okien o nieregularnych kształtach. Jeśli jednak chciałbyś wybudować dom według własnego pomysłu i dobrze wiesz, czego potrzebujesz, wybierz właśnie tę opcję – jest ona niewiele droższa od gotowego projektu, jednak satysfakcja i poczucie, że dom, w którym mieszkasz to spełnienie Twoich marzeń, są doświadczeniem bezcennym. Nie bój się zaryzykować, pytaj o porady architektów i wykonawców – oni na pewno pomogą Ci podjąć właściwe decyzje.
2. Zastanów się, czego potrzebujesz – Kominek, piękny taras, okazałe poddasze, przesuwane drzwi chowane w ścianie, pięknie zdobione antresole – im bardziej zgłębiasz się w projekty, tym coraz bardziej wymyślne rozwiązania przychodzą Ci do głowy. Nie działaj jednak pochopnie i pamiętaj, że dom powinien być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy, a nie efekciarski i drogi w eksploatacji. Postaw na proste, sprawdzone rozwiązania, które nigdy nie wyjdą z mody i nie będą generować niepotrzebnego stresu czy problemów. Zamiast 10 efektownych rozwiązań, postaw na 3, które są dla Ciebie najważniejsze i nie będą obciążeniem dla Twojego budżetu zarówno teraz, jak i w przyszłości. Na przykład ogromne okna to na pewno więcej światła, ale także większe koszty ogrzewania. Pamiętaj, że o ile możesz łatwo zmieniać wystrój wnętrza, o tyle decyzje podjęte na etapie projektu domu w większości przypadków będą już stałe i nie będzie można ich później tak łatwo modyfikować.
3. Przeanalizuj ilość pomieszczeń – Ludzie częściej wybierają budowę domu niż zakup mieszkania, ponieważ chcą cieszyć się dużą przestrzenią. Oczywiście zadbaj o to, by każdy domownik miał wystarczającą ilość miejsca, ale nie zapomnij o kwestii późniejszej eksploatacji i kosztów, jakie będziesz ponosić w związku z ogrzewaniem, remontami itp. Przemyśl, jak wiele pokoi będzie Wam potrzebne. Jak żyje Twoja rodzina, jak lubicie spędzać wolny czas? Czy rzeczywiście potrzebujecie dwóch łazienek, balkonu i tarasu, tak dużego garażu? Jeżeli któryś z domowników pracuje z domu, warto postawić raczej na gabinet niż okazałą garderobę, a jeżeli w lecie zamiast urządzać grille wolicie spędzać czas na wyjazdach czy wycieczkach, to niekoniecznie będzie Wam potrzebny dodatkowy taras. Pamiętaj, że każdy dodatkowy pokój to wydatek ok. 40 tys. złotych.
4. Pilnuj budżetu, nie tylko tego budowlanego – Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe, któremu chcąc nie chcąc trzeba podporządkować wszystkie ponoszone wydatki. Kiedy ustalisz już budżet, pamiętaj o tym, by pilnować nie tylko pieniędzy przeznaczonych na budowę, ale także tych wydawanych na bieżące wydatki. Lepsza kontrola domowych finansów pozwoli Ci uchronić się przed niespodziewanym zwiększeniem wydatków na budowę domu, a jeżeli uda się zaoszczędzić dodatkowe środki, będzie można je odłożyć lub wykorzystać na coś extra dla domu.
5. „Oszczędzaj na tym, co niewidoczne, nie oszczędzaj na tym, co widoczne” – bardzo wielu początkujących inwestorów może wierzyć, że to prawdziwa maksyma i przeznaczyć nadwyżkę pieniędzy na lepszej jakości wykończenie mieszkania. To jednak duży błąd, przed którym przestrzegają eksperci. – Inwestorzy indywidualni często wychodzą z założenia, że największą wagę powinni przyłożyć do wykończenia mieszkania. Tymczasem błędy popełnione na etapie budowy, fundamentów czy wyboru odpowiedniego materiału izolacyjnego mogą mieć przykre i bardzo drogie konsekwencje, zwłaszcza w przypadku termoizolacji budynku. Nieodpowiedni i źle położony materiał izolacyjny może doprowadzić do zagrzybień, stworzenia się złego mikroklimatu w pomieszczeniu czy niewystarczającego wygłuszenia hałasu. Warto zatem zainwestować w materiały najlepszej jakości, takie jak np. wełna skalna, która poza ochroną przed wilgocią czy hałasem, zapewni również bezpieczeństwo pożarowe i duże oszczędności związane z kosztami za ogrzewanie – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska
6. Oszczędzaj na odpowiednich elementach wykończenia – wbrew pozorom, wcale nie jest trudno dokonać mądrych oszczędności na materiałach wykończeniowych. Kafelki, bateria łazienkowa, toaleta, tekstylia czy farby to artykuły, które mogą łączyć ze sobą atrakcyjną cenę i dobrą jakość. W przypadku prac wykończeniowych dobrze przemyśl także rozmieszczenie oświetlenia: zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz w pokoju dwóch lamp sufitowych i kinkietów na ścianach – może lepiej kupić jedną lampę sufitową, a w razie potrzeby postawić na lampę stojącą? Przy dobrym rozmieszczeniu oświetlenia we wszystkich pomieszczeniach także zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
7. Kupuj sprawdzone materiały – przed zakupem materiałów upewnij się, że dokonasz dobrego wyboru. Zajrzyj na tematyczne grupy i fora dotyczące budowy domu, zapytaj o porady, porozmawiaj z innymi inwestorami, by dowiedzieć się, jaki produkt najbardziej odpowie Twoim potrzebom. Nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych kosztem jakości - zwłaszcza na tych, które stanowią o fundamencie domu i muszą zagwarantować niezawodność na lata. Materiały budowlane najwyższej jakości uchronią Cię przed wieloma późniejszymi problemami i wydatkami, zwłaszcza w kontekście wspomnianej już termoizolacji domu. – Wybierając najlepszą jakość termoizolacji, którą daje taki materiał jak wełna skalna, inwestorzy mogą liczyć na trwałe ocieplenie i wysoki poziom komfortu przez długie lata. Wełna skalna nie odkształca się i nie niszczy pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki czemu zapewnia wysoką efektywność energetyczną, która pozwala na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w skali całego sezonu grzewczego. Gwarantuje też doskonały mikroklimat pomieszczeń i optymalne parametry izolacji akustycznej – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska.

8. Zwracaj uwagę na promocje w sklepach – markety budowlane i sklepy internetowe walczą o każdego klienta, oferując cykliczne wyprzedaże towarów i promocje na artykuły z różnych działów. Nie pozwól, aby ominęły Cię najkorzystniejsze ceny upatrzonych materiałów. Korzystaj z kodów rabatowych, pytaj pracowników w marketach albo kontaktuj się z biurem klienta, by dowiedzieć się, kiedy rozpoczynają się wyprzedaże na poszczególne artykuły budowlane. Dobra organizacja pozwoli Ci na znalezienie znaczących oszczędności. Nie będziesz musiał przy tym rezygnować z upatrzonych i polecanych produktów.
9. Pamiętaj o dachu! Dach to kluczowy element domu – im jego projekt jest prostszy, tym niższa cena. Skomplikowany projekt dachu może pochłonąć nawet do 40% kosztów budowy! Lepiej zbudować prostą konstrukcję z dobrej jakości wykończeniem (okna, dachówka, ocieplenie) niż tworzyć wymyślne konstrukcje, które będą pochłaniać fundusze na etapie samej budowy i nie pozwolą na wykonanie odpowiedniej jakości wykończenia. – W domach jednorodzinnych straty ciepła, wynikające z niewystarczającej izolacji dachu, sięgają nawet 25% wszystkich strat. Dlatego też energooszczędne ocieplenie poddasza to jeden z priorytetów, by obniżyć koszty eksploatacji. Analizy wykazują jednoznacznie, że warto solidnie ocieplać wszystkie przegrody budynku, ponieważ nawet najmniejsze mostki termiczne znacząco obniżają efektywność energetyczną. Należy izolować nie tylko po to, aby spełnić minimalny standard cieplny przegród, ale przede wszystkim po to, by oszczędzić na kosztach ogrzewania - nawet kilkaset złotych w skali roku – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert marki ROCKWOOL Polska.
10. Zrób to sam! Nawet, jeśli nie uważasz się za osobę kreatywną i uzdolnioną manualnie, to na blogach czy w serwisie YouTube możesz znaleźć wiele pomysłów na ciekawe dekoracje z udziałem tanich materiałów i surowców, które już posiadasz w domu. Dzięki internetowym poradnikom czy filmom, krok po kroku przygotujesz dekoracje, które będą kosztować grosze, a Twojemu wnętrzu nadadzą unikalny charakter. Możesz namalować własny obraz, samodzielnie obić stary fotel nową tkaniną, a z pudełek po butach i tekstyliów wyczarować piękne pojemniki do przechowywania.
Budowa domu to przedsięwzięcie pochłaniające dużo czasu, energii, a także pieniędzy – ale o pięknym domu marzy przecież większość z nas i warto te marzenia realizować. Przygotujmy się do tego zadania poprzez oszacowanie kosztów i wybór projektu, który odpowiada zarówno naszym potrzebom, jak i możliwościom finansowym. Dzięki rozważnemu planowaniu możemy zmniejszyć finalne koszty inwestycji, a w następnych latach płacić o wiele mniej za koszty eksploatacji – wystarczy wiedzieć już na etapie fundamentów, które materiały budowlane są najlepsze, trwałe i bezpieczne w użytkowaniu na długie lata.
@mondaypr Live Blog
@mondaypr Live Blog@mondaypr
14:20  •  miesiąc temu
To był wyjątkowy rok w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji publicznych wyraźnie odbiła się na kondycji wielu, działających na polskim rynku firm. Nadchodzi jednak ożywienie, a niektórzy prognozują nawet całkowitą reorientację rynku. Według danych firmy Gartner, przyszły rok ma cechować wyraźnie większa dynamika – 4,5 proc. w skali roku. Oznacza to, że światowe wydatki na IT w 2018 roku wzrosną do 3,65 bln USD – komentuje prof. Konrad Świrski, Prezes Transition Technologies S.A.
Rynek IT znajduje się obecnie w stanie rewolucyjnych zmian. Na krajowym podwórku szczególnie należy spodziewać się dużych przetasowań dotykających zarówno małe firmy jak i krajowych gigantów informatycznych. Na ten moment w branży nakłada się na siebie szereg procesów globalnych i lokalnych, a efektem tego procesu będzie kompletna zmiana modeli biznesowych sektora.
To będzie rok wyzwań i innowacji
Kolejne trendy technologiczne jak Industry 4.0, IoT czy Sztuczna Inteligencja w przemyśle – zmieniają sektor wytwórczy, a nowy sposób przekazywania i analizy informacji zmieni nie tylko kanały przekazu, ale również funkcjonowanie całych działów sprzedaży, bankowości czy telekomunikacji. Nie bez znaczenia wydają się też idące w parze z transformacją technologiczną zmiany społeczne oraz sposób interakcji rząd-obywatel. Postępująca informatyzacja oraz przenoszenie wielu kluczowych procesów do chmury rodzi zasadne zapytania o cyberbezpieczeństwo.
Sektor IT ewoluuje więc dalej i w ciągu kilku najbliższych lat stare systemy informatyczne będą musiały uwzględnić rewolucję technologiczną i społeczną lub zastąpi je coś zupełnie innego. W praktyce, transformacja dotyka nie tylko klientów, ale i firmy informatyczne, odpowiadające na ich potrzeby. Te, które nie przestawią się na nowe produkty, technologie i przede wszystkim model działania – szybciej czy wolniej odejdą z rynku, zostawiając miejsce dla nowych graczy.
Managed Services – tędy idziemy
Rynek światowy wymaga dziś nie tylko większej liczby programistów, ale również programistów nowej generacji. Nowe technologie produkcji i testowania oprogramowania eliminują potrzebę dostaw dużej liczby godzin „prostych prac programistycznych”, jednocześnie przynosząc zapotrzebowanie na wysokospecjalizowane usługi i specjalistów IT o unikatowych kompetencjach. W dalszym ciągu dynamicznie rozwija się outsourcing i tworzenie światowych centrów rozwoju oprogramowania, ale jeszcze bardziej rozpowszechnia się tzw. model Managed Services. Polega on na dostarczaniu do zleceniodawcy nie tylko specjalistów w zakresie IT, ale całych zespołów kompetencyjnych odpowiedzialnych za całkowite zarządzanie projektem. Na światowym rynku wytwórczym i outsorcingowym postępuje konsolidacja, napędzana ciągle utrzymującym się popytem na specjalistów. W tej sytuacji wciąż poszukiwane są kraje o dużym potencjale programistów, warto podkreślić, że Polska dalej jest jednym z najbardziej interesujących rynków, na który zamówienia na dostawy usług napływają z coraz większych centrów developerskich i coraz bardziej zaawansowanych technologicznie firm.
Polski rynek IT odbiera z kolei dwa sprzeczne sygnały. Z jednej strony dynamicznie rośnie popyt na usługi outsourcingowe i Managed Services, determinowany głównie zamówieniami z rynku światowego. Z drugiej zaś wciąż doświadcza stagnacji w zamówieniach wielkich inwestycji informatycznych sektora publicznego lub spółek z dominującym udziałem Skarbu Państwa. Polski rynek IT rośnie więc, ale jednocześnie rosną też koszty pracy oraz konkurencja na rynku pracowników. Na tych zmianach zyskują firmy posiadające własne zasoby, własne centra kształcenia oraz silne zespoły rekrutacyjne. W efekcie na rynku zostaną małe wyspecjalizowane organizacje, a osłabną te o starej, scentralizowanej strukturze i modelu działania opartym o wielomilionowe kontrakty. Na taki stan rzeczy nakłada się zarówno zmiana perspektywy finansowania, zmiana technologiczna, mniejsza rola sprzętu i infrastruktury, a w wielu przypadkach także realizacja projektów przez firmy tzw. „własnymi siłami”. Przykład nowego CEPIK 2.0 realizowanego bezpośrednio przez COI to trend, który może utrzymać się przez kolejne lata, a poprzez Ministerstwo Cyfryzacji sektor publiczny może realizować większość dużych projektów samodzielnie, opierając się o model outsourcingu (przetarg COI o wartości 116 mln w 2017 to najlepszy przykład).
Nie zapowiada się też, by kolejne lata przyniosły zmiany, choć jeśli chcemy nowoczesnej, cyfrowej gospodarki, to informatyzacja musi być kluczowym zagadnieniem realizowanym przez nasz nowy rząd. Skończył się jednak czas wielkich budżetów i niekończących się, przedłużanych projektów, a także prostych dostaw sprzętu i licencji. Nowe zamówienia klientów będą musiały być kreowane poprzez nową funkcjonalność, nowe produkty i unikatowe umiejętności firm IT. Już teraz w przetargach dotyczących utrzymania obsługi widać dużą konkurencję rynkową. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości wobec dalszego wzmacniania trendu outsourcingu i chmury, rywalizacja ta będzie jeszcze bardziej zacięta.
@mondaypr Live Blog
@mondaypr Live Blog@mondaypr
13:33  •  miesiąc temu
Nexteer Automotive Poland, oddział Nexteer Automotive, globalnej firmy produkującej układy kierownicze i napędowe, wdroży nowoczesne rozwiązanie do zarządzania kadrami i płacami – SAP Employee Central Payroll. To pierwszy taki projekt w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Jego innowacyjność polega na integracji środowisk oraz objęciu chmurowym rozwiązaniem także obszaru płacowego. Za implementację rozwiązania odpowiada firma GAVDI Polska S.A.
- Innowacyjność to jedna z głównych wartości, na którą kładziemy mocny nacisk we wszystkich obszarach naszej działalności. Idąc tym tropem, szukaliśmy nowoczesnego i intuicyjnego rozwiązania, zgodnego z aktualnymi trendami w zakresie sprawnego zarządzania obszarem kadrowo-płacowym. Dlatego też, nasz wybór padł na SAP Employee Central Payroll – mówi Teresa Sielawa, HR Manager w Nexteer Automotive Poland.
W ramach wdrożenia uruchomiony zostanie moduł SuccessFactors Employee Central oraz zintegrowany z nim („Point-to-Point Replication”) SAP Employee Central Payroll – działający w chmurze moduł dla naliczania płac. Wykorzystana zostanie także platforma SAP Cloud Platform, gdzie osadzone zostaną autorskie aplikacje GAVDI w obszarze planowania i rozliczania czasu pracy oraz planowania kosztów osobowych, wykorzystujące interfejs SAP Fiori. W związku z tym wszystkie procesy kadrowo-płacowe będą odbywać się w jednym, zintegrowanym środowisku chmurowym, co znacznie wpłynie na poprawę efektywności i wydajności przedsiębiorstwa. Jest to pierwsze tego typu wdrożenie w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Cieszymy się, że firma Nexteer Automotive Poland obdarzyła nas tak ogromnym zaufaniem. Mamy świadomość wagi powierzonego nam zlecenia, tym bardziej, że takiego wdrożenia w skali naszego regionu jeszcze nie było. Innowacyjny charakter projektu oraz wieloletnie doświadczenie i wiedza naszego zespołu pozwoli w szybkim czasie dostarczyć firmie Nexteer Automotive realne korzyści biznesowe – mówi Teresa Olszewska, Prezes Zarządu GAVDI Polska S.A.
W ramach architektury chmurowej, spółka GAVDI Polska dostarczy także szereg autorskich rozwiązań, tj.: GAVDI eDeklaracje (służy do elektronicznego generowania i wysyłki pracowniczych deklaracji podatkowych w systemie SAP), GAVDI Document Generator (usprawnia generowanie dokumentów kadrowo-płacowych), GAVDI ePaski (pozwala zelektronizować i zautomatyzować proces przygotowywania pasków płacowych oraz innych dokumentów, np. RMUA, PIT i przekazywania ich pracownikom), GAVDI Korekty ZUS (umożliwia prawidłowe przygotowywanie korygujących dokumentów ZUS bezpośrednio w systemie SAP), GAVDI Reporter (umożliwia elastyczne raportowanie danych pracowników z systemu SAP HCM, w różnych układach) oraz GAVDI Replicator (wspiera proces tworzenia realistycznego środowiska testowego poprzez kopiowanie danych z systemu produkcyjnego do systemu testowego lub rozwojowego).
Czynności wdrożeniowe rozpoczęły się w październiku 2017, natomiast całość prac ma zostać ukończona w połowie bieżącego roku. Z rozwiązania docelowo będzie korzystać 1800 pracowników firmy.

Nexteer Automotive to lider w dziedzinie światowych systemów sterowania. Firma posiada 25 zakładów produkcyjnych, 5 regionalnych centrów inżynierskich oraz 11 centrów obsługi klienta, rozmieszczonych w strategicznych lokalizacjach w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie i Azji. W Polsce zlokalizowane są dwa zakłady – w Tychach i Gliwicach.
POPULARNE
›  Warszawa Wystawa Lego 2017 Stadion Narodowy: Kiedy, Jakie Bilety?
›  Producenci telewizorów w 2018 roku stawiają na sztuczną inteligencję i asystentów głosowych
›  Łódź: Khalidov powróci na KSW w walce wieczoru z Narkunem
›  Łask po Burzy: Armagedon w Kolumnie, Dobroń Z Ogromnymi Stratami
›  Łask-Kolumna. Historia i to jak zmieniała się na przestrzeni lat
›  Wrocław z wystawą Lego na stadionie miejskim 2017/2018 dla dzieci
›  Łask: 17 grudnia wyścigi Survival Wrak Race 2017 samochodów
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi
›  Łask: Święto Narodowe Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Majówka 2018
›  Łask i Nordic Walking: I Bieg Leśny 2017 w Teodorach za nami
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna
›  ADS Lutomiersk zwycięzcą II Turnieju w siatkówkę
›  Dwa ważne mecze MULKS Łask podczas weekendu majowego
›  Konkurs fotograficzny dla najaktywniejszych kibiców MULKS Łask
›  Łask: co się dzieje w szpitalu kierowanym przez Centrum Dializa?
›  Łask Policja: wydarzenia, które wstrząsnęły całym regionem
›  Armia Łódź: Historia Bitwy na Linii Rzek Warty i Widawki 1939
›  Monitoring ze sztuczną inteligencją rozpozna zasłoniętą twarz
›  Jarmark Łaski 2017: CLEO, Hyży i Schroeder wystąpią w Łasku
›  Łask: Piknik Lotniczy 2017 odwołany, powodem rozbudowa lotniska
›  Nadchodzą rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy
›  Łask: Śmiertelny wypadek na drodze S8 na wysokości Baryczy
›  Wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania Łask-Kolumny
›  Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan
›  Dzień Babci i Dziadka: najszczersze życzenia radości życia
›  Przełęcz Diatłowa nadal skrywa swój sekret sprzed lat
›  Twitter to istotne źródło informacji dla 90 proc. dziennikarzy
›  Jaga Hupało: Styl wegański to nie tylko moda
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu
OPINIE
›  Zima to dobry moment na rozpoczęcie serii zabiegów depilacji laserowej przez anonimowo
›  Zakupy poprzez voice commerce za kilka lat również w Polsce przez kolumna24
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Programiści najbardziej poszukiwani przez pracodawców przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Resort środowiska chce większych kar za nielegalne wydobycie bursztynu przez anonimowo
›  Najlepsze chwilówki 2017 roku przez anonimowo
›  Sylwester 2017/2018: Nowy Rok w Zakopanem, Warszawie czy Łodzi przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna przez anonimowo
›  Polacy wydadzą w tym roku na święta zdecydowanie więcej niż w poprzednim przez anonimowo
O SERWISIE PRYWATNOŚĆ REGULAMIN MAPA SERWISU KONTAKT POMOC
© 2015 - 2018 Kolumna24 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Facebook   Twitter   YouTube   Google+
KOLUMNA
24
ZALOGUJ