Adam Logo

Adam

Blogger
 
OPINIE

Lokaty z zakładaniem konta są nieopłacalne

Przy obecnych, bardzo niskich stopach procentowych ciężko znaleźć dobrą lokatę. Banki kuszą promocyjnym oprocentowaniem lokat dla nowych klientów otwierających konto w danym banku. Policzmy zatem ile się na takiej lokacie zyskuje.
Lokaty z zakładaniem konta są nieopłacalne
Zdjęcie: © dimas/ilustracyjne   

Najlepsze są lokaty bez konta - zobacz dlaczego


Na dzień dzisiejszy lokaty są tak nisko oprocentowane, że praktycznie nie bardzo ma sens ich zakładanie. Jednak na rynku są nadal dostępne lokaty ze znacznie wyższym procentem, często 1-2% większym niż zwykłe lokaty.
Są one kierowane do nowych klientów i spełniają bardziej rolę marketingową niż sensownego produktu finansowego.
W większości przypadków wymagają założenia konta w danym banku. Są ograniczone do kwoty 10 tys. zł, czasem nawet mniejszej i są dostępne na okres maksymalnie do 3 miesięcy. Jednak dzisiaj takie oprocentowanie na 3, 4% kusi. Warto jednak policzyć ile realnie zyskamy decydując się na taką lokatę i czy warto z tego powodu otwierać kolejne konto.
Żeby to oszacować należy uwzględnić różnicę w oprocentowaniu między lokatą promocyjną z kontem, a lokatą bez konta. Załóżmy na potrzeby tej analizy, że różnica ta wyniesie 2%, co raczej jest bardzo optymistycznym wariantem, bo zwykle wynosi jeszcze mniej.
10000 * 2% = 200 zł
200 zł - 19% podatku, to 162 zł.
Lokata jest na 3 miesiące, więc 162:4=40,5
Także zyskujemy realnie 40 zł więcej niż na zwykłej lokacie bez konta. Na obiad we względnie taniej restauracji powinno wystarczyć. Pytanie czy warto dla takiego zysku zakładać konto, z którym jest potem trochę zachodu, żeby je zamknąć, mogą być opłaty i prowizje itp. Raczej nie bardzo.
Jednak na rynku są jeszcze ostatnie lokaty bez konta na 3-4%, ale jest ich bardzo niewiele. Tutaj wymienione są do dzisiaj jeszcze dostępne najlepsze lokaty bez konta http://antyhaczyk.blogspot.com/2016/03/najlepsze-lokaty-bez-konta.html. Te lokaty niestety również są ograniczone kwotowo i dostępne na maksymalnie 3 miesiące. Najlepsze są w Idea Banku, a dokładniej lokata Happy PRO i Plus. W pozostałych bankach już niestety uzyskamy oprocentowanie w okolicach 2% nawet wśród promocyjnych lokat dla nowych klientów. Idea Bank również ostatnio obniżył oprocentowanie swojej lokaty Happy. Także na dzień dzisiejszy nić nie wskazuje na to, że będzie lepiej, a lokaty stały się dzisiaj niezbyt opłacalną formą lokowania kapitału.
WSZYSTKIE POSTY
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!