ŁASK

Koncert kolęd i pastorałek w kościele Kolegiaty Łaskiej 2017

Marcin Jankowski  •  23 grudnia 2016 (20:06), aktualizacja 3 stycznia 2017 (23:17)
W okresie świąt Bożego Narodzenia bardzo chętnie śpiewamy kolędy i pastorałki, w których radujemy się z narodzin Jezusa Chrystusa. Te pierwsze są inspirowane Ewangeliami, natomiast pastorałki czerpały ze źródeł pobożności ludowej i są bardziej świeckie. W najbliższą niedzielę tj. 8 stycznia, Kolegiata Łaska będzie gościć Orkiestrę Dętą z Łaskiego Domu Kultury, która wykona Koncert Kolęd i Pastorałek dla zebranych gości.
Koncert kolęd i pastorałek w kościele Kolegiaty Łaskiej 2017
Zdjęcie: © Domena Publiczna/zdjęcie ilustracyjne   
AUTOREKLAMA
Przyczepki samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą
MOTORYZACJA

Przyczepki Samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą

Koncert kolęd i pastorałek w Kolegiacie Łaskiej 2017


Podczas koncertu w kościele Kolegiaty Łaskiej już w najbliższą niedzielę będziemy mogli posłuchać najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Łaskiego Domu Kultury pod dyrekcją Wojciecha Wolniaka. Do wspólnego kolędowania, w magicznym okresie świąteczno-noworocznym, zapraszamy 8 stycznia 2017 roku o godzinie 1300 zaraz po Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej w Łasku.

Tradycja świąt Bożego Narodzenia w naszych domach


Święta to czas relaksu i upragnionego odpoczynku w gronie najbliższych i z tej okazji chcemy przybliżyć wszystkim polską tradycję świąt Bożego Narodzenia. W zwyczaju mamy w dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia obchodzić Wigilię, która z łacińskiego oznacza "czuwanie". Na stałe wpisała się do naszej tradycji w XVIII wieku i obecnie jej główną częścią jest wspólna wieczerza w gronie najbliższych z nieparzystą ilością tradycyjnych postnych potraw. Podczas wigilijnego posiłku zostawiamy tradycyjnie jedno wolne miejsce dla przypadkowego gościa choć raczej jest to symbol kogoś nieobecnego z naszej rodziny, kto nie mógł się zjawić. W Polsce według tradycji kolację wigilijną rozpoczyna się, gdy na niebie pokaże się pierwsza gwiazda, nawiązując tym samym do gwiazdy betlejemskiej.

Kolejnym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest choinka, która w tradycji jest najmłodszym zapożyczeniem. Choinka ubierana na święta przywędrowała do nas z Niemiec a z czasem nabrała religijnego charakteru nawiązując do biblijnych Adama i Ewy oraz kuszącego węża. Dlatego ubieramy je w lampki, ozdoby choinkowe oraz nierzadko jabłka oraz słodycze jako symbole domowego ciepła i zdrowia.

Święty Mikołaj to postać historyczna, biskup który urodził się prawdopodobnie na przełomie III i IV wieku w Turcji. Był osobą, która pomagała biednym, rozdając osobom potrzebującym cały swój majątek. Na świętego Mikołaja czeka każdy a zwłaszcza dzieci, gdyż to on rozdaje prezenty gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka.

Święta Bożego Narodzenia (25 grudnia) w Kościele chrześcijańskim obchodzone są aby upamiętnić narodziny Jezusa Chrystusa. Choć dokładnie nie jest znana historyczna data narodzin Jezusa, przyjęło się obchodzić je właśnie 25 grudnia zważywszy na pewne źródła historyczne. Również święta Bożego Narodzenia obchodzone są dopiero od III lub IV wieku początkowo w Rzymie a następnie w innych regionach gdzie rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo.

Życzenia na święta Bożego Narodzenia


Jest to również doskonały moment na życzenia dla wszystkich naszych czytelników i ich rodzin - Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2017.
#święta #życzenia #wigilia #choinka #mikołaj #bożenarodzenie #tradycja #historia #gwiazdka #prezenty #koncert #łask #kolędy #kolegiata #kościół

Zapisz się do Newslettera

Obserwuj Profil Facebook

ABW Łódź: będą wyjaśniać atak terrorystyczny w Manchesterze
ŁÓDŹ

ABW Łódź: będą wyjaśniać atak terrorystyczny w Manchesterze

Przyczepki samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą
AUTOREKLAMA

Przyczepki Samochodowe: wypożyczalnia i sprzedaż z pełną ofertą

Łask: ZUE SA przebuduje linię kolejową z Łodzi do Zduńskiej Woli
ŁASK

Łask: ZUE SA przebuduje linię kolejową z Łodzi do Zduńskiej Woli

Łask: Zielona Kolumna zgłasza uwagi do zagospodarowania gminy
ŁASK

Łask: Zielona Kolumna zgłasza uwagi do zagospodarowania gminy

WSZYSTKIE WIADOMOŚCI
O serwisie Prywatność Regulamin Mapa serwisu
© 2015 - 2017 KOLUMNA24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz e-mail redakcja@kolumna24.pl lub zadzwoń +48 696 426 746!
KOLUMNA24