ŁÓDŹ

Wybory Samorządowe 2018: wprowadzą ograniczenie liczby kadencji?

Marcin Jankowski  •  5 lutego 2017 (16:46)
W ostatnim czasie padła propozycja ze strony Prawa i Sprawiedliwości aby ograniczyć ilość kadencji dla wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast jedynie do sprawowania swoich urzędów w ilości dwóch kadencji jedna po drugiej. Nowe zmiany w ordynacji wyborczej miały by być wprowadzone już od najbliższych wyborów samorządowych, które odbędą się w przyszłym roku i dotknęły by dotychczas rządzących włodarzy miast czy gmin.
Wybory Samorządowe 2018: wprowadzą ograniczenie liczby kadencji?
Zdjęcie: po prawej Robert Jarzębak, wójt Dobronia/UG Dobroń   
AUTOREKLAMA
Planujesz kupić nową przyczepę samochodową? A może tylko potrzebujesz przewieźć dowolną rzecz, która nie mieści się do Twojego samochodu? Przyjedź do punktu handlowego na Przygoniu przy ulicy Łąkowej 3 w gminie Dobroń. Wcześniej możesz zapoznać się z ofertą nowych przyczep i wypożyczalni na stronie internetowej Kolumna24.

Dlaczego rozpoczęto prace nad nową ordynacją wyborczą w samorządach?


Premier Beata Szydło, podczas Ogólnopolskiego Noworocznego Spotkania Samorządów na Podkarpaciu, podkreśliła że reformy w samorządzie są potrzebne. - Samorząd to ludzie, lokalna społeczność. To są małe ojczyzny, które składają się na jedną, wielką ojczyznę, która nazywa się Polska – powiedziała szefowa rządu. Jak dodała, musimy dbać o to, by - małe ojczyzny budowały przyszłość w ścisłym powiązaniu z planami rozwojowymi wielkiej ojczyzny – Polski.

Natomiast swoje niezadowolenie do planów wprowadzenia nowej ordynacji wyborczej wyrazili przedstawiciele samorządowców z województwa łódzkiego. Do tej pory odbyło się kilka spotkań, w tym jedno na początku lutego 2017 roku w Zduńskiej Woli, na których postulują oni negatywne skutki proponowanych zmian przez partię rządzącą w Polsce.

Wyrażamy swoje głębokie zaniepokojenie funkcjonującymi w przestrzeni publicznej propozycjami zmian, które zmierzają do ograniczenia praw mieszkańców, godzą
w elementarne zasady prawa oraz naruszają zaufanie obywatela do państwa.
- napisali w swoim stanowisku samorządowcy z województwa łódzkiego. Dodając - Wprowadzenie zasady ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie może być narzędziem służącym do eliminacji konkurentów w wyborach i służyć zwiększeniu szans na zwycięstwo przedstawicielom jednego środowiska politycznego. Wykorzystywanie zmian w prawie dla osiągnięcia partykularnych, partyjnych korzyści jest zachowaniem niedopuszczalnym w krajach demokratycznych.

W większości głosów, wśród osób przeciwnych wprowadzeniu nowych rozwiązań, ograniczających liczbę kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów podczas wyboru przedstawicieli mieszkańców do samorządu można usłyszeć, że zmiany te są niekonstytucyjne. Argumentem w tej dyskusji jest fakt, że proponowane zmiany są niezgodne z zasadą niedziałania prawa wstecz, będącej częścią zasady demokratycznego państwa prawa.

Samorząd 2018: jak wygląda sytuacja w powiecie łaskim oraz pabianickim?


Jeśli nowe prawo wyborcze zostanie wprowadzone, w naszym regionie łódzkim, dojdzie do wielu roszad na szczeblu władzy samorządowej. W niewielu gminach rządzą obecnie wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast, którzy zostali wybrani po raz pierwszy. W większości przypadków są to osoby, które po ostatnich wyborach samorządowych w 2014 roku zostały obdarzone kredytem zaufania przez wyborców po raz któryś z rzędu.

Powiat Łaski:

Gmina Wodzierady - Renata Szafrańska - 1 kadencja
Gmina Łask - Gabriel Szkudlarek - 2 kadencje lub więcej
Gmina Sędziejowice - Jerzy Kotarski - 2 kadencje lub więcej
Gmina Buczek - Bronisław Węglewski - 2 kadencje lub więcej
Gmina Widawa - Michał Włodarczyk - 1 kadencja

Powiat Pabianicki:

Miasto Pabianice - Grzegorz Mackiewicz - 1 kadencja
Miasto Konstantynów Łódzki - Henryk Brzyszcz - 2 kadencje lub więcej
Gmina Pabianice - Henryk Gajda - 2 kadencje lub więcej
Gmina Dłutów - Grażyna Maślanka-Olczyk - 2 kadencje lub więcej
Gmina Dobroń - Robert Jarzębak - 2 kadencje lub więcej
Gmina Ksawerów - Adam Topolski - 2 kadencje lub więcej
Gmina Lutomiersk - Tadeusz Borkowski - 2 kadencje lub więcej

*) - pogrubione zostały nazwiska tych osób, które według nowej ordynacji wyborczej, nie będą mogły startować w wyborach samorządowych w 2018 roku

Za przykład bezdyskusyjnie należy podać Wójta Gminy Buczek - Bronisława Węglewskiego, który pełni już swój urząd nieprzerwanie od 2002 roku. W swojej gminie i nie tylko, uznawany jest za dobrego gospodarza a pod jego rządami Buczek podawany jest jako wzór realizacji nowych inwestycji dla mieszkańców. W ostatnich wyborach nie miał nawet swojego oponenta, z którym mógłby rywalizować. Również w Gminie Dobroń - Wójt Robert Jarzębak, urząd wójta sprawuje już drugą kadencję z rzędu i również tu nie był wybierany przez przypadek. Oprócz pomniejszych inwestycji na terenie gminy Dobroń, które udało się zrealizować w ostatnim czasie dużym sukcesem obecnego wójta okazało się pozyskanie funduszy unijnym na modernizację budynków gminnych, budowę nowej sali gimnastycznej w Chechle a także na modernizację oczyszczalni ścieków w Dobroniu.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe w 2018 roku?


Jeszcze nie jest znana dokładna data wyborów samorządowych, które zgodnie z przepisami odbywają się co cztery lata. Jako prawdopodobny termin podawany jest okres jesieni i to wtedy poznamy nowych przedstawicieli, którzy będą podejmowali decyzje.
#łódzkie #łódź #samorząd #wybory #dobroń #łask #buczek #wybory2018 #łask miasto #wiadomości wybory samorządowe #wybory samorządowe 2018 data #poznań wybory samorządowe #warszawa wybory samorządowe #wrocław wybory samorządowe #kraków wybory samorządowe #olsztyn wybory samorządowe #psl wybory samorządowe #jarosław kaczyński wybory samorządowe #um wybory samorządowe #pkw wybory samorządowe #kandydat wybory samorządowe #wójt wybory samorządowe #powiat wybory samorządowe #burmistrz
Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan
ŁASK

Truskawka Buczek 2017: zaśpiewają m.in. Enej, No Mercy, Kate Ryan

Dobroń: Bezpłatne Badania Mammograficzne dla Kobiet
DOBROŃ

Dobroń: Bezpłatne Badania Mammograficzne dla Kobiet

Łask: 5. Festiwal Róż 2017 dla miłośników królowej roślin
ŁASK

Łask: 5. Festiwal Róż 2017 dla miłośników królowej roślin

Wyniki III Turnieju Wojewódzkiego w Siatkówkę w Zduńskiej Woli
ŁASK

Wyniki III Turnieju Wojewódzkiego w Siatkówkę w Zduńskiej Woli

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city
1399 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun City N05-146 city

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N05-155 ptw

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd
1599 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptd

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw
1750 PLN

Przyczepa Samochodowa Neptun Pratik N07-202 ptw

PRZYCZEPY SAMOCHODOWE
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24